Noriu vaiko, bet stresas darbe nežmoniškas: ką daryti?

 (5)
Vaikelį planuojanti Ieva klausia specialistės nuomonės apie nėštumo planavimą. Daug streso patirianti moteris abejoja, ar dabar pats laikas pradėti naują gyvybę.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ieva klausia:

„Sveiki, mes abu su vyru jau norime vaikelio, tačiau šiuo metu esu labai silpnos sveikatos, nes patiriu labai didelį stresą.

Darbe taip pat labai daug streso. Esant tokiai būklei, abejoju, ar būtų geras sprendimas pastoti, nors visi būtent tai ir ragina daryti.

Kaip surasti išeitį iš šios situacijos, ar darbo pakeitimas būtų išeitis? Prirašytų antidepresantų negėriau, nes nenorėčiau pastoti geriant chemiją, plius vartoti ir būti priklausomai nuo jų nėštumo metu“.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Nuomonė: motinystės atostogos Lietuvoje – per ilgos ar per trumpos?
Vyras nufilmavo savo žmonos žaibišką gimdymą automobilyje

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Gabija Jurgelytė.

Sveiki, Ieva,

girdžiu, kad Jūsų situacija yra iš ties sudėtinga. Už klausimo apie vaikučio susilaukimą skamba ir kitos natos - darbas, sveikata, depresija, aplinkinių nuomonė. Visko daug. Ir atsakyti, kokia būtų Jums tinkamiausia išeitis, aš negaliu. Bet žinau, kad Jūs galite. Jūs galite, net jeigu pati savimi nebetikite. Net jeigu visi aplinkui atrodo žinantys daugiau. Galite tuomet, kai nesinori lipti iš lovos, ar negalite užmigti. Galite, net jeigu darbas slysta iš rankų, vadovai nieko nesupranta, krūvis neadekvatus ir niekam nebelieka jėgų...

Todėl noriu paklausti – ko Jūs norite? Ko norite labiausiai?

Ar norite pasirūpinti savo fizine bei psichologine sveikata?

Ar norite pakeisti darbą?

Ar norite vaiko?

Ar norite, kad visi nuo Jūsų „atšoktų" ir duotų laiko bei erdvės pabūti?

Kiekvienas iš šių žingsnių gali būti išeitis. Bet tik tuomet, kai Jūs pati ją pasirinksite. Iš to, ką aš perskaičiau atrodo, kad Jūs „renkatės nesirinkti". Jums prirašomi antidepresantai, bet Jūs jų negeriate, darbe labai daug streso, bet kol kas jo nekeičiate, ir Jūs ir vyras ir visi aplinkiniai linki jums vaikučio, bet čia ir čia kyla sunkumai. Tarsi išeičių ir būtų, bet kliūčių yra daugiau...

Kiekvieną dieną ir kiekvieną akimirką mes patys esame savo gyvenimo kūrėjais ir kūriniais. Nepaisant to, kad yra visokių nekontroliuojamų aplinkybių, nemalonumų, sunkumų, nelaimių - viską sudėjus ir viską atėmus - mes gyvename tokį gyvenimą, kokį sąmoningai ar nesąmoningai pasirenkame gyventi patys. Kartais to nesinori matyti ar pripažinti, bet jeigu pasiryšite - tai atrasite čia slypinčią laisvę ir galimybes.

Situaciją, kurioje esate, Jūs pati kažkokiu būdu sukūrėte. Ji kažkuo jums yra naudinga - gal padeda išvengti atsakomybės, gal apsaugo nuo per didelių ambicijų, gal leidžia susitaikyti su menkesniais pasiekimais, gal sudaro galimybes nedaryti taip, kaip kiti iš jūsų tikisi?.. Norint ją pakeisti - pirmiausiai turite suprasti, kokiu tikslu Jūs pati save atvedėte į tokią šiandieną. O kai susivoksite, paklauskite savęs - kokios rytdienos norite labiausiai?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Skaitytoja: labai noriu vaiko, bet beprotiškai bijau

TAVO VAIKO žurnalui parašiusi moteris nori antro vaiko, tačiau jaučia baimę. Gal jai padės specialisto komentaras?

Skaitytojos išpažintis: negaliu susilaukti vaikų ir svajoju apie įsivaikinimą (1)

Tavovaikas.lt portalo redakcija gavo moters laišką, kuri norėjo likti anonime. Gerbiame šį norą, todėl vardo ir miesto neskelbiame.

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį (1)

Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo

Rytų šalyse nuo seno teigiama, jog vaikas pas mamą pirmiausia ateina dvasiniu pavidalu, likus 3-4 mėnesiams iki nėštumo pradžios, todėl sąmoningas tėvų požiūris į vaikelio auginimą turi prasidėti dar prieš planuojant naują gyvybę.

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.