Kaip saugotis nuo erkių tiems, kurie nenori ar negali skiepytis

10 mėnesių dukrytę auginanti mama klausia, kaip apsaugoti mažylę nuo erkių pavojaus. Kaime esanti sodyba apsupta miško, žolė aplink namą nušienauta, tačiau baimė išlieka - o kas, jeigu kūdikis pasigaus erkę? Vėliau mama planuoja paskiepyti dukterį, tačiau kol kas ji tam tiesiog per maža.

Erkės vaikams ypač pavojingos


Erkės mėgsta drėgnas vietoves ir prieblandą. Aktyvi erkė paprastai būna 10-20 cm aukštyje, gali būti randama iki 1 m aukščio. Ji tikrai nekrinta nuo medžių, kaip daugelis linkę manyti. Nedidelio ūgio vaikai, ypač smalsūs ir landūs, mėgstantys ištyrinėti kiekvieną krūmyną ar žolyną, dažnai parsineša „dovanėlę". Tačiau negalima sakyti, kad vaikai dažniausiai „pasigauna" erkę, suaugusieji vienodai rizikuoja.


Vežti kūdikį vežimėlyje tikrai yra saugu. Erkė nenusileis iš dangaus, vežimo ratais irgi neužropos. Kas kita, jei mažylį paleisite ropoti ant žemės.


Patarimai, kaip saugotis nuo erkių patiems mažiausiems:


-Neleiskite vaiko maklinėti po brūzgynus ir nešienautas pievas.


- Norint apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų, būtina kruopščiai prižiūrėti sodybos aplinką – reguliariai pjauti žolę, ją išvežti, iškirsti menkaverčius krūmus, medžius sausuolius.


- Einant su kūdikiu į vietas, kur gali būti erkių, reikia jį rengti šviesiai, vienos spalvos rūbais.


- Eidami su vaiku pasivaikščioti į mišką, uždėkite kepurę, apvilkite marškinėlius ilgomis rankovėmis, užmaukite kojines, kelnes, kad liktų kuo mažiau nuogo kūno.


- Veiksmingas patarimas yra auti vaiką ilgaauliais botais rba sukišti kelnes į kojines – taip erkės neturės galimybių įsisiurbti.


- Renkite šviesiais drabužėliais – taip lengviau pamatysite ropojančią erkę.


- Grįžus iš gamtos, vaikučio kūną būtina apžiūrėti, iššukuoti plaukus, išmaudyti, o visus drabužius – iškratyti. Erkės mėgsta įsisiurbti į švelnesnės odos vietas, todėl kol jos atranda tinkama vietą, gali praeiti net valanda.


Priemonės nuo erkių tinka ne visiems


Specialistai taip pat rekomenduoja būnant gamtoje naudoti erkes atbaidančius preparatus. Būtina atkreipti dėmesį į jų naudojimo instrukcijas, kuriose nurodyta, kokio amžiaus žmonėms jie skirti, kiek laiko veikia preparatas, ar jį galima naudoti ant odos (ar purkšti ant rūbų) ir jų laikytis.


Net jei ant priemonės parašyta, jog ji tinka kūdikiams ir vaikams, dėl galimų alerginių reakcijų rekomenduojama pirmiausia išbandyti priemonę ant nedidelio kūno plotelio. Įsitikinus, kad ji nealergizuoja vaiko, galima naudoti. Vengti patekimo į burną, akis ir kitas jautrias kūno vietas.


Naminės (liaudiškos) priemonės nuo erkių nėra moksliškai pagrįstos, tačiau manoma, jog tam tikri eteriniai aliejai atbaido erkes. Tarp priemonių, kurių nemėgsta erkės, minimas ir kokosų aliejus, svogūnas, actas, rozmarinas. Pavyzdžiui, į stiklinę vandens įlašinti 10-20 arbatmedžio aliejaus lašų, viską išmaišyti apipurkšti rūbus, avalynę.


Įkandus erkei svarbiausia nepanikuoti


Įsisiurbusią erkę pirmiausia ištraukite. Netepkite, nedezinfekuokite, o suėmę gyvį kuo arčiau odos ištraukite (visai nesvarbu – prieš ar pagal laikrodžio rodyklę). Būna, traukiant lieka erkės dalelė. Nepanikuokite, svetimkūnis pats iškris. Įkandus erkei, deja, jokių priemonių nei prieš Laimo ligą, nei prieš erkinį encefalitą nėra. Lieka laukti. Taip, stresas tėvams didžiulis, tačiau savo vaikui galite padėti atidžiai stebėdami jį.


Jeigu vaikas nebuvo skiepytas, atminkite, kad slaptasis erkinio encefalito periodas trumpas, dažniausiai 5-7 dienos (gali tęstis iki 21 d.). Ligos požymiai: pakyla temperatūra, skauda galvą, maudžia kūną. Panašiai kaip ir peršalus. Kartais net sunku atskirti, todėl tik žinant, kad buvo įkandusi erkė, galima kažką įtarti.


Užsikrėtus Laimo liga, vienas pirmųjų požymių – parausta įkąsta vieta. Be to, po dviejų savaičių nuo įkandimo kraujo tyrimas jau rodo, kad yra liga. Kraujo tyrimas erkinio encefalito požymius rodo tik tada, jei paimamas vaikui stipriai karščiuojant ne vieną dieną.


Įdomu tai, kad erkinio encefalito užkratas yra erkių seilėse ir kai ši įsisiurbia (praduria odą), tai iš karto jo ir suleidžia. O Laimo ligos užkratas slepiasi erkės žarnyne. Todėl kuo ji ilgiau įsisiurbusi, tuo daugiau galimybių perduoti bacilą. Dėl tos priežasties patariama ir nemaigyti, nespaudyti erkės, o pamačius iš karto ištraukti.


Skiepytis verta ne visiems


Skiepytis ar ne, lemia šeimos gyvenimo būdas. Užkietėjusiems žvejams ar medžiotojams tokių klausimų nekyla. Jei tėvai gyvena aktyviai ir su mažu, vienų-penkerių metų vaiku daug laiko leidžia sodyboje, miške, plaukia baidarėmis, iškylauja palapinėse, važiuoja grybauti, pasiskiepyti reikia. Jei tėveliai sėslūs ir retai būna gamtoje, verta pasvarstyti, ar skiepas tikslingas.


Skiepijama nuo erkinio encefalito. Skiepų nuo Laimo ligos nėra. Tačiau anksti (per 1-2 mėn.) pastebėjus požymius, Laimo liga sėkmingai išgydoma antibiotikais. Kitaip negu encefalitas, kuris yra virusinės kilmės ir vaistų nuo jo nėra.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis