7 mitai apie pastojimą, kuriais vis dar tikima XXI amžiuje

 (2)
Naujos gyvybės pradėjimas iki šių dienų gaubiamas mitų ir prietarų. Bene dažniausiai pasitaikančius aptarsime šiame straipsnyje.
© DELFI montažas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

MITAS. Jeigu nepavyksta pastoti per pirmus tris mėnesius, vadinasi, turite problemų su vaisingumu

Jeigu pradėjote planuoti vaiką ir per tris mėnesius nėra rezultatų, dar nereiškia, kad esate nevaisingi. Kaip rodo pastojimų statistika, tam, kad pradėtumėte naują gyvybę, jums prireiks vidutiniškai 6-12 mėnesių. Specialistai tvirtina, kad ieškoti pagalbos reikia tada, jei praeina vieneri metai nuo tada, kai jūs ėmėte planuoti vaiką ir nebesisaugote mylėdamiesi.

MITAS. Pastoti galima tik ovuliacijos dieną

Netiesa. Jeigu planuojate vaikelį, laukti konkrečios dienos, kada jums prasidės ovuliacija, nėra tikslinga. Vyriški spermatozoidai gali būti gyvybingi iki 3-4 dienų, taigi, patartina mylėtis likus kelioms dienoms iki ovuliacijos.

MITAS. Kuo dažniau mylėsitės, tuo didesni šansai pastoti

Tai tėra mitas. Seksualinis temperamentas visų porų yra skirtingas, todėl nereikėtų lyginti savęs su kitais. Vieniems pakanka mylėtis kartą kas savaitę, kitiems norisi kasdien. Kuo dažniau vyras patiria orgazmą, tuo dažniau jam išsilieja sperma. Be to, spermatozoidai, kaip minėjome, išlieka gyvybingi kelias dienas. Taigi, planuojant vaiką, visiškai pakanka numatomomis vaisingomis dienomis mylėtis kas 2 dienas.

MITAS. Kai kurios sekso pozos didina pastojimo tikimybę

Šio mito, kuris neturi pagrindo, gerbėjai tiki, kad didesnių šansų pastoti yra tada, kai mylimasi misionieriaus poza (vyras viršuje, moteris- apačioje). Tačiau nėra jokio mokslinio pagrindimo šiam teiginiui. Tas pats ir su patarimu po sueities moteriai kurį laiką pabūti žvakės pozoje (pakėlus kojas į viršų). Gal vienam ar dviem spermatozoidams taip ir būtų lengviau keliauti iki tikslo, tačiau juk lytinio akto metu į moters makštį patenka milijonai jų.

MITAS. Šansai pastoti didesni, jeigu moteris lytinio akto metu patiria orgazmą

Tai tėra kalbos, nė vienas mokslinis tyrimas to nėra patvirtinęs. Moters orgazmas neturi įtakos pastojimui. Tačiau įtakos turi vyriškas orgazmas ir spermos išsiliejimas. Štai be jo pastoti tikrai nepavyks.

MITAS. Lytinio akto metu įmanoma suplanuoti būsimo vaiko lytį

Ši teorija egzistuoja nuo neatmenamų laikų, tačiau turime nuliūdinti, kad tai yra neįmanoma. Turėti berniuką arba mergaitę galimybė yra 50/50. Lytį lemia chromosomos. Vyriškos lytinės ląstelės X arba Y susilieja su moters lytinėmis X ląstelėmis. Taigi, tai visiška loterija. Žinoma, tam tikros šiuolaikinės technologijos, kai atliekamas pagalbinis apvaisinimas, leidžia tokią galimybę, tačiau pastojant natūraliu būdu, vaiko lyties nesuplanuosi.

MITAS. Vyras negali būti nevaisingas, jeigu jis jau turi vaiką

Jeigu vyras susilaukė vaiko anksčiau, tai negarantuoja jam vaisingumo visam gyvenimui. Reprodukcinės sistemos pakitimų gali atsirasti bet kuriuo gyvenimo etapu. Tam turi įtakos ir ligos, ir gyvenimo būdas, ir kiti veiksniai. Dar svarbu nepainioti vyro potencijos problemų su vaisingumu. Tai skirtingi dalykai. Sužinoti, kokia yra spermos kokybė: spermatozoidų judėjimo greitis, kiekis ir pan., galima tik atlikus spermos tyrimą. Plika akimi to nepamatysi ir nepajausi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Skaitytojos išpažintis: negaliu susilaukti vaikų ir svajoju apie įsivaikinimą (1)

Tavovaikas.lt portalo redakcija gavo moters laišką, kuri norėjo likti anonime. Gerbiame šį norą, todėl vardo ir miesto neskelbiame.

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį (1)

Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo

Rytų šalyse nuo seno teigiama, jog vaikas pas mamą pirmiausia ateina dvasiniu pavidalu, likus 3-4 mėnesiams iki nėštumo pradžios, todėl sąmoningas tėvų požiūris į vaikelio auginimą turi prasidėti dar prieš planuojant naują gyvybę.

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.

Kokioms moterims yra didesnė tikimybė, kad gims dvynukai (3)

Pastaruoju metu netrūksta pranešimų apie tai, kad vieni ar kiti pažįstami susilaukė dvynukų. Tai, kas prieš 50 metų buvo tikrai retenybė, šiandien nutinka vis dažniau ir dažniau.