Nesakykite to niekada vaikų neturinčiai šeimai

 (27)
Jūsų draugų šeima jau penkerius ar dešimt metų gyvena negalėdami susilaukti vaikų? Net neabejokite, kad tai jiems - skaudi tema, apie kurią kalbėti visada reikia su ypatingu taktu ir supratingumu. Kokių frazių geriau niekada nesakyti vaikų nesusilaukiančiai porai?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Viskas Dievo rankose... Kaip jis panorės, taip ir bus"

Pirmiausia, jūs nežinote, ar ši pora tiki Dievu. Jei netiki, tokia fraze ją galite labai suerzinti. Net jei tikrai žinote, kad ji yra tikinti, manau sutiksite, kad būtų gana žiauru taip sakyti savo draugams. 

TAIP PAT SKAITYKITE:
Dramatiška Emilio gyvenimo pradžia jo mamai primena baisų sapną
Stilingiausia mama pramogų pasaulyje: kas ji?

Jei Dievas egzistuoja ir tai, ką patiria nevaisingos šeimos, yra jo planas, kertame lažybų, kad negalinčios pastoti moterys norėtų su juo šnektelėti,  ir tas pokalbis nebūtų labai malonus. Be to, yra daug žmonių, tikinčių Dievu, kuriems nelabai patinka toks visiškai neguodžiantis pareiškimas.

„Tai nutiks tada, kai... turės nutikti"

Yra tikimybė, kad tai išgirdusi moteris mandagiai jums šypsosi, o tuo metu įsivaizduoja, kaip spiria jums į blauzdą. Rimtai, tai yra viena labiausiai erzinančių frazių, kurią mini daugelis moterų, bendraujančių internetiniuose nevaisingumo forumuose. Šie žodžiai nepaguodžia, jie nepadeda ir todėl geriau jų niekada nesakykite.

 „Tiesiog atsipalaiduokite, ir tai nutiks!" arba „Žinau, kaip viena pora nustojo bandyti ir susilaukė vaiko!"

Yra porų, kurioms reikia rimtos medicininės pagalbos, pavyzdžiui, be jos net neprasideda  mėnesinės, ne visada įvyksta ovuliacija ir panašiai. Todėl pasiūlymas „tiesiog atsipalaiduoti"  čia ne į temą. 

Ar pažįstate žmogų, kuris jaustųsi atsipalaidavęs tada, kai du kartus per dieną jam reikia susileisti emocijas keičiančius hormonus, kai kas antrą dieną reikia lankytis ultragarso kabinete, kai patinusios, jautrios kiaušidės yra badomos, kad būtų išimti kiaušinėliai?..

Kad ir kokia būtų jūsų neturinčių vaikų bičiulių situacija, jūs niekada nežinote, ar jie turi galimybę tiesiog „nebebandyti" ir jūs tikrai negalite garantuoti, kad jiems bus taip pat, kaip jūsų tetai X, kuri pastojo „nustojusi bandyti". Todėl pasilikite šį „juokelį" sau.

„Ko čia vargstate? Juk visada galite įsivaikinti"

Ačiū, pone Visažini! Jei taip sakote, jums ant kaktos tarsi užrašyta: „Aš visiškai nesuprantu jūsų noro turėti vaiką". Mes visi žinome, kad įvaikinimas yra potenciali galimybė, tačiau nepaisant to, dauguma negalinčių susilaukti vaikų jaučia nenusakomą norą pastoti ir pagimdyti savo vaiką. Kalbėdami apie įvaikinimą, tik draskote žaizdą sieloje, jog jie niekada negalės pagimdyti vaiko, kurio taip trokšta.

Ką GALIMA sakyti tokioms poroms? 

Pirma, nesakykite nieko. Išklausykite, nušluostykite ašaras, apkabinkite ir pamėginkite suprasti, kad jų skausmas yra labai tikras, nors ir nenutiko nieko apčiuopiamo, kas tai sukeltų (pavyzdžiui, sunki liga arba artimojo mirtis).

Supraskite, kad nuo nevaisingumo besigydančios moterys yra paveiktos hormonų ir dėl to joms dar sudėtingiau susidoroti su emociniu skausmu.

Tiesiog parodykite, kad jūsų draugė jums rūpi. Nekalbėkite banaliomis frazėmis. Geriau pasiūlykite paruošti vakarienę, kai ji grįš namo po pagalbinio apvaisinimo. Išsiveskite ją į linksmą kino filmą, kai sužinos, jog ir vėl kažkas nepavyko. Skambinkite jai praėjus kelioms savaitėms po nutrūkusio nėštumo, kad paklaustumėte, kaip jai sekasi. 

Rūpinimasis jų skausmu ir temos nekeitimas vien todėl, kad joje gali būti paminėtos "kiaušidės" arba "sėkla", yra tikrai GERIAUSIAS dalykas, kurį galite padaryti! 

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nevaisingumas, jo gydymas

Atvirai apie nevaisingumą prabilusi Gintarė: džiugu, jog apie šią problemą vis daugiau kalbama viešai

Jautri tema – nevaisingumas. Kaip nepasiduoti, laimėti ar susitaikyti su šeimos planavimo sunkumais?

Išskirtinis garsaus Norvegijos mokslininko Thomas Aksnes interviu: kone kiekviena moteris gali pastoti natūraliai

Norvegijos mokslininkas, daugiau nei 200 gydymo centrų tinklo visame pasaulyje „Health Optimizing" įkūrėjas Thomas Aksnes atvyksta skaityti pranešimo į Lietuvą. Sukaupta ilgamete gydymo patirtimi, asmeniniais tyrinėjimais vaisingumo tema mokslininkas dalinsis gegužės 6 d. vyksiančioje konferencijoje „Sveika ir laiminga mama".

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (37)

Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Norite susilaukti vaikų ir rūkote? – Tuomet turite tai žinoti

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje poros vis dažniau susiduria su sunkumais siekiant susilaukti vaikų. Tam įtakos turi daugybė veiksnių: genai, įtemptas gyvenimo būdas ar sveikatos problemos.

Knygą apie nevaisingumą parašiusi lietuvė: įkalbinti žmones atsiverti buvo nelengva (10)

Kodėl šiandien tiek daug jaunų porų negali susilaukti vaikų? Kokie jausmai apima, kai po 15 nevaisingumo metų paimi ant rankų ką tik gimusį kūdikį? Knygą „Kai atgimsta viltis“ parašiusi Gintarė Jankauskienė drąsiai ir atvirai pažvelgė į nevaisingumo temą Lietuvoje.

Urologas B. Dainys: kas lemia, kad vyras turi gerą spermą (27)

Garsus urologas, medicinos mokslų daktaras Balys Dainys augantį Lietuvos vyrų nevaisingumą sieja ne tik su prostatos ir sėklidžių uždegimais ar lytiškai plintančiomis ligomis, bet ir su sėsliu gyvenimo būdu. „Vyrai per daug laiko praleidžia prie kompiuterių ir televizorių. Mažas fizinis aktyvumas, persivalgymas, žalingi įpročiai tragiškai veikia spermos kokybę. Visur turėtų būti saikas ir savidrausmė", – pataria profesorius.

Nevaisingumą įveikusios šeimos išpažintis: įvyko stebuklas specialistų komentarai (4)

Publikuojame Vaidos (30 metų) ir Donato (31 metai), auginančių dvimetį sūnų, nevaisingumo istoriją. Po ketverių metų pastangų šeimos svajonė išsipildė.

Nevaisingumas: kaip įveikti šią skaudžią ligą? (38)

Jei moteriai nesiseka pastoti keletą mėnesių – kyla nerimas. Jei nesiseka pastoti per metus ir daugiau – apima baimė ir nežinia.

7 mitai apie vaisingumą norintiems susilaukti vaikų

Pora, kuri planuoja nėštumą, neretai nusimena, kai nepavyksta iš pirmo ar antro ciklo. Kada iš tiesų verta sunerimti ir kokiais vaisingumo mitais tikėti nereikia.

Urologas: kas lemia nekokybišką vyro spermą (11)

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, beveik kas penkta pora, norinti susilaukti vaikų, susiduria su problemomis dėl nevaisingumo ir, kad ir kaip būtų neįprasta manyti, apie 40 proc. atvejų „kalta" būna nekokybiška vyro sperma.

Kodėl Lietuvoje daugėja nevaisingų vyrų (1)

Iki šiol visuomenėje manoma, kad nevaisingumas – moters problema, tačiau net 40 proc. atvejų dėl negalėjimo pastoti „kaltas" būna vyras, o tiksliau – suprastėjusi jo spermos kokybė ar ejakuliacijos sutrikimai.

Nevaisingoms poroms – pagalba Santariškių klinikose

2016 m. vasario mėnesį VUL Santariškių klinikose buvo įkurtas Koordinacinis Santaros vaisingumo centras. Nevaisingoms poroms pagalbą teiks jungtinė gydytojų akušerių, ginekologų, genetikų, medicinos biologų, embriologų, laboratorinės medicinos gydytojų ir kitų medicinos specialistų komanda.

Jaudinanti nuotrauka byloja, ką iš tiesų patiria nevaisingos šeimos (36)

Nevaisingumo gydymas Lietuvoje iki šiol nėra reglamentuotas įstatymais. Tačiau tai nesumažina problemos – šeimų, negalinčių susilaukti vaikų, kasmet daugėja.

Vis daugiau moterų gimdo vaikus būdamos skaisčios (+apklausa) (14)

Per paskutiniuosius penkerius metus Didžiojoje Britanijoje pagimdė mažiausiai 25 merginos, kurios dar buvo skaisčios, tai yra, nepraradusios nekaltybės.

ATVIRAI: negaliu turėti vaikų ir dėl to plyšta širdis

Rolandos klausimas trumpas, tačiau nėra lengvai atsakomas: kaip susitaikyti su mintimi, kad niekada neteks turėti savo vaikelio?