Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai

 (6)
Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žmogaus reprodukcijos tema buvo aktuali ir maždaug 2000 metų prieš Kristaus gimimą Egipte. Čia manyta, kad reprodukcijai svarbios sėklidės. Senovės egiptiečiai taip pat žinojo, kad kastruoti vyrai praranda galimybę susilaukti vaikų. Apskritai žinios šia tema buvo menkos ir mažai paplitusios. Iki pat viduramžių ritualai ir prietarai formavo nėštumo ir gimdymo supratimą. Kai moteris laukdavosi, visame kame buvo ieškoma būsimo kūdikio lyties požymių. Prancūzų istorikas Jaques'as Gelis viename savo darbų citavo štai tokią liaudies išmintį:

Kai mama:

  • - yra švytinti ir linksma,

  • - pilvas yra aukštai arba dešinėje,

  • - yra jauna ir ugninga,

  • - yra temperamentinga,

... tada gims berniukas.

Kai mama:

  • - yra išblyškusi ir susimąsčiusi,

  • - pilvas žemai arba kairėje,

  • - yra vyresnio amžiaus,

  • - nepasižymi temperamentu,

... tada gims mergaitė.

Hipokratas: berniukai greičiau vystosi

Ir XVII amžiuje medicinos žinios apie lyties prognozavimą pernelyg nepralenkė Antikos išminties šia tema. Vis dar buvo cituojamas Hipokratas, kurio lyties prognozės buvo grįstos pirmaisiais vaisiaus judesiais. Pasak jo, berniukai vystosi greičiau nei mergaitės, todėl berniuko besilaukiančios moterys pirmuosius vaisiaus judesius gali pajusti jau trečiame nėštumo mėnesyje, o štai mergaičių – tik nuo ketvirto mėnesio. Anuomet galiojo pagrindinė taisyklė: berniukas reiškė viską, kas yra gera, gražaus ir kilnaus, o mergaitė – priešingus dalykus. Šiame kontekste visa dar galioja išankstinis nusistatymas, kad berniukas nėščiai moteriai atneša grožį, o mergaitė – jį atima.

Antikos mitai: mergaitės atkeliauja iš kairiosios sėklidės

Vis dėlto vienas dalykas buvo žinomas jau Antikos laikais: vaiko pradėjimui reikia vienos kiaušialąstės ir vieno spermatozoido. Pastarieji gali būti dviejų rūšių: tokie, kurie turi X chromosomą ir todėl pradedama mergaitė, ir tokie, kurie turi Y chromosomą, ir todėl pradedamas berniukas. Taigi, būsimo kūdikio lytį nulemia spermatozoidai – tai žinojo jau senovės graikai.

Filosofas Anaksagoras spėjo, kad spermatozoidai iš kairiosios sėklidės pradeda mergaites, o spermatozoidai iš „teisingos", tai yra dešiniosios, sėklidės pradeda berniukus. Todėl būsimiems tėvams, norintiems susilaukti giminės pratęsėjo, jis patarė „klaidingą" sėklidę kūdikio pradėjimo metu paprasčiausiai užrišti. Prancūzijos didikai dažnai rinkdavosi pastarąjį variantą ir netgi ryždavosi kairiosios sėklidės pašalinimui, kad tik tai garantuotų trokštamą vyriškos lyties įpėdinį. Vis dėlto, kai kuriems vyrams ši priemonė atrodė pernelyg drastiška, todėl jie prieš lytinį aktą stipriai suspausdavo kairiąją sėklidę, kad ši trumpam nefunkcionuotų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.

Kokioms moterims yra didesnė tikimybė, kad gims dvynukai (3)

Pastaruoju metu netrūksta pranešimų apie tai, kad vieni ar kiti pažįstami susilaukė dvynukų. Tai, kas prieš 50 metų buvo tikrai retenybė, šiandien nutinka vis dažniau ir dažniau.

Svarbiausi gydytojo patarimai, jei planuojate susilaukti kūdikio

Planuojantys šeimos pagausėjimą jau ne kartą turbūt girdėjo, kad gydytojai abiems tėveliams rekomenduoja bent 3 mėnesius iki pastojimo vengti žalingų veiksnių, pakoreguoti savo mitybą ir fizinį aktyvumą.

Abejojate, ar norite vaiko: atsakykite sau į šiuos 10 klausimų (9)

Apsisprendimas susilaukti vaikų yra be galo atsakingas sprendimas. Jis turi būti abiejų partnerių susitarimas.

Sužinok būsimo vaiko lytį pagal savo amžių Kinų kalendorius

Daugelio mamyčių ir tėvelių pirmas klausimas po to, kai sužino, kad laukiasi, būna: „Kas bus? Berniukas ar mergaitė?“. Tai maga sužinoti ir artimiesiems bei draugams. Paprastai gydytojas gali pamatyti lytį patikrinimo ultragarsu metu, bet toks tyrimas nėra 100 proc. tikslus.

Kodėl įprasti vitaminai nėštumo metu netinka?

Nėštumo metu būtina užtikrinti reikalingą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį. Moksliniai tyrimai rodo, kad jų trūkumas gali lemti nėštumo ir gimdymo komplikacijas bei įvairias kūdikio ligas.

Auksinės mitybos taisyklės nėštumo metu – ką būtina valgyti, o ko geriau neliesti (2)

Nėštumo metu moters organizmui reikia daugiau energijos, mat jos turi užtekti ne tik būsimai mamai, bet ir besivystančiam mažyliui. Tačiau vis dar gajus įsitikinimas, kad tuo metu reikia valgyti už du ir ko tik širdis geidžia – visiška netiesa. Atvirkščiai, maistą reiktų kruopščiai atsirinkti, kad būtų ne tik skanu, bet ir naudinga sveikatai.

2 vitaminai, kurių labiausiai reikia nėščiosioms

Nėštumas – tikras išbandymas būsimos mamos organizmui. Visos naudingosios medžiagos pirmiausia skiriamos vaisiui, o moters organizmas jų likučiais stengiasi palaikyti svarbiausių organų sklandžią veiklą.