Ginekologė apie tai, kada moteriai geriausia tapti mama

 (7)
Gimdymas - stresas moters organizmui. Kiek reikia laiko, kad organizmas atgautų jėgas? Kada gimdyti dar kartą? Ar turi įtakos moters amžius? Konsultuoja akušerė genetikė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.
© fotolia.com

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kiek laiko reikia, kad po gimdymo atsigautų moters organizmas? 

Tai labai asmeniška. Kalbant apie fiziologiją, moteris atsigauna tada, kai prasideda ovuliacija. Vienoms ji atsinaujina praėjus trims mėnesiams po gimdymo, kitoms - vėliau. Kada atsiras ovuliacija, priklauso nuo to, ar moteris maitina kūdikį savo pienu. Maitinančioms vaisingumas grįžta vėliau.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Mano gimdymo istorija: be skausmo, greitai ir lengvai
Kaune pristatyta nėščiųjų rūbų kolekcija

Bet pasitaiko, kad ir maitinanti pasijunta nėščia.

Taip, nes gali būti, kad mėnesinių dar nėra, o ovuliacija jau atsinaujinusi, tad moteris nežino esanti vaisinga. Dažniausiai pastebi, kad sumažėja pieno ir atsiranda nėštumui būdingų pojūčių. Ne viena jauna mama būna sutrikusi, kai sužino, kad ir vėl laukiasi, nors mėnesinių dar nebuvo. Visos esame labai skirtingos.

Vienoms moterims išskyros baigiasi, ląstelės subręsta ir noras mylėtis grįžta praėjus šešioms savaitėms po gimdymo, o po mėnesio prasideda ir ovuliacija. Kitų ir praėjus pusmečiui po gimdymo gleivinė yra jautri, moteris turi daug pieno, maitina krūtimi ir dar nėra vaisinga. Tačiau nors mėnesinės dar ir neatsirado, patarčiau saugotis, ypač jei dar neplanuojate kito mažylio.

Kada nekenkiant sveikatai galima pastoti dar kartą?

Jeigu moteris pastoja, tai reiškia, kad kūnas jau pailsėjo, atsigavo, atsinaujino ovuliacija. Teoriškai nuo gimdymo iki gimdymo turi praeiti metai. Taigi normalu, jei po trijų mėnesių moteris vėl pasijunta besilaukianti.

Tačiau, jeigu norime, kad grįžtų buvusios kūno formos, sustiprėtų raumenys, reikėtų palaukti bent pusmetį. Per tiek laiko grįžta iki gimdymo buvęs svoris, pasišalina skysčių perteklius, moteris atsigauna psichologiškai.

Jei moteris svajoja apie trečią, tarp antro ir trečio gimdymo taip pat rekomenduojama palaukti vienus metus?

Taip. Tačiau auginti du pametinukus yra paprasčiau nei tris. Su trimis be pagalbos išsiversti būtų sunku tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Be to, mažai šeimų, kai kūdikiu kitas žmogus galėtų rūpintis tai pat kaip mama. Manau, tai įmanoma tik namuose, kuriuose gyvena kelios kartos. Tada ir galima gimdyti kasmet. Antraip patarčiau palaukti, nes pervargus galima ir depresija susirgti.

Siūlyčiau atsižvelgti ir į fizinę būklę. Organizmas greičiau atgauna jėgas, jei moteris per nėštumą priaugo 9 - 11 kg. Jei daugiau, apie 20 kg, reikės ilgiau palaukti. Taip pat svarbu, ar nebuvo nėštumo komplikacijų. Jei buvo, geriau palaukti dvejus metus, palepinti organizmą, pagerinti sveikatą: sportuoti, sveikai maitintis.

Kada geriausia pastoti darkart, jei moteriai buvo atlikta cezario pjūvio operacija?

Po cezario pjūvio operacijos pertrauka tarp pirmo ir antro vaikučio turėtų būti dveji metai. Žaizda sugyja gan greitai, tačiau per anksti pastojus baisu, kad randas dar per silpnas, ypač jeigu moteris antrą kūdikį gimdys natūraliai. Todėl jeigu pirmas vaikutis buvo „cezarinukas", o antrasis į pasaulį pasibeldžia labai greitai, taip pat ir saugant mamą dažniausiai atliekama cezario pjūvio operacija.

Mat natūraliai gimdant organizmas patiria didžiulę įtampą, kūdikis stumiamas didžiule jėga. Po dvejų metų, jeigu nėra jokių komplikacijų, moteris jau gali gimdyti pati. Anksčiau buvo manoma, kad moters sveikatai nekenkia tik dvi cezario pjūvio operacijos. Dabar, kai tobulėja medicina, jų leidžiama atlikti penkias.

Įdomu, ar nuo pačios moters amžiaus priklauso, kaip dažnai rekomenduojama gimdyti?

Ir taip, ir ne. Ne, nes teoriškai rekomenduojama pertrauka tarp gimdymų lieka ta pati - vieni metai. Taip, nes lengviau atgauna jėgas jaunos moters organizmas. Be to, nuo 35-erių tampa sunkiau pastoti. Šio amžiaus ir vyresnėms moterims po gimdymo reikia daugiau laiko, kad atsigautų.

Sunkiau susitraukia oda, gali priaugti daugiau svorio, nes sulėtėja medžiagų apykaita. Didėja ir komplikacijų pavojus, nes nėštumas organizmui yra didelis krūvis, jaunesnė moteris jį lengviau pakelia.

Kategoriška nenoriu būti, nes visada pasitaiko išimčių. Kartais trisdešimtmetė ir keturiasdešimtmetė atrodo taip pat. Visada daugiau komplikacijų gresia moteriai, kuri yra nutukusi, turi "svyruojantį" kraujospūdį, nei vyresnei, bet sveikai gyvenančiai moteriai.

Kiek vaikų galima gimdyti nekenkiant savo organizmui? Ar yra koks rekomenduotinas skaičius?

Gyvenimas rodo, kad ir 18 pagimdo. Jei moteris sveika, jos nėštumas be komplikacijų, tai ir sveikatai nekenkia. Tačiau noriu pabrėžti, kad daug vaikų gimdyti gali tik sveika mama. Jeigu moteris turi rimtų sveikatos bėdų, kurias nėštumas dar labiau „paaštrina", pagimdžiusi vieną kūdikį, rizikuoti savo sveikata neturėtų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.

Kokioms moterims yra didesnė tikimybė, kad gims dvynukai (3)

Pastaruoju metu netrūksta pranešimų apie tai, kad vieni ar kiti pažįstami susilaukė dvynukų. Tai, kas prieš 50 metų buvo tikrai retenybė, šiandien nutinka vis dažniau ir dažniau.

Svarbiausi gydytojo patarimai, jei planuojate susilaukti kūdikio

Planuojantys šeimos pagausėjimą jau ne kartą turbūt girdėjo, kad gydytojai abiems tėveliams rekomenduoja bent 3 mėnesius iki pastojimo vengti žalingų veiksnių, pakoreguoti savo mitybą ir fizinį aktyvumą.

Abejojate, ar norite vaiko: atsakykite sau į šiuos 10 klausimų (9)

Apsisprendimas susilaukti vaikų yra be galo atsakingas sprendimas. Jis turi būti abiejų partnerių susitarimas.

Sužinok būsimo vaiko lytį pagal savo amžių Kinų kalendorius

Daugelio mamyčių ir tėvelių pirmas klausimas po to, kai sužino, kad laukiasi, būna: „Kas bus? Berniukas ar mergaitė?“. Tai maga sužinoti ir artimiesiems bei draugams. Paprastai gydytojas gali pamatyti lytį patikrinimo ultragarsu metu, bet toks tyrimas nėra 100 proc. tikslus.

Kodėl įprasti vitaminai nėštumo metu netinka?

Nėštumo metu būtina užtikrinti reikalingą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį. Moksliniai tyrimai rodo, kad jų trūkumas gali lemti nėštumo ir gimdymo komplikacijas bei įvairias kūdikio ligas.

Auksinės mitybos taisyklės nėštumo metu – ką būtina valgyti, o ko geriau neliesti (2)

Nėštumo metu moters organizmui reikia daugiau energijos, mat jos turi užtekti ne tik būsimai mamai, bet ir besivystančiam mažyliui. Tačiau vis dar gajus įsitikinimas, kad tuo metu reikia valgyti už du ir ko tik širdis geidžia – visiška netiesa. Atvirkščiai, maistą reiktų kruopščiai atsirinkti, kad būtų ne tik skanu, bet ir naudinga sveikatai.