Kas nutinka, jei tėtis šeimoje yra valdingas?

 (7)
Yra daug skirtingų vaikų auklėjimo stilių. Yra tėvų, kurie leidžia savo vaikams augti patiems. Tačiau yra ir tokių tėvų, kurie yra vadinami pernelyg valdingais.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Psichologai vadina tai „autoritariniu" vaikų auklėjimo stiliumi, kuris gali turėti ilgalaikį neigiamą poveikį jūsų santykiams su vaiku. Kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko ir tėvo santykius?

Valdingo tėčio savybės

Jūs galite būti valdingas tėtis, jei...

Jūsų taisyklės yra pernelyg griežtos. Jūsų vaikai turi klausyti įsakymų, neužduodami jokių klausimų.

Jūs nemyluojate vaiko: reguliariai neapkabinate savo vaiko ar nerodote jam fizinio švelnumo.

Laikote save stiprios valios žmogumi.

Esate pasiryžęs kontroliuoti savo vaiko gyvenimą, kad jis visko nesugadintų.

Neturite laiko suteikti vaikui pasirinkimą. Jūs pasakote jam, ką reikia daryti. Jei jis to nedaro, jūs neleidžiate atsirasti natūralioms pasekmėms, o tiesiog nubaudžiate vaiką.

Jūsų lūkesčiai yra dideli ir kai jie neišsipildo, jūsų vaikas žino, kad pakliuvo į bėdą.

Valdingi tėvai mano, kad jie saugo savo vaiką. Tačiau iš tiesų jie riboja vaiko galimybes tyrinėti pasaulį ir gyventi savo gyvenimą.

Valdingi tėvai priverčia vaikus jų bijoti. Vietoj to, kad vaikas jaustųsi saugus ir pasitikintis tėčiu, kuris juo pasirūpins, jis jaučia, kad tėtis yra grėsmė.

Kas nutinka, jei tėtis šeimoje yra valdingas?
Valdingi tėvai priverčia vaikus jų bijoti. Vietoj to, kad vaikas jaustųsi saugus ir pasitikintis tėčiu, kuris juo pasirūpins, jis jaučia, kad tėtis yra grėsmė.
© Shutterstock nuotr.

Ilgalaikės pasekmės

Pernelyg valdinga tėvystė paskatina atsirasti daug ilgalaikių neigiamų padarinių. Pirmasis - jei per ankstyvosios vaikystės vystymąsi vaikas negali tyrinėti savo pasaulio ir klysti, jis neišmoksta pasitikėti savimi. Jis jaučiasi nepilnavertis, o jo savigarba yra paveikta neigiamai. Nuo to atsigauti vaikui gali būti sunku, net gi jei vėliau santykiai būna sveikesni.

Taip pat vaikas išmoksta nepasitikėti valdingu tėvu. Vietoj to, kad tėtis būtų žmogus, kuriuo jis gali pasikliauti, jis tampa tuo, kurio vaikai vengia ir bijo. Tėvo - vaiko santykis yra svarbus, tad jei vaikas ima vengti vieno iš tėvų, tai atitaisyti gali būti sudėtinga. Paaugliai yra ypač pažeidžiami valdingų tėvų, o to pasekmės gali būti tragiškos.

Tai maištavimo laikas, tad paauglių, kurių tėvai yra valdingi, elgesys gali būti gerokai rizikingesnis, nei vidutiniškų paauglių elgesys. Kai tėtis padidina discipliną kaip atsaką į vaiko elgesį, vaikas dar labiau paaštrina savo elgesį. Kai kurie paaugliai pasidaro nuolankūs ir nebepriima sprendimų už save. Vietoj to jie ima ieškoti pripažinimo ir pagarbos už šeimos ribų, todėl gali įsitraukti į pavojingus santykius ir pakliūti į rizikingas situacijas.

Jei jums būdingi kai kurie įvardinti požymiai, ženkite žingsnį atgal. Visada atminkite, kad galite būti autoritetas bei apsaugoti savo vaiką net ir nebūdamas diktatoriumi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

10 klausimų gydytojai apie intymius santykius po gimdymo

Po gimdymo kai kurios moterys laukia, kada gi galės pasimėgauti intymiais santykiais. O kitos neskuba vėl pulti mylimajam į glėbį: „Dar ne dabar"; „Ne šiandien"; „Ne rytoj." Kodėl?

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Šeimyninių barnių įtaka vaiko psichikai

Jeigu aiškinatės santykius, pasistenkite daryti tai ne prie vaiko.

Psichologė įvardija, kokioms šeimoms susilaukus vaiko kyla daugiau bėdų

Nuo tos akimirkos, kai išgirstate pirmąjį savo kūdikio riksmą, judu - ne tik partneriai, meilužiai, sutuoktiniai, bet ir tėvai. Kai kurie tyrimai rodo, kad tik 19 proc. porų su nauju vaidmeniu susitvarko sėkmingai. Kas kiša koją?

Seksas po gimdymo: tai svarbu žinoti ir vyrams, ir moterims

Ar tiesa, kad po gimdymo intymūs santykiai kitokio skonio? Kodėl kai kurioms moterims baisu atsiduoti aistrai?

Įtempti moters ir anytos santykiai: ką patars specialistas (28)

Mums parašiusi jauna mama klausia patarimo, kaip bendrauti su anyta, su kuria santykiai iki šių dienų nebuvo sklandūs.

Geriausias tėtis pagal Zodiako ženklą yra...

Horoskopų mamoms yra daugybė, tačiau tėčiai neretai būna primiršti. Jūsų dėmesiui - smagus vyrų, tapusių tėčiais, horoskopas.

Kodėl vaikas mieliau būna ir žaidžia su mama, o ne tėčiu

Ne visada tėčiai noriai dalijasi su mamomis vaiko auginimo rūpesčiais perpus, ne visada vaikai vienodai laiko praleidžia su tėčiu ir su mama. Ką daryti, kad ir tėčio dalyvavimas šeimos gyvenime būtų pilnavertis?

Gimdymas su vyru: argumentai UŽ ir PRIEŠ (5)

Apie gimdymą kartu su vyru vis dar kyla aštrios diskusijos, tačiau pagrindiniai argumentai už ir prieš išlieka tie patys.

Lukas Kašėta: netyčiukas – dovana, o ne problema!

Apie būsimą tėvystę Lukas sužinojo vos devyniolikos. Pora draugavo kiek daugiau nei mėnesį.

Psichoterapeutas: tėčiui būtina bendrauti su vaiku nuo jo gimimo (2)

Natūraliai kyla klausimas, kokias vertybes vaikams turėtų perteikti tėtis ir mama? Konsultuoja individualiosios (Adlerio) psichologijos analitikas seksologas Viktoras Šapurovas.

Moteris žindo vaiką: kaip jai padėti gali vyras (2)

Atrodo, žindymas – moters paskirtis, tačiau ne viena mūsų be vyro ne tik sunkiau augintų kūdikį, bet ir turėtų daugiau žindymo bėdų. Konsultuoja „Mano šeimos akademijos“ žindymo konsultantė Danutė Butėnienė.

Timūras Augucevičius: viskas, ko reikia vaikui – dėmesys ir meilė

Dviejų vaikų tėtis Timūras Augucevičius prieš tapdamas tėčiu turėjo kelias tėvystės baimes, kurias šiandien drąsiai paneigia.

Pažintis su ypatingu 3 vaikų tėčiu: ne tik mamos turi intuiciją (1)

Tėtis – ne mamos pavaduotojas – ir tikrai ne tas, kurio tikslas – tik uždirbti pinigų, o vaikų reikalus užkrauti žmonai ant pečių. Susipažinkite su šiuolaikiniu tėčiu, kuris turi vaikų auginimo viziją ir filosofiją. Ir, svarbiausia, nori daug vaikų!

Klausimas psichologui: pamilau vyrą, kuris turi vaikų (3)

Skaitytojos klausimas specialistui: kaip kurti santykius su vyru, kuris yra našlys ir turi dvi mažametes dukteris?