Pagalbinis apvaisinimas: pasiduoti negalima bandyti

Kablelį žodžių junginyje „pasiduoti negalima bandyti“ galima rašyti dvejopai. Jeigu esate iš tų, kurie pasiduoti nežada ir nori bandyti, siūlome svarbiausius atsakymus į jums rūpimus klausimus apie apvaisinimą mėgintuvėlyje (IVF).
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Už pasiekimus – Nobelio premija

Šių metų pavasarį po ilgos ligos, sulaukęs 87 –erių, mirė apvaisinimo mėgintuvėlyje pradininkas britų mokslininkas Robertas Edvardsas (Robert Edwards). Už savo išradimą, laikomą labai svarbiu šiuolaikinės medicinos laimėjimu, 2010 metais jis buvo apdovanotas medicinos Nobelio premija. Milijonai tėvų dėkingi britų mokslininkui už savo šeimyninę laimę.

Pirmoji „mėgintuvėlio mergaitė“ – jau mama!

1978-aisiais Didžiojoje Britanijoje gimė Luiza Braun (Louise Brown), pirmasis mėgintuvėlyje pradėtas kūdikis. Šios moters gyvenimas iki šiol yra stebimas it pro padidinamąjį stiklą, ypač pagalbinio apvaisinimo priešininkų, kurių nusivylimui, Luiza 2006 –aisiais metais pati tapo sūnaus Kamerono mama. Beje, pastojo natūraliai! Nuo to laiko, kai gimė Luiza, pagalbinis apvaisinimas padėjo susilaukti atžalų milijonams moterų visame pasaulyje.

Kaip tiksliai vyksta pagalbinis apvaisinimas?

Iš tikrųjų tai, kas vadinama dirbtiniu apvaisinimu, nėra tikrai dirbtina, todėl tinkamesnis terminas šiai procedūrai – pagalbinis apvaisinimas. In-vitro fertilizacija (IVF) vyksta kaip natūralus apvaisinimas – tik mėgintuvėlyje. Tačiau spermatozoidas ir kiaušinėlis jame susijungia lygiai taip pat, kaip kiaušintakyje.

5 apvaisinimo mėgintuvėlyje (IVF) žingsniai:

1. Ištiriami spermatozoidai. Nustatomas jų skaičius, judrumas, forma ir galimos infekcijos. Vadinamoji spermograma parodo, ar spermijai pajėgūs apvaisinti kiaušinėlį, ir kiek pajėgūs.

2. Vyksta moters stimuliacija hormonais. Iš pradžių medikamentais blokuojama natūrali kiaušidžių veikla, tada moteriai skiriama kasdieninė hormonų dozė, leidžianti vienu metu subręsti didesniam skaičiui folikulų. Maždaug po dviejų savaičių kiaušinėliai, taip pat padedant hormonams, ruošiami ovuliacijai.

3. Atliekama kiaušinėlių punkcija. Gydytojas iš moters kūno paima kiaušinėlių, kurie patalpinami į maitinamąją terpę.

4. Apvaisinimas. Vyro spermatozoidai specialiai paruošiami ir mėgintuvėlyje sujungiami su kiaušinėliais.

5. Embrionų perkėlimas. Po 2-3 dienų iš kiaušialąsčių yra susiformavę aštuonių ląstelių embrionai. Jie per zondą perkeliami į gimdą – praėjus maždaug 48 valandoms po punkcijos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nevaisingumas, jo gydymas

Atvirai apie nevaisingumą prabilusi Gintarė: džiugu, jog apie šią problemą vis daugiau kalbama viešai

Jautri tema – nevaisingumas. Kaip nepasiduoti, laimėti ar susitaikyti su šeimos planavimo sunkumais?

Išskirtinis garsaus Norvegijos mokslininko Thomas Aksnes interviu: kone kiekviena moteris gali pastoti natūraliai

Norvegijos mokslininkas, daugiau nei 200 gydymo centrų tinklo visame pasaulyje „Health Optimizing" įkūrėjas Thomas Aksnes atvyksta skaityti pranešimo į Lietuvą. Sukaupta ilgamete gydymo patirtimi, asmeniniais tyrinėjimais vaisingumo tema mokslininkas dalinsis gegužės 6 d. vyksiančioje konferencijoje „Sveika ir laiminga mama".

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (37)

Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Norite susilaukti vaikų ir rūkote? – Tuomet turite tai žinoti

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje poros vis dažniau susiduria su sunkumais siekiant susilaukti vaikų. Tam įtakos turi daugybė veiksnių: genai, įtemptas gyvenimo būdas ar sveikatos problemos.

Knygą apie nevaisingumą parašiusi lietuvė: įkalbinti žmones atsiverti buvo nelengva (10)

Kodėl šiandien tiek daug jaunų porų negali susilaukti vaikų? Kokie jausmai apima, kai po 15 nevaisingumo metų paimi ant rankų ką tik gimusį kūdikį? Knygą „Kai atgimsta viltis“ parašiusi Gintarė Jankauskienė drąsiai ir atvirai pažvelgė į nevaisingumo temą Lietuvoje.

Urologas B. Dainys: kas lemia, kad vyras turi gerą spermą (27)

Garsus urologas, medicinos mokslų daktaras Balys Dainys augantį Lietuvos vyrų nevaisingumą sieja ne tik su prostatos ir sėklidžių uždegimais ar lytiškai plintančiomis ligomis, bet ir su sėsliu gyvenimo būdu. „Vyrai per daug laiko praleidžia prie kompiuterių ir televizorių. Mažas fizinis aktyvumas, persivalgymas, žalingi įpročiai tragiškai veikia spermos kokybę. Visur turėtų būti saikas ir savidrausmė", – pataria profesorius.

Nevaisingumą įveikusios šeimos išpažintis: įvyko stebuklas specialistų komentarai (4)

Publikuojame Vaidos (30 metų) ir Donato (31 metai), auginančių dvimetį sūnų, nevaisingumo istoriją. Po ketverių metų pastangų šeimos svajonė išsipildė.

Nevaisingumas: kaip įveikti šią skaudžią ligą? (38)

Jei moteriai nesiseka pastoti keletą mėnesių – kyla nerimas. Jei nesiseka pastoti per metus ir daugiau – apima baimė ir nežinia.

7 mitai apie vaisingumą norintiems susilaukti vaikų

Pora, kuri planuoja nėštumą, neretai nusimena, kai nepavyksta iš pirmo ar antro ciklo. Kada iš tiesų verta sunerimti ir kokiais vaisingumo mitais tikėti nereikia.

Urologas: kas lemia nekokybišką vyro spermą (11)

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, beveik kas penkta pora, norinti susilaukti vaikų, susiduria su problemomis dėl nevaisingumo ir, kad ir kaip būtų neįprasta manyti, apie 40 proc. atvejų „kalta" būna nekokybiška vyro sperma.

Kodėl Lietuvoje daugėja nevaisingų vyrų (1)

Iki šiol visuomenėje manoma, kad nevaisingumas – moters problema, tačiau net 40 proc. atvejų dėl negalėjimo pastoti „kaltas" būna vyras, o tiksliau – suprastėjusi jo spermos kokybė ar ejakuliacijos sutrikimai.

Nevaisingoms poroms – pagalba Santariškių klinikose

2016 m. vasario mėnesį VUL Santariškių klinikose buvo įkurtas Koordinacinis Santaros vaisingumo centras. Nevaisingoms poroms pagalbą teiks jungtinė gydytojų akušerių, ginekologų, genetikų, medicinos biologų, embriologų, laboratorinės medicinos gydytojų ir kitų medicinos specialistų komanda.

Jaudinanti nuotrauka byloja, ką iš tiesų patiria nevaisingos šeimos (36)

Nevaisingumo gydymas Lietuvoje iki šiol nėra reglamentuotas įstatymais. Tačiau tai nesumažina problemos – šeimų, negalinčių susilaukti vaikų, kasmet daugėja.

Vis daugiau moterų gimdo vaikus būdamos skaisčios (+apklausa) (14)

Per paskutiniuosius penkerius metus Didžiojoje Britanijoje pagimdė mažiausiai 25 merginos, kurios dar buvo skaisčios, tai yra, nepraradusios nekaltybės.

ATVIRAI: negaliu turėti vaikų ir dėl to plyšta širdis

Rolandos klausimas trumpas, tačiau nėra lengvai atsakomas: kaip susitaikyti su mintimi, kad niekada neteks turėti savo vaikelio?