Pagalbinis apvaisinimas: pasiduoti negalima bandyti

Kablelį žodžių junginyje „pasiduoti negalima bandyti“ galima rašyti dvejopai. Jeigu esate iš tų, kurie pasiduoti nežada ir nori bandyti, siūlome svarbiausius atsakymus į jums rūpimus klausimus apie apvaisinimą mėgintuvėlyje (IVF).
© Shutterstock nuotr.

Už pasiekimus – Nobelio premija

Šių metų pavasarį po ilgos ligos, sulaukęs 87 –erių, mirė apvaisinimo mėgintuvėlyje pradininkas britų mokslininkas Robertas Edvardsas (Robert Edwards). Už savo išradimą, laikomą labai svarbiu šiuolaikinės medicinos laimėjimu, 2010 metais jis buvo apdovanotas medicinos Nobelio premija. Milijonai tėvų dėkingi britų mokslininkui už savo šeimyninę laimę.

Pirmoji „mėgintuvėlio mergaitė“ – jau mama!

1978-aisiais Didžiojoje Britanijoje gimė Luiza Braun (Louise Brown), pirmasis mėgintuvėlyje pradėtas kūdikis. Šios moters gyvenimas iki šiol yra stebimas it pro padidinamąjį stiklą, ypač pagalbinio apvaisinimo priešininkų, kurių nusivylimui, Luiza 2006 –aisiais metais pati tapo sūnaus Kamerono mama. Beje, pastojo natūraliai! Nuo to laiko, kai gimė Luiza, pagalbinis apvaisinimas padėjo susilaukti atžalų milijonams moterų visame pasaulyje.

Kaip tiksliai vyksta pagalbinis apvaisinimas?

Iš tikrųjų tai, kas vadinama dirbtiniu apvaisinimu, nėra tikrai dirbtina, todėl tinkamesnis terminas šiai procedūrai – pagalbinis apvaisinimas. In-vitro fertilizacija (IVF) vyksta kaip natūralus apvaisinimas – tik mėgintuvėlyje. Tačiau spermatozoidas ir kiaušinėlis jame susijungia lygiai taip pat, kaip kiaušintakyje.

5 apvaisinimo mėgintuvėlyje (IVF) žingsniai:

1. Ištiriami spermatozoidai. Nustatomas jų skaičius, judrumas, forma ir galimos infekcijos. Vadinamoji spermograma parodo, ar spermijai pajėgūs apvaisinti kiaušinėlį, ir kiek pajėgūs.

2. Vyksta moters stimuliacija hormonais. Iš pradžių medikamentais blokuojama natūrali kiaušidžių veikla, tada moteriai skiriama kasdieninė hormonų dozė, leidžianti vienu metu subręsti didesniam skaičiui folikulų. Maždaug po dviejų savaičių kiaušinėliai, taip pat padedant hormonams, ruošiami ovuliacijai.

3. Atliekama kiaušinėlių punkcija. Gydytojas iš moters kūno paima kiaušinėlių, kurie patalpinami į maitinamąją terpę.

4. Apvaisinimas. Vyro spermatozoidai specialiai paruošiami ir mėgintuvėlyje sujungiami su kiaušinėliais.

5. Embrionų perkėlimas. Po 2-3 dienų iš kiaušialąsčių yra susiformavę aštuonių ląstelių embrionai. Jie per zondą perkeliami į gimdą – praėjus maždaug 48 valandoms po punkcijos.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nevaisingumas, jo gydymas

Nevaisingumas: kaip įveikti šią skaudžią ligą? (38)

Jei moteriai nesiseka pastoti keletą mėnesių – kyla nerimas. Jei nesiseka pastoti per metus ir daugiau – apima baimė ir nežinia.

7 mitai apie vaisingumą norintiems susilaukti vaikų

Pora, kuri planuoja nėštumą, neretai nusimena, kai nepavyksta iš pirmo ar antro ciklo. Kada iš tiesų verta sunerimti ir kokiais vaisingumo mitais tikėti nereikia.

Urologas: kas lemia nekokybišką vyro spermą (11)

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, beveik kas penkta pora, norinti susilaukti vaikų, susiduria su problemomis dėl nevaisingumo ir, kad ir kaip būtų neįprasta manyti, apie 40 proc. atvejų „kalta" būna nekokybiška vyro sperma.

Kodėl Lietuvoje daugėja nevaisingų vyrų (1)

Iki šiol visuomenėje manoma, kad nevaisingumas – moters problema, tačiau net 40 proc. atvejų dėl negalėjimo pastoti „kaltas" būna vyras, o tiksliau – suprastėjusi jo spermos kokybė ar ejakuliacijos sutrikimai.

Nevaisingoms poroms – pagalba Santariškių klinikose

2016 m. vasario mėnesį VUL Santariškių klinikose buvo įkurtas Koordinacinis Santaros vaisingumo centras. Nevaisingoms poroms pagalbą teiks jungtinė gydytojų akušerių, ginekologų, genetikų, medicinos biologų, embriologų, laboratorinės medicinos gydytojų ir kitų medicinos specialistų komanda.

Jaudinanti nuotrauka byloja, ką iš tiesų patiria nevaisingos šeimos (36)

Nevaisingumo gydymas Lietuvoje iki šiol nėra reglamentuotas įstatymais. Tačiau tai nesumažina problemos – šeimų, negalinčių susilaukti vaikų, kasmet daugėja.

Vis daugiau moterų gimdo vaikus būdamos skaisčios (+apklausa) (14)

Per paskutiniuosius penkerius metus Didžiojoje Britanijoje pagimdė mažiausiai 25 merginos, kurios dar buvo skaisčios, tai yra, nepraradusios nekaltybės.

ATVIRAI: negaliu turėti vaikų ir dėl to plyšta širdis

Rolandos klausimas trumpas, tačiau nėra lengvai atsakomas: kaip susitaikyti su mintimi, kad niekada neteks turėti savo vaikelio?

Nepavyksta pastoti: kada jau laikas sunerimti

Gydytojos akušerės ginekologės Rūtos Liutkevičienės parengta informacija apie tai, kada reikėtų sunerimti, jei nepavyksta pastoti.

Kas gali sutrikdyti moters ovuliaciją?

Ar moters organizme reguliariai vyksta ovuliacija, priklauso nuo jos hormonų pusiausvyros, taip pat įtakos turi kitos organizmo ligos - ir lėtinės, ir ūmios.

Nevaisingoms šeimoms Lietuvoje – naujos galimybės

Birželis pasaulyje minimas kaip nevaisingų porų mėnuo. Europoje maždaug kas penkta pora negali susilaukti vaikų.

Urologas – apie spermos kokybę: kas rizikuoja tapti nevaisingas? (4)

Birželis pasaulyje minimas kaip nevaisingų porų mėnuo.

Kaip namų sąlygomis patikrinti spermos kokybę (12)

Kai pora ilgą laiką negali susilaukti vaikučių, tiriamas ir moters, ir vyro vaisingumas. Statistika rodo, kad vienodai - maždaug po 40 proc. nevaisingumo atvejų yra dėl vyro ir moters sveikatos problemų, o likusių 20 proc. nevaisingumo atvejų priežastys lieka nežinomos.

Erekcijos sutrikimai: tai, kas svarbu žinoti

Erekcija atspindi fizinę ir psichinę vyrų sveikatą, tad, net menkiausias jos sutrikimas vyrų galvoje įjungia aliarmą. Nors nepakankamą erekciją ar jos nebuvimą bent kartą gyvenime patiria kone kiekvienas vyras, nuo seniausių laikų šią disfunkciją buvo bandoma pateisinti pačiais netikėčiausiais dalykais. Pasak dr. urologo Vytauto Kamarausko, neretai viduramžių vertų pasiteisinimų ir gydymo metodų jam tenka išgirsti ir kasdienėje savo gydymo praktikoje.

Gydytojas įvardija didžiausius vyriškumo priešus: kas kenkia spermai ir visam vaisingumui (2)

Kuo toliau, tuo dažniau prabylama apie tai, kad vis daugiau porų sunkiau susilaukti vaikų. Šįkart pakalbėkime apie tai, kokios priežastys lemia vyrų nevaisingumą. Ar vyrų spermos kokybė iš tiesų blogėja? Nuo ko reikėtų saugoti savo sūnus, būsimus vyrus?