Kertam lažybų: įsitvirtins ar ne?

 (1)
Apvaisinto kiaušinėlio įsitvirtinimas gimdoje yra savotiška loterija – niekada iš anksto nežinai, pavyks ar ne. Šiame straipsnyje pabandykime paaiškinti visas implantacijos detales: Kas tiksliai vyksta? Ar galima implantaciją pajausti?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kelionė iki gimdos

Maždaug keturias dienas apvaisintas kiaušinėlis keliauja kiaušintakiu, kol pasiekia gimdą. Jis turi stropių pagalbininkų - epitelio plaukeliai kiaušintakyje aktyviai stumia jį į priekį. Tačiau tuo metu kiaušinėlis (šioje stadijoje dar vadinama "zigota") ne tik juda, bet ir neįtikėtinai greitai vystosi toliau. Iš pradžių jis pasidalija į dvi identiškas ląsteles, o tada dalijasi po kartą maždaug kas dvylika valandų. Praėjus trims dienoms po apvaisinimo zigotą sudaro jau 32 ląstelės. Išorinis kiaušinėlio sluoksnis formuoja ląsteles, kurios vėliau maitins embrioną, iš vidinių ląstelių formuosis embrionas.

Tinkamos vietos paieška

Maždaug ketvirtą dieną po apvaisinimo kiaušinėlis pasiekia gimdą. Jis dabar yra smeigtuko galvutės dydžio. Viduje susiformavusi skysčio pripildyta pūslelė vadinama blastule. Ji pasirengusi ieškoti tinkamos vietelės implantacijai. Tačiau pasirinkdama savo naujus namus ji yra išranki, todėl gali užtrukti keletą dienų, kol galutinai įsikurs. Gimda jau nuo ciklo pradžios ruošėsi savo viešnios sutikimui ir suformavo gleivinę, kad ja gerai pasirūpintų.

Iš išorinio ląstelių sluoksnio formuojasi placenta

Kai tik kiaušinėlis randa savo vietą, įsitvirtina gimdos sienelėje. Jį visiškai padengia gleivinė. Iš išorinio sluoksnio ląstelių nuo dabar formuojasi placenta. Nuo dabar kiaušinėlis vadinamas embrionu. Maždaug 24 ciklo dieną implantacija baigta.

Pirmieji kūno signalai

Dabar signalai moters organizme rodo, kad ji nėščia. Ankstyvosios placentos ląstelės gamina nėštumo hormoną HCG. Iš to kiaušidės ir posmegeninė liauka (hipofizė) supranta, kad ateinančiais mėnesiais ovuliacijos nebus. Be to, kiaušidės gamina daugiau hormono progesterono, taip pasirūpindamos, kad gimdos gleivinė atsistatytų. Jau praėjus 10-11 dienų po apvaisinimo embrionas ir motina yra tarpusavyje sujungti kraujo apytakos sistemos.


Ar moteris pajaučia kiaušinėlio įsitvirtinimą?

Kai kurios moterys jaučia skirtingus savo ciklo etapus ir pasakoja, kad implantacijos laiką nuspėjo iš tempimo jausmo apatinėje pilvo dalyje. Iš tikrųjų gali būti, kad jūs pajusite kiaušintakio judesius, kai juo keliaus kiaušinėlis. Tačiau vienareikšmiškų signalų nėra. Skausmai, pavyzdžiui, gali pasireikšti ir todėl, kad organizmas ruošiasi mėnesinėms. Kad išvengtumėte nusivylimo, geriau pernelyg nekreipkite dėmesio į galimą skausmą tuo metu, kai turėtų įvykti implantacija.

Padėti sau (ne)įmanoma

Kaip ir apvaisinimo atveju, taip ir implantacijos, nėra jokio ypatingo triuko, kuriuo galėtumėte daryti tam įtaką. Tačiau jūs galite savo kūną tinkamai paruošti, pavyzdžiui, vartodamos folio rūgštį, mesdamos rūkyti, gerdamos mažiau alkoholio ir pakankamai judėdamos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Skaitytojos išpažintis: negaliu susilaukti vaikų ir svajoju apie įsivaikinimą (1)

Tavovaikas.lt portalo redakcija gavo moters laišką, kuri norėjo likti anonime. Gerbiame šį norą, todėl vardo ir miesto neskelbiame.

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį (1)

Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo

Rytų šalyse nuo seno teigiama, jog vaikas pas mamą pirmiausia ateina dvasiniu pavidalu, likus 3-4 mėnesiams iki nėštumo pradžios, todėl sąmoningas tėvų požiūris į vaikelio auginimą turi prasidėti dar prieš planuojant naują gyvybę.

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.

Kokioms moterims yra didesnė tikimybė, kad gims dvynukai (3)

Pastaruoju metu netrūksta pranešimų apie tai, kad vieni ar kiti pažįstami susilaukė dvynukų. Tai, kas prieš 50 metų buvo tikrai retenybė, šiandien nutinka vis dažniau ir dažniau.