Kodėl vaikas mieliau būna ir žaidžia su mama, o ne tėčiu

Ne visada tėčiai noriai dalijasi su mamomis vaiko auginimo rūpesčiais perpus, ne visada vaikai vienodai laiko praleidžia su tėčiu ir su mama. Ką daryti, kad ir tėčio dalyvavimas šeimos gyvenime būtų pilnavertis?
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Kaip reikėtų elgtis, kai šeimoje vaikas savo žaidimams ir visoms kitoms veikloms renkasi tik mamą, t.y., mane? Kaip sustiprinti tėvo autoritetą vaiko akyse?“

Atsako tėvystės konsultantė Kristina Pikūnė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Klausimas aiškus. Tačiau vieno atsakymo turbūt nėra, o ir negali būti, nes juk situacijos gali būti labai skirtingos. Na, sakykim, vaikui 2-3 metai. Jis neseniai pradėjo lankyti darželį. Iki šiol jis buvo pratęs didžiąją laiko dalį praleisti su mama. Ji jam yra viskas: guodėja, žaidimų draugė, pagalbininkė, maitintoja, mokytoja, atsakanti į visus klausimus, visada esanti šalia. Jis taip įpratęs. Taip buvo, bet tai keičiasi. Natūralu, kad tokiomis aplinkybėmis ir vykstant tokiems pokyčiams vaikas kurį laiką tik mamos dėmesiu norės būti sotinamas.

Sveikintinas ir teisingas mamos noras, kad vaikas užmegztų stipresnį ryšį su tėčiu. Tai visapusiškai naudinga tėčiui, mamai ir vaikui. Tėčio pastangos praleisti daugiau laiko su mažuoju leis jam sustiprinti jų ryšį ir draugystę, atrasti smagių bendrų veiklų. Mamai tai suteiks atokvėpio minutes, už kurias ji, greičiausiai, atsidėkodama palepins ir mažylį, ir vyrą. Vaikui draugystė su tėčiu atvers visai kitas veiklas ir naujas galimybes.

Mažylis su tėčiu paprastai turi daugiau laisvės, įgauna didesnį pasitikėjimą. Tėčiai gali pakviesti vaikus įvairiems kontakto žaidimams, kurie labai patinka ir berniukams, ir mergaitėms: imtynės, ristynės, kutenimai, pakariavimai, meistravimai, remontavimai, cirko ir akrobatikos žaidimai. Visa tai mamoms kartais sunkiai priimtina dėl didelio triukšmo lygio. Bet geriau mokykimės negirdėti, nekritikuoti, pasidžiaugti ir padrąsinti tėčius užsiimti su vaikais tuo, kas jiems atrodo įdomu ir tinkama. Taigi, ar pasitikime jais, kai jie kviečia vaikus užsiimti tokiomis veiklomis? Ar apskritai pasitikime savo vyrais, kaip tėčiais, giliai širdyje? Ar pasitikime jais garsiai? Ar sakome tai besijuokdamos kartu su jais ir vaikais, nekritikuodamos ir nedrausdamos, perdėtai nesibaimindamos ir nebūgštaudamos. Jeigu taip, puiku, vadinasi mes stipriname tėčio autoritetą vaikų akyse. Vaikai viską girdi ir mato. Ir tai, kas išsakoma, ir tai, kas neišsakoma.

Svarbiausia, kad vaikui reikia matyti ir girdėti, kaip mama pasitiki tėčiu. Kaip ji džiaugiasi būdama su juo. Kaip ji pasako tėčiui, kad juo pasitiki. Kaip vaikas mokysis gerbti tėtį? Matydamas, kaip tai daro jo mama.
Kristina PIKŪNĖ

Gali būti ir kitokia situacija. Kas, jei pati mama nuolat stengiasi užimti savo vaiką, juo rūpintis, atsiliepti, pasiūlyti veiklas pirma? Jeigu jai atrodo, kad tik ji geriausia? Kas, jei mama linkusi viską sukontroliuoti, patikrinti, užsitikrinti? Kas, jei ji nepalieka erdvės tėčiui įsikišti ir padėti mažylį prižiūrėti? Peržvelkite ir Jūs, miela mama, savo kiekvieną dieną. Savo įpročius. O jei šiandien diena praeitų kitaip? Jei vakarienei būtų tai, ką pasirinktų tėtis? O jei vaiką numaudyti šįvakar paprašytumėt tėčio? Ir užmigdyti. Yra mamų, kurioms tai neįsivaizduojama. Ne todėl, kad tėčiai to nemoka, o todėl, kad jos viską daro pačios. Pakvieskit, pasiūlykit. O jūs tuo metu paskambinkit mamai, iškepkit sausainių, nuveikite ką nors sau.

Kodėl vaikas mieliau būna ir žaidžia su mama, o ne tėčiu
© Adobe Stock

Kaip tai sustiprins tėčio autoritetą vaiko akyse? Veikdamas paprastus kasdienius dalykus kartu su tėčiu, o ne su mama, vaikas mokysis bendradarbiauti, vaikas mokysis dalykus matyti ir daryti tėčio akimis ir tėčio būdu. Ar kada pastebėjote, kaip skirtingai mes darome paprasčiausius dalykus: spaudžiame dantų pastą iš tūbelės, nusimauname kojines, padengiame stalą. O ką kalbėti apie tai, kaip skirtingai mes džiaugiamės, liūdime ir pykstame. Vaikui reikia matyti, kaip tai daro ir mama, ir tėtis. O svarbiausia, kad vaikui reikia matyti ir girdėti, kaip mama pasitiki tėčiu. Kaip ji džiaugiasi būdama su juo. Kaip ji pasako tėčiui, kad juo pasitiki. Kip vaikas mokysis gerbti tėtį? Matydamas, kaip tai daro jo mama.

Taigi, grįžtant prie pagrindinio klausimo, kaip sustiprinti tėčio autoritetą vaiko akyse, ir į jį atsakant, siūlau pradėti nuo klausimo sau: „Ar man vyras yra autoritetas"? Kiek aš pati pasitikiu savo vyru kaip vaiko tėčiu? Atsakius atvirai į šį klausimą gali paaiškėti, kad nepasitikite. Arba pasitikite nepakankamai. O tada ir perteikti vaikui pasitikėjimą tėčiu sunku, nes pati galbūt jo neturite. Pasitikėkime tėčiais! Tada ir vaikai jais tikės!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Įtempti moters ir anytos santykiai: ką patars specialistas (28)

Mums parašiusi jauna mama klausia patarimo, kaip bendrauti su anyta, su kuria santykiai iki šių dienų nebuvo sklandūs.

Geriausias tėtis pagal Zodiako ženklą yra...

Horoskopų mamoms yra daugybė, tačiau tėčiai neretai būna primiršti. Jūsų dėmesiui - smagus vyrų, tapusių tėčiais, horoskopas.

Kodėl vaikas mieliau būna ir žaidžia su mama, o ne tėčiu

Ne visada tėčiai noriai dalijasi su mamomis vaiko auginimo rūpesčiais perpus, ne visada vaikai vienodai laiko praleidžia su tėčiu ir su mama. Ką daryti, kad ir tėčio dalyvavimas šeimos gyvenime būtų pilnavertis?

Gimdymas su vyru: argumentai UŽ ir PRIEŠ (5)

Apie gimdymą kartu su vyru vis dar kyla aštrios diskusijos, tačiau pagrindiniai argumentai už ir prieš išlieka tie patys.

Lukas Kašėta: netyčiukas – dovana, o ne problema!

Apie būsimą tėvystę Lukas sužinojo vos devyniolikos. Pora draugavo kiek daugiau nei mėnesį.

Psichoterapeutas: tėčiui būtina bendrauti su vaiku nuo jo gimimo (2)

Natūraliai kyla klausimas, kokias vertybes vaikams turėtų perteikti tėtis ir mama? Konsultuoja individualiosios (Adlerio) psichologijos analitikas seksologas Viktoras Šapurovas.

Moteris žindo vaiką: kaip jai padėti gali vyras (2)

Atrodo, žindymas – moters paskirtis, tačiau ne viena mūsų be vyro ne tik sunkiau augintų kūdikį, bet ir turėtų daugiau žindymo bėdų. Konsultuoja „Mano šeimos akademijos“ žindymo konsultantė Danutė Butėnienė.

Timūras Augucevičius: viskas, ko reikia vaikui – dėmesys ir meilė

Dviejų vaikų tėtis Timūras Augucevičius prieš tapdamas tėčiu turėjo kelias tėvystės baimes, kurias šiandien drąsiai paneigia.

Pažintis su ypatingu 3 vaikų tėčiu: ne tik mamos turi intuiciją (1)

Tėtis – ne mamos pavaduotojas – ir tikrai ne tas, kurio tikslas – tik uždirbti pinigų, o vaikų reikalus užkrauti žmonai ant pečių. Susipažinkite su šiuolaikiniu tėčiu, kuris turi vaikų auginimo viziją ir filosofiją. Ir, svarbiausia, nori daug vaikų!

Klausimas psichologui: pamilau vyrą, kuris turi vaikų (3)

Skaitytojos klausimas specialistui: kaip kurti santykius su vyru, kuris yra našlys ir turi dvi mažametes dukteris?

Rimas Valeikis atsako į juokingus vaikų klausimus

Kartais vaikai užduoda tokių klausimų, kad nežinia, juoktis ar verkti. Kaip į panašius vaikų klausimus atsakys Rimas Valeikis?

Arūnas Valinskas priėmė iššūkį: klausimai, kurių žurnalistai paprastai neužduoda (2)

Žurnalo TAVO VAIKAS rubrika, kurioje kalbinami žinomi tėčiai, visada susilaukia didelio skaitytojų dėmesio. Šįkart iššūkį priėmė ir į suktus vaikų klausimus atsako Arūnas Valinskas.

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (32)

Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Atviras interviu su psichologe: ko iš tiesų nori moteris ir ko nori vyras (3)

Net išsvajotas ir labai lauktas kūdikis į poros gyvenimą įneša sumaišties: iki šiol žiūrėję vienas į kitą vyras ir moteris nukreipia žvilgsnius į kūdikį, „pamiršta" save, kad galėtų tenkinti mažo žmogaus poreikius.

3 vaikų tėtis Simonas Urbonas: #VaikasNeŠiukšliųDėžė (3)

Trijų vaikų tėtis Simonas Urbonas šiandien paskelbė apie naują eksperimentą, kurio imasi. Jis vadinasi „Vaikas – ne šiukšlių dėžė“.