Tiesa ir mitai apie pastojimą

Dauguma moterų didžiąją gyvenimo dalį stengiasi nepastoti. Ir staiga ateina laikas, kai jautiesi pasirengusi tapti motina, ir viskas apsiverčia aukštyn kojom.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kai kurios laimingosios pastoja pasimylėjusios pirmą kartą be apsaugos priemonių (ar tai būtų kontraceptinės tabletės, spiralė, ar prezervatyvai). O kitoms ne taip lengva pasiekti tikslą. Ir vienu, ir kitu atveju, galioja daugybė prietarų. Ar juose slypi bent krislas teisybės? Pateikiame penkis mitus apie pastojimą ir jų analizę.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kodėl visiems naujagimiams Lietuvoje atliekamas klausos tyrimas?
Kokią paslaptį nuo savo vaikų slepia Beata Nicholson?

Mitas: jei norite pastoti, reikia bent pusmetį nevartoti kontraceptinių tablečių

TIESA yra ta, kad nesvarbu, kiek vartojote kontraceptikus, tikimybė pastoti atsiranda iškart, vos nutraukus juos vartoti. Tad jei nebegeriate tablečių, turite būti pasiruošusi potencialiam nėštumui. Vis dėlto hormoniniai gimstamumo kontrolės preparatai turi įtakos gimdos kaklelio išskiriamų gleivių tirštumui, ir spermai sunkiau pasiekti tikslą. Vienoms moterims reikia poros mėnesių, kad organizmas persitvarkytų, ir gleivės taptų pralaidesnės, kitoms šis procesas užtrunka trumpiau.

Mitas: jei mylimasi tokia poza, kai moteris viršuje, pastoti neįmanoma

TIESA yra ta, kad pastoti galima visada, nesvarbu, kokia poza mylitės. Žinoma, sunkio jėga čia vaidina savo vaidmenį, nors šia tema ir nebuvo atlikta jokių tyrimų, vis dėlto manoma, kad jei spermatozoidams tenka plaukti, vaizdžiai kalbant, prieš srovę, jiems sunkiau pasiekti kiaušinėlį. Tačiau tikimybė pastoti yra tokia pati ir mylintis sena gera misionieriaus poza, ir moteriai esant viršuje, ir visais kitais atvejais, kai lytiškai santykiaujama.

Mitas: jei jūsų partneris mėgsta dėvėti aptemptas glaudes, spermatozoidų kiekis jo spermoje sumažėja

TIESA yra ta, kad spermatozoidai gyvybingiausi tada, kai sperma neperkaista ir neperšąla, būtent todėl sėklidės yra kūno išorėje, o ne viduje. Jei vyras visą dieną dėvi aptemptus apatinius, kurie prispaudžia sėklides prie kūno, jos perkaista, ir spermos gamyba gali šiek tiek sutrikti. Spermos gamyba taip pat gali sutrikti, jei vyras praleidžia per daug laiko karštoje pirtyje ar spa vonioje. Tad jei bandote pastoti, jūsų partneriui vertėtų bent kurį laiką nenešioti aptemptų apatinių, o verčiau dėvėti laisvesnius, kad sėklidžių temperatūra normalizuotųsi ir imtų gamintis daugiau spermos.

Mitas: iki 35 metų moteriai pastoti nesunku

TIESA yra ta, kad po 35 m. moters vaisingumas sumažėja, ir kuo toliau, tuo labiau vis mažėja. Tačiau tai nereiškia, kad kiekviena moteris, kuriai dar nėra 35 m., gali lengvai pastoti, taip pat nebūtinai kiekviena vyresnė nei 35 m. turės vargti, kol pastos. Moters vaisingumą nepriklausomai nuo amžiaus veikia daugybė veiksnių, pavyzdžiui, svoris (jei palaikote optimalų kūno masės indeksą, tikimybė pastoti didesnė). Be to, pastojimo tikimybę mažina tokios ligos, kaip policistinių kiaušidžių sindromas, diabetas ar skydliaukės negalavimai.

Mitas: planuojant nėštumą nebūtina mesti rūkyti

TIESA yra ta, kad rūkyti nėštumo metu tikrai negalima. Tačiau nepamirškite, kad rūkymas turi poveikio ir vaisingumui. Rūkančių vyrų spermoje sumažėja spermatozoidų skaičius, o rūkančių moterų organizme sulėtėja hormonų, reikalingų norint pastoti, gamyba. Tad jei mėginate pastoti, tuojau pat meskite rūkyti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.

Kokioms moterims yra didesnė tikimybė, kad gims dvynukai (3)

Pastaruoju metu netrūksta pranešimų apie tai, kad vieni ar kiti pažįstami susilaukė dvynukų. Tai, kas prieš 50 metų buvo tikrai retenybė, šiandien nutinka vis dažniau ir dažniau.

Svarbiausi gydytojo patarimai, jei planuojate susilaukti kūdikio

Planuojantys šeimos pagausėjimą jau ne kartą turbūt girdėjo, kad gydytojai abiems tėveliams rekomenduoja bent 3 mėnesius iki pastojimo vengti žalingų veiksnių, pakoreguoti savo mitybą ir fizinį aktyvumą.

Abejojate, ar norite vaiko: atsakykite sau į šiuos 10 klausimų (9)

Apsisprendimas susilaukti vaikų yra be galo atsakingas sprendimas. Jis turi būti abiejų partnerių susitarimas.

Sužinok būsimo vaiko lytį pagal savo amžių Kinų kalendorius

Daugelio mamyčių ir tėvelių pirmas klausimas po to, kai sužino, kad laukiasi, būna: „Kas bus? Berniukas ar mergaitė?“. Tai maga sužinoti ir artimiesiems bei draugams. Paprastai gydytojas gali pamatyti lytį patikrinimo ultragarsu metu, bet toks tyrimas nėra 100 proc. tikslus.

Kodėl įprasti vitaminai nėštumo metu netinka?

Nėštumo metu būtina užtikrinti reikalingą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį. Moksliniai tyrimai rodo, kad jų trūkumas gali lemti nėštumo ir gimdymo komplikacijas bei įvairias kūdikio ligas.