J.Liesis atvirai apie skyrybas: kas skaudina ir džiugina būnant tėčiu pagal grafiką

 (55)
Beveik visada po skyrybų vaikų priežiūra yra patikima mamai - tik vienai į pasaulį vaikui padėjusiai ateiti pusei... Ką jaučia retai savo vaikus matantis vyras?
© Fotografės Nendrės

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ne visi tėčiai turi galimybę kasdien matyti savo vaikus, pažadinti juos iš miego ar vakare pasekti pasaką. Tėvo dienos proga nusprendėme pakalbinti kaip tik tokį tėtį - pasiilgusį savo vaikų, norintį su jais praleisti daugiau laiko.

Buvęs grupės „Bavarija" dainininkas, dabar TV žurnalistas ir renginių vedėjas Juozas Liesis (40 m.) atvirai kalba apie tai, kas skauda ir kas džiugina būnant dviejų vaikų - Meilės (6 m.) ir Rojaus Juozo (4 m.) tėčiu po skyrybų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Įspūdingos foto iš gimdymo: kaip atrodo vyrai, ką tik tapę tėčiais?

9 žinomi Lietuvos vyrai, kuriems ši Tėvo diena - pirmoji

Ribotas laikas, arba apie tai, kas skauda

„Po skyrybų su vaikais noriu būti dažniau ir ilgiau, nei leidžia teismo sprendimas. Man jų trūksta. Mes per retai ir per mažai būname kartu. Susitinkame tik porą kartų per savaitę nurodytu laiku, kas antrą savaitgalį jie lieka pas mane nakvoti. Tik tiek. Aš savo vaikams esu „tėtis pagal grafiką".

Suprantu, kad tai džiugus laimėjimas, juk galėjo teismas išvis neskirti laiko mūsų susitikimams. (Norėjau pajuokauti, bet skamba nelinksmai.) Du kartus per mėnesį galiu vaikus paglostyti ir apkamšyti antklode prieš miegą, o per metus turiu tik 24 galimybes ryte po pagalve slėpti užmiegotas akis nuo landžių vaikiškų pirštų ir pasukti galvą, ką mes šiandien veiksime.

Du kartus per mėnesį galiu vaikus paglostyti ir apkamšyti antklode prieš miegą, o per metus turiu tik 24 galimybes ryte po pagalve slėpti užmiegotas akis nuo landžių vaikiškų pirštų ir pasukti galvą, ką mes šiandien veiksime. Dažnai vaikams išvykus apima jausmas, kad nemačiau jų, tik sapnavau.
Juozas Liesis

Dažnai vaikams išvykus apima jausmas, kad nemačiau jų, tik sapnavau. Matomės retai, todėl mūsų susitikimai - tarsi pirmieji pasimatymai; mes važiuojame į Klaipėdą, Jonavą, Kauną, einame pasivaikščioti prie jūros, į mišką, paupius, žaidžiame futbolą, badmintoną. Tai fantastiškas laikas - nuotykiai ir prisiminimai. Bet vien tik tai nėra visavertė tėvystė, o įprastinės skyrybos atima galimybę iš vyro būti tėvu, vykdyti savo pareigą - auginti vaikus.

Gal yra tokių tėčių, kurie nenori ar negali skirti laiko vaikams. Aš noriu ir galėčiau, tačiau mane varžo teismo sprendimas. Jei tai bausmė už neišsaugotus ryšius, kodėl ja turiu būti baudžiamas aš? Kodėl vyras neturi teisės būti tėčiu? Mano galva, dabartinėje visuomenėje vyrai privalo turėti lygiavertes galimybes su mamomis auginti savo vaikus.

Pasak mokslininkų, vaikams iki trejų metų ypač reikia mamos, neprieštarauju: lai iki to jie didesnę laiko dalį gyvena su mama, tačiau paskui laikas turi būti dalijamas perpus: dvi savaites vaikai gyventų su mama, dvi - su tėčiu. Tada mažyliai matytų visavertį mamos ir tėčio gyvenimą. Manau, kad lygiateisiškumas ir vaikų mamoms leistų gyventi visavertį gyvenimą.

Kur, su kuo lieka vaikai, kai jų mama, jauna moteris, nori pasilinksminti ar paatostogauti? Negi ji neturi tam teisės? Dviejų savaičių ciklas ir vaikams, ir tėvams leistų gyventi maksimaliai visavertį gyvenimą, koks tik įmanomas išsiskyrusioje šeimoje. Taip būtų teisingiau."

Vaikams - sunkiausia

Pasak mokslininkų, vaikams iki trejų metų ypač reikia mamos, neprieštarauju: lai iki to jie didesnę laiko dalį gyvena su mama, tačiau paskui laikas turi būti dalijamas perpus: dvi savaites vaikai gyventų su mama, dvi - su tėčiu. Tada mažyliai matytų visavertį mamos ir tėčio gyvenimą.
Juozas Liesis

„Kai susitinkame su vaikais, dažniausiai bėgame vieni pas kitus rankas išskėtę. Apsikabiname ir stipriai stipriai prisiglaudžiame. Labai pasiilgstu jų. Vis dėlto nesu tėtis iš amerikinių komiksų, kuris skraido su fėjų sparneliais, turi burtų lazdelę ir nedingstančią šypseną ligi ausų. Būna dienų, kai aš esu pavargęs, būna, kad pavargę vaikai.

Esu paprastas žmogus, kuris daro viską, kad suprastų tiek save, tiek vaikus, tačiau tai nėra lengva. Labai džiaugiuosi, kad nors susitikimai trumpi, mūsų su vaikais ryšys tvirtas. Aš stengiuosi su dukterimi ir sūnumi kalbėti atvirai, regis, ir jie stengiasi pasipasakoti. Kai vaikai mane pamato, labai nori būti linksmi, tačiau man atrodo, kad jie stengiasi būti geri. Aš su jais būdamas tą trumpą mums skirtą laiką noriu pasirodyti, koks esu „fainas", geras, nuo žemės atitrūkęs tėtis, bet juk nesu vien tik toks ir vaikai, ko gero, tai jaučia bei truputėlį kopijuoja mano elgesį. Noriu, kad mūsų laikas būtų ypatingas. Gali būti, kad persistengiu. Manau, kad tai iš ilgesio.

Pasiilgstu jų, o jie - manęs. Man paprasčiau nei jiems - kai nebetveriu be vaikų, pravažiuodamas pro darželį trumpam užbėgu, apkabinu... Formaliai tam teisės neturiu. Vaikams sunkiau, jie įsprausti į taisykles, kurias ant popieriaus surašė suaugę žmonės. Teisininkai."

<span style="color: #ff0000;">J.Liesis atvirai apie skyrybas:</span> kas skaudina ir džiugina būnant tėčiu <em>pagal grafiką</em>
Juozas Liesis
© Fotografės Nendrės

Norai ir tikrovė

„Mano, kaip tėčio, pareiga yra nuvežti vaikus į būrelius, tad du kartus per savaitę juos vežu į choro repeticijas. Pirmoji chorą pradėjo lankyti Meilė, o Rojus Juozas su manimi „trynėsi" koridoriuose. Išgirdęs, kad sesė dainuoja, vieną kartą įkišo nosį į salę ir iš jos išėjo po 15 min., kitą kartą repeticijoje pabuvo pusvalandį, o trečią pasiliko repeticijoje ir dainuoja iki šiol. Jau buvo pirmieji vaikų koncertai, po pasirodymo dičkiai buvo labai patenkinti, jiems plojo salės ir jie aukštyn kėlė po gautą gėlę.

Norėčiau daryti vaikams didžiulę įtaką - pavyzdžiui, kad jie gyventų pagal mano numatytą scenarijų, neįgyvendintas svajones ir norus. Deja, puikiai suprantu, kad prieš vaikų valią nieko nepadarysiu (juokiasi). O rimtai kalbant, netikiu, kad tėvai turi teisę ir gali kaip nors įtakoti vaikų pomėgius.

Esu paprastas žmogus, kuris daro viską, kad suprastų tiek save, tiek vaikus, tačiau tai nėra lengva. Labai džiaugiuosi, kad nors susitikimai trumpi, mūsų su vaikais ryšys tvirtas.
Juozas Liesis

Aš stengiuosi jiems padėti rasti tai, kas juos džiugina, pajusti tai, kas malonu, parodyti, kas lavina jų gebėjimus. Tėvai gali siūlyti įvairią veiklą, tačiau tik vaikui spręsti - priimti siūlymą ar ne. Būtų baisu atimti iš jų galimybę gyventi taip, kaip jie nori.

Tai būtų didžiausia mano gyvenimo klaida. Šypsausi stebėdamas panašius, bet kartu ir skirtingus savo vaikų pasaulius. Meilė mėgsta piešti, karstytis medžiais, skaityti, tyrinėti augalus ir vabalus. Ji jau turi darželio meilę - rašo savo simpatijai piešiniais išmargintus laiškus. Rojus Juozas nori žaisti futbolą, badmintoną, mėgsta lenktyniauti, nori nugalėti, praaugti mane. Abu dainuoja."

Vaikai nori mus suvesti

„Kol kas 95 proc. vaikų gyvenimo vyksta pagal taisykles, surašytas vykstant tėvų skyryboms. Visa kita - labai retos išimtys, atsirandančios iš kartais kylančio geranoriškumo. Juk skyrybos nevyksta dėl per gero bendravimo, jos žmonių tarpusavio ryšio nepakeičia. Su buvusia žmona gal prieš pusmetį esame bandę kalbėtis apie vaikų auklėjimą, tačiau kol kas kiekvienas savaip sprendžiame su auklėjimu susijusias problemas. Be jokios abejonės, vaikų sveikatos tema pasikalbame. Man atrodo, kad kol abiem tėvams skauda, tol yra nesusikalbėjimas, jo fone auga vaikai. Na, bet ir neišsiskyrusiose šeimose visko būna...

Kai skyrėmės, neaiškinome vaikams, kodėl. Faktinės skyrybos įvyko prieš daugiau nei trejus metus. Atrodė, kad nėra ką pasakoti, vaikai nesupras... Bet juk visada galima rasti pasiteisinimą, kad vaikai tai per maži, tai per daug užsiėmę, kad jiems ne tas rūpi...

Tėvai turi prisiimti atsakomybę už vaikų gyvenimą ir jeigu jaučia, kad reikia papasakoti tai, kas vyksta jų šeimoje, tai ir papasakoja, nors ir kiek vaikams metų būtų. Aš dabar bandau kalbėtis su savo vaikais, nes jaučiu, kad jie stengiasi mane su buvusia žmona suvesti.

Tarkime, parvežu vaikus namo, Meilė staiga būtinai užsimano parodyti, ką ji išmoko, pagroti pianinu, esančiu jos mamos namuose. Ji atsiveda mane ir sako: „Tėti, paklausyk..." Smagu matyti, kaip vaikai stengiasi, kad bent trumpam pabūtume kartu, tačiau sprendimą, bendrauti vienas su kitu ar ne, priima jų tėvai."

Daugiau skaityk naujausiame „Tavo vaiko" numeryje (Nr. 6)

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

STANO: jei turėsime sveikatos, bus ir ketvirtas vaikas

Dainininkas, dainų autorius, muzikos prodiuseris Stanislavas Stavickis–Stano (36 m.) su žmona Indre (28 m.) augina tris vaikus – Ričardą Aleksandrą (8 m.), Adomą (beveik trijų) ir Joaną Mariją (2 mėn.).

Radistas Rolandas Mackevičius: ką iš tiesų vyrui reiškia būti tėčiu?

Džiugu, jog sąmoningos tėvystės ir darnaus šeimos kūrimo temos ypač aktualios šiandienos visuomenėje. Panašiai, kaip sveikos mitybos svarba – iš pradžių naujovė, tuomet išskirtinė mada, o dabar jau norma, daugeliui savaime suprantamas reiškinys!

10 klausimų gydytojai apie intymius santykius po gimdymo

Po gimdymo kai kurios moterys laukia, kada gi galės pasimėgauti intymiais santykiais. O kitos neskuba vėl pulti mylimajam į glėbį: „Dar ne dabar"; „Ne šiandien"; „Ne rytoj." Kodėl?

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Šeimyninių barnių įtaka vaiko psichikai

Jeigu aiškinatės santykius, pasistenkite daryti tai ne prie vaiko.

Psichologė įvardija, kokioms šeimoms susilaukus vaiko kyla daugiau bėdų

Nuo tos akimirkos, kai išgirstate pirmąjį savo kūdikio riksmą, judu - ne tik partneriai, meilužiai, sutuoktiniai, bet ir tėvai. Kai kurie tyrimai rodo, kad tik 19 proc. porų su nauju vaidmeniu susitvarko sėkmingai. Kas kiša koją?

Seksas po gimdymo: tai svarbu žinoti ir vyrams, ir moterims

Ar tiesa, kad po gimdymo intymūs santykiai kitokio skonio? Kodėl kai kurioms moterims baisu atsiduoti aistrai?

Įtempti moters ir anytos santykiai: ką patars specialistas (28)

Mums parašiusi jauna mama klausia patarimo, kaip bendrauti su anyta, su kuria santykiai iki šių dienų nebuvo sklandūs.

Geriausias tėtis pagal Zodiako ženklą yra...

Horoskopų mamoms yra daugybė, tačiau tėčiai neretai būna primiršti. Jūsų dėmesiui - smagus vyrų, tapusių tėčiais, horoskopas.

Kodėl vaikas mieliau būna ir žaidžia su mama, o ne tėčiu

Ne visada tėčiai noriai dalijasi su mamomis vaiko auginimo rūpesčiais perpus, ne visada vaikai vienodai laiko praleidžia su tėčiu ir su mama. Ką daryti, kad ir tėčio dalyvavimas šeimos gyvenime būtų pilnavertis?

Gimdymas su vyru: argumentai UŽ ir PRIEŠ (5)

Apie gimdymą kartu su vyru vis dar kyla aštrios diskusijos, tačiau pagrindiniai argumentai už ir prieš išlieka tie patys.

Lukas Kašėta: netyčiukas – dovana, o ne problema!

Apie būsimą tėvystę Lukas sužinojo vos devyniolikos. Pora draugavo kiek daugiau nei mėnesį.

Psichoterapeutas: tėčiui būtina bendrauti su vaiku nuo jo gimimo (2)

Natūraliai kyla klausimas, kokias vertybes vaikams turėtų perteikti tėtis ir mama? Konsultuoja individualiosios (Adlerio) psichologijos analitikas seksologas Viktoras Šapurovas.

Moteris žindo vaiką: kaip jai padėti gali vyras (2)

Atrodo, žindymas – moters paskirtis, tačiau ne viena mūsų be vyro ne tik sunkiau augintų kūdikį, bet ir turėtų daugiau žindymo bėdų. Konsultuoja „Mano šeimos akademijos“ žindymo konsultantė Danutė Butėnienė.