Ką kiekviena moteris turėtų žinoti apie gimdos kaklelį

 (3)
Apžiūros pas ginekologą metu besilaukiančiai ir jau pagimdžiusiai moteriai neretai yra apčiuopiamas ir įvertinamas gimdos kaklelis. Ką svarbu žinoti apie šį organą?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gimdos kaklelis – kas tai?

Gimdos kaklelis yra siaurasis gimdos galas, kuriuo gimda sujungiama su makštimi. Viršutinė anga į gimdą yra vidinė gimdos kaklelio dalis, o apatinė anga į makštį – išorinės gimdos kaklelio žiotys. Pastarąją galima makštyje apčiuopti pirštais. Dar negimdžiusių moterų gimdos kaklelis paprastai būna duobutės formos. Po nėštumo jo forma paprastai pasikeičia.

Gimdos kaklelis nėštumo metu ir gimdant

Jeigu laukiatės kūdikio, jūsų vidinė ir išorinė gimdos kaklelio angos yra uždarytos. Tai apsaugo nuo bakterijų, kad jos nepatektų į gimdą ir nesukeltų infekcijų. Kai prasideda gimdymas ir sąrėmiai, gimdos kaklelis keičiasi – jis suminkštėja ir sutrumpėja. Galiausiai atsiveria vidinė gimdos kaklelio dalis, toliau pradeda atsiverti išorinė gimdos kaklelio anga. Kai pastaroji pasiekia maždaug dešimties centimetrų skersmenį, prasideda vadinamasis išstūmimo etapas.

Gimdos kaklelis ir natūralus šeimos planavimas

Gimdos kaklelis taip pat atlieka svarbų vaidmenį ir nėštumo metu, ir gimdant. Jeigu nesate nėščia, tačiau norėtumėte pastoti, gimdos kaklelio atsivėrimas gali suteikti informacijos apie vaisingas dienas. Ciklo metu keičiasi gimdos kaklelio padėtis, tvirtumas ir atsidarymas. Gimdos kaklelio apžiūros metodas primena Bilingso metodą, kai vaisingos dienos nustatomos pagal gimdos kaklelio gleivių pokyčius. Vis dėlto, abu šie metodai yra patikimi tik iš dalies. Geriau juos derinti su temperatūros matavimo metodu.

Kaip keičiasi gimdos kaklelis

Po menstruacijų gimdos kaklelis užsiveria ir yra stipriai atsikišęs giliai makštyje, šiame etape jį galima ypač gerai apčiuopti. Jis šiek tiek primena vyšnią ar nosies galiuko kremzlę.

Artėjant ovuliacijai gimdos kaklelis darosi minkštesnis ir vis labiau atsiveria. Taip pat pasikeičia jo padėtis, kadangi jis atsitraukia du-tris centimetrus, apčiuopti gimdos kaklelį šiame etape yra sunku. Dabar jis labiau primena lūpas ar ausų kaušelius.

Apskritai, tuo metu, kai gimdos kaklelis yra minkščiausias ir labiausiai atsivėręs, jūs esate vaisinga. Tomis dienomis ypač didelė galimybė pastoti, mat spermai lengviau prasiskverbti į gimdą.

Praėjus dviem ar trims dienoms po ovuliacijos gimdos kaklelis vėl pradeda užsidarinėti ir sukietėja.

Svarbiausia gimdos kaklelio funkcija - apsauginė

Gimdos kaklelio viduje esančios gleivinės liaukos nuolat gamina įvairaus klampumo ir sudėties gleivių, kurios „uždaro" kaklelį, kad pro jį iš išorės į gimdą nepatektų žalingų bakterijų bei mikrobų.

Įvairiu ciklo metu gimdos kaklelis skiriasi. Iškart po mėnesinių jis yra uždaras, kietas, jo gaminamos gleivės - tirštos, klampios, neleidžiančios spermatozoidams patekti į gimdą. Per ciklo vidurį kaklelis plečiasi, minkštėja, gleivės skystėja. Taip spermatozoidai patenka į gimdos ertmę ir apvaisina kiaušinėlį. Po ovuliacijos kaklelis siaurėja, kietėja, gleivės tirštėja, o per mėnesines vėl šiek tiek prasiplečia ir suminkštėja, kad galėtų lengviau išbėgti jų turinys - atsisluoksniavusi gimdos gleivinė ir kraujas.

Per nėštumą gimdos kaklelis atlieka atraminę (prilaiko gimdą ir joje esantį vaisių) ir iš esmės tą pačią apsauginę funkciją. Jo gaminamos gleivės tampa itin klampios, tąsios, susidaro jų kamštis, kuris saugo vaisių nuo galimų infekcijų.

Gimdos kaklelio nepakankamumas

Gimdos kaklelio nepakankamumas - kai jis yra per trumpas ir per minkštas ir atsiveria prieš laiką be pačios gimdymo veiklos. To priežastys – prieš tai buvę nesivystantys nėštumai, priešlaikiai ar dėl kokių kitų priežasčių nesėkmingai pasibaigę nėštumai ir gimdymai, taip pat įvairios gimdos kaklelio chirurginės operacijos.

Svarbiausia gimdos kaklelio nepakankamumą laiku pastebėti. Jeigu nustatomas nepakankamumas, gimdos kaklelis apsiuvamas. Šią procedūrą būtina atlikti iki 20 nėštumo savaitės. Vaisiaus vandenys turi būti nenutekėję, gimda nepradėjusi reguliariai susitraukinėti, neturi būti infekcijos požymių. Maždaug 10 min. operacija atliekama taikant narkozę, vietinę nejautrą arba visai be nuskausminamųjų. Moterys labai baiminasi šios procedūros, ypač dėl per ją taikomos narkozės, tačiau iš dviejų blogybių renkamasi mažesnė. Šiuo atveju svarbiausia - išsaugoti nėštumą ir patį kūdikį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.

Kokioms moterims yra didesnė tikimybė, kad gims dvynukai (3)

Pastaruoju metu netrūksta pranešimų apie tai, kad vieni ar kiti pažįstami susilaukė dvynukų. Tai, kas prieš 50 metų buvo tikrai retenybė, šiandien nutinka vis dažniau ir dažniau.

Svarbiausi gydytojo patarimai, jei planuojate susilaukti kūdikio

Planuojantys šeimos pagausėjimą jau ne kartą turbūt girdėjo, kad gydytojai abiems tėveliams rekomenduoja bent 3 mėnesius iki pastojimo vengti žalingų veiksnių, pakoreguoti savo mitybą ir fizinį aktyvumą.

Abejojate, ar norite vaiko: atsakykite sau į šiuos 10 klausimų (9)

Apsisprendimas susilaukti vaikų yra be galo atsakingas sprendimas. Jis turi būti abiejų partnerių susitarimas.

Sužinok būsimo vaiko lytį pagal savo amžių Kinų kalendorius

Daugelio mamyčių ir tėvelių pirmas klausimas po to, kai sužino, kad laukiasi, būna: „Kas bus? Berniukas ar mergaitė?“. Tai maga sužinoti ir artimiesiems bei draugams. Paprastai gydytojas gali pamatyti lytį patikrinimo ultragarsu metu, bet toks tyrimas nėra 100 proc. tikslus.

Kodėl įprasti vitaminai nėštumo metu netinka?

Nėštumo metu būtina užtikrinti reikalingą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį. Moksliniai tyrimai rodo, kad jų trūkumas gali lemti nėštumo ir gimdymo komplikacijas bei įvairias kūdikio ligas.

Auksinės mitybos taisyklės nėštumo metu – ką būtina valgyti, o ko geriau neliesti (2)

Nėštumo metu moters organizmui reikia daugiau energijos, mat jos turi užtekti ne tik būsimai mamai, bet ir besivystančiam mažyliui. Tačiau vis dar gajus įsitikinimas, kad tuo metu reikia valgyti už du ir ko tik širdis geidžia – visiška netiesa. Atvirkščiai, maistą reiktų kruopščiai atsirinkti, kad būtų ne tik skanu, bet ir naudinga sveikatai.