Kodėl vaikas mieliau būna ir žaidžia su mama, o ne tėčiu

Ne visada tėčiai noriai dalijasi su mamomis vaiko auginimo rūpesčiais perpus, ne visada vaikai vienodai laiko praleidžia su tėčiu ir su mama. Ką daryti, kad ir tėčio dalyvavimas šeimos gyvenime būtų pilnavertis?
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Kaip reikėtų elgtis, kai šeimoje vaikas savo žaidimams ir visoms kitoms veikloms renkasi tik mamą, t.y., mane? Kaip sustiprinti tėvo autoritetą vaiko akyse?“

Atsako tėvystės konsultantė Kristina Pikūnė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Klausimas aiškus. Tačiau vieno atsakymo turbūt nėra, o ir negali būti, nes juk situacijos gali būti labai skirtingos. Na, sakykim, vaikui 2-3 metai. Jis neseniai pradėjo lankyti darželį. Iki šiol jis buvo pratęs didžiąją laiko dalį praleisti su mama. Ji jam yra viskas: guodėja, žaidimų draugė, pagalbininkė, maitintoja, mokytoja, atsakanti į visus klausimus, visada esanti šalia. Jis taip įpratęs. Taip buvo, bet tai keičiasi. Natūralu, kad tokiomis aplinkybėmis ir vykstant tokiems pokyčiams vaikas kurį laiką tik mamos dėmesiu norės būti sotinamas.

Sveikintinas ir teisingas mamos noras, kad vaikas užmegztų stipresnį ryšį su tėčiu. Tai visapusiškai naudinga tėčiui, mamai ir vaikui. Tėčio pastangos praleisti daugiau laiko su mažuoju leis jam sustiprinti jų ryšį ir draugystę, atrasti smagių bendrų veiklų. Mamai tai suteiks atokvėpio minutes, už kurias ji, greičiausiai, atsidėkodama palepins ir mažylį, ir vyrą. Vaikui draugystė su tėčiu atvers visai kitas veiklas ir naujas galimybes.

Mažylis su tėčiu paprastai turi daugiau laisvės, įgauna didesnį pasitikėjimą. Tėčiai gali pakviesti vaikus įvairiems kontakto žaidimams, kurie labai patinka ir berniukams, ir mergaitėms: imtynės, ristynės, kutenimai, pakariavimai, meistravimai, remontavimai, cirko ir akrobatikos žaidimai. Visa tai mamoms kartais sunkiai priimtina dėl didelio triukšmo lygio. Bet geriau mokykimės negirdėti, nekritikuoti, pasidžiaugti ir padrąsinti tėčius užsiimti su vaikais tuo, kas jiems atrodo įdomu ir tinkama. Taigi, ar pasitikime jais, kai jie kviečia vaikus užsiimti tokiomis veiklomis? Ar apskritai pasitikime savo vyrais, kaip tėčiais, giliai širdyje? Ar pasitikime jais garsiai? Ar sakome tai besijuokdamos kartu su jais ir vaikais, nekritikuodamos ir nedrausdamos, perdėtai nesibaimindamos ir nebūgštaudamos. Jeigu taip, puiku, vadinasi mes stipriname tėčio autoritetą vaikų akyse. Vaikai viską girdi ir mato. Ir tai, kas išsakoma, ir tai, kas neišsakoma.

Svarbiausia, kad vaikui reikia matyti ir girdėti, kaip mama pasitiki tėčiu. Kaip ji džiaugiasi būdama su juo. Kaip ji pasako tėčiui, kad juo pasitiki. Kaip vaikas mokysis gerbti tėtį? Matydamas, kaip tai daro jo mama.
Kristina PIKŪNĖ

Gali būti ir kitokia situacija. Kas, jei pati mama nuolat stengiasi užimti savo vaiką, juo rūpintis, atsiliepti, pasiūlyti veiklas pirma? Jeigu jai atrodo, kad tik ji geriausia? Kas, jei mama linkusi viską sukontroliuoti, patikrinti, užsitikrinti? Kas, jei ji nepalieka erdvės tėčiui įsikišti ir padėti mažylį prižiūrėti? Peržvelkite ir Jūs, miela mama, savo kiekvieną dieną. Savo įpročius. O jei šiandien diena praeitų kitaip? Jei vakarienei būtų tai, ką pasirinktų tėtis? O jei vaiką numaudyti šįvakar paprašytumėt tėčio? Ir užmigdyti. Yra mamų, kurioms tai neįsivaizduojama. Ne todėl, kad tėčiai to nemoka, o todėl, kad jos viską daro pačios. Pakvieskit, pasiūlykit. O jūs tuo metu paskambinkit mamai, iškepkit sausainių, nuveikite ką nors sau.

Kodėl vaikas mieliau būna ir žaidžia su mama, o ne tėčiu
© Adobe Stock

Kaip tai sustiprins tėčio autoritetą vaiko akyse? Veikdamas paprastus kasdienius dalykus kartu su tėčiu, o ne su mama, vaikas mokysis bendradarbiauti, vaikas mokysis dalykus matyti ir daryti tėčio akimis ir tėčio būdu. Ar kada pastebėjote, kaip skirtingai mes darome paprasčiausius dalykus: spaudžiame dantų pastą iš tūbelės, nusimauname kojines, padengiame stalą. O ką kalbėti apie tai, kaip skirtingai mes džiaugiamės, liūdime ir pykstame. Vaikui reikia matyti, kaip tai daro ir mama, ir tėtis. O svarbiausia, kad vaikui reikia matyti ir girdėti, kaip mama pasitiki tėčiu. Kaip ji džiaugiasi būdama su juo. Kaip ji pasako tėčiui, kad juo pasitiki. Kip vaikas mokysis gerbti tėtį? Matydamas, kaip tai daro jo mama.

Taigi, grįžtant prie pagrindinio klausimo, kaip sustiprinti tėčio autoritetą vaiko akyse, ir į jį atsakant, siūlau pradėti nuo klausimo sau: „Ar man vyras yra autoritetas"? Kiek aš pati pasitikiu savo vyru kaip vaiko tėčiu? Atsakius atvirai į šį klausimą gali paaiškėti, kad nepasitikite. Arba pasitikite nepakankamai. O tada ir perteikti vaikui pasitikėjimą tėčiu sunku, nes pati galbūt jo neturite. Pasitikėkime tėčiais! Tada ir vaikai jais tikės!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Kaip kurstyti tarpusavio santykius, kad vyras ir žmona jaustųsi nuolat įsimylėję (1)

Koučingo specialistų lektorių Smiltės (39 m.) ir Rolando (52 m.) Juraičių šeimoje auga keturi vaikai – Marija Patricija (19 m.) Teodoras (9 m.), Leonardas (7 m.) ir Glorija Ana (5 m.). Pora ne tik pati stengiasi dėl savo santykių, bet ir dalijasi patarimais su kitais.

Visa tiesa apie seksą ir poros santykius po gimdymo: psichoterapeutas ir seksologas aptaria daugelį rūpimų klausimų

Po gimdymo negalima, o moteriai net ir nesinori mylėtis, pasikeitęs partnerės kūnas nejaudina vyro. Tai tik kelios didelės baimės, kuriomis vis dar tiki tėvais tapę vyras ir moteris.

Visame pasaulyje išgarsėjusi lietuvė fotografė pristato įspūdingą Tėvo dienai skirtą ciklą (2)

JAV gyvenanti lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes, prieš kurį laiką publikavusi išskirtinių fotografijų ciklą, skirtą Motinos dienai, sugrįžta su įspūdingu projektu, skirtu tėčiams.

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme? (11)

Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Paulius Skučas – atvirai, ką reiškia būti dukters tėčiu

Pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiame Tėčio dieną. Ta proga žurnalas TAVO VAIKAS pakalbino vieną žinomą ir labai mylintį tėtį.

Žinomi tėčiai – apie vaikus, laimę ir tėčio dienos tradicijas

Visi keturi kalbinti tėčiai prisipažino, kad viena geriausių dovanų tėčiams – apkabinimas.

Tėvystės atostogos: kaip yra dabar ir kas gali keistis

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, galimybė eiti 30 kalendorinių dienų trukmės tėvystės atostogų vyrams yra bet kuriuo metu iki vaikui sukaks 3 mėnesiai (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų - nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka šeši mėnesiai).

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Simonas Urbonas – apie tėvystės atostogas atvirai

Šeimoje gimus vaikeliui įprasta, jog nuo darbų atsitraukia ir vaiko priežiūros atostogų eina mama. Tačiau tėvystės atostogos – vis dažnesnis reiškinys ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje!

Tapęs tėčiu garsus fotografas nepabūgo iššūkio: laimė matuojama visai kitais dalykais

„Lemiama pokyčių akimirka, manau, buvo tada, kai sūnui sukako 8 mėnesiai ir aš išėjau vaiko priežiūros atostogų. Likau namie su sūnumi ir supratau, kad man ta nauja rutina labai patinka", – sako garsus fotografas Marius Žičius.

Andrius Kaluginas: seksui išnaudokite laiką, kai vaikų nėra namie (8)

Psichoterapeutas Andrius Kaluginas įsitikinęs, kad „seksui geriausia išnaudoti tas akimirkas, kai mažųjų nėra namuose!“.

Andrius Kaluginas: kaip suderinti seksą, romantiką ir motinystę

Vyras ir moteris tapo tėčiu ir mama. Kas pasikeitė? Pasikeitė mintys, kūnas, elgesys, potraukis, noras, orgazmas... Viskas!

Atviras dainininko Justino Jaručio interviu apie tėvystę

Grupės „Freaks on Floor" lyderis dainininkas Justinas Jarutis (29 m.) su žmona Justina augina beveik metukų Adelę.

Penkių vaikų tėvas: „vaiko pinigai“ pamina elementarią pagarbą tėvams (2)

Iš dirbančių tėvų kišenės paėmus mokesčių lengvatą ir įdėjus į kitą, pavadintą „vaiko pinigais", labai garsiai šaukti, kaip mes padėjom šeimoms - įžūlu. Taip interviu naujienų agentūrai ELTA teigė penkių vaikų tėvas, komunikacijos dėstytojas, LRT tarybos narys Darius Chmieliauskas.

Radistas Rolandas Mackevičius: tas jausmas su niekuo nesulyginamas

Artėjant tarptautinei konferencijai „Sveika ir laiminga mama" savo įžvalgomis tėvystės klausimais sutiko pasidalinti visiems puikiai pažįstamas radistas Rolandas Mackevičius, dviejų vaikų tėtis.