Skaitytoja: kam pasakau, kad nenoriu vaikų, visi laiko nenormalia

 (137)
TavoVaikas.lt portale esančioje rubrikoje „Klausk psichologo“ galite užduoti visus jums rūpimus klausimus apie psichologinę motinystės ir tėvystės puses.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Anonimės klausimas:

„Man 29 metai, esu susituokusi. Aplinkiniai spaudžia turėti vaikų, sakydami „jau laikas", „kokia šeima be vaikučių", „tu pagalvok kiek tau metų“. Aš vaikų kol kas nenoriu, nejaučiu jiems meilės, jais nesižaviu.

Kam pasakau, kad nenoriu vaikų, visi laiko nenormalia. Mintys apie nėštumą, besikeičiančią figūrą, augantį pilvą, žindymą man yra baisios ir nemalonios. Ar tai kada nors pasikeis?“

TAIP PAT SKAITYKITE:
Reportažas iš jurtoje įsikūrusio darželio Kauno rajone
Vaikas ir kompiuteris: kada verta sunerimti?

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Gabija Jurgelytė, www.adleris.lt.

Sveiki,

ačiū už Jūsų klausimą, kuris, esu įsitikinusi, šiandien aktualus vis didesniam skaičiui moterų. Iš tiesų požiūrio taškai čia gali būti mažiausiai du – socialinis ir psichologinis.

Iš vienos pusės, visuomenė keičiasi. Vis daugiau porų renkasi neturėti vaikų arba atidėti šį apsisprendimą vėlesniam gyvenimo etapui. Profesinė veikla, savanoriškas darbas, kūryba, poros santykio gilinimas, pasaulio pažinimas – tai tik keli iš daugybės būdų įprasminti savo gyvenimą. Todėl noriu padrąsinti Jus nepasiduoti visuomenės spaudimui. Juk galų gale svarbiausias žmogus Jūsų gyvenime esate Jūs pati ir kaip rašė Oskaras Vaildas „meilė pačiam sau – romanas trunkantis visą gyvenimą“. Tad svarbiausia būti sąžininga pačiai su savimi ir gerbti savo norus bei poreikius.

Ir čia mes prieiname prie kitos šio klausimo pusės – psichologinės, t.y., Jūsų asmeninės. Individualiosios psichologijos teorija ir praktika liudija, kad mūsų nuostatų susiformavimui esminį poveikį padaro šeima, kurioje augome. Jau ankstyvoje vaikystėje vaikas stebi aplinką ir darosi išvadas, kurios vėliau, suaugus dažnai lieka už sąmoningumo ribų. Jeigu vaikas mato tėvus, kuriems malonu leisti laiką tarpusavyje, kurie džiaugiasi buvimu kartu ir bendravimu su vaikais, jis ar ji greičiausiai pasidarys išvadas, kad būti šeimoje ir auginti vaikus – malonus užsiėmimas. Jeigu vaikas augo šeimoje, kur suaugę buvo labai užsiėmę, kur net ir nieko nesakant tvyrojo nuotaika, jog vaikų auginimas yra sunkus ar nuobodus ar nesvarbus – užaugęs jis ar ji greičiausiai netrokš auginti vaikų.

Taigi klausimas Jums, į kurį galite bandyti atsakyti pati ar su konsultanto/psichologo pagalba – kokioje šeimoje Jūs užaugote? Kokie buvo Jūsų tėvų tikri (ne deklaruojami) jausmai vaikų auginimo atžvilgiu? Ar gali būti, kad savo nuostatas jūs atsinešėte iš savo šeimos giminės ir jeigu taip, gal norėtumėt pasižiūrėti, kokie yra Jūsų tikrieji jausmai vaikų auginimo klausimu? Tuomet tiesiog pabandykite praleisti laiko su vaikais...

Tačiau Jūsų klausime aš girdžiu ir dar vieną momentą – tai fiziškumą. Jūsų abejonės, bent jau išreikštos šiame trumpame klausime, susijusios ne tiek su pačiu vaiko auginimu, auklėjimu, bet labiau su jo susilaukimu, žindimu, t.y. kūno vaidmeniu šiame procese.

Tuomet pakviesčiau Jus labiau pažinti save šioje srityje. Pagalvokite, ar nemalonios mintys apie fizinius pasikeitimus susijusios tik su kūdikiu, ar jos kyla ir kituose fizinėse srityse susijusiose su seksualiniais santykiais, maistu, sportu ar bet kuo kitu. Galbūt kūnas Jums bando pasakyti kažką, ko protas dar neleidžia sau priimti, nes tai labai prieštarauja toms vertybėms bei įsitikinimams, kuriuose užaugote.

Turiu nuvilti bet greičiausiai šis nenoras turėti vaikų pats savaime nepraeis, bet aš labai viliuosi, kad jis bus kaip galvosūkis vedantis Jus į gilesnį savęs pažinimą. O tai yra viena iš įdomiausių gyvenimo kelionių.

Sėkmės Jums ir drąsos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.

Kokioms moterims yra didesnė tikimybė, kad gims dvynukai (3)

Pastaruoju metu netrūksta pranešimų apie tai, kad vieni ar kiti pažįstami susilaukė dvynukų. Tai, kas prieš 50 metų buvo tikrai retenybė, šiandien nutinka vis dažniau ir dažniau.

Svarbiausi gydytojo patarimai, jei planuojate susilaukti kūdikio

Planuojantys šeimos pagausėjimą jau ne kartą turbūt girdėjo, kad gydytojai abiems tėveliams rekomenduoja bent 3 mėnesius iki pastojimo vengti žalingų veiksnių, pakoreguoti savo mitybą ir fizinį aktyvumą.

Abejojate, ar norite vaiko: atsakykite sau į šiuos 10 klausimų (9)

Apsisprendimas susilaukti vaikų yra be galo atsakingas sprendimas. Jis turi būti abiejų partnerių susitarimas.

Sužinok būsimo vaiko lytį pagal savo amžių Kinų kalendorius

Daugelio mamyčių ir tėvelių pirmas klausimas po to, kai sužino, kad laukiasi, būna: „Kas bus? Berniukas ar mergaitė?“. Tai maga sužinoti ir artimiesiems bei draugams. Paprastai gydytojas gali pamatyti lytį patikrinimo ultragarsu metu, bet toks tyrimas nėra 100 proc. tikslus.

Kodėl įprasti vitaminai nėštumo metu netinka?

Nėštumo metu būtina užtikrinti reikalingą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį. Moksliniai tyrimai rodo, kad jų trūkumas gali lemti nėštumo ir gimdymo komplikacijas bei įvairias kūdikio ligas.