Kaip pasirinkti norimą vaiko lytį: vienas iš būdų

 (10)
Knygos „Kaip pasirinkti kūdikio lytį" autoriai teigia, kad Šetlso metodas turimais moksliniais duomenimis yra patikimiausiai pagrįsta lyties pasirinkimo priemonė. Kokia jo esmė ir kodėl knygos autoriai tiki šio metodo veiksmingumu?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Didžiąją šio metodo dalį sudaro 3 įžvalgos:

1. Spermatozoidai su Y chromosoma, kurie pradeda berniuką, yra mažesni už spermatozoidus su X chromosoma, kurie pradeda mergaitę.

2. Esant palankiausioms sąlygoms, spermatozoidai su Y chromosoma juda greičiau už spermatozoidus su X chromosoma.

3. Spermatozoidai su X chromosoma – ištvermingesni ir atsparesni įvairaus pobūdžio stresui.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip apskaičiuoti ovuliacijos datą?
Mamos atvirauja: ką daryti, vaikas mus užklupo mylintis

Remdamasis šiomis įžvalgomis, dr. Šetlsas darė toliau pateiktas prielaidas:

1. Tikėtina, kad greitesni spermatozoidai, kurie pradeda berniuką, kiaušinėlį pirmi pasieks ir apvaisins tada, kai lytiškai santykiaujama prieš pat ar per ovuliaciją, nes šiuo metu moters fiziologinės išskyros šarmingiausios ir palankiausios pro jas besiskverbiantiems spermatozoidams.

2. Tikėtina, kad didesni ir atsparesni moteriškojo prado spermatozoidai kiaušinėlį apvaisins tada, kai lytiškai santykiaujama iki ovuliacijos likus daugiau kaip vienai dienai. Šiuo metu moters išskyros tebėra rūgštokos, todėl silpnesni spermatozoidai su Y chromosoma gali žūti.

Duomenys apie dydį ir greitį

Dr. Šetlsas tikrino savo prielaidą dėl dviejų rūšių spermatozoidų santykinio greičio ir dydžio. Tai jis darė įvairiais būdais.

Dviejų rūšių spermatozoidų elgesį dr. Šetlsas stebėjo in vitro - t. y. mėgintuvėliuose, įvairiomis sąlygomis. Jis leisdavo spermatozoidams lenktyniauti, skverbiantis pro kapiliariniuose vamzdeliuose esančias išskyras.

Mokslininkas pasitelkė fluorochromo kvinakriną (dažymą), „įžiebiantį" mažutę Y chromosomą ir padedantį jam patvirtinti prielaidą, kad Y chromosomos nešėjai, duodantys pradžią berniukams, iš tiesų dažniausiai laimi lenktynes, kai išskyros panašiausios į tas, kurios vyrauja prieš pat ar per ovuliaciją.

Tais pačiais būdais jam pavyko patvirtinti, kad didesni spermatozoidai, kurie pradeda mergaitę, ilgiau tveria rūgščiose išskyrose, vyraujančiose kelios dienos prieš ovuliaciją.

Dar svarbiau žinoti, kad dr. Šetlsas rado būdų tyrimams paimti spermatozoidų, jau keliaujančių moters lytiniais takais. Tokie in vivo atliekami eksperimentai (atskleidžiantys, kas vyksta gyvame organizme) daug įtikinamesni už tuos, kurie atliekami in vitro (kitais žodžiais, mėgintuvėliuose). Iš sėklos mėginių, paimtų po sueities praėjus skirtingam laikui, dr. Šetlsas gali nustatyti, ar kurios nors rūšies spermatozoidai „turi viršų" tam tikru metu ir tam tikromis sąlygomis, pagal kurias galima patikimai nuspėti ovuliacijos laiką.

Šiais in vivo eksperimentais dr. Šetlsas nustatė: kai sueičiai pasirenkamas ovuliacijos laikas, kuris nustatytas laboratoriškai, lenktynes iš tikrųjų laimi vyriškojo prado spermatozoidai. Kaip Šetlso teorijoje ir numatoma, šiuo metu vyraujančios šarmingos išskyros - pačios palankiausios pro jas besiskverbiantiems spermatozoidams su Y chromosoma.

Ištrauka iš Landrum Brewer Shettles ir David Michael Rorvik knygos „Kaip pasirinkti kūdikio lytį? (leidykla „Alma littera").

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.

Kokioms moterims yra didesnė tikimybė, kad gims dvynukai (3)

Pastaruoju metu netrūksta pranešimų apie tai, kad vieni ar kiti pažįstami susilaukė dvynukų. Tai, kas prieš 50 metų buvo tikrai retenybė, šiandien nutinka vis dažniau ir dažniau.

Svarbiausi gydytojo patarimai, jei planuojate susilaukti kūdikio

Planuojantys šeimos pagausėjimą jau ne kartą turbūt girdėjo, kad gydytojai abiems tėveliams rekomenduoja bent 3 mėnesius iki pastojimo vengti žalingų veiksnių, pakoreguoti savo mitybą ir fizinį aktyvumą.

Abejojate, ar norite vaiko: atsakykite sau į šiuos 10 klausimų (9)

Apsisprendimas susilaukti vaikų yra be galo atsakingas sprendimas. Jis turi būti abiejų partnerių susitarimas.

Sužinok būsimo vaiko lytį pagal savo amžių Kinų kalendorius

Daugelio mamyčių ir tėvelių pirmas klausimas po to, kai sužino, kad laukiasi, būna: „Kas bus? Berniukas ar mergaitė?“. Tai maga sužinoti ir artimiesiems bei draugams. Paprastai gydytojas gali pamatyti lytį patikrinimo ultragarsu metu, bet toks tyrimas nėra 100 proc. tikslus.

Kodėl įprasti vitaminai nėštumo metu netinka?

Nėštumo metu būtina užtikrinti reikalingą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį. Moksliniai tyrimai rodo, kad jų trūkumas gali lemti nėštumo ir gimdymo komplikacijas bei įvairias kūdikio ligas.