Kertam lažybų: įsitvirtins ar ne?

 (1)
Apvaisinto kiaušinėlio įsitvirtinimas gimdoje yra savotiška loterija – niekada iš anksto nežinai, pavyks ar ne. Šiame straipsnyje pabandykime paaiškinti visas implantacijos detales: Kas tiksliai vyksta? Ar galima implantaciją pajausti?
Kertam lažybų: įsitvirtins ar ne?
© Shutterstock nuotr.

Kelionė iki gimdos

Maždaug keturias dienas apvaisintas kiaušinėlis keliauja kiaušintakiu, kol pasiekia gimdą. Jis turi stropių pagalbininkų - epitelio plaukeliai kiaušintakyje aktyviai stumia jį į priekį. Tačiau tuo metu kiaušinėlis (šioje stadijoje dar vadinama "zigota") ne tik juda, bet ir neįtikėtinai greitai vystosi toliau. Iš pradžių jis pasidalija į dvi identiškas ląsteles, o tada dalijasi po kartą maždaug kas dvylika valandų. Praėjus trims dienoms po apvaisinimo zigotą sudaro jau 32 ląstelės. Išorinis kiaušinėlio sluoksnis formuoja ląsteles, kurios vėliau maitins embrioną, iš vidinių ląstelių formuosis embrionas.

Tinkamos vietos paieška

Maždaug ketvirtą dieną po apvaisinimo kiaušinėlis pasiekia gimdą. Jis dabar yra smeigtuko galvutės dydžio. Viduje susiformavusi skysčio pripildyta pūslelė vadinama blastule. Ji pasirengusi ieškoti tinkamos vietelės implantacijai. Tačiau pasirinkdama savo naujus namus ji yra išranki, todėl gali užtrukti keletą dienų, kol galutinai įsikurs. Gimda jau nuo ciklo pradžios ruošėsi savo viešnios sutikimui ir suformavo gleivinę, kad ja gerai pasirūpintų.

Iš išorinio ląstelių sluoksnio formuojasi placenta

Kai tik kiaušinėlis randa savo vietą, įsitvirtina gimdos sienelėje. Jį visiškai padengia gleivinė. Iš išorinio sluoksnio ląstelių nuo dabar formuojasi placenta. Nuo dabar kiaušinėlis vadinamas embrionu. Maždaug 24 ciklo dieną implantacija baigta.

Pirmieji kūno signalai

Dabar signalai moters organizme rodo, kad ji nėščia. Ankstyvosios placentos ląstelės gamina nėštumo hormoną HCG. Iš to kiaušidės ir posmegeninė liauka (hipofizė) supranta, kad ateinančiais mėnesiais ovuliacijos nebus. Be to, kiaušidės gamina daugiau hormono progesterono, taip pasirūpindamos, kad gimdos gleivinė atsistatytų. Jau praėjus 10-11 dienų po apvaisinimo embrionas ir motina yra tarpusavyje sujungti kraujo apytakos sistemos.


Ar moteris pajaučia kiaušinėlio įsitvirtinimą?

Kai kurios moterys jaučia skirtingus savo ciklo etapus ir pasakoja, kad implantacijos laiką nuspėjo iš tempimo jausmo apatinėje pilvo dalyje. Iš tikrųjų gali būti, kad jūs pajusite kiaušintakio judesius, kai juo keliaus kiaušinėlis. Tačiau vienareikšmiškų signalų nėra. Skausmai, pavyzdžiui, gali pasireikšti ir todėl, kad organizmas ruošiasi mėnesinėms. Kad išvengtumėte nusivylimo, geriau pernelyg nekreipkite dėmesio į galimą skausmą tuo metu, kai turėtų įvykti implantacija.

Padėti sau (ne)įmanoma

Kaip ir apvaisinimo atveju, taip ir implantacijos, nėra jokio ypatingo triuko, kuriuo galėtumėte daryti tam įtaką. Tačiau jūs galite savo kūną tinkamai paruošti, pavyzdžiui, vartodamos folio rūgštį, mesdamos rūkyti, gerdamos mažiau alkoholio ir pakankamai judėdamos.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Kokia sperma yra gera ir tinkama apvaisinimui (4)

Bėgant metams vyrų spermos kokybė prastėja. Devyni iš dešimties tyrimuose dalyvavusių vyrų turi prastos kokybės spermą. Tačiau kaip iš tikrųjų matuojama spermos kokybė?

Planuojantiems nėštumą: netikėkite viskuo, ką jums sako aplinkiniai (1)

Jūsų dėmesiui – 9 mitai apie pastojimą, kuriais siūlome netikėti.

7 mitai apie pastojimą, kuriais vis dar tikima XXI amžiuje (2)

Naujos gyvybės pradėjimas iki šių dienų gaubiamas mitų ir prietarų. Bene dažniausiai pasitaikančius aptarsime šiame straipsnyje.

A. Kaluginas: kaip į šeimą sugrąžinti intymų gyvenimą (51)

Turite vaikų, visko pilnus namus, jaukų miegamąjį, čiužinį iš reklamos ir net garsaus (brangaus) tapytojo paveikslą virš lovos. Bet neturite intymaus gyvenimo, kuris suteiktų sparnus? Skaitykite toliau - psichologas, kūno psichoterapijos specialistas, Geraspsichologas.lt autorius Andrius Kaluginas pasakoja, kas, kaip, kodėl.

Ar įmanoma sukurti laimingą šeimą be vaikų? (144)

TavoVaikas.lt skyrelyje „Klausk specialisto“ galite užduoti jums rūpimus klausimus, į kuriuos atsakys specialistai. Šįkart sulaukėme laiško apie vaikų planavimą. Ką daryti, jei vyras jų nori, o moteris – ne?

Vaisingumo problemos: tikrovė ir mitai (2)

Senesniais laikais buvo manoma, kad nevaisingumą į šeimą atneša moteris. Vyrai visuomet vaikščiojo iškėlę galvas ir tvirtindami, kad jei kas ir kaltas dėl to, kad palikuonių dar nėra, tai tikrai ne jie. Tobulėjančios diagnostinės technologijos panaikino šį mitą ir dabar jau žinome, kad tokių problemų gali turėti bet kuris šeimos narys.

Kokią sekso pozą rinktis, jei norite berniuko, o kokią – planuojantiems mergaitę (22)

Vieni mano, kad seksualinės pozos, laikas ir varpos įsiskverbimo gylis gali lemti būsimo kūdikio lytį. Kiti sako, kad nėra būdo nuspėti ar nulemti lytį.

Vyro ir moters Zodiako ženklai: kokie tėvai būsite savo vaikams (2)

Planuojant vaikus, visada knieti nors akies krašteliu žvilgtelėti į ateitį: koks išrinktasis būtų tėtis, kokia mama galėtų būti mergina? Jūsų dėmesiui – lentelė, kuri padės jums atsakyti į šiuos klausimus.

Ar įmanoma pastoti menstruacijų metu? (9)

Kalbant apie apsisaugojimą nuo nepageidaujamo nėštumo, visada iškyla tas pats klausimas - ar įmanoma pastoti menstruacijų metu? Iš tiesų, tai įmanoma. Nors nėštumas nėra labai tikėtinas, tačiau visiškai atmesti jo tikimybės negalima.

Noriu kuo greičiau pastoti: tiesa ir mitai (3)

Planuojančios vaiką poros girdi ne vieną patarimą, kaip tą padaryti kuo greičiau ir sėkmingiau. Jūsų dėmesiui, bene dažniausieji jų: kuo tikėti verta, o kas tėra tik pramanai?

Kokių triukų griebiasi šeimos, norinčios susilaukti mergaitės (10)

Tikimybė susilaukti mergaitės arba berniuko yra daugmaž vienoda - apie 50 proc. Galite mesti monetą ir tikėtis geriausio, bet niekas negarantuoja, kad jūsų svajonė išsipildys.

Ką kiekviena moteris turėtų žinoti apie gimdos kaklelį (3)

Apžiūros pas ginekologą metu besilaukiančiai ir jau pagimdžiusiai moteriai neretai yra apčiuopiamas ir įvertinamas gimdos kaklelis. Ką svarbu žinoti apie šį organą?

Vaikus myliu, bet pastoti bijau: psichologės patarimas (10)

Mums parašiusi moteris prisipažįsta, kad vaikus labai myli, tačiau mintis apie nėštumą jai yra baisi. Kodėl taip yra?

Ar tikrai vaikus gimdyti geriausia iki 35 metų? (49)

Kada gimdyti pirmąjį vaiką? Kiek laiko reikia, kad po gimdymo atsigautų moters organizmas ir būtų galima toliau planuoti šeimos pagausėjimą? Šiuos klausimus gydytojai ginekologai girdi iš tiesų dažnai. Tačiau problema yra ta, kad joks gydytojas neduos jums vienareikšmio atsakymo, nes tai labai individualu. Aptarkime keletą aspektų.

Feisbuke išgarsėjusi moteris: neturiu vaikų? Tai ne jūsų reikalas! (55)

„Tai kada turėsite vaikų?“, – šis klausimas galvos skausmu tampa ne vienai šeimai, kuri neplanuoja ir nenori turėti vaikų. Aplinkiniams tarsi savaime suprantama, kad suradus antrąją pusę ir sukūrus šeimą, kitas žingsnis yra nėštumas ir gimdymas.