Kaip berniuką užauginti tikru vyru, kuris gerbia moteris

 (25)
Daugelis tėvų gėdijasi su savo sūnumis kalbėtis lytiškumo, santykių su moterimis temomis. Nuo ko pradėti tokį pokalbį ir kokio amžiaus berniukus reikia pradėti mokyti gerbti moteris, kalbėti apie meilę ir seksą?
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ikimokyklinis amžius

Kuo anksčiau pradėsite sūnui skiepyti supratimą, kokia jo kūno sandara ir funkcijos, ir žinias apie tai, ką galima daryti, o ko ne, tuo geriau. Tai gali būti pirmas žingsnis link „sutikimo idėjos" suvokimo. Sąvoką „sutikimas" vaikui galima pradėti skiepyti gana anksti. Iš pradžių galima tiesiog pradėti klausti savo draugų, ar galima juos liesti, apkabinti ar pabučiuoti prieš tai darant. Pasakykite draugams, kad prieš apkabindami jūsų vaiką visada jo atsiklaustų, paklaustų ar jis leidžia. Taip pat nereikėtų versti vaiko apkabinti ir bučiuoti kitų.

Padėkite vaikui išsiugdyti savyje užuojautą aplinkiniams, paaiškindami, kaip jo veiksmai gali sužeisti. Išmokykite jį visada įsivaizduoti save to žmogaus, kurį jis įžeidė ar užgavo, vietoje. Visa tai vaikui aiškinkite švelniai, su šypsena, kad vaikas jokiu būdu nejaustų gėdos ar drovumo.

Pavyzdžiui, jei sesutė pasakė „Ne!", reiškia, reikia tą pačią akimirką liautis daryt tai, kas jai nepatinka. Ir nesvarbu, kas tai.

Niekada jokiomis aplinkybėmis neverskite vaiko apkabinti, bučiuoti ar liesti kitų žmonių. Jei močiutė reikalauja bučkio, o vaikas nenori, pasiūlykite alternatyvius variantus, pavyzdžiui, „Gal tada duosi močiutei „penkis" arba nusiųsi oro bučinį?" Močiutei visada galima paaiškinti, kodėl jūs būtent taip auklėjate savo vaiką.

Leiskite vaikui kalbėti apie savo kūną kaip tik jam norisi, negėdinkite jo. Išmokykite, kaip taisyklingai vadinasi kūno dalys ir užtikrinkite sveiką bei saugią atmosferą pokalbiams apie kūną ir seksą.

Mokykla

Šiuo laikotarpiu vaikai, ypač berniukai turi išmokti suprasti asmenines kiekvieno žmogaus ypatybes. Jūsų pokalbiuose natūraliai turi figūruoti tokios sąvokos, kaip sutikimas, ribos ir pagarba. Leiskite savo sūnui suprasti, kad jo kūno pokyčiai – į gera, bet kartais gali išmušti iš vėžių.

Tai, kaip jūs dabar kalbate apie permainas – klibančius dantis, spuogus arba gaktos plaukus – parodo jūsų pasiruošimą tolesniems pokalbiams „nejaukiomis" temomis.

Nejuokaukite ir nesišaipykite iš sūnaus jo įsimylėjimų tema. Jei jums atrodo, kad draugystė su kuo nors panaši į kažką daugiau, neišsakykite savo spėlionių. Užduokite atvirus klausimus, pavyzdžiui: „Kaip judu sutariate?", ir būkite pasiruošę apie tai pasikalbėti (arba ne).

Šie nauji jausmai gali perpildyti arba gluminti, bet tai visiškai normalu. Paaiškinkite sūnui, kad nepriklausomai nuo to, ką jis jaučia, visada gali su jumis pasikalbėti. Bet jo jausmai, norai ir poreikiai visų pirma yra jo atsakomybė, todėl jis neturi pamiršti būti geras su aplinkiniais ir juos gerbti.

Nuo mažų dienų mokykite sūnų gerbti moterų norus ir ribas, šiuo laikotarpiu – bendraujant su jo amžiaus mergaitėmis. Jis tampo savo sesutę už plaukų ir ima jos žaislus? Pravardžiuoja bendraklasę? Švelniai, bet įtikinamai pasakykite vaikui, kad taip negalima. Tiesiog paklauskite jo, kaip jis jaustųsi sesutės ar bendraklasės vietoje.

Paauglystėje jūsų sūnaus santykiai su mergaitėmis bus vis rimtesni, todėl visi pokalbiai apie seksą turi būti atviri ir nuoširdūs, o seksualinės atsakomybės, sutikimo, privatumo ir ribų temos – būtinos.

Pirmieji lytiniai santykiai

Bet koks pokalbis apie nepriimtinus seksualinius veiksmus turi būti griežtai apibrėžiamas žodžiu „sutikimas". Jei moteris aiškiai nepasako „taip", tai reiškia „ne". Jokių tarpinių stotelių nėra. O jei žmogus girtas, jo „taip" turi būti vertinamas kaip „ne". Niekas neturi teisės mylėtis su jokiu žmogumi be jo sutikimo. Tai apima ir santykius tarp sutuoktinių, vaikinų ir merginų. Neteisinga seksą suvokti kaip paskatinimą už „gerą elgesį", pasimatymus ir gėles arba kaip neatsiejamą visų aplinkinių gyvenimo dalį. Seksas visada turi būti pagrįstas abipusiu noru ir sprendimais, kuriuos priima nuolatiniai partneriai.

Seksualinė prievarta susijusi ne tik su auka – paprastai būna įtraukti ir atsitiktiniai praeiviai arba tie, kurie pažįsta prievartautoją. Pasakykite sūnui, kad apie tokius dalykus negalima tylėti. Jis privalo žinoti, kad jūs visada jį palaikysite ir kad jei staiga kažkas nutiktų, jei jo akivaizdoje kam nors iškiltų pavojus, jis nesvyruodamas gali ir turi pakviesti jus, kitus tėvus, policijos pareigūnus ar kitus suaugusiuosius.

Paaiškinkite sūnui, kad jis privalo galvoti pats už save ir nepasiduoti kitų žmonių, niekinančių moteris, įtakai. Paaiškinkite jam, kad žmogaus vertė nepriklauso nuo jo seksualinės patirties ir „trofėjų" kiekio. Tai, kas madinga, ne visada yra teisinga. Jei jūs nurodysite jam šiuos paklydimus, ateityje jis žinos, kad tai nepriimtina. Prievarta tarpsta ten, kur daug šališkumo ir prietarų, tokių kaip rasizmas, homofobija ir religinė netolerancija. Teisingas auklėjimas – vienas žingsnis link teisingos visuomenės, kurioje visi lygūs ir verti vienodos pagarbos.

Praktikuokite patys tai, ką sakote vaikams. Turėkite omenyje, kad jūsų sūnus mokosi, stebėdamas jus. Tai, ką jūs darote ar sakote, ir kaip bendraujate su kitais žmonėmis, gali jam atskleisti sekso ir santykių vaidmenį jo gyvenime.

Prieš kalbėdamiesi su sūnumi, visų pirma pagalvokite, kaip elgiatės jūs pats.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų (7)

Santuokoje būna visko, todėl tie, kurie tuokiasi tikėdamiesi, kad po vedybų bus geriau, dažniausiai nusivilia.

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (28)

Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Atviras interviu su psichologe: ko iš tiesų nori moteris ir ko nori vyras (2)

Net išsvajotas ir labai lauktas kūdikis į poros gyvenimą įneša sumaišties: iki šiol žiūrėję vienas į kitą vyras ir moteris nukreipia žvilgsnius į kūdikį, „pamiršta" save, kad galėtų tenkinti mažo žmogaus poreikius.

3 vaikų tėtis Simonas Urbonas: #VaikasNeŠiukšliųDėžė (3)

Trijų vaikų tėtis Simonas Urbonas šiandien paskelbė apie naują eksperimentą, kurio imasi. Jis vadinasi „Vaikas – ne šiukšlių dėžė“.

Skyrybų pragarą išgyvenęs alytiškis Virginijus: ir vyrams reikia pagalbos (19)

Taip jau priimta, kad vyrai neverkia, jiems nenutinka sunkumų, jų nervai geležiniai, jeigu jau gimei vyras, turi visas problemas išspręsti pats, kreiptis pagalbos – baisi gėda. Koks tu vyras, jei pats nesusitvarkai? Tokia visuomenės nuomonė. O kaip yra iš tikrųjų?

Seksologas: sunkiai įsivaizduoju laimingą sutuoktinių gyvenimą be sekso (36)

Kad seksas suteiktų visišką pasitenkinimą, maždaug pusei natūraliai gimdžiusių moterų reikia keisti mylėjimosi padėtį. Kad staiga neištirptų anksčiau buvęs artumas, kartais tenka įdėti daug pastangų. Kaip po gimdymo nesužlugdyti intymumo?

Kaip auginti mergaitę: instrukcija išmintingam tėčiui (6)

„Sveikinu! Jūs turėsite dukrą!“ – sako daktaras, išėjęs iš kabineto. Nuo šio momento jūs nustojate būti tiesiog vyru. Jūs tampate tėčiu. Kol kas būsimu, o netrukus – pačiu tikriausiu.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Žurnalistas Simonas Bendžius: man 28-eri – ir turiu jau tris vaikus (9)

Žurnalas TAVO VAIKAS kviečia susipažinti su LRT radijo žurnalistu Simonu Bendžiumi, kurį tėvystė įkvėpė naujiems iššūkiams.

Nuo liepos 1 dienos keičiasi tėvystės atostogų tvarka (9)

SoDra informuoja apie tėvystės atostogų skyrimo tvarkos pasikeitimus, kurie įsigalioja nuo 2017 metų liepos 1 dienos.

Linas Slušnys: geru tėčiu ne gimstama, o tampama

Pirmąjį birželio sekmadienį švenčiame Tėvo dieną. Ta proga kalbinome vaikų ir paauglių psichiatrą Liną Slušnį apie tai, kas yra geras tėtis ir kaip juo tapti.

Kuris vaikiškas klausimas buvo sunkiausias Arūnui Gelūnui: nekasdieniškas interviu (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS viena mėgstamiausių skaitytojų rubrikų – „Paaiškink drąsiai“, kurioje žinomi tėčiai atsako į nekasdienius vaikiškus klausimus. Šįkart iššūkį priėmė trijų vaikų tėtis ir politikas Arūnas Gelūnas.

Netradicinis interviu su Gabrieliumi Landsbergiu: klausimai, kuriuos gali išgirsti tik kartą gyvenime (39)

Apie politikus mes galvojame... įvairiai, o pabandykime pažvelgti kitaip – jie juk tokie patys tėvai kaip ir mes visi. Atsakinėti į vaikų klausimus jiems taip pat tenka. Ir čia jau neišsisuksi, kitaip tariant, protingais žodžiais oponento nenutildysi.

Psichologė – apie tėčio svarbą vaikui ir moterų daromas klaidas (73)

Psichoanalitikas Luigi Zoja teigia, kad gyvename savitame betėvystės amžiuje, kai tėvo vaidmuo stipriai nunykęs. Dėl to patiriame nesaugumo jausmą ir nuolat jaučiame tėvo ilgesį. Koks turėtų būti tėvo vaidmuo?

Šis Zodiako ženklas nusipelno geriausio tėčio vardo (17)

Kiekvienas Zodiako ženklas turi tik jam būdingų savybių, nulemiančių jo santykius su aplinkiniais. Kokie vyrai yra patys šauniausi tėčiai? Pasižvalgykime po tėčių horoskopą dvylikai Zodiako ženklų.