10 mitų, trukdančių pastoti

Jeigu planuojate nėštumą, tikriausiai pastebėjote, jog aplinkui netrūksta „gero linkinčių" patarinėtojų. Deja, dažnai apie nėštumo planavimą sklando daug mitų. Jūsų dėmesiui - 10 bene dažniausiai pasitaikančių pramanų apie norą susilaukti vaikučio.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Vieno moters ciklo metu įvyksta viena ovuliacija.

Nebūtinai, pasitaiko ir „tuščių" ciklų, kuomet ovuliacija neįvyksta. Tai gali įvykti dėl įvairių priežasčių. Menstruacijos dar nėra garantas, kad tą mėnesį ovuliacija tikrai įvyko.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Po žiemos bunda alkanos erkės
Paprastas būdas stiprinti imunitetą

2. Pastoti didesnė tikimybė yra tada, jei lytinių santykių turima kiekvieną dieną.

Kasdieniai lytiniai santykiai nepadidina vaisingumo. Svarbiausia taisyklė norinčioms pastoti poroms - mylėtis vaisingomis ciklo dienomis. Tačiau tokiu atveju visiškai pakanka turėti lytinių santykių kas antrą dieną. Manoma, kad kiekvieną dieną turint lytinių santykių ir patiriant ejakuliaciją, tai turi neigiamos įtakos spermos kokybei.

3. Ovuliacija įvyksta iš karto po to, kai pakyla bazinė kūno temperatūra.

Netiesa. Padidėjusi temperatūra rodo, kad ovuliacija pasibaigė. Ji pakyla maždaug viena - dvi dienos po ovuliacijos. Didžiausias vaisingumas yra tą dieną, kai pakyla temperatūra bei tris dienas iki tol.

4. Ovuliacijos dieną šansai pastoti yra didžiaus.

Kiaušinėlis apvaisinimui tinkamas 12-24 valandas. Jeigu ovuliacija įvyko ryte, santykiai tos dienos vakare jau nebus tokie produktyvūs ir vaisingi. Didžiausia tikimybė pastoti yra tada, kai partneriai lytinius santykius turi 2-3 dienos iki įvykstant ovuliacijai.

5. Jeigu moteris nepastoja, ji yra nevaisinga.

Netiesa. Nevaisingumo priežastys slypi tiek moteryje, tiek vyre maždaug po lygiai. Kai kurios nevaisingumo priežastys taip ir lieka neišaiškintos, nors ištyrus abu partnerius problemų būna nenustatyta.

6. Pastoti reikia laiko, nėra čia ko eiti pas gydytojus.

Jeigu gyvenant reguliarų lytinį gyvenimą ir nesisaugant nepastojama vienerius metus, rekomenduojama apsilankyti pas gydytojus, kurie paskirs reikiamus tyrimus ir išaiškins, kas trukdo susilaukti vaikų.

7. "Visi gali susilaukti vaikų, tik ne mes..."

Netiesa, yra daug moterų ir vyrų, kuriems svajonė turėti vaiką išsipildo ne iš karto. Manoma, kad iki trečdalio visų norinčių pastoti moterų pastoja ne taip jau greitai, kaip panorėję, o tik po metų „kryptingo darbo". Tikimybė pastoti vieno moters ciklo metu yra tik 25 procentai.

8. Moteris, daug metų gerianti kontraceptinius vaistus, pastoja greičiau.

Labiau atvirkščiai. Nutraukus kontraceptinių piliulių gėrimą, turi praeiti laiko, kol susinormalizuoja moters ciklas. Ir nors pasitaiko atvejų, kai pastojama vos atsisakius tablečių, neretai moterims tenka laukti ilgesnį laiką, kol pastoja.

9. Kol moteris žindo, ji negali pastoti.

Gali. Žindymo metu stabdomas ovuliacijos atsistatymas, dėl to moteriai neatsinaujina menstruacijos. Tačiau nors vaisingumas ir sumažėja, tikimybė pastoti išlieka. Vaisingumas žindant priklauso nuo daugelio dalykų: kiek praėjo laiko po gimdymo; kaip dažnai žindoma; ar kūdikis primaitinamas; ar žindoma naktimis. Todėl, jeigu žindote vaikutį ir neplanuojate kito nėštumo, rekomenduojama naudoti kontraceptines priemones.

10. Pirtis yra didžiausias vyro vaisingumo priešas.

Karštis turi neigiamos įtakos vyro spermatozoidų kokybei, tačiau tai nereiškia, kad pirtyje besikaitinantys vyrai yra nevaisingi. Vyro spermos kokybei ir kiekybei ne mažiau kenkia kiti dalykai - alkoholis, rūkymas, šildomos automobilio sėdynės ir kt.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nevaisingumas, jo gydymas

Atvirai apie nevaisingumą prabilusi Gintarė: džiugu, jog apie šią problemą vis daugiau kalbama viešai

Jautri tema – nevaisingumas. Kaip nepasiduoti, laimėti ar susitaikyti su šeimos planavimo sunkumais?

Išskirtinis garsaus Norvegijos mokslininko Thomas Aksnes interviu: kone kiekviena moteris gali pastoti natūraliai

Norvegijos mokslininkas, daugiau nei 200 gydymo centrų tinklo visame pasaulyje „Health Optimizing" įkūrėjas Thomas Aksnes atvyksta skaityti pranešimo į Lietuvą. Sukaupta ilgamete gydymo patirtimi, asmeniniais tyrinėjimais vaisingumo tema mokslininkas dalinsis gegužės 6 d. vyksiančioje konferencijoje „Sveika ir laiminga mama".

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (37)

Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Norite susilaukti vaikų ir rūkote? – Tuomet turite tai žinoti

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje poros vis dažniau susiduria su sunkumais siekiant susilaukti vaikų. Tam įtakos turi daugybė veiksnių: genai, įtemptas gyvenimo būdas ar sveikatos problemos.

Knygą apie nevaisingumą parašiusi lietuvė: įkalbinti žmones atsiverti buvo nelengva (10)

Kodėl šiandien tiek daug jaunų porų negali susilaukti vaikų? Kokie jausmai apima, kai po 15 nevaisingumo metų paimi ant rankų ką tik gimusį kūdikį? Knygą „Kai atgimsta viltis“ parašiusi Gintarė Jankauskienė drąsiai ir atvirai pažvelgė į nevaisingumo temą Lietuvoje.

Urologas B. Dainys: kas lemia, kad vyras turi gerą spermą (27)

Garsus urologas, medicinos mokslų daktaras Balys Dainys augantį Lietuvos vyrų nevaisingumą sieja ne tik su prostatos ir sėklidžių uždegimais ar lytiškai plintančiomis ligomis, bet ir su sėsliu gyvenimo būdu. „Vyrai per daug laiko praleidžia prie kompiuterių ir televizorių. Mažas fizinis aktyvumas, persivalgymas, žalingi įpročiai tragiškai veikia spermos kokybę. Visur turėtų būti saikas ir savidrausmė", – pataria profesorius.

Nevaisingumą įveikusios šeimos išpažintis: įvyko stebuklas specialistų komentarai (4)

Publikuojame Vaidos (30 metų) ir Donato (31 metai), auginančių dvimetį sūnų, nevaisingumo istoriją. Po ketverių metų pastangų šeimos svajonė išsipildė.

Nevaisingumas: kaip įveikti šią skaudžią ligą? (38)

Jei moteriai nesiseka pastoti keletą mėnesių – kyla nerimas. Jei nesiseka pastoti per metus ir daugiau – apima baimė ir nežinia.

7 mitai apie vaisingumą norintiems susilaukti vaikų

Pora, kuri planuoja nėštumą, neretai nusimena, kai nepavyksta iš pirmo ar antro ciklo. Kada iš tiesų verta sunerimti ir kokiais vaisingumo mitais tikėti nereikia.

Urologas: kas lemia nekokybišką vyro spermą (11)

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, beveik kas penkta pora, norinti susilaukti vaikų, susiduria su problemomis dėl nevaisingumo ir, kad ir kaip būtų neįprasta manyti, apie 40 proc. atvejų „kalta" būna nekokybiška vyro sperma.

Kodėl Lietuvoje daugėja nevaisingų vyrų (1)

Iki šiol visuomenėje manoma, kad nevaisingumas – moters problema, tačiau net 40 proc. atvejų dėl negalėjimo pastoti „kaltas" būna vyras, o tiksliau – suprastėjusi jo spermos kokybė ar ejakuliacijos sutrikimai.

Nevaisingoms poroms – pagalba Santariškių klinikose

2016 m. vasario mėnesį VUL Santariškių klinikose buvo įkurtas Koordinacinis Santaros vaisingumo centras. Nevaisingoms poroms pagalbą teiks jungtinė gydytojų akušerių, ginekologų, genetikų, medicinos biologų, embriologų, laboratorinės medicinos gydytojų ir kitų medicinos specialistų komanda.

Jaudinanti nuotrauka byloja, ką iš tiesų patiria nevaisingos šeimos (36)

Nevaisingumo gydymas Lietuvoje iki šiol nėra reglamentuotas įstatymais. Tačiau tai nesumažina problemos – šeimų, negalinčių susilaukti vaikų, kasmet daugėja.

Vis daugiau moterų gimdo vaikus būdamos skaisčios (+apklausa) (14)

Per paskutiniuosius penkerius metus Didžiojoje Britanijoje pagimdė mažiausiai 25 merginos, kurios dar buvo skaisčios, tai yra, nepraradusios nekaltybės.

ATVIRAI: negaliu turėti vaikų ir dėl to plyšta širdis

Rolandos klausimas trumpas, tačiau nėra lengvai atsakomas: kaip susitaikyti su mintimi, kad niekada neteks turėti savo vaikelio?