Kodėl rizikinga ilgai atidėlioti nėštumą?

 (9)
Į Lietuvą jau atkeliauja Vakarų pasaulio tendencija moteriai susilaukti kūdikio vyresniame amžiuje. Moterys neskuba pastoti vos baigusios mokyklą ar universitetą. Iš pradžių norima įsitvirtinti profesinėje srityje, susikurti materialinę gerovę, o tada jau gimdyti. Tačiau ar pavėluota motinystė nėra per daug rizikinga?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pastoti vėliau trukdo ne tik amžius

„Moterų vaisingas periodas gana ilgas - apie 30 metų. Bet naujausiais medicinos mokslo tyrimais pagrįsta, kad moteriškų lytinių ląstelių senėjimas prasideda nuo 28 m. O dar po aštuonerių metų vaisingumas ima ypač sparčiai mažėti.

Moteriai, vyresnei kaip 45 m., pastojimo tikimybė siekia vos 5 proc.", - sako gydytoja ginekologė, pagalbinio apvaisinimo pradininkė Baltijos šalyse, vaisingumo centro vadovė Gražina Bogdanskienė.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Naujame nuotraukų konkurse "Apsikabinkime" - neįtikėtinas prizų lietus
Diana Dargienė - atvirai apie džiaugsmą būti mama bei ilgą Kalėdų laukimą

Statistika, pasak specialistės, dar nereiškia, kad moteris negali pagimdyti vėliau - gyvenime būna visokių situacijų, tačiau, jei moteris norės susilaukti vaiko vyresnė, pavyzdžiui 45 metų amžiaus, ji patirs sunkumų pastojant: „Kuo arčiau menopauzės, tuo labiau prastėja kokybiškų kiaušialąsčių pasirinkimas, o tai mažina ir pastojimo tikimybę.

Su amžiumi mažėjant gaminamų hormonų kiekiui, padidėja ir persileidimo tikimybė. Sunku tampa ne tik pastoti, bet ir išnešioti kūdikį".

Svarbu ne tik amžius, bet ir ginekologiniai susirgimai

Sėkmingai pastoti trukdo ne tik vyresnis amžius, bet ir įvairiausi ginekologiniai susirgimai, „užgyventi" per ilgesnį gyvenimo laiką ir trumpinantys moters vaisingą amžių. Kuo ilgiau atidedamas pastojimas, tuo didesnė tikimybė, kad daugiau ligų, tokių kaip kiaušidžių endometriozė, kiaušintakių ar kiaušidžių uždegimas ir kitos, paveiks organizmą

Kaip rašo Karjera ir Sveikata, ne tik ginekologinės ligos yra grėsmingos ruošiantis pastoti vyresniame amžiuje: per gyvenimą atsiranda ir kitokių susirgimų - lėtinės ligos (diabetas, padidėjęs kraujospūdis, inkstų ligos ir kt.), antsvoris. Visa tai tampa papildomu išbandymu gimdymo metu.

Gydytoja G. Bogdanskienė pastebi, kad vien dėl aukšto kraujospūdžio dažna moteris negali natūraliai gimdyti ir tenka daryti Cezario pjūvį. „Apie visus galimus pavojus ir grėsmes moterys informuojamos iš anksto, kad pačios įvertintų rizikas ir apsispręstų - ryžtis vėlyvai motinystei ar ne, - sako specialistė. - Kad nepasiruošusių neužkluptų žinia, jog susilaukti vaikelio natūraliai - nėra galimybių".

Gydytoja G. Bogdanskienė pataria moterims, kurioms daugiau kaip 35 m., nedelsti ir, nepastojus per pusmetį, skubėti pas specialistus. Mat jau ir Lietuvoje prieinamos medicinos technologijos, kai moterims galima užsišaldyti savo kiaušialąstes vaisingu periodu, tikintis, jog kūdikio bus galima susilaukti ir vėliau. Ypač geri pastojimo rezultatai, jei kiaušialąstės užšaldomos, kai moteriai 25-30 m. Siekiant išvengti kūdikio apsigimimų, rekomenduojama užšaldyti kiaušialąstes ne vėliau kaip iki 36 metų amžiaus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.

Kokioms moterims yra didesnė tikimybė, kad gims dvynukai (3)

Pastaruoju metu netrūksta pranešimų apie tai, kad vieni ar kiti pažįstami susilaukė dvynukų. Tai, kas prieš 50 metų buvo tikrai retenybė, šiandien nutinka vis dažniau ir dažniau.

Svarbiausi gydytojo patarimai, jei planuojate susilaukti kūdikio

Planuojantys šeimos pagausėjimą jau ne kartą turbūt girdėjo, kad gydytojai abiems tėveliams rekomenduoja bent 3 mėnesius iki pastojimo vengti žalingų veiksnių, pakoreguoti savo mitybą ir fizinį aktyvumą.

Abejojate, ar norite vaiko: atsakykite sau į šiuos 10 klausimų (9)

Apsisprendimas susilaukti vaikų yra be galo atsakingas sprendimas. Jis turi būti abiejų partnerių susitarimas.

Sužinok būsimo vaiko lytį pagal savo amžių Kinų kalendorius

Daugelio mamyčių ir tėvelių pirmas klausimas po to, kai sužino, kad laukiasi, būna: „Kas bus? Berniukas ar mergaitė?“. Tai maga sužinoti ir artimiesiems bei draugams. Paprastai gydytojas gali pamatyti lytį patikrinimo ultragarsu metu, bet toks tyrimas nėra 100 proc. tikslus.

Kodėl įprasti vitaminai nėštumo metu netinka?

Nėštumo metu būtina užtikrinti reikalingą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį. Moksliniai tyrimai rodo, kad jų trūkumas gali lemti nėštumo ir gimdymo komplikacijas bei įvairias kūdikio ligas.

Auksinės mitybos taisyklės nėštumo metu – ką būtina valgyti, o ko geriau neliesti (2)

Nėštumo metu moters organizmui reikia daugiau energijos, mat jos turi užtekti ne tik būsimai mamai, bet ir besivystančiam mažyliui. Tačiau vis dar gajus įsitikinimas, kad tuo metu reikia valgyti už du ir ko tik širdis geidžia – visiška netiesa. Atvirkščiai, maistą reiktų kruopščiai atsirinkti, kad būtų ne tik skanu, bet ir naudinga sveikatai.