Vaikus myliu, bet pastoti bijau: psichologės patarimas

 (10)
Mums parašiusi moteris prisipažįsta, kad vaikus labai myli, tačiau mintis apie nėštumą jai yra baisi. Kodėl taip yra?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Sandra klausia:

„Su vyru labai mylime vaikus, kaskart prakalbus apie juos, vyras klausia: „Na, kada jau?“

Nors labai myliu vaikus, bet mane ta mintis tiesiog kausto, labai bijau nėštumo ir pačio gimdymo, visų medicininių procedūrų. Kaip nugalėti šią baimę?“

Atsako psichologė Jurga Dapkevičienė.

Smagu, kai santykiai įsibėgėja tiek, kad du pradeda ilgėtis trečiojo. Nėštumas ir gimdymas - natūralūs, pačios gamtos duoti procesai. Jums tai būtų visiškai naujos, nežinomos patirtys. Jos reikalauja priimti neapibrėžtumą, pripažinti, kad ne viską gyvenime galime kontroliuoti.

Tektų susitaikyti su besikeičiančiu kūnu ir psichologine - dvasine būsena. Galiausiai po gimdymo viskas stipriai pasikeis, pasikeisite jūs pati, jūsų gyvenimas. Suprantama, kad baiminatės pokyčių, nerimaujate dėl nežinomybės. Daugumai moterų nėštumas ir gimdymas tampa ypatingais, gyvenimą praturtinančiais įvykiais.

Tačiau iš klausimo susidarė įspūdis, kad jūs nėštumą ir gimdymą siejate su liga ir medicininėmis intervencijomis. Kaip susiformavo toks įsivaizdavimas? Kas jus išgąsdino? Kodėl abejojate savo instinktais, kūnu, moteriškumu?.. Norint įveikti baimę, reikėtų bent apytikriai nustatyti jos ištakas.

Jos gali būti pačiame paviršiuje: galbūt jums artimos moterys - mama ar draugės - negatyviai kalbėjo apie nėštumą ar gimdymą, dalinosi kraupiomis istorijomis?.. Gal skaitėte forumų pranešimus ir (natūralu) įsidėmėjote nerimu, baime, skausmu persmelktus pranešimus, tragiškas istorijas?.. - Taip jau yra, kad mes labiausiai įsidėmime išskirtinius atvejus, kurie mums sukelia daugiau emocijų, nei tie, kurie yra įprasti. Juk milijardai porų džiaugiasi sulaukę sveikų vaikų - tai labai dažna, nieko ypatingo.

Už jūsų baimės gali slėptis ir giluminiai, nesąmoningi vaikystės ar net kūdikystės potyriai, santykių su mama momentai. Gali būti, kad jūs nesąmoningai abejojate vyru, jo gebėjimu būti tėvu arba savo pačios gebėjimu suderinti motinystę ir kitus gyvenimo aspektus. Atsakyti į šiuos klausimus geriausiai padėtų psichoterapija. Tačiau ir jūs pati galite sau daug padėti. Pabandykite susirasti pozityviai į nėštumą ir gimdymą žiūrinčią moterį ir pasidalinkite su ja savo abejonėmis. Jei tokios moters nepažįstate, gal jums tiktų susitikimas su dula - nėštumo ir gimdymo seserimi?.. Dulos - tai moterys, kurios taip įsimylėję savo nėštumus ir gimdymus, kad nori kitas lydėti per šį ypatingą, gyvenimą permainantį patyrimą.

Jei mėgstate skaityti, galbūt jums tiktų knygos, kuriose moterys dalinasi nėštumų bei gimdymų patirtimis, atskleidžia jų turtingumą?.. Kad ir kurį kelią pasirinktumėte, linkiu gražios ir praturtinančios patirties.

Sėkmės.

http://psichologejurga.lt/

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.

Kokioms moterims yra didesnė tikimybė, kad gims dvynukai (3)

Pastaruoju metu netrūksta pranešimų apie tai, kad vieni ar kiti pažįstami susilaukė dvynukų. Tai, kas prieš 50 metų buvo tikrai retenybė, šiandien nutinka vis dažniau ir dažniau.

Svarbiausi gydytojo patarimai, jei planuojate susilaukti kūdikio

Planuojantys šeimos pagausėjimą jau ne kartą turbūt girdėjo, kad gydytojai abiems tėveliams rekomenduoja bent 3 mėnesius iki pastojimo vengti žalingų veiksnių, pakoreguoti savo mitybą ir fizinį aktyvumą.

Abejojate, ar norite vaiko: atsakykite sau į šiuos 10 klausimų (9)

Apsisprendimas susilaukti vaikų yra be galo atsakingas sprendimas. Jis turi būti abiejų partnerių susitarimas.

Sužinok būsimo vaiko lytį pagal savo amžių Kinų kalendorius

Daugelio mamyčių ir tėvelių pirmas klausimas po to, kai sužino, kad laukiasi, būna: „Kas bus? Berniukas ar mergaitė?“. Tai maga sužinoti ir artimiesiems bei draugams. Paprastai gydytojas gali pamatyti lytį patikrinimo ultragarsu metu, bet toks tyrimas nėra 100 proc. tikslus.

Kodėl įprasti vitaminai nėštumo metu netinka?

Nėštumo metu būtina užtikrinti reikalingą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį. Moksliniai tyrimai rodo, kad jų trūkumas gali lemti nėštumo ir gimdymo komplikacijas bei įvairias kūdikio ligas.

Auksinės mitybos taisyklės nėštumo metu – ką būtina valgyti, o ko geriau neliesti (2)

Nėštumo metu moters organizmui reikia daugiau energijos, mat jos turi užtekti ne tik būsimai mamai, bet ir besivystančiam mažyliui. Tačiau vis dar gajus įsitikinimas, kad tuo metu reikia valgyti už du ir ko tik širdis geidžia – visiška netiesa. Atvirkščiai, maistą reiktų kruopščiai atsirinkti, kad būtų ne tik skanu, bet ir naudinga sveikatai.