Kaip namų sąlygomis patikrinti spermos kokybę

 (12)
Kai pora ilgą laiką negali susilaukti vaikučių, tiriamas ir moters, ir vyro vaisingumas. Statistika rodo, kad vienodai - maždaug po 40 proc. nevaisingumo atvejų yra dėl vyro ir moters sveikatos problemų, o likusių 20 proc. nevaisingumo atvejų priežastys lieka nežinomos.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Spermos tyrimas medicinos įstaigoje

Vienas iš vyrų nevaisingumo tyrimo metodų - spermograma. Tai išsami vyro spermos analizė, kuri padeda atsakyti į klausimą, ar spermatozoidas yra pajėgus apvaisinti kiaušialąstę. Spermos tyrimo metu įvertinama daug spermos rodiklių: kiekis, spalva, kvapas, matuojamas gyvybingų spermatozoidų kiekis bei jų judrumas, taip pat kiti parametrai. Tam reikalinga surinkti vyro spermą, kuri tiriama laboratorijoje. Ne visi vyrai sutinka tirtis dėl nevaisingumo, kai kurie iš jų jaučia gėdą ir nenori lankytis pas specialistą.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Gydytojas įvardija didžiausius vyriškumo priešus
Ko nevalia sakyti vaikų neturinčiai šeimai

Testai, skirti atlikti namuose

Atsižvelgiant į tai, jau prieš kelerius metus vaistinėse pasirodė testai, skirti vyrų vaisingumui nustatyti. Parduodami be recepto ir tikrai nepigūs jie susilaukia vyrų dėmesio. Testų yra kelių skirtingų gamintojų,  tačiau visų pobūdis panašus: masturbacijos būdu į sterilų indą surenkamas ejakuliatas, kuris sumaišomas su tam tikra chemine medžiaga. Po tam tikro laiko stebima, kokia spalva nusidažo mėginys ir pagal tai sprendžiama spermos kokybė.

Kai kurie testai kaip galutinį rezultatą nurodo gautą spermatozoidų skaičių viename mililitre. Jeigu jų yra daugiau kaip 20 milijonų, manoma, kad vaisingumo potencialas yra geras, jei mažiau - prastesnis ir t.t.

Profesionalai vertina skeptiškai

Tačiau profesionalūs vaisingumo specialistai tokius namudinius testus vertina skeptiškai, nes jie nenustato visų galimų vyro spermos nevaisingumo aspektų: spermatozoidų judrumo, morfologijos, suskystėjimo laiko, tąsumo ir kt.

Būtent spermatozoidų judrumas (greitis) turi didelės reikšmės geram vaisingumo rezultatui.

Kai pora konsultuojama dėl nevaisingumo ir atliekamas spermos tyrimas, rekomenduojama 2-3 dienas prieš jį susilaikyti nuo lytinių santykių.

Kaip namų sąlygomis patikrinti spermos kokybę
© Vida Press

Kas kenkia spermai

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, sveika sperma yra tokia, kurios viename kubiniame milimetre yra ne mažiau kaip 15 milijonų spermatozoidų.

Tačiau spermatozoidų skaičius - tik vienas iš spermos kokybės rodiklių. Dar svarbu yra spermatozoidų dydis, forma bei gyvybingumas, judrumas.

Mokslininkai jau kuris laikas pastebi, kad egzistuoja tendencija - vyrų spermatozoidų skaičiaus mažėjimas daugelyje pasaulio šalių. Kokios aplinkybės turi neigiamos įtakos vyro spermos kokybei, taigi, ir poros vaisingumui?  Štai dažniausios priežastys:

Susilaikymas

Anksčiau buvo manyta, kad susilaikymas nuo lytinių santykių turi teigiamos įtakos vyro sėklai bei pastojimui, esą mylėtis kiekvieną dieną nereikia, nes nuo to mažėja ejakuliato kiekis. Tai iš dalies tiesa, tačiau spermos kokybei yra svarbu ne tik jos kiekis, bet ir tai, kiek gyvybingų bei kokybiškų spermijų yra. Šiuo atžvilgiu susilaikymas veikia neigiamai.

Greitas maistas

Bulvytės fri, mėsainiai ir sūrainiai tikrai nepagerina spermos kokybės, atvirkščiai, vyrai, besimaitinantys sveikai (pilno grūdo produktai, daržovės, žuvis) gali pasigirti kokybiškesniu spermos turiniu.

Kaip namų sąlygomis patikrinti spermos kokybę
© Vida Press

Narkotikai

Yra nustatytas ryšys tarp narkotikų vartojimo ir nevaisingumo. Verta paminėti ir kitas priklausomybes, kurių patartina atsisakyti planuojant vaikus - alkoholio bei rūkalų.

Profesionalus dviračių sportas

Jeigu vyras dviračiu važinėja ne kaip profesionalas, o savo malonumui, jis nepakenks savo vyriškumui bei planams kada nors susilaukti vaikų. Tačiau kasdienis ilgų nuotolių važiavimas turi tam tikros teorinės tikimybės pabloginti spermą.

Viršsvoris

Vyrai, kurių kūno masės indeksas yra gerokai viršijęs normas, rizikuoja turėti nekokybišką spermą labiau už tuos, kurie antsvorio neturi.

Ankštos glaudės ir kelnės

Sėklos kiekiui neigiamos įtakos turi ankštų apatinių dėvėjimas. Taip pat sveikiau dėvėti ne tokius aptemptus džinsus ir kelnes.

Karštis

Karštis turi neigiamos įtakos spermai. Užtenka pagulėti daugiau kaip pusvalandį vonioje, kuri karštesnė už kūno temperatūrą (36,6 laipsniai), ir jau stebimas spermatozoidų kiekio bei judrumo sumažėjimas. Kaip išvengti neigiamo karščio poveikio spermai?

- Susilaikyti nuo ilgo sėdėjimo karštose pirtyse bei saunose.

- Kelnių kišenėse nesinešioti mobiliųjų telefonų.

- Automobiliuose nesinaudoti šildomos sėdynės funkcija.

- Nedirbti nuolat su nešiojamuoju kompiuteriu, pasidėjus jį ant kelių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nevaisingumas, jo gydymas

Atvirai apie nevaisingumą prabilusi Gintarė: džiugu, jog apie šią problemą vis daugiau kalbama viešai

Jautri tema – nevaisingumas. Kaip nepasiduoti, laimėti ar susitaikyti su šeimos planavimo sunkumais?

Išskirtinis garsaus Norvegijos mokslininko Thomas Aksnes interviu: kone kiekviena moteris gali pastoti natūraliai

Norvegijos mokslininkas, daugiau nei 200 gydymo centrų tinklo visame pasaulyje „Health Optimizing" įkūrėjas Thomas Aksnes atvyksta skaityti pranešimo į Lietuvą. Sukaupta ilgamete gydymo patirtimi, asmeniniais tyrinėjimais vaisingumo tema mokslininkas dalinsis gegužės 6 d. vyksiančioje konferencijoje „Sveika ir laiminga mama".

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (37)

Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Norite susilaukti vaikų ir rūkote? – Tuomet turite tai žinoti

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje poros vis dažniau susiduria su sunkumais siekiant susilaukti vaikų. Tam įtakos turi daugybė veiksnių: genai, įtemptas gyvenimo būdas ar sveikatos problemos.

Knygą apie nevaisingumą parašiusi lietuvė: įkalbinti žmones atsiverti buvo nelengva (10)

Kodėl šiandien tiek daug jaunų porų negali susilaukti vaikų? Kokie jausmai apima, kai po 15 nevaisingumo metų paimi ant rankų ką tik gimusį kūdikį? Knygą „Kai atgimsta viltis“ parašiusi Gintarė Jankauskienė drąsiai ir atvirai pažvelgė į nevaisingumo temą Lietuvoje.

Urologas B. Dainys: kas lemia, kad vyras turi gerą spermą (27)

Garsus urologas, medicinos mokslų daktaras Balys Dainys augantį Lietuvos vyrų nevaisingumą sieja ne tik su prostatos ir sėklidžių uždegimais ar lytiškai plintančiomis ligomis, bet ir su sėsliu gyvenimo būdu. „Vyrai per daug laiko praleidžia prie kompiuterių ir televizorių. Mažas fizinis aktyvumas, persivalgymas, žalingi įpročiai tragiškai veikia spermos kokybę. Visur turėtų būti saikas ir savidrausmė", – pataria profesorius.

Nevaisingumą įveikusios šeimos išpažintis: įvyko stebuklas specialistų komentarai (4)

Publikuojame Vaidos (30 metų) ir Donato (31 metai), auginančių dvimetį sūnų, nevaisingumo istoriją. Po ketverių metų pastangų šeimos svajonė išsipildė.

Nevaisingumas: kaip įveikti šią skaudžią ligą? (38)

Jei moteriai nesiseka pastoti keletą mėnesių – kyla nerimas. Jei nesiseka pastoti per metus ir daugiau – apima baimė ir nežinia.

7 mitai apie vaisingumą norintiems susilaukti vaikų

Pora, kuri planuoja nėštumą, neretai nusimena, kai nepavyksta iš pirmo ar antro ciklo. Kada iš tiesų verta sunerimti ir kokiais vaisingumo mitais tikėti nereikia.

Urologas: kas lemia nekokybišką vyro spermą (11)

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, beveik kas penkta pora, norinti susilaukti vaikų, susiduria su problemomis dėl nevaisingumo ir, kad ir kaip būtų neįprasta manyti, apie 40 proc. atvejų „kalta" būna nekokybiška vyro sperma.

Kodėl Lietuvoje daugėja nevaisingų vyrų (1)

Iki šiol visuomenėje manoma, kad nevaisingumas – moters problema, tačiau net 40 proc. atvejų dėl negalėjimo pastoti „kaltas" būna vyras, o tiksliau – suprastėjusi jo spermos kokybė ar ejakuliacijos sutrikimai.

Nevaisingoms poroms – pagalba Santariškių klinikose

2016 m. vasario mėnesį VUL Santariškių klinikose buvo įkurtas Koordinacinis Santaros vaisingumo centras. Nevaisingoms poroms pagalbą teiks jungtinė gydytojų akušerių, ginekologų, genetikų, medicinos biologų, embriologų, laboratorinės medicinos gydytojų ir kitų medicinos specialistų komanda.

Jaudinanti nuotrauka byloja, ką iš tiesų patiria nevaisingos šeimos (36)

Nevaisingumo gydymas Lietuvoje iki šiol nėra reglamentuotas įstatymais. Tačiau tai nesumažina problemos – šeimų, negalinčių susilaukti vaikų, kasmet daugėja.

Vis daugiau moterų gimdo vaikus būdamos skaisčios (+apklausa) (14)

Per paskutiniuosius penkerius metus Didžiojoje Britanijoje pagimdė mažiausiai 25 merginos, kurios dar buvo skaisčios, tai yra, nepraradusios nekaltybės.

ATVIRAI: negaliu turėti vaikų ir dėl to plyšta širdis

Rolandos klausimas trumpas, tačiau nėra lengvai atsakomas: kaip susitaikyti su mintimi, kad niekada neteks turėti savo vaikelio?