Tylusis pavojus, arba visa tiesa apie chlamidijas

Dažna moterų nevaisingumo priežastis yra bakterijų chlamidijų sukeliama infekcija. Kodėl iki šiol daug kas iš mūsų nėra girdėjęs apie šią klastingą ligą?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Chlamidiozė – kokia tai liga?

Chlamidiozė yra viena dažniausiai lytiniu keliu plintančių ligų pasaulyje, kurią sukelia bakterija Chlamydia trachomatis. Tai viena iš nevaisingumo priežasčių, ypač, kai infekcija buvo daug metų negydyta. Įvairių apklausų duomenimis, daug respondentų, ypač jauno amžiaus, nėra girdėję apie šią ligą. Ir tai gali turėti rimtų padarinių.

Užsikrėtusiųjų chlamidioze skaičius sparčiai didėja – per praėjusius dešimt metų jis išaugo daugiau nei trečdaliu. Užsikrėtę yra maždaug 10 proc. vyresnių nei 14 metų amžiaus jaunuolių.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvos gyventojų sergamumas chlamidioze 2011 metais, palyginti su 2010 m. sumažėjo – užregistruota 343 chlamidiozės atvejų (2010 m. – 367). Kiek sergančiųjų šia liga nepatenka į oficialią statistiką, galima tik spėti. Ši liga yra ypač klastinga, nes 80 proc. infekuotų moterų ir 50 proc. infekuotų vyrų nejaučia jokių simptomų.

Kaip aš galiu užsikrėsti?

Kaip ir kitomis lytiniu keliu plintančiomis ligomis, taip ir chlamidioze pirmiausia užsikrečiama per nesaugius lytinius santykius. Tačiau užsikrėsti galima ir petingo ar oralinio sekso metu. Chlamidiozė gali būti priešlaikinio gimdymo priežastimi. Sergančios chlamidioze nėščiosios infekciją gali perduoti naujagimiui. Gimdymo metu užsikrėtęs naujagimis gali susirgti plaučių uždegimu ar akių infekcija.

Simptomai, kurių... nėra

Chlamidijų bakterijos dažnai metų metus „žiemoja“, t.y., niekaip nepasireiškia, ir vėl prabunda. Simptomai, jei jų apskritai būna, pasireiškia praėjus 1-3 savaitėms po užsikrėtimo, po daugelio mėnesių arba, kaip dažniausiai pasitaiko – niekada. Galimi ligos požymiai vyrams yra deginimas šlapinantis, moterims – pagausėjusios išskyros, pilvo apačios skausmai ar kraujavimas tarp mėnesinių.

Kokių padarinių infekcija turi vyrams ir moterims?

Jei infekcija nenustatoma laiku, padariniai gali būti skaudūs. Dėl ligos apatinėje pilvo dalyje susiformuoja į voratinklį panašios sąaugos, kurios sukelia uždegimus, chroniškus pilvo skausmus ir dažnai turi neigiamos įtakos vaisingumui.

Chlamidijos
Chlamidijos
© Shutterstock nuotr.

Chlamidiozė gali pažeisti gimdos kaklelį, pereiti į gimdą, kiaušintakius ir kiaušides. Kai chlamidijos patenka į kiaušintakius, jie tarsi „suklijuojami“, ir kiaušinėliai iš jų nepatenka į gimdą. Tačiau jei kiaušintakiai ir lieka pralaidūs, jie dėl infekcijos ir mikroskopinių surandėjimų yra taip pakenkti, kad negali atlikti savo funkcijų. Tada moterys negali natūraliai pastoti, joms dažniausiai lieka tik vienas būdas - apvaisinimas mėgintuvėlyje (in vitro). Taikant šį metodą, kiaušinėliai paimami iš kiaušidžių, apvaisinami mėgintuvėlyje ir įsodinami į gimdą.

Vyrams chlamidijos gali patekti į gilesnius šlapimo ir lyties organus, taip sukeliant sėklidės, sėklidės prielipo, prostatos uždegimus ar šlapimo takų susiaurėjimą. Retais atvejais gali pasireikšti sąnarių ar akių uždegimas.

„Alergija“ bakterijai

Į dar vieną chlamidiozės komplikaciją didesnis dėmesys atkreiptas tik pastaraisiais metais: jei infekcija nėra gydoma antibiotikais, organizme dažnai išsivysto savotiška "alergija" tam tikroms bakterijos struktūroms. Ar tokia „alergija“ išsivystė, galima diagnozuoti tik po specialių tyrimų. Jei „alergija“ yra, problemų gali kilti ir ūmios chlamidiozės atveju, pavyzdžiui – pasireikšti reumatiniai susirgimai. Dėl tokios „alergijos“ gydymo bendros medikų nuomonės kol kas nėra.

Gydoma antibiotikais

Tyrimas, kurio metu nustatoma, ar sergama chlamidioze, yra nesudėtingas. Moteriai tepinėlis paimamas iš makšties ar gimdos kaklelio srities, vyrams – šlaplės. Chlamidiozė gydoma antibiotikais, kurie skiriami abiems partneriams šeimoje. Gydymo metu rekomenduojama atsisakyti lytinių santykių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Skaitytojos išpažintis: negaliu susilaukti vaikų ir svajoju apie įsivaikinimą (1)

Tavovaikas.lt portalo redakcija gavo moters laišką, kuri norėjo likti anonime. Gerbiame šį norą, todėl vardo ir miesto neskelbiame.

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį (1)

Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo

Rytų šalyse nuo seno teigiama, jog vaikas pas mamą pirmiausia ateina dvasiniu pavidalu, likus 3-4 mėnesiams iki nėštumo pradžios, todėl sąmoningas tėvų požiūris į vaikelio auginimą turi prasidėti dar prieš planuojant naują gyvybę.

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.

Kokioms moterims yra didesnė tikimybė, kad gims dvynukai (3)

Pastaruoju metu netrūksta pranešimų apie tai, kad vieni ar kiti pažįstami susilaukė dvynukų. Tai, kas prieš 50 metų buvo tikrai retenybė, šiandien nutinka vis dažniau ir dažniau.