Nepavyksta pastoti: kada jau laikas sunerimti

Gydytojos akušerės ginekologės Rūtos Liutkevičienės parengta informacija apie tai, kada reikėtų sunerimti, jei nepavyksta pastoti.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jeigu gyvenant reguliarų lytinį gyvenimą ir nevartojant kontraceptinių priemonių, moteriai nepavyksta pastoti per vienerius metus, kai nėra buvę nėštumų praeityje, vertėtų sunerimti.

Tokiu atveju būtina tirti abu partnerius. Svarbu pabrėžti tai, jog dar prieš pradedant tirtis, pora turi apsispręsti, ar jie sieks galutinio rezultato (nėštumo) ir žengs visus būtinus žingsnius rezultatui pasiekti.

Jeigu pora apsisprendžia siekti norimo rezultato (nėštumo), abu partneriai turi būti ištirti vadovaujantis tam tikra tyrimų seka.

Visų pirma tikslinga atlikti vyro spermos kokybės tyrimą. Esant gerai vyro spermos kokybei, tikslinga tirti moterį.

Moters ištyrimas:

- ginekologinis ištyrimas ultragarsu (įvertinama gimda bei jos gleivinė, kiaušidės), kurio metu patvirtinamas arba atmetamas ginekologinis susirgimas (pvz.: endometriozė, policistinės kiaušidės, netaisyklingos formos gimda), galintis turėti įtakos pastojimui.

- kiaušidžių funkcijos įvertinimas (hormonų tyrimas): I ciklo pusėje tiriama: folikulus stimuliuojančio hormono (FSH), liuteinizuojančio hormono (LH), estrogenų ir testosterono kiekis moters kraujyje, ciklo viduryje (ovuliacijai įvertinti) tiriamas liuteinizuojančio hormono (LH) kiekis, III ciklo pusėje atliekamas progesterono kiekio moters kraujyje įvertinimas.

- neradus ginekologinių pakitimų ultragarsu, esant normaliai kiaušidžių funkcijai, tikslinga įvertinti kiaušintakių pratekamumą atliekant histerosalpingografiją (mažiau invazyvus tyrimo metodas, tačiau prastesnė kokybė lyginant su laparoskopija) arba laparoskopiją (t.y operacinis diagnostikos metodas, kurio metu galima įvertinti ir koreguoti pakitimus, galinčius turėti įtakos pastojimui, rastus pilvo ertmėje) su kiaušintakių pratekamumo įvertinimu.

- neradus pakitimų pilvo ertmėje ir esant normaliai pratekamiems kiaušintakiams, tikslinga atlikti histeroskopiją ir su kamera iš vidaus apžiūrėti, įvertinti ir, jeigu reikia, koreguoti pakitimus, galinčius turėti įtakos pastojimui, gimdos ertmėje.

- neradus aukščiau aprašytuose punktuose pakitimų, porai gali būti rekomenduojama atlikti sueities testą - t.y. po lytinio akto praėjus 30 minučių iš makšties imamas tepinėlis ir ieškoma gyvų spermatozoidų.

Neradus poros nevaisingumo priežasties/čių ar radus priežastį, kurios korekcijai reikalingos specialios žinios (pvz.: nevykstanti ovuliacija), tikslinga vaisingumo specialistų konsultacija.

Be to, visais nevaisingumo atvejais tikslinga porai išsitirti ir dėl lytiniu keliu plintančių ligų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nevaisingumas, jo gydymas

Atvirai apie nevaisingumą prabilusi Gintarė: džiugu, jog apie šią problemą vis daugiau kalbama viešai

Jautri tema – nevaisingumas. Kaip nepasiduoti, laimėti ar susitaikyti su šeimos planavimo sunkumais?

Išskirtinis garsaus Norvegijos mokslininko Thomas Aksnes interviu: kone kiekviena moteris gali pastoti natūraliai

Norvegijos mokslininkas, daugiau nei 200 gydymo centrų tinklo visame pasaulyje „Health Optimizing" įkūrėjas Thomas Aksnes atvyksta skaityti pranešimo į Lietuvą. Sukaupta ilgamete gydymo patirtimi, asmeniniais tyrinėjimais vaisingumo tema mokslininkas dalinsis gegužės 6 d. vyksiančioje konferencijoje „Sveika ir laiminga mama".

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (37)

Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Norite susilaukti vaikų ir rūkote? – Tuomet turite tai žinoti

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje poros vis dažniau susiduria su sunkumais siekiant susilaukti vaikų. Tam įtakos turi daugybė veiksnių: genai, įtemptas gyvenimo būdas ar sveikatos problemos.

Knygą apie nevaisingumą parašiusi lietuvė: įkalbinti žmones atsiverti buvo nelengva (10)

Kodėl šiandien tiek daug jaunų porų negali susilaukti vaikų? Kokie jausmai apima, kai po 15 nevaisingumo metų paimi ant rankų ką tik gimusį kūdikį? Knygą „Kai atgimsta viltis“ parašiusi Gintarė Jankauskienė drąsiai ir atvirai pažvelgė į nevaisingumo temą Lietuvoje.

Urologas B. Dainys: kas lemia, kad vyras turi gerą spermą (27)

Garsus urologas, medicinos mokslų daktaras Balys Dainys augantį Lietuvos vyrų nevaisingumą sieja ne tik su prostatos ir sėklidžių uždegimais ar lytiškai plintančiomis ligomis, bet ir su sėsliu gyvenimo būdu. „Vyrai per daug laiko praleidžia prie kompiuterių ir televizorių. Mažas fizinis aktyvumas, persivalgymas, žalingi įpročiai tragiškai veikia spermos kokybę. Visur turėtų būti saikas ir savidrausmė", – pataria profesorius.

Nevaisingumą įveikusios šeimos išpažintis: įvyko stebuklas specialistų komentarai (4)

Publikuojame Vaidos (30 metų) ir Donato (31 metai), auginančių dvimetį sūnų, nevaisingumo istoriją. Po ketverių metų pastangų šeimos svajonė išsipildė.

Nevaisingumas: kaip įveikti šią skaudžią ligą? (38)

Jei moteriai nesiseka pastoti keletą mėnesių – kyla nerimas. Jei nesiseka pastoti per metus ir daugiau – apima baimė ir nežinia.

7 mitai apie vaisingumą norintiems susilaukti vaikų

Pora, kuri planuoja nėštumą, neretai nusimena, kai nepavyksta iš pirmo ar antro ciklo. Kada iš tiesų verta sunerimti ir kokiais vaisingumo mitais tikėti nereikia.

Urologas: kas lemia nekokybišką vyro spermą (11)

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, beveik kas penkta pora, norinti susilaukti vaikų, susiduria su problemomis dėl nevaisingumo ir, kad ir kaip būtų neįprasta manyti, apie 40 proc. atvejų „kalta" būna nekokybiška vyro sperma.

Kodėl Lietuvoje daugėja nevaisingų vyrų (1)

Iki šiol visuomenėje manoma, kad nevaisingumas – moters problema, tačiau net 40 proc. atvejų dėl negalėjimo pastoti „kaltas" būna vyras, o tiksliau – suprastėjusi jo spermos kokybė ar ejakuliacijos sutrikimai.

Nevaisingoms poroms – pagalba Santariškių klinikose

2016 m. vasario mėnesį VUL Santariškių klinikose buvo įkurtas Koordinacinis Santaros vaisingumo centras. Nevaisingoms poroms pagalbą teiks jungtinė gydytojų akušerių, ginekologų, genetikų, medicinos biologų, embriologų, laboratorinės medicinos gydytojų ir kitų medicinos specialistų komanda.

Jaudinanti nuotrauka byloja, ką iš tiesų patiria nevaisingos šeimos (36)

Nevaisingumo gydymas Lietuvoje iki šiol nėra reglamentuotas įstatymais. Tačiau tai nesumažina problemos – šeimų, negalinčių susilaukti vaikų, kasmet daugėja.

Vis daugiau moterų gimdo vaikus būdamos skaisčios (+apklausa) (14)

Per paskutiniuosius penkerius metus Didžiojoje Britanijoje pagimdė mažiausiai 25 merginos, kurios dar buvo skaisčios, tai yra, nepraradusios nekaltybės.

ATVIRAI: negaliu turėti vaikų ir dėl to plyšta širdis

Rolandos klausimas trumpas, tačiau nėra lengvai atsakomas: kaip susitaikyti su mintimi, kad niekada neteks turėti savo vaikelio?