Kodėl rizikinga ilgai atidėlioti nėštumą?

 (9)
Į Lietuvą jau atkeliauja Vakarų pasaulio tendencija moteriai susilaukti kūdikio vyresniame amžiuje. Moterys neskuba pastoti vos baigusios mokyklą ar universitetą. Iš pradžių norima įsitvirtinti profesinėje srityje, susikurti materialinę gerovę, o tada jau gimdyti. Tačiau ar pavėluota motinystė nėra per daug rizikinga?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pastoti vėliau trukdo ne tik amžius

„Moterų vaisingas periodas gana ilgas - apie 30 metų. Bet naujausiais medicinos mokslo tyrimais pagrįsta, kad moteriškų lytinių ląstelių senėjimas prasideda nuo 28 m. O dar po aštuonerių metų vaisingumas ima ypač sparčiai mažėti.

Moteriai, vyresnei kaip 45 m., pastojimo tikimybė siekia vos 5 proc.", - sako gydytoja ginekologė, pagalbinio apvaisinimo pradininkė Baltijos šalyse, vaisingumo centro vadovė Gražina Bogdanskienė.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Naujame nuotraukų konkurse "Apsikabinkime" - neįtikėtinas prizų lietus
Diana Dargienė - atvirai apie džiaugsmą būti mama bei ilgą Kalėdų laukimą

Statistika, pasak specialistės, dar nereiškia, kad moteris negali pagimdyti vėliau - gyvenime būna visokių situacijų, tačiau, jei moteris norės susilaukti vaiko vyresnė, pavyzdžiui 45 metų amžiaus, ji patirs sunkumų pastojant: „Kuo arčiau menopauzės, tuo labiau prastėja kokybiškų kiaušialąsčių pasirinkimas, o tai mažina ir pastojimo tikimybę.

Su amžiumi mažėjant gaminamų hormonų kiekiui, padidėja ir persileidimo tikimybė. Sunku tampa ne tik pastoti, bet ir išnešioti kūdikį".

Svarbu ne tik amžius, bet ir ginekologiniai susirgimai

Sėkmingai pastoti trukdo ne tik vyresnis amžius, bet ir įvairiausi ginekologiniai susirgimai, „užgyventi" per ilgesnį gyvenimo laiką ir trumpinantys moters vaisingą amžių. Kuo ilgiau atidedamas pastojimas, tuo didesnė tikimybė, kad daugiau ligų, tokių kaip kiaušidžių endometriozė, kiaušintakių ar kiaušidžių uždegimas ir kitos, paveiks organizmą

Kaip rašo Karjera ir Sveikata, ne tik ginekologinės ligos yra grėsmingos ruošiantis pastoti vyresniame amžiuje: per gyvenimą atsiranda ir kitokių susirgimų - lėtinės ligos (diabetas, padidėjęs kraujospūdis, inkstų ligos ir kt.), antsvoris. Visa tai tampa papildomu išbandymu gimdymo metu.

Gydytoja G. Bogdanskienė pastebi, kad vien dėl aukšto kraujospūdžio dažna moteris negali natūraliai gimdyti ir tenka daryti Cezario pjūvį. „Apie visus galimus pavojus ir grėsmes moterys informuojamos iš anksto, kad pačios įvertintų rizikas ir apsispręstų - ryžtis vėlyvai motinystei ar ne, - sako specialistė. - Kad nepasiruošusių neužkluptų žinia, jog susilaukti vaikelio natūraliai - nėra galimybių".

Gydytoja G. Bogdanskienė pataria moterims, kurioms daugiau kaip 35 m., nedelsti ir, nepastojus per pusmetį, skubėti pas specialistus. Mat jau ir Lietuvoje prieinamos medicinos technologijos, kai moterims galima užsišaldyti savo kiaušialąstes vaisingu periodu, tikintis, jog kūdikio bus galima susilaukti ir vėliau. Ypač geri pastojimo rezultatai, jei kiaušialąstės užšaldomos, kai moteriai 25-30 m. Siekiant išvengti kūdikio apsigimimų, rekomenduojama užšaldyti kiaušialąstes ne vėliau kaip iki 36 metų amžiaus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Skaitytoja: labai noriu vaiko, bet beprotiškai bijau

TAVO VAIKO žurnalui parašiusi moteris nori antro vaiko, tačiau jaučia baimę. Gal jai padės specialisto komentaras?

Skaitytojos išpažintis: negaliu susilaukti vaikų ir svajoju apie įsivaikinimą (1)

Tavovaikas.lt portalo redakcija gavo moters laišką, kuri norėjo likti anonime. Gerbiame šį norą, todėl vardo ir miesto neskelbiame.

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį (1)

Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo

Rytų šalyse nuo seno teigiama, jog vaikas pas mamą pirmiausia ateina dvasiniu pavidalu, likus 3-4 mėnesiams iki nėštumo pradžios, todėl sąmoningas tėvų požiūris į vaikelio auginimą turi prasidėti dar prieš planuojant naują gyvybę.

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.