Atviras Majos laiškas apie patirtą persileidimą

 (10)
Šiomis dienomis daug kalbama apie motinystę. Mano manymu, tai viena plačiausių ir spalvingiausių temų. Pati pirmoji jos spalva – rožinė, kai nėštumo teste pasirodo dvi juostelės.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

O aš šiandien noriu papasakoti apie visai kitą motinystės pusę, nuspalvintą pilkais ir juodais tonais – perinatalinę netektį arba kitaip tariant, persileidimą.

Noriu akcentuoti šį reiškinį kaip psichologinę traumą, kurią patiria moteris ir jos vyras. Savo istoriją, kurią netrukus papasakosiu, skiriu visoms moterims, kurios tai patyrė.

Buvau jau virš 25-erių, kai sutikau savo žmogų ir pradėjome kurti savo istoriją. Abiejų svajonė buvo šeima ir du vaikučiai. Atrodo, svajodami buvome kuklūs, tačiau gandrai pas mus neskubėjo. Metus laiko skraidė aplink, kol nėštumo teste pamačiau išsvajotas dvi rožines juosteles. Buvome labai laimingi, tačiau abu nujautėme kažką negero. Tik vienas kitam neprisipažinome. Tikėjau, kad nepaisant nuojautos, viskas bus gerai.

Nebuvo. Atvykusi eilinei apžiūrai, išgirdau gydytojos žodžius, kurie lyg peilis smigo į širdį: „Nematau širdies veiklos". Kitais žodžiais tariant, nėštumas nustojo vystytis. Tuo metu buvo jau 10 savaičių. Tiek laiko buvo mums duota pasidžiaugti laukimu.

Ne iš karto suvokiau, kas atsitiko. Nepamenu, kaip grįžau namo, kaip pasakiau vyrui. Žinau, tik kad verkėm abu, nes vėl turėjom tik vienas kitą. Bet tai buvo tik pradžia. Laukė kelionė į ligoninę, o ten nežinomybė. Dažnai būna taip, kad vaisius įsčiose būna žuvęs, bet persileidimas neprasideda.

Iki šiol esu dėkinga gydytojams už supratingumą ir užuojautą. Už atskirą palatą, kartu su tokio pat likimo draugėmis. Gerai pamenu, kad kartu buvo viena moteris, kuriai nutrūko tokio pat laiko nėštumas. Abi juokavome, kad esame stiprios, viską ištversime. Tačiau tai tebuvo apsauginė organizmo reakcija. Iš tiesų, abi tyliai inkštėme įsikniaubusios į pagalves, kentėdamos tiek fizinį, tiek begalinį dvasinį skausmą. Vis pagalvoju, apie ją ir tikiuosi, kad dabar ji jau glaudžia prie savęs vaikelį, o gal ir ne vieną.

Iki šiol esu dėkinga gydytojams už supratingumą ir užuojautą. Už atskirą palatą, kartu su tokio pat likimo draugėmis.
MAJA

Man buvo suteikta medicininė pagalba, gavau patarimų kaip elgtis po persileidimo, kada vėl galiu bandyti pastoti. Aš galėjau nesidrovėdama skambinti gydytojai ir grįžusi namo, jei būtų kilę komplikacijų. Tačiau labiausiai reikėjo psichologinės pagalbos ir paramos. Moterys, kurios patiria perinatalinę netektį, yra paliekamos vienos su savo skausmu, labai giliu ir beprotišku. Mūsų šalyje, nėštumo patologijos skyriuose, nėra specialistų, kurie padėtų moterims tokiais atvejais, todėl pagalbos joms tenka ieškoti pačioms arba tyliai kentėti.

Šiandieną aš esu nuostabios penkerių metukų mergytės mama. Esu dėkinga likimui, kad ją turiu. Tikiuosi, kad man daugiau neteks išgyventi to siaubo, po kurio atsigavau sunkiai, savo jėgomis. Atsigavau per metus laiko, tačiau iki šiol kaupiasi ašaros. Niekada nepamiršiu šios patirties. Ji mane užaugino, padarė stipresne ir pažadino mano žmogiškumą.

Šiandien aš jau galiu patarti kitoms moterims, susidūrusioms su tokiu skausmu. Mielosios, jūs nesate vienos. Jūs nesate blogesnės už kitas. Jūs esate nuostabios ir vertos būti mamomis. Nekentėkite vienos tyliai kamputyje, pasidalinkite savo mintimis, skausmu, liūdesiu ir neviltimi. Paskatinkite netylėti ir savo vyrus. Jie taip pat tyliai kenčia, jie taip pat neteko savo vaiko.

Man buvo suteikta medicininė pagalba, gavau patarimų kaip elgtis po persileidimo, kada vėl galiu bandyti pastoti. Tačiau labiausiai reikėjo psichologinės pagalbos ir paramos.
MAJA

Nusišluostykite ašaras ir suteikite sau galimybę būti išklausytoms ir suprastoms. Jau yra prieinama nemokama psichologinė pagalba visoje Lietuvoje. Krizinio nėštumo centro specialistai padės susigaudyti savyje ir atsitiesti.

Ir dar, aš puikiai suprantu, kad kai netenki savo vaikelio, ypač ilgai laukto ir planuoto, norisi kuo greičiau vėl pastoti. Nedarykite to. Pirmiausia leiskite sau ir vyrui, atsigauti psichologiškai ir fiziškai. Pagykite savo kūnu ir siela. Ir tada užpildysite tą tuštumą, kurią jaučiate savo įsčiose. Būtinai užpildysite. Tik šįkart motinystė jums suteiks kur kas daugiau spalvų.

Su meile, Maja.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Atopinis dermatitas

Į pagalbą sausai odai: mamų atsiliepimai ir rekomendacijos

10 mamų, auginančių vaikus, paprašėme tapti BIODERMA produktų testuotojomis. Štai pirmieji jų atsiliepimai.

Prof. dr. Odilija Rudzevičienė: ką svarbu žinoti apie atopinį dermatitą

Gydytoja alergologė atsako į rūpimus klausimus apie atopinį dermatitą.

Gydytoja atsako į tėvams rūpimus klausimus apie atopinį dermatitą

Vaikus, kuriems nustatytas atopinis dermatitas, auginantys tėvai kone kasdien susiduria su daugybe klausimų. Į juos atsako gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė.

Dvi gudrybės, kurių prireikia paūmėjus atopiniam dermatitui

Sergant atopiniu dermatitu verta pabandyti dezinfekcines vonias. Jūsų dėmesiui www.atopinis.lt pateikia du būdus, kaip jas paruošti.

Klaida, kurią daro tėvai, prausdami odos problemų turintį mažylį

Dauguma žmonių vis dar turi klaidingą nuomonę apie odos prausimą sergant atopiniu dermatitu.

Gydytoja dermatovenerologė griauna mitus apie vieną dažniausių odos ligų

Apie atopinį dermatitą ir kaip jį gydyti, sklando daug gandų. Jų prisiklausiusios vengiame maudyti mažylį, bijome tepti odelę hormoniniais kremais, kaltę verčiame kirminams. Pasidomėjome, ar iš lūpų į lūpas sklindanti informacija yra teisinga. Konsultuoja gydytoja dermatovenerologė Aušra Bičkauskienė.

Atsakykite į vieną klausimą ir laimėkite dovanų! (1)

Kviečiame atsakyti į vieną klausimą ir laimėti dovanų praktišką ir naudingą dovaną – Atoderm SOS Spray purškalą.

Atopiniu dermatitu sergančio Vyčio istorija

Bemiegės naktys, rūpinimasis vaiko mityba, tinkamu poilsiu, įdomaus laisvalaikio ieškojimas – visi šie rūpesčiai kasdien lydi mamytes, tačiau kai kurioms skirta dar daugiau. Viena iš jų Virginija, 2 metukų Vyčio, sergančio atopiniu dermatitu, mama.

Vargina atopinis dermatitas? Apsilankykite „Atoderm & KIDS“ atopiškos odos darželyje

Atopiškos odos požymiai yra lengvai atpažįstami: ypač sausa oda, nuolatinis jos niežulys, uždegimo sukelti odos pažeidimai.

Kur dažniausiai atsiranda atopinio dermatito bėrimai?

Daugeliui žmonių pirmieji atopinio dermatito simptomai pasireiškia iki penkerių metų amžiaus.

Kaip numalšinti odos niežėjimą?

Niežėjimas – tai nemalonus pojūtis, sukeliantis norą kasytis. Niežtinti oda yra vienas dažniausių ir labiausiai varginančių atopinio dermatito simptomų, kuris pasitaiko beveik visiems atopiniu dermatitu sergantiems pacientams.

Kaip pasirūpinti atopiška oda einant į lauką šaltuoju metu?

Sergantiems atopiniu dermatitu sportas visais metų laikais yra puikus būdas atsipalaiduoti, valdyti stresą ir palaikyti bendrą organizmo sveikatą.

Kaip tinkamai drėkinti odą?

Prevencija yra geriausias gydymas. Vengiant dirginančių faktorių gali sumažėti atopinio dermatito paūmėjimų skaičius arba jų intensyvumas.

Ar atopiniu dermatitu sergantis vaikas gali turėti augintinį?

Kai kalbama atopinį dermatitą (AD) ir jo paūmėjimus, vienareikšmiškai teigiama, kad atopinio dermatito būklę pablogina neigiamos emocijos. Ir tai nestebina, juk sergant AD būtina tiek daug pakeisti, vengti ar net atsisakyti.

Ar visada maisto produktai yra susiję su atopiniu dermatitu?

Tikriausiai ne kartą esate girdėję, kad atopinis dermatitas tolygu griežta dieta mamai ar jos mažyliui. Tačiau šis faktas yra teisingas tik iš dalies.