Ar tikrai tėtis vaikui toks pat svarbus, kaip mama?

Tėčiai vaikams labai svarbūs. Tą žinome visi. Bet ar tokie svarbūs, kad be jų neįmanoma apsieiti? O gal net svarbesni už mamas? Ar taip gali apskritai būti? Visa tai norėjo išsiaiškinti mokslininkas Ronaldas Rohneris, kuris dar 1975 metais pradėjo domėtis šia tema ir priėjo prie stulbinamų išvadų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

1975 metais R. Rohnerio pradėtas tyrimas apėmė 101 kultūrą. Žingsnis po žingsnio mokslininkas Konektikuto universitete (JAV) sukūrė įstaigą „Center for the Study of Interpersonal Acceptance and Rejection" ir ėmė nagrinėti jam labiausiai rūpimus klausimus. Tyrimo metu paaiškėjo, kad tie vaikai, kurie gyvena kartu su tėčiu, iš aplinkinių patiria daugiau šilumos ir supratimo. Todėl tėvo vaidmuo moksle sulaukė papildomo dėmesio, o tėvo svarba visus ėmė vis labiau dominti.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Ypatinga fotosesija, kuriai ryžtųsi ne kiekvienas
3 galbūt dar negirdėti būdai, kaip gydyti slogą

Šeimos hierarchija

R. Rohneris 2012 metais baigė savo profesinę karjerą, tačiau prieš tai pateikė įspūdingą savo kelis dešimtmečius trukusio darbo apibendrinimą. Viena svarbiausių išvadų - ypatinga tėvo įtaka vaiko pasitikėjimui savimi. Nors vaikai, gavę nepakankamai meilės ir dėmesio, paprastai yra linkę būti agresyviais ir emociškai nestabiliais, nepriklausomai iš kieno pusės - tėvo ar motinos - tas emocinis deficitas buvo. Vis dėlto mokslininkas išsiaiškino neįtikėtiną dalyką - tyrimų išvados parodė, kad dažnai vaikui kur kas didesnę reikšmę turi atmetimas iš tėvo pusės.

R. Rohnerio teigimu, tai yra susiję su vaidmenų pasiskirstymu tarp vyrų ir moterų, kuris praėjusio amžiaus aštuntame dešimtmetyje, savaime suprantama, dėl vyrų dominavimo buvo kur kas ryškesnis. Tačiau ir šiomis dienomis tėvui, kaip maitintojui ar natūraliam autoritetui, tenka ypatingas vaidmuo. Mokslininkas spėja, kad vaikai labai tiksliai jaučia, kas šeimoje turi stipresnį, o kas silpnesnį balsą. Ši hierarchija turi įtakos emociniam prisirišimui, tiek teigiama, tiek neigiama prasme.

Svarbusis tėtis

Keletas R. Rohnerio tyrimų atskleidė dar šį tą įdomaus. Net kai šeimoje hierarchijos nėra ir abu gimdytojai yra daugmaž lygūs, tėvas tam tikrose srityse turi daugiau įtakos savo atžaloms nei motina. Mokslininkas nustatė, kad tuo atveju, kai tėvas atžaloms nedemonstruoja savo meilės ir elgiasi priešiškai, vaikai susiduria su emocinėmis problemomis, net jeigu motina tuo pačiu metu vaikus dievina ir tai aiškiai parodo. Žinoma, ši didžiulė svarba tėvui uždeda milžinišką atsakomybę. Kai jis tai suvokia ir su vaiku atitinkamai elgiasi, vaikas turi puikią galimybę normaliai vystytis ir augti.

Mokslininkas skirtingą tėvo ir motinos svarbą aiškina skirtingu jų priėjimu prie vaiko. Tėvai su atžalomis kitaip kalbasi, kitaip žaidžia, jie skatina drąsą ir riziką, atkaklumą ir norą konkuruoti.

Tėvas neprivalo būti „mačo"

Perskaičius paskutinius sakinius gali susidaryti įspūdis, kad tėvas privalo būti „mačo", kuris savo vaikus moko agresyviai irtis per gyvenimą alkūnėmis. Tačiau iš tikrųjų taip nėra. Kaip tik atvirkščiai - tėvas, kuris su savo vaikais neužsiima vyrams įprasta veikla ir tuo pat metu juos moko pagarbos ir mandagumo, kur kas labiau prisideda prie to, kad jo vaikai vėliau būtų emociškai stiprūs ir sugebėtų pasireikšti. Juk stiprybė taip pat reiškia, kad leidžiama būti ir silpnam. Motinų atveju tai tarsi savaime suprantama, todėl toks svarbus vaidmuo čia tenka tėvui.

Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų (3)

Santuokoje būna visko, todėl tie, kurie tuokiasi tikėdamiesi, kad po vedybų bus geriau, dažniausiai nusivilia.

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (26)

Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

3 vaikų tėtis Simonas Urbonas: #VaikasNeŠiukšliųDėžė (3)

Trijų vaikų tėtis Simonas Urbonas šiandien paskelbė apie naują eksperimentą, kurio imasi. Jis vadinasi „Vaikas – ne šiukšlių dėžė“.

Skyrybų pragarą išgyvenęs alytiškis Virginijus: ir vyrams reikia pagalbos (19)

Taip jau priimta, kad vyrai neverkia, jiems nenutinka sunkumų, jų nervai geležiniai, jeigu jau gimei vyras, turi visas problemas išspręsti pats, kreiptis pagalbos – baisi gėda. Koks tu vyras, jei pats nesusitvarkai? Tokia visuomenės nuomonė. O kaip yra iš tikrųjų?

Seksologas: sunkiai įsivaizduoju laimingą sutuoktinių gyvenimą be sekso (36)

Kad seksas suteiktų visišką pasitenkinimą, maždaug pusei natūraliai gimdžiusių moterų reikia keisti mylėjimosi padėtį. Kad staiga neištirptų anksčiau buvęs artumas, kartais tenka įdėti daug pastangų. Kaip po gimdymo nesužlugdyti intymumo?

Kaip auginti mergaitę: instrukcija išmintingam tėčiui (6)

„Sveikinu! Jūs turėsite dukrą!“ – sako daktaras, išėjęs iš kabineto. Nuo šio momento jūs nustojate būti tiesiog vyru. Jūs tampate tėčiu. Kol kas būsimu, o netrukus – pačiu tikriausiu.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Žurnalistas Simonas Bendžius: man 28-eri – ir turiu jau tris vaikus (9)

Žurnalas TAVO VAIKAS kviečia susipažinti su LRT radijo žurnalistu Simonu Bendžiumi, kurį tėvystė įkvėpė naujiems iššūkiams.

Nuo liepos 1 dienos keičiasi tėvystės atostogų tvarka (9)

SoDra informuoja apie tėvystės atostogų skyrimo tvarkos pasikeitimus, kurie įsigalioja nuo 2017 metų liepos 1 dienos.

Linas Slušnys: geru tėčiu ne gimstama, o tampama

Pirmąjį birželio sekmadienį švenčiame Tėvo dieną. Ta proga kalbinome vaikų ir paauglių psichiatrą Liną Slušnį apie tai, kas yra geras tėtis ir kaip juo tapti.

Kuris vaikiškas klausimas buvo sunkiausias Arūnui Gelūnui: nekasdieniškas interviu (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS viena mėgstamiausių skaitytojų rubrikų – „Paaiškink drąsiai“, kurioje žinomi tėčiai atsako į nekasdienius vaikiškus klausimus. Šįkart iššūkį priėmė trijų vaikų tėtis ir politikas Arūnas Gelūnas.

Netradicinis interviu su Gabrieliumi Landsbergiu: klausimai, kuriuos gali išgirsti tik kartą gyvenime (39)

Apie politikus mes galvojame... įvairiai, o pabandykime pažvelgti kitaip – jie juk tokie patys tėvai kaip ir mes visi. Atsakinėti į vaikų klausimus jiems taip pat tenka. Ir čia jau neišsisuksi, kitaip tariant, protingais žodžiais oponento nenutildysi.

Psichologė – apie tėčio svarbą vaikui ir moterų daromas klaidas (73)

Psichoanalitikas Luigi Zoja teigia, kad gyvename savitame betėvystės amžiuje, kai tėvo vaidmuo stipriai nunykęs. Dėl to patiriame nesaugumo jausmą ir nuolat jaučiame tėvo ilgesį. Koks turėtų būti tėvo vaidmuo?

Šis Zodiako ženklas nusipelno geriausio tėčio vardo (17)

Kiekvienas Zodiako ženklas turi tik jam būdingų savybių, nulemiančių jo santykius su aplinkiniais. Kokie vyrai yra patys šauniausi tėčiai? Pasižvalgykime po tėčių horoskopą dvylikai Zodiako ženklų.

Tėvystės atostogų išėjęs paramedikas kaunietis ėmė siūti tiulio sijonus (10)

Audrius Kasiukevičius (34 m.), 1 m. 8 mėn. Sofijos tėtis, išėjęs tėvystės atostogų pradėjo siūti tiulinius sijonus ir verti karolius, bet svarbiausia – atrado tikrąjį ryšį su dukra.