Kodėl mergaitei svarbi tėčio meilė

 (9)
Kiekviena moteris, augusi su ją mylinčiu tėčiu, prisimena vaikystės akimirkas, nuo kurių sąla širdis: kaip tvirtos rankos pakylėjo nuo žemės ir alpinėjančią iš nuovargio ant savo pečių parnešė namo, kaip nubraukė ašarą ir pataisė sulūžusią lėlę, kaip guodė, ramino ir patarė... Gal dėl to dukterys niekada neužmiršta tėčio, su juo lygina savo vyrą. Konsultuoja psichologė Edita Kuogienė, www.tugali.lt
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Duktė – giminės atplaiša?

Senovėje vyrai į gimusį sūnų žiūrėjo kaip į paveldėtoją, darbų tęsėją ir garantą, kad viskas, ką kūrė – ne veltui. O duktė užaugs ir bus atiduota vyrui. Nors dabartiniais laikais šis požiūris šiek tiek keičiasi, dauguma vyrų vis dar svajoja apie sūnų, jam gimus apima jausmas, kad susilaukė giminės tęsėjo, kuris pavardę perduos ir kitoms kartoms. Juos greičiausiai seni ir vis dar populiarūs stereotipai. „Gimus dukteriai tęstinumo pojūtis silpnesnis, pavardė po vedybų tradiciškai pakeičiama, tad giminės linija tarsi nutrūksta. Tačiau kai kurie tėčiai vis tiek labiau nori dukters. Galbūt dėl to, kad baiminasi namie turėti konkurentą, kuris gali jį pranokti? O gal augo tarp moterų, be tėvo, todėl gimus dukteriai jaučiasi saugiau ir įprasčiau?“ – svarsto psichologė Edita Kuogienė.

Lepūnėlė

Kartais tėtis dukterį lepina labiau nei mama. Galbūt nori, kad jį labiau mylėtų. Gal mamai tenka auklėjos, kuri verčia laikytis taisyklių, vaidmuo, o tėtis nuo auklėjimo nusišalina ir ateina tik pažaisti, palepinti? 

Kita priežastis ta, kad mama augant dukteriai kartais pasijunta tarsi būtų jos konkurentė, kovojanti dėl vyro dėmesio, mato savo dukters jaunystę, grožį ir dėl to dar labiau jaučia, kad sensta. Tokia padėtis bado akis: „Ne tu dabar gražiausia“, ir brandina neįsisąmonintą priešpriešą. Tada tėtis tampa dukters guodėju, gelbėtoju nuo mamos. Tai labai patrauklus vaidmuo vyrui. Gali būti ir taip, kad santykių su žmona atšalimą jis kompensuoja šilčiau bendraudamas su dukterimi. Žodžiu, kiek žmonių, tiek gali būti ir priežasčių.

Trumpas pavadėlis

Būna, tėtis siekia, kad duktė visada paklustų, būna griežtas. Tai vyro noras laimėti: „Arba bus taip, kaip aš sakau, arba laukia bausmė. Aš stipresnis.“ O visi vaikai – ne tik dukterys, tam prieštarauja: „Aš savo gyvenimą gyvensiu kaip panorėjusi.“ Taip ir kariauja. O kare nuostolių patiria abi pusės, nors ir kuri laimėjo. Nuostoliai – tai nuoskaudos ir tarpusavio santykių atšalimas. 
Kitas tėtis nerimauja, ar duktė mokės lemiamą akimirką pasakyti vaikinui „stop“, ar sugebės pasipriešinti blogai draugų įtakai, ir perteikia jai savo abejonę: „Tu per silpna savimi pasirūpinti. Aš tavimi nepasitikiu.“ O kai dažnai kartoja, įkala tai mergaitei į galvą ir ji pati apie save pradeda taip galvoti. Tokiu atveju geriau būtų ne saugoti dukterį, bet išmokyti apsisaugoti pačią.

Atspirtis sėkmingam šuoliui

Tėčio įtaka dukters gyvenimui didesnė nei visų kitų vyrų, jis labiau nei kuris kitas lemia savo dukters gyvenimo kryptį. Tėčio požiūris, vertinimas pasiekia ją dar kūdikystėje, kai tik pradeda formuotis suvokimas „Kas aš esu“, kuris dominuos visą gyvenimą. Tėčio „transliuojamos“ nuostatos: „Tu mano princesė“, „Tu mano rubuilė“, „Gudruolė“, „Gražuolė“ ir pan., įkrinta mergaitei į sąmonę ir daro įtaką jos savivertei. Kitaip tariant, kaip pavadina – tą ir užaugina. 

Tėčio mylima ir palaikoma mergaitė geriau mokosi, daugiau pasiekia, labiau pasitiki savimi. Ji mano, kad yra daug sugebanti ir „leidžia sau“ daug pasiekti, neapriboja savęs neteisingomis nuostatomis: „Man nepavyks“, „Aš negaliu“, „Čia ne man“ ir pan.

Meilė saugo nuo pavojų

„Tėtis labiau nei mama gali dukterį apsaugoti nuo seksualumą peršančios kultūros, kuri per anksti pažadina mergaitės moteriškumą ir todėl kelia didelę grėsmę nebrandžiai, dar vaikiškai asmenybei. Jis gali apsaugoti mergaitę nuo keiksmažodžių, alkoholio, narkotikų ir kitų žalingų įpročių. Juolab kad tėtis lietuvių šeimose dažnai būna didesnis autoritetas, jį labiau gerbia visi šeimos nariai, todėl jo žodžio labiau klausoma“, – sako psichologė E.Kuogienė ir pateikia JAV vaikų ir paauglių sveikatos specialistės M.Meeker knygos „Strong fathers – strong doughters“ ištrauką.

„Gera mylinčio, rūpestingo tėvo įtaka yra akivaizdi įvairaus amžiaus mergaitėms. Štai keletas pavyzdžių.

-Šešių mėnesių mergaitės turi aukštesnį intelektą, jeigu tėčiai aktyviai dalyvauja jas auginant.

-Mergaitės, kurios jaučia tėvo šilumą ir rūpestį, pasiekia geresnius akademinius rezultatus.

-Mergaitės, kurių tėčiai aktyviai dalyvauja jas auklėjant, gerokai vėliau pradeda lytinius santykius ir rečiau pastoja paauglystėje ar nesusituokusios.

-Mergaitės, kurios gyvena tik su motinomis, neretai turi mažesnį gebėjimą kontroliuoti savo impulsus, atidėti malonumus, yra ne tokios sąžiningos ir mažiau suvokia tai, kas yra gera ir bloga.

-Tėčiai padeda dukterims tapti kompetentingesnėmis, siekiančiomis tikslo ir sėkmingesnėmis asmenybėmis.

-Mergaitės, turinčios gerus tėčius, mažiau linkusios bet kuria kaina siekti aplinkinių vyrų dėmesio.

-Dukterys, kurios jaučia tėvo rūpestį ir ryšį su juo, daug mažiau linkusios į savižudybę, depresiją, dažniau patenkintos savo išvaizda, turi aukštesnę savivertę, rečiau kenčia nuo valgymo sutrikimų ar žalingų įpročių.

Tėti, tu turi didžiulę įtaką savo dukters nuostatoms apie viską – nuo požiūrio į alkoholį ir narkotikus, rūkymą, nusikalstamą elgesį, lytinius santykius iki savęs vertinimo, polinkio į depresiją bei siekio patikti bendraamžiams vaikinams.“

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų (7)

Santuokoje būna visko, todėl tie, kurie tuokiasi tikėdamiesi, kad po vedybų bus geriau, dažniausiai nusivilia.

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (28)

Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Atviras interviu su psichologe: ko iš tiesų nori moteris ir ko nori vyras (2)

Net išsvajotas ir labai lauktas kūdikis į poros gyvenimą įneša sumaišties: iki šiol žiūrėję vienas į kitą vyras ir moteris nukreipia žvilgsnius į kūdikį, „pamiršta" save, kad galėtų tenkinti mažo žmogaus poreikius.

3 vaikų tėtis Simonas Urbonas: #VaikasNeŠiukšliųDėžė (3)

Trijų vaikų tėtis Simonas Urbonas šiandien paskelbė apie naują eksperimentą, kurio imasi. Jis vadinasi „Vaikas – ne šiukšlių dėžė“.

Skyrybų pragarą išgyvenęs alytiškis Virginijus: ir vyrams reikia pagalbos (19)

Taip jau priimta, kad vyrai neverkia, jiems nenutinka sunkumų, jų nervai geležiniai, jeigu jau gimei vyras, turi visas problemas išspręsti pats, kreiptis pagalbos – baisi gėda. Koks tu vyras, jei pats nesusitvarkai? Tokia visuomenės nuomonė. O kaip yra iš tikrųjų?

Seksologas: sunkiai įsivaizduoju laimingą sutuoktinių gyvenimą be sekso (36)

Kad seksas suteiktų visišką pasitenkinimą, maždaug pusei natūraliai gimdžiusių moterų reikia keisti mylėjimosi padėtį. Kad staiga neištirptų anksčiau buvęs artumas, kartais tenka įdėti daug pastangų. Kaip po gimdymo nesužlugdyti intymumo?

Kaip auginti mergaitę: instrukcija išmintingam tėčiui (6)

„Sveikinu! Jūs turėsite dukrą!“ – sako daktaras, išėjęs iš kabineto. Nuo šio momento jūs nustojate būti tiesiog vyru. Jūs tampate tėčiu. Kol kas būsimu, o netrukus – pačiu tikriausiu.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Žurnalistas Simonas Bendžius: man 28-eri – ir turiu jau tris vaikus (9)

Žurnalas TAVO VAIKAS kviečia susipažinti su LRT radijo žurnalistu Simonu Bendžiumi, kurį tėvystė įkvėpė naujiems iššūkiams.

Nuo liepos 1 dienos keičiasi tėvystės atostogų tvarka (9)

SoDra informuoja apie tėvystės atostogų skyrimo tvarkos pasikeitimus, kurie įsigalioja nuo 2017 metų liepos 1 dienos.

Linas Slušnys: geru tėčiu ne gimstama, o tampama

Pirmąjį birželio sekmadienį švenčiame Tėvo dieną. Ta proga kalbinome vaikų ir paauglių psichiatrą Liną Slušnį apie tai, kas yra geras tėtis ir kaip juo tapti.

Kuris vaikiškas klausimas buvo sunkiausias Arūnui Gelūnui: nekasdieniškas interviu (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS viena mėgstamiausių skaitytojų rubrikų – „Paaiškink drąsiai“, kurioje žinomi tėčiai atsako į nekasdienius vaikiškus klausimus. Šįkart iššūkį priėmė trijų vaikų tėtis ir politikas Arūnas Gelūnas.

Netradicinis interviu su Gabrieliumi Landsbergiu: klausimai, kuriuos gali išgirsti tik kartą gyvenime (39)

Apie politikus mes galvojame... įvairiai, o pabandykime pažvelgti kitaip – jie juk tokie patys tėvai kaip ir mes visi. Atsakinėti į vaikų klausimus jiems taip pat tenka. Ir čia jau neišsisuksi, kitaip tariant, protingais žodžiais oponento nenutildysi.

Psichologė – apie tėčio svarbą vaikui ir moterų daromas klaidas (73)

Psichoanalitikas Luigi Zoja teigia, kad gyvename savitame betėvystės amžiuje, kai tėvo vaidmuo stipriai nunykęs. Dėl to patiriame nesaugumo jausmą ir nuolat jaučiame tėvo ilgesį. Koks turėtų būti tėvo vaidmuo?

Šis Zodiako ženklas nusipelno geriausio tėčio vardo (17)

Kiekvienas Zodiako ženklas turi tik jam būdingų savybių, nulemiančių jo santykius su aplinkiniais. Kokie vyrai yra patys šauniausi tėčiai? Pasižvalgykime po tėčių horoskopą dvylikai Zodiako ženklų.