Kaip susišnekėti su paaugliu patarimai tėčiui

Ar mintis, jog metas dalyvauti savo paauglio gyvenime, jus gąsdina? Ar būdamas tėvu jūs galvojate, kad gal metas tiesiog atsitraukti ir leisti paaugliui mėgautis savo nepriklausomybe?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tiesa, paaugliai tyrinėja savo nepriklausomybę ir, rodos, jūsų neįsileidžia, tačiau tyrimai rodo, kad atsitraukimas nėra geras požiūris. Pasirodo, kad ryšį su vaiku turintys tėvai gali dvigubai daugiau teigiamai paveikti savo paauglius, nei ryšį su jais turinčios mamos (kurios taip pat yra labai svarbios). Apie tai verta pamąstyti!

Svarbu žinoti, kad net paaugliui reikia laiko su tėčiu. Jis bus šiek tiek kitoks nei tada, kai jūsų vaikas dar buvo mažas berniukas ar mergaitė. Kai po jūsų stogu gyvena jauna moteris/jaunas vyras, jūsų ryšys įgis naujas formas.

Čia pateiksime keletą patarimų, kaip galite palaikyti ryšį su savo paaugliu.

Būkite ramus ir nesivelkite į konfliktus

Jūsų reakcija į savo paauglį - ypač į jos ar jo emocijas - yra svarbi. Paaugliai garsėja savo „dramomis", ypač paauglės mergaitės. Patariama neįsitraukti į šias dramas, nes vienodai dramatišku atsaku jas tik padidinsite. Geriau išlikite šaltakraujiškas ir ramus, nes taip padėsite išspręsti situaciją.

Gerai būtų netgi trumpam atsitraukti, pavyzdžiui, pasakant: „Man reikia apie tai pagalvoti. Tačiau būtinai tai aptarsime". Tada galite eiti nusiraminti prieš pokalbį. Taip parodysite gerą pavyzdį savo paaugliui, nes ir jis/ji nuspręs atsitraukti nuo emocinio situacijos sprendimo bei pamąstyti prieš reaguodamas į ją.

Įsitikinkite, kad neatstumiate savo paauglio

Dauguma mūsų iš karto kaltiname paauglius, kai tarp tėvų ir paauglių jaučiamas atitrūkimas bei įtampa. Tačiau verta stabtelėti ir kritiškai įvertinti, kokį požiūrį demonstruojate jūs pats? Ar jūs priekabus, įsitempęs, kritiškas ir nedraugiškas? Ar jūs tylus ir susitelkęs? Gal jūs užėmęs juokdario poziciją ir linkęs iš visko juoktis?

Paaugliai yra jautrūs, tad bet kuris toks požiūris gali juos atstumti. Rimtai įvertinkite savo elgesį - paklauskite kitų  (savo paauglio irgi), kaip jūs atrodote iš šono - ir nuspręskite padaryti viską, kad neatstumtumėte savo vaiko.

Veikla kartu

Vis dar galite planuoti veiklą su savo paaugliu sūnumi ar dukra, tiesiog ji bus kitokia nei anksčiau. Čia pateiksime keletą pasiūlymų.

- Važinėjimas kalnų dviračiais - aktyvi veikla, kuria puikiai galite mėgautis kartu su savo paaugliu sūnumi ar dukra.

- Žygiai ir stovyklavimas - kitas pagal amžių puikiai tinkamas pasirinkimas bet kuriai lyčiai.

- Išeikite su dukra papietauti ir apsipirkti arba ieškoti dovanos kitam žmogui.

- Sūnūs ir dukros panašiai mėgaujasi tėčio vairavimo pamokomis.

- Nepamirškite ir darbų namuose. Paaugliai gali padėti sutaisyti daiktus, plauti mašinas, dirbti sode, dažyti namus ir panašiai. Tačiau dirbkite kartu, o ne nurodinėkite jiems, ką daryti.

- Piknikais mėgaujasi tiek sūnūs, tiek dukros, pasinaudokite ir šia galimybe.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų (4)

Santuokoje būna visko, todėl tie, kurie tuokiasi tikėdamiesi, kad po vedybų bus geriau, dažniausiai nusivilia.

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (26)

Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

3 vaikų tėtis Simonas Urbonas: #VaikasNeŠiukšliųDėžė (3)

Trijų vaikų tėtis Simonas Urbonas šiandien paskelbė apie naują eksperimentą, kurio imasi. Jis vadinasi „Vaikas – ne šiukšlių dėžė“.

Skyrybų pragarą išgyvenęs alytiškis Virginijus: ir vyrams reikia pagalbos (19)

Taip jau priimta, kad vyrai neverkia, jiems nenutinka sunkumų, jų nervai geležiniai, jeigu jau gimei vyras, turi visas problemas išspręsti pats, kreiptis pagalbos – baisi gėda. Koks tu vyras, jei pats nesusitvarkai? Tokia visuomenės nuomonė. O kaip yra iš tikrųjų?

Seksologas: sunkiai įsivaizduoju laimingą sutuoktinių gyvenimą be sekso (36)

Kad seksas suteiktų visišką pasitenkinimą, maždaug pusei natūraliai gimdžiusių moterų reikia keisti mylėjimosi padėtį. Kad staiga neištirptų anksčiau buvęs artumas, kartais tenka įdėti daug pastangų. Kaip po gimdymo nesužlugdyti intymumo?

Kaip auginti mergaitę: instrukcija išmintingam tėčiui (6)

„Sveikinu! Jūs turėsite dukrą!“ – sako daktaras, išėjęs iš kabineto. Nuo šio momento jūs nustojate būti tiesiog vyru. Jūs tampate tėčiu. Kol kas būsimu, o netrukus – pačiu tikriausiu.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Žurnalistas Simonas Bendžius: man 28-eri – ir turiu jau tris vaikus (9)

Žurnalas TAVO VAIKAS kviečia susipažinti su LRT radijo žurnalistu Simonu Bendžiumi, kurį tėvystė įkvėpė naujiems iššūkiams.

Nuo liepos 1 dienos keičiasi tėvystės atostogų tvarka (9)

SoDra informuoja apie tėvystės atostogų skyrimo tvarkos pasikeitimus, kurie įsigalioja nuo 2017 metų liepos 1 dienos.

Linas Slušnys: geru tėčiu ne gimstama, o tampama

Pirmąjį birželio sekmadienį švenčiame Tėvo dieną. Ta proga kalbinome vaikų ir paauglių psichiatrą Liną Slušnį apie tai, kas yra geras tėtis ir kaip juo tapti.

Kuris vaikiškas klausimas buvo sunkiausias Arūnui Gelūnui: nekasdieniškas interviu (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS viena mėgstamiausių skaitytojų rubrikų – „Paaiškink drąsiai“, kurioje žinomi tėčiai atsako į nekasdienius vaikiškus klausimus. Šįkart iššūkį priėmė trijų vaikų tėtis ir politikas Arūnas Gelūnas.

Netradicinis interviu su Gabrieliumi Landsbergiu: klausimai, kuriuos gali išgirsti tik kartą gyvenime (39)

Apie politikus mes galvojame... įvairiai, o pabandykime pažvelgti kitaip – jie juk tokie patys tėvai kaip ir mes visi. Atsakinėti į vaikų klausimus jiems taip pat tenka. Ir čia jau neišsisuksi, kitaip tariant, protingais žodžiais oponento nenutildysi.

Psichologė – apie tėčio svarbą vaikui ir moterų daromas klaidas (73)

Psichoanalitikas Luigi Zoja teigia, kad gyvename savitame betėvystės amžiuje, kai tėvo vaidmuo stipriai nunykęs. Dėl to patiriame nesaugumo jausmą ir nuolat jaučiame tėvo ilgesį. Koks turėtų būti tėvo vaidmuo?

Šis Zodiako ženklas nusipelno geriausio tėčio vardo (17)

Kiekvienas Zodiako ženklas turi tik jam būdingų savybių, nulemiančių jo santykius su aplinkiniais. Kokie vyrai yra patys šauniausi tėčiai? Pasižvalgykime po tėčių horoskopą dvylikai Zodiako ženklų.

Tėvystės atostogų išėjęs paramedikas kaunietis ėmė siūti tiulio sijonus (10)

Audrius Kasiukevičius (34 m.), 1 m. 8 mėn. Sofijos tėtis, išėjęs tėvystės atostogų pradėjo siūti tiulinius sijonus ir verti karolius, bet svarbiausia – atrado tikrąjį ryšį su dukra.