10 klausimų gydytojai apie intymius santykius po gimdymo

Po gimdymo kai kurios moterys laukia, kada gi galės pasimėgauti intymiais santykiais. O kitos neskuba vėl pulti mylimajam į glėbį: „Dar ne dabar"; „Ne šiandien"; „Ne rytoj." Kodėl?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja gydytoja genetikė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Ar tiesa, kad mylėtis galima tik praėjus 6 savaitėms po gimdymo, kaip rekomenduoja gydytojas? O galbūt nieko tokio, jeigu šias rekomendacijas praleisime pro ausis?

Jeigu gydytojas patarė nuo intymių santykių susilaikyti 6 savaites, vadinasi, jo žodžiai turi pagrindą. Teoriškai galima mylėtis po savaitės, dviejų ar trijų, priklauso nuo moters organizmo. 6 savaitės - saugus laikas. Joms pasibaigus jau galima dėtis spiralę. Lygiai taip teoriškai pasakoma, kad ovuliacija vyksta 14 ciklo dieną, o iš tiesų vienoms būna 12-ą, o kitoms - 16-ą dieną.

Ar praėjus 6 savaitėms geriausiai nueiti pas ginekologą ir pasiklausti, ar jau galima mylėtis?

Taip. Sakyčiau, būtinai reikėtų pasitarti su gydytoju ginekologu. Kitas rodiklis, kad galima, yra noras. Jeigu praėjus 2 savaitėms po gimdymo atsiranda noras mylėtis, nėra jokių makšties išskyrų, vadinasi, gimda užsidarė ir mylėtis galima. Dažniausiai greičiau išsivalo, jeigu moteris nemaitina kūdikio krūtimi.

Ar yra skirtumas, kada galima pirmą kartą mylėtis po gimdymo, jei moteris gimdė natūraliai ar atlikus cezario pjūvį?

Taip, yra. Po cezario pjūvio moteriai tik gydytojas gali pasakyti, ar jau gali mylėtis. Paprastai rekomenduojama palaukti 8 savaites. Tai irgi teorinė taisyklė. Kada moteris galės mylėtis, priklauso nuo to, ar gerai pavyko susiūti žaizdą, kaip gyja randas, ar nėra jokių komplikacijų. Cezario pjūvio operacijos nevienodos: planinės, kai moteris atvyksta numatytu laiku, jai nėra stangų. Neplanuotos, kai ji stanginasi, gimdo, beveik pagimdo, bet staiga kūdikio tonai nusilpsta ir reikia operuoti. Šiuo atveju organizmas atsinaujina per ilgesnį laiką.

Kaip gyja žaizda, priklauso nuo to, kaip valosi gimda ir pan. Todėl ir pabrėžiu, kad kiekviena moteris ateitų pas gydytoją ir paklaustų, ar jau gali mylėtis. Galima pasitikrinti ir pačiai - įkišti pirštą į makštį ir pasižiūrėti, ar nėra gleivingų išskyrų. Jei jų nėra, vadinasi, mylėtis galima. Paprastai anksčiau mylėtis galima toms, kurios gimdydamos „neplyšo", nebuvo jokių komplikacijų (dažniausiai tai būna trečias ar ketvirtas gimdymas), galbūt nemaitina krūtimi.

Ką bendra turi žindymas ir seksas?

Moters, kuri maitina kūdikį, paprastai makšties audiniai būna labai jautrūs, lėčiau atsikuria hormonai, nėra ovuliacijų ir ji būna „sausa". Tada mylėtis gali būti skausminga ir nemalonu.

Kokie gali būti padariniai, jeigu moteris pasimylės anksčiau, negu leidžia gydytojai?

Gali pradėti kraujuoti, į gimdą patekti užkratas, negražiai suaugti siūlės. Saugiai galima mylėtis, kai gimda susitraukia ir užsilenkia, o kaklelis užsidaro bei susiformuoja gleivių kamštis. Tada bet kokiam užkratui patekti į vidaus organus sunku.

Maža tikimybė, kad išplyštų siūlės, kiltų pavojus gyvybei ir sveikatai, tačiau jos gali „pasileisti" ir žaizda sugis negražiai, ją skaudės, ji kraujuos.

Ar jums neatrodo, kad moterys po gimdymo skuba mylėtis?

Manyčiau, priešingai, jos turi ką veikti, nes rūpinasi vaiku, neišsimiega ir dažna sako, kad mylėtis nėra labai svarbu, nes labiau rūpi, kaip išsimiegoti ir pailsėti, skirti bent šiek tiek dėmesio sau.

Ar vyrui labai sunku ištverti tas kelias savaites be sekso?

Jei sunku, užkraukite darbu, tegul keliasi naktį du kartus, keičia vystyklus, eina pasivaikščioti dvi valandas su kūdikiu. Labai greitai supras, kad pačiam rūpi visiškai ne tai. Na, o jeigu moteris savo vyriškį „puoselėja", pati miega su kūdikiu, o tėtis kitame kambaryje „kankinasi", aišku, jam kyla minčių apie seksą. Bet pagalvokite: jei vyras miegotų su kūdikiu, keltųsi jį maitinti, vienintelė svajonė būtų miegas. Aš juokais visa tai pasakoju, bet iš tiesų vyras yra lygiavertis partneris ir turi dalyvauti lygiomis teisėmis šeimos gyvenime. Tada jis supras ir moterį, kodėl ji vis dar atsisako meilės naktų. Noras grįžta, kai mama išsimiega, nusitraukia pieną arba nebemaitina krūtimi. Koks pervargęs žmogus svajoja apie seksą? Seksas - tai malonumas, tai kūno alkis, kuris atsiranda, kai kiti poreikiai yra patenkinti. O pirmais mėnesiais po gimdymo gali būti didžiulis malonumas paprasčiausiai užmigti apsikabinus mylimą žmogų.

Gal pastebėjote, ar vyrai skundžiasi, jeigu moterys ilgai nesutinka pasimylėti?

Vyras, kuris nori „prisikalbinti" moterį, pasinaudoja tam tikromis gudrybėmis ir jam pavyksta. Svarbiausia, kad jo moteris jaustųsi saugi ir kad grįžtų jos sveikata. Dar labai svarbu, kad vyras suprastų, jog seksas - ne prievolė. Laikai, kai moteris „privalėjo", jau baigėsi. Jeigu ji nenori mylėtis, yra kokia nors priežastis, kurią pašalinti galima būnant švelniam, dėmesingam, supratingam.

Jeigu tarpvietė kirpta ir siūta, galbūt moterys atsisako mylėtis, nes bijo skausmo?

Kaip minėjau, organizme vyksta tam tikri hormoniniai pokyčiai, o gleivinės gamina labai mažai drėgmės, todėl yra nepaprastai jautrios ir išplonėjusios. Po gimdymo toks nemalonus jausmas gali tęstis ilgokai, kai kurioms - net iki metų. Priklauso, kiek ilgai moteris maitina krūtimi. Ar nebijos mylėtis, priklauso ir nuo to, ką patyrė gimdydama. Jeigu išgyvenimai buvo stiprūs, gali bijoti prisileisti vyrą.

Negirdėjau, kad kuri nors sakytų, jog bijo, kad plyš siūlės. Kad jos gerai sugytų, svarbiausios septynios-dešimt dienų. Jei buvo atliktas cezario pjūvis, siuvama savaime tirpstančiais siūlais, kurie gali tirpti šešias-aštuonias savaites.

Jeigu moteris gimdė natūraliai, bet smarkiai „plyšo", gali būti, kad ir tris mėnesius negalės mylėtis. Jeigu nėra komplikacijų, kirpimas dažniausiai sugyja labai greitai ir lengvai, maždaug per dešimt dienų. Jeigu įkišite pirštą į makštį ir nejausite, kurioje vietoje buvo siūta, vadinasi, viskas gerai. Išskyros turi būti ne kraujingos, o baltos ir skaidrios ir neskaudėti. Bet geriau pasitarti su gydytoju.

Ar moteris jaus tokį pat malonumą, jeigu audiniai nebuvo siūti, neplyšo, o tiesiog išsitempė?

Taip, audiniai greičiau atsinaujins, greičiau bus galima mylėtis, o malonumui tai neturi jokios įtakos. Tačiau šiais laikais retai kuri pagimdo, kad būtų nekirpta tarpvietė. Moteris malonumą jaučia kitaip nei vyras. Viskas slypi mūsų galvoje, jeigu jaučiamės patogiai, mylimos ir geidžiamos, meilė būna maloni. Jei esame tik įrankis patenkinti vyro aistrą, malonumo galime ir nejausti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Kaip kurstyti tarpusavio santykius, kad vyras ir žmona jaustųsi nuolat įsimylėję (1)

Koučingo specialistų lektorių Smiltės (39 m.) ir Rolando (52 m.) Juraičių šeimoje auga keturi vaikai – Marija Patricija (19 m.) Teodoras (9 m.), Leonardas (7 m.) ir Glorija Ana (5 m.). Pora ne tik pati stengiasi dėl savo santykių, bet ir dalijasi patarimais su kitais.

Visa tiesa apie seksą ir poros santykius po gimdymo: psichoterapeutas ir seksologas aptaria daugelį rūpimų klausimų

Po gimdymo negalima, o moteriai net ir nesinori mylėtis, pasikeitęs partnerės kūnas nejaudina vyro. Tai tik kelios didelės baimės, kuriomis vis dar tiki tėvais tapę vyras ir moteris.

Visame pasaulyje išgarsėjusi lietuvė fotografė pristato įspūdingą Tėvo dienai skirtą ciklą (2)

JAV gyvenanti lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes, prieš kurį laiką publikavusi išskirtinių fotografijų ciklą, skirtą Motinos dienai, sugrįžta su įspūdingu projektu, skirtu tėčiams.

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme? (11)

Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Paulius Skučas – atvirai, ką reiškia būti dukters tėčiu

Pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiame Tėčio dieną. Ta proga žurnalas TAVO VAIKAS pakalbino vieną žinomą ir labai mylintį tėtį.

Žinomi tėčiai – apie vaikus, laimę ir tėčio dienos tradicijas

Visi keturi kalbinti tėčiai prisipažino, kad viena geriausių dovanų tėčiams – apkabinimas.

Tėvystės atostogos: kaip yra dabar ir kas gali keistis

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, galimybė eiti 30 kalendorinių dienų trukmės tėvystės atostogų vyrams yra bet kuriuo metu iki vaikui sukaks 3 mėnesiai (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų - nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka šeši mėnesiai).

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Simonas Urbonas – apie tėvystės atostogas atvirai

Šeimoje gimus vaikeliui įprasta, jog nuo darbų atsitraukia ir vaiko priežiūros atostogų eina mama. Tačiau tėvystės atostogos – vis dažnesnis reiškinys ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje!

Tapęs tėčiu garsus fotografas nepabūgo iššūkio: laimė matuojama visai kitais dalykais

„Lemiama pokyčių akimirka, manau, buvo tada, kai sūnui sukako 8 mėnesiai ir aš išėjau vaiko priežiūros atostogų. Likau namie su sūnumi ir supratau, kad man ta nauja rutina labai patinka", – sako garsus fotografas Marius Žičius.

Andrius Kaluginas: seksui išnaudokite laiką, kai vaikų nėra namie (8)

Psichoterapeutas Andrius Kaluginas įsitikinęs, kad „seksui geriausia išnaudoti tas akimirkas, kai mažųjų nėra namuose!“.

Andrius Kaluginas: kaip suderinti seksą, romantiką ir motinystę

Vyras ir moteris tapo tėčiu ir mama. Kas pasikeitė? Pasikeitė mintys, kūnas, elgesys, potraukis, noras, orgazmas... Viskas!

Atviras dainininko Justino Jaručio interviu apie tėvystę

Grupės „Freaks on Floor" lyderis dainininkas Justinas Jarutis (29 m.) su žmona Justina augina beveik metukų Adelę.

Penkių vaikų tėvas: „vaiko pinigai“ pamina elementarią pagarbą tėvams (2)

Iš dirbančių tėvų kišenės paėmus mokesčių lengvatą ir įdėjus į kitą, pavadintą „vaiko pinigais", labai garsiai šaukti, kaip mes padėjom šeimoms - įžūlu. Taip interviu naujienų agentūrai ELTA teigė penkių vaikų tėvas, komunikacijos dėstytojas, LRT tarybos narys Darius Chmieliauskas.

Radistas Rolandas Mackevičius: tas jausmas su niekuo nesulyginamas

Artėjant tarptautinei konferencijai „Sveika ir laiminga mama" savo įžvalgomis tėvystės klausimais sutiko pasidalinti visiems puikiai pažįstamas radistas Rolandas Mackevičius, dviejų vaikų tėtis.