Kokia sperma yra gera ir tinkama apvaisinimui

 (5)
Bėgant metams vyrų spermos kokybė prastėja. Devyni iš dešimties tyrimuose dalyvavusių vyrų turi prastos kokybės spermą. Tačiau kaip iš tikrųjų matuojama spermos kokybė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ką reiškia gera arba bloga spermos kokybė?

Spermą sudaro sėklos plazma ir spermatozoidai. Spermatozoidai gali apvaisinti moters kiaušialąstę. Abu spermos komponentai turi būti geros kokybės – taigi, sveiki – kad galėtų įvykti apvaisinimas. Spermatozoidų kokybė priklauso nuo spermos konsistencijos ir judrumo. Taip pat spermoje turi būti pakankamai maistinių medžiagų, kad būtų užtikrintas aprūpinimas energija.

Matuojant spermos kokybę yra svarbūs keli veiksniai: spermatozoidų kiekis, jų mobilumas ir normaliai išsivysčiusių ląstelių skaičius. Visiškai normalu, jeigu kai kurios ląstelės nėra kaip reikiant išsivysčiusios, nes paprastai tai neturi jokios reikšmės. Šios ląstelės kiaušialąsčių paprastai išvis nepasiekia. Iki ketvirtadalio spermos ląstelių gali būti negyvos ir tai nėra nukrypimas nuo normos.

Kodėl svarbus spermos kiekis ir judrumas?

Trumpai tariant, tai svarbu dėl to, kad spermai nuo ejakuliacijos vietos iki kiaušialąstės reikės įveikti didelį atstumą – 18 centimetrų. Daugeliui spermatozoidų tai nepavyksta, o kai kurie mokslininkai netgi tikina, kad esama tokių spermatozoidų, kurie rūpinasi išskirtinai „kelio ruošimu" atkeliaujančiai spermai.

Ar visi spermatozoidai atrodo vienodai?

Tikrai ne! Yra spermatozoidų su kreivomis galvomis ir susisukusiomis uodegomis, taip pat spermatozoidų su dviem galvomis, nukabusiomis galvomis, didelėmis ir mažomis galvomis. Geriausiai vaginoje kelią randa ilgas spermatozoidas nesusisukusia uodega ir vidutinio dydžio galva.

Geros spermos rodikliai:

  • 20 milijonų spermatozoidų mililitrui skysčio
  • 2 mililitrai skysčio vienai ejakuliacijai
  • 40 milijonų spermatozoidų vienai ejakuliacijai
  • 75 procentų spermos turėtų būti gyvybinga
  • 30 procentų spermatozoidų – normaliai atrodantys
  • 25 procentų spermatozoidų – greitai judantys
  • 25 procentai spermatozoidų – judantys pirmyn

Blogos spermos rodikliai:

  • Mažiau nei 13,5 milijono spermatozoidų vienam mililitre skysčio
  • Mažiau nei 9 procentai normaliai atrodančių spermatozoidų
  • Mažiau nei 30 procentų spermatozoidų juda pirmyn

Svarbu žinoti, kad spermos kokybė to paties vyro organizme gali stipriai skirtis. Egzistuoja tam tikra spermos „momentinė forma", kuri priklauso nuo streso, sėklidžių temperatūros, mitybos, medikamentų ir tabako vartojimo. Savaime suprantama, kad alkoholis ir nikotinas neigiamai veikia spermos kokybę.

Štai kodėl tiriant spermą imamas ne vienas mėginys – paprastai trys. Galima ją „pagaminti" namuose, įdėti į šaldytuvą ir kaip įmanoma greičiau nugabenti pas urologą, kuris atiduos į laboratoriją. Jeigu keli mėginiai, paimti skirtingomis dienomis, neatitiks normų, tuomet gydytojas spręs, ar prasta spermos kokybė nulemta genetikos. Tokiu atveju spermos kokybės pagerinti neįmanoma. Kai kurių vyrų spermoje nėra spermatozoidų – tai būdinga vienam iš šimto vyrų. Tokiu atveju taip pat, deja, nieko pakeisti neįmanoma.

Kitais atvejais yra keletas galimybių spermos kokybę pagerinti: sveikai gyventi, vengti didelio karščio (pavyzdžiui, saunos) ir sumažinti stresą. Taip pat reikia žinoti, kad spermos ląstelėms subręsti reikia 74 dienų, o sėklidėse jos išgyvena iki dvidešimties dienų. Todėl norint pasiekti apčiuopiamo spermos kokybės pagerėjimo gali prireikti beveik trijų mėnesių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.

Kokioms moterims yra didesnė tikimybė, kad gims dvynukai (3)

Pastaruoju metu netrūksta pranešimų apie tai, kad vieni ar kiti pažįstami susilaukė dvynukų. Tai, kas prieš 50 metų buvo tikrai retenybė, šiandien nutinka vis dažniau ir dažniau.

Svarbiausi gydytojo patarimai, jei planuojate susilaukti kūdikio

Planuojantys šeimos pagausėjimą jau ne kartą turbūt girdėjo, kad gydytojai abiems tėveliams rekomenduoja bent 3 mėnesius iki pastojimo vengti žalingų veiksnių, pakoreguoti savo mitybą ir fizinį aktyvumą.

Abejojate, ar norite vaiko: atsakykite sau į šiuos 10 klausimų (9)

Apsisprendimas susilaukti vaikų yra be galo atsakingas sprendimas. Jis turi būti abiejų partnerių susitarimas.

Sužinok būsimo vaiko lytį pagal savo amžių Kinų kalendorius

Daugelio mamyčių ir tėvelių pirmas klausimas po to, kai sužino, kad laukiasi, būna: „Kas bus? Berniukas ar mergaitė?“. Tai maga sužinoti ir artimiesiems bei draugams. Paprastai gydytojas gali pamatyti lytį patikrinimo ultragarsu metu, bet toks tyrimas nėra 100 proc. tikslus.

Kodėl įprasti vitaminai nėštumo metu netinka?

Nėštumo metu būtina užtikrinti reikalingą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį. Moksliniai tyrimai rodo, kad jų trūkumas gali lemti nėštumo ir gimdymo komplikacijas bei įvairias kūdikio ligas.

Auksinės mitybos taisyklės nėštumo metu – ką būtina valgyti, o ko geriau neliesti (2)

Nėštumo metu moters organizmui reikia daugiau energijos, mat jos turi užtekti ne tik būsimai mamai, bet ir besivystančiam mažyliui. Tačiau vis dar gajus įsitikinimas, kad tuo metu reikia valgyti už du ir ko tik širdis geidžia – visiška netiesa. Atvirkščiai, maistą reiktų kruopščiai atsirinkti, kad būtų ne tik skanu, bet ir naudinga sveikatai.

2 vitaminai, kurių labiausiai reikia nėščiosioms

Nėštumas – tikras išbandymas būsimos mamos organizmui. Visos naudingosios medžiagos pirmiausia skiriamos vaisiui, o moters organizmas jų likučiais stengiasi palaikyti svarbiausių organų sklandžią veiklą.

Kokia sperma yra gera ir tinkama apvaisinimui (5)

Bėgant metams vyrų spermos kokybė prastėja. Devyni iš dešimties tyrimuose dalyvavusių vyrų turi prastos kokybės spermą. Tačiau kaip iš tikrųjų matuojama spermos kokybė?

Planuojantiems nėštumą: netikėkite viskuo, ką jums sako aplinkiniai (1)

Jūsų dėmesiui – 9 mitai apie pastojimą, kuriais siūlome netikėti.