Kodėl mergaitei svarbi tėčio meilė

 (9)
Kiekviena moteris, augusi su ją mylinčiu tėčiu, prisimena vaikystės akimirkas, nuo kurių sąla širdis: kaip tvirtos rankos pakylėjo nuo žemės ir alpinėjančią iš nuovargio ant savo pečių parnešė namo, kaip nubraukė ašarą ir pataisė sulūžusią lėlę, kaip guodė, ramino ir patarė... Gal dėl to dukterys niekada neužmiršta tėčio, su juo lygina savo vyrą. Konsultuoja psichologė Edita Kuogienė, www.tugali.lt
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Duktė – giminės atplaiša?

Senovėje vyrai į gimusį sūnų žiūrėjo kaip į paveldėtoją, darbų tęsėją ir garantą, kad viskas, ką kūrė – ne veltui. O duktė užaugs ir bus atiduota vyrui. Nors dabartiniais laikais šis požiūris šiek tiek keičiasi, dauguma vyrų vis dar svajoja apie sūnų, jam gimus apima jausmas, kad susilaukė giminės tęsėjo, kuris pavardę perduos ir kitoms kartoms. Juos greičiausiai seni ir vis dar populiarūs stereotipai. „Gimus dukteriai tęstinumo pojūtis silpnesnis, pavardė po vedybų tradiciškai pakeičiama, tad giminės linija tarsi nutrūksta. Tačiau kai kurie tėčiai vis tiek labiau nori dukters. Galbūt dėl to, kad baiminasi namie turėti konkurentą, kuris gali jį pranokti? O gal augo tarp moterų, be tėvo, todėl gimus dukteriai jaučiasi saugiau ir įprasčiau?“ – svarsto psichologė Edita Kuogienė.

Lepūnėlė

Kartais tėtis dukterį lepina labiau nei mama. Galbūt nori, kad jį labiau mylėtų. Gal mamai tenka auklėjos, kuri verčia laikytis taisyklių, vaidmuo, o tėtis nuo auklėjimo nusišalina ir ateina tik pažaisti, palepinti? 

Kita priežastis ta, kad mama augant dukteriai kartais pasijunta tarsi būtų jos konkurentė, kovojanti dėl vyro dėmesio, mato savo dukters jaunystę, grožį ir dėl to dar labiau jaučia, kad sensta. Tokia padėtis bado akis: „Ne tu dabar gražiausia“, ir brandina neįsisąmonintą priešpriešą. Tada tėtis tampa dukters guodėju, gelbėtoju nuo mamos. Tai labai patrauklus vaidmuo vyrui. Gali būti ir taip, kad santykių su žmona atšalimą jis kompensuoja šilčiau bendraudamas su dukterimi. Žodžiu, kiek žmonių, tiek gali būti ir priežasčių.

Trumpas pavadėlis

Būna, tėtis siekia, kad duktė visada paklustų, būna griežtas. Tai vyro noras laimėti: „Arba bus taip, kaip aš sakau, arba laukia bausmė. Aš stipresnis.“ O visi vaikai – ne tik dukterys, tam prieštarauja: „Aš savo gyvenimą gyvensiu kaip panorėjusi.“ Taip ir kariauja. O kare nuostolių patiria abi pusės, nors ir kuri laimėjo. Nuostoliai – tai nuoskaudos ir tarpusavio santykių atšalimas. 
Kitas tėtis nerimauja, ar duktė mokės lemiamą akimirką pasakyti vaikinui „stop“, ar sugebės pasipriešinti blogai draugų įtakai, ir perteikia jai savo abejonę: „Tu per silpna savimi pasirūpinti. Aš tavimi nepasitikiu.“ O kai dažnai kartoja, įkala tai mergaitei į galvą ir ji pati apie save pradeda taip galvoti. Tokiu atveju geriau būtų ne saugoti dukterį, bet išmokyti apsisaugoti pačią.

Atspirtis sėkmingam šuoliui

Tėčio įtaka dukters gyvenimui didesnė nei visų kitų vyrų, jis labiau nei kuris kitas lemia savo dukters gyvenimo kryptį. Tėčio požiūris, vertinimas pasiekia ją dar kūdikystėje, kai tik pradeda formuotis suvokimas „Kas aš esu“, kuris dominuos visą gyvenimą. Tėčio „transliuojamos“ nuostatos: „Tu mano princesė“, „Tu mano rubuilė“, „Gudruolė“, „Gražuolė“ ir pan., įkrinta mergaitei į sąmonę ir daro įtaką jos savivertei. Kitaip tariant, kaip pavadina – tą ir užaugina. 

Tėčio mylima ir palaikoma mergaitė geriau mokosi, daugiau pasiekia, labiau pasitiki savimi. Ji mano, kad yra daug sugebanti ir „leidžia sau“ daug pasiekti, neapriboja savęs neteisingomis nuostatomis: „Man nepavyks“, „Aš negaliu“, „Čia ne man“ ir pan.

Meilė saugo nuo pavojų

„Tėtis labiau nei mama gali dukterį apsaugoti nuo seksualumą peršančios kultūros, kuri per anksti pažadina mergaitės moteriškumą ir todėl kelia didelę grėsmę nebrandžiai, dar vaikiškai asmenybei. Jis gali apsaugoti mergaitę nuo keiksmažodžių, alkoholio, narkotikų ir kitų žalingų įpročių. Juolab kad tėtis lietuvių šeimose dažnai būna didesnis autoritetas, jį labiau gerbia visi šeimos nariai, todėl jo žodžio labiau klausoma“, – sako psichologė E.Kuogienė ir pateikia JAV vaikų ir paauglių sveikatos specialistės M.Meeker knygos „Strong fathers – strong doughters“ ištrauką.

„Gera mylinčio, rūpestingo tėvo įtaka yra akivaizdi įvairaus amžiaus mergaitėms. Štai keletas pavyzdžių.

-Šešių mėnesių mergaitės turi aukštesnį intelektą, jeigu tėčiai aktyviai dalyvauja jas auginant.

-Mergaitės, kurios jaučia tėvo šilumą ir rūpestį, pasiekia geresnius akademinius rezultatus.

-Mergaitės, kurių tėčiai aktyviai dalyvauja jas auklėjant, gerokai vėliau pradeda lytinius santykius ir rečiau pastoja paauglystėje ar nesusituokusios.

-Mergaitės, kurios gyvena tik su motinomis, neretai turi mažesnį gebėjimą kontroliuoti savo impulsus, atidėti malonumus, yra ne tokios sąžiningos ir mažiau suvokia tai, kas yra gera ir bloga.

-Tėčiai padeda dukterims tapti kompetentingesnėmis, siekiančiomis tikslo ir sėkmingesnėmis asmenybėmis.

-Mergaitės, turinčios gerus tėčius, mažiau linkusios bet kuria kaina siekti aplinkinių vyrų dėmesio.

-Dukterys, kurios jaučia tėvo rūpestį ir ryšį su juo, daug mažiau linkusios į savižudybę, depresiją, dažniau patenkintos savo išvaizda, turi aukštesnę savivertę, rečiau kenčia nuo valgymo sutrikimų ar žalingų įpročių.

Tėti, tu turi didžiulę įtaką savo dukters nuostatoms apie viską – nuo požiūrio į alkoholį ir narkotikus, rūkymą, nusikalstamą elgesį, lytinius santykius iki savęs vertinimo, polinkio į depresiją bei siekio patikti bendraamžiams vaikinams.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Visa tiesa apie seksą ir poros santykius po gimdymo: psichoterapeutas ir seksologas aptaria daugelį rūpimų klausimų

Po gimdymo negalima, o moteriai net ir nesinori mylėtis, pasikeitęs partnerės kūnas nejaudina vyro. Tai tik kelios didelės baimės, kuriomis vis dar tiki tėvais tapę vyras ir moteris.

Visame pasaulyje išgarsėjusi lietuvė fotografė pristato įspūdingą Tėvo dienai skirtą ciklą (2)

JAV gyvenanti lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes, prieš kurį laiką publikavusi išskirtinių fotografijų ciklą, skirtą Motinos dienai, sugrįžta su įspūdingu projektu, skirtu tėčiams.

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme? (10)

Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Paulius Skučas – atvirai, ką reiškia būti dukters tėčiu

Pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiame Tėčio dieną. Ta proga žurnalas TAVO VAIKAS pakalbino vieną žinomą ir labai mylintį tėtį.

Žinomi tėčiai – apie vaikus, laimę ir tėčio dienos tradicijas

Visi keturi kalbinti tėčiai prisipažino, kad viena geriausių dovanų tėčiams – apkabinimas.

Tėvystės atostogos: kaip yra dabar ir kas gali keistis

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, galimybė eiti 30 kalendorinių dienų trukmės tėvystės atostogų vyrams yra bet kuriuo metu iki vaikui sukaks 3 mėnesiai (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų - nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka šeši mėnesiai).

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Simonas Urbonas – apie tėvystės atostogas atvirai

Šeimoje gimus vaikeliui įprasta, jog nuo darbų atsitraukia ir vaiko priežiūros atostogų eina mama. Tačiau tėvystės atostogos – vis dažnesnis reiškinys ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje!

Tapęs tėčiu garsus fotografas nepabūgo iššūkio: laimė matuojama visai kitais dalykais

„Lemiama pokyčių akimirka, manau, buvo tada, kai sūnui sukako 8 mėnesiai ir aš išėjau vaiko priežiūros atostogų. Likau namie su sūnumi ir supratau, kad man ta nauja rutina labai patinka", – sako garsus fotografas Marius Žičius.

Andrius Kaluginas: seksui išnaudokite laiką, kai vaikų nėra namie (8)

Psichoterapeutas Andrius Kaluginas įsitikinęs, kad „seksui geriausia išnaudoti tas akimirkas, kai mažųjų nėra namuose!“.

Andrius Kaluginas: kaip suderinti seksą, romantiką ir motinystę

Vyras ir moteris tapo tėčiu ir mama. Kas pasikeitė? Pasikeitė mintys, kūnas, elgesys, potraukis, noras, orgazmas... Viskas!

Atviras dainininko Justino Jaručio interviu apie tėvystę

Grupės „Freaks on Floor" lyderis dainininkas Justinas Jarutis (29 m.) su žmona Justina augina beveik metukų Adelę.

Penkių vaikų tėvas: „vaiko pinigai“ pamina elementarią pagarbą tėvams (2)

Iš dirbančių tėvų kišenės paėmus mokesčių lengvatą ir įdėjus į kitą, pavadintą „vaiko pinigais", labai garsiai šaukti, kaip mes padėjom šeimoms - įžūlu. Taip interviu naujienų agentūrai ELTA teigė penkių vaikų tėvas, komunikacijos dėstytojas, LRT tarybos narys Darius Chmieliauskas.

Radistas Rolandas Mackevičius: tas jausmas su niekuo nesulyginamas

Artėjant tarptautinei konferencijai „Sveika ir laiminga mama" savo įžvalgomis tėvystės klausimais sutiko pasidalinti visiems puikiai pažįstamas radistas Rolandas Mackevičius, dviejų vaikų tėtis.

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.