Ar tikrai tėtis vaikui toks pat svarbus, kaip mama?

Tėčiai vaikams labai svarbūs. Tą žinome visi. Bet ar tokie svarbūs, kad be jų neįmanoma apsieiti? O gal net svarbesni už mamas? Ar taip gali apskritai būti? Visa tai norėjo išsiaiškinti mokslininkas Ronaldas Rohneris, kuris dar 1975 metais pradėjo domėtis šia tema ir priėjo prie stulbinamų išvadų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

1975 metais R. Rohnerio pradėtas tyrimas apėmė 101 kultūrą. Žingsnis po žingsnio mokslininkas Konektikuto universitete (JAV) sukūrė įstaigą „Center for the Study of Interpersonal Acceptance and Rejection" ir ėmė nagrinėti jam labiausiai rūpimus klausimus. Tyrimo metu paaiškėjo, kad tie vaikai, kurie gyvena kartu su tėčiu, iš aplinkinių patiria daugiau šilumos ir supratimo. Todėl tėvo vaidmuo moksle sulaukė papildomo dėmesio, o tėvo svarba visus ėmė vis labiau dominti.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Ypatinga fotosesija, kuriai ryžtųsi ne kiekvienas
3 galbūt dar negirdėti būdai, kaip gydyti slogą

Šeimos hierarchija

R. Rohneris 2012 metais baigė savo profesinę karjerą, tačiau prieš tai pateikė įspūdingą savo kelis dešimtmečius trukusio darbo apibendrinimą. Viena svarbiausių išvadų - ypatinga tėvo įtaka vaiko pasitikėjimui savimi. Nors vaikai, gavę nepakankamai meilės ir dėmesio, paprastai yra linkę būti agresyviais ir emociškai nestabiliais, nepriklausomai iš kieno pusės - tėvo ar motinos - tas emocinis deficitas buvo. Vis dėlto mokslininkas išsiaiškino neįtikėtiną dalyką - tyrimų išvados parodė, kad dažnai vaikui kur kas didesnę reikšmę turi atmetimas iš tėvo pusės.

R. Rohnerio teigimu, tai yra susiję su vaidmenų pasiskirstymu tarp vyrų ir moterų, kuris praėjusio amžiaus aštuntame dešimtmetyje, savaime suprantama, dėl vyrų dominavimo buvo kur kas ryškesnis. Tačiau ir šiomis dienomis tėvui, kaip maitintojui ar natūraliam autoritetui, tenka ypatingas vaidmuo. Mokslininkas spėja, kad vaikai labai tiksliai jaučia, kas šeimoje turi stipresnį, o kas silpnesnį balsą. Ši hierarchija turi įtakos emociniam prisirišimui, tiek teigiama, tiek neigiama prasme.

Svarbusis tėtis

Keletas R. Rohnerio tyrimų atskleidė dar šį tą įdomaus. Net kai šeimoje hierarchijos nėra ir abu gimdytojai yra daugmaž lygūs, tėvas tam tikrose srityse turi daugiau įtakos savo atžaloms nei motina. Mokslininkas nustatė, kad tuo atveju, kai tėvas atžaloms nedemonstruoja savo meilės ir elgiasi priešiškai, vaikai susiduria su emocinėmis problemomis, net jeigu motina tuo pačiu metu vaikus dievina ir tai aiškiai parodo. Žinoma, ši didžiulė svarba tėvui uždeda milžinišką atsakomybę. Kai jis tai suvokia ir su vaiku atitinkamai elgiasi, vaikas turi puikią galimybę normaliai vystytis ir augti.

Mokslininkas skirtingą tėvo ir motinos svarbą aiškina skirtingu jų priėjimu prie vaiko. Tėvai su atžalomis kitaip kalbasi, kitaip žaidžia, jie skatina drąsą ir riziką, atkaklumą ir norą konkuruoti.

Tėvas neprivalo būti „mačo"

Perskaičius paskutinius sakinius gali susidaryti įspūdis, kad tėvas privalo būti „mačo", kuris savo vaikus moko agresyviai irtis per gyvenimą alkūnėmis. Tačiau iš tikrųjų taip nėra. Kaip tik atvirkščiai - tėvas, kuris su savo vaikais neužsiima vyrams įprasta veikla ir tuo pat metu juos moko pagarbos ir mandagumo, kur kas labiau prisideda prie to, kad jo vaikai vėliau būtų emociškai stiprūs ir sugebėtų pasireikšti. Juk stiprybė taip pat reiškia, kad leidžiama būti ir silpnam. Motinų atveju tai tarsi savaime suprantama, todėl toks svarbus vaidmuo čia tenka tėvui.

Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Radistas Rolandas Mackevičius: ką iš tiesų vyrui reiškia būti tėčiu?

Džiugu, jog sąmoningos tėvystės ir darnaus šeimos kūrimo temos ypač aktualios šiandienos visuomenėje. Panašiai, kaip sveikos mitybos svarba – iš pradžių naujovė, tuomet išskirtinė mada, o dabar jau norma, daugeliui savaime suprantamas reiškinys!

10 klausimų gydytojai apie intymius santykius po gimdymo

Po gimdymo kai kurios moterys laukia, kada gi galės pasimėgauti intymiais santykiais. O kitos neskuba vėl pulti mylimajam į glėbį: „Dar ne dabar"; „Ne šiandien"; „Ne rytoj." Kodėl?

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Šeimyninių barnių įtaka vaiko psichikai

Jeigu aiškinatės santykius, pasistenkite daryti tai ne prie vaiko.

Psichologė įvardija, kokioms šeimoms susilaukus vaiko kyla daugiau bėdų

Nuo tos akimirkos, kai išgirstate pirmąjį savo kūdikio riksmą, judu - ne tik partneriai, meilužiai, sutuoktiniai, bet ir tėvai. Kai kurie tyrimai rodo, kad tik 19 proc. porų su nauju vaidmeniu susitvarko sėkmingai. Kas kiša koją?

Seksas po gimdymo: tai svarbu žinoti ir vyrams, ir moterims

Ar tiesa, kad po gimdymo intymūs santykiai kitokio skonio? Kodėl kai kurioms moterims baisu atsiduoti aistrai?

Įtempti moters ir anytos santykiai: ką patars specialistas (28)

Mums parašiusi jauna mama klausia patarimo, kaip bendrauti su anyta, su kuria santykiai iki šių dienų nebuvo sklandūs.

Geriausias tėtis pagal Zodiako ženklą yra...

Horoskopų mamoms yra daugybė, tačiau tėčiai neretai būna primiršti. Jūsų dėmesiui - smagus vyrų, tapusių tėčiais, horoskopas.

Kodėl vaikas mieliau būna ir žaidžia su mama, o ne tėčiu

Ne visada tėčiai noriai dalijasi su mamomis vaiko auginimo rūpesčiais perpus, ne visada vaikai vienodai laiko praleidžia su tėčiu ir su mama. Ką daryti, kad ir tėčio dalyvavimas šeimos gyvenime būtų pilnavertis?

Gimdymas su vyru: argumentai UŽ ir PRIEŠ (5)

Apie gimdymą kartu su vyru vis dar kyla aštrios diskusijos, tačiau pagrindiniai argumentai už ir prieš išlieka tie patys.

Lukas Kašėta: netyčiukas – dovana, o ne problema!

Apie būsimą tėvystę Lukas sužinojo vos devyniolikos. Pora draugavo kiek daugiau nei mėnesį.

Psichoterapeutas: tėčiui būtina bendrauti su vaiku nuo jo gimimo (2)

Natūraliai kyla klausimas, kokias vertybes vaikams turėtų perteikti tėtis ir mama? Konsultuoja individualiosios (Adlerio) psichologijos analitikas seksologas Viktoras Šapurovas.

Moteris žindo vaiką: kaip jai padėti gali vyras (2)

Atrodo, žindymas – moters paskirtis, tačiau ne viena mūsų be vyro ne tik sunkiau augintų kūdikį, bet ir turėtų daugiau žindymo bėdų. Konsultuoja „Mano šeimos akademijos“ žindymo konsultantė Danutė Butėnienė.

Timūras Augucevičius: viskas, ko reikia vaikui – dėmesys ir meilė

Dviejų vaikų tėtis Timūras Augucevičius prieš tapdamas tėčiu turėjo kelias tėvystės baimes, kurias šiandien drąsiai paneigia.