Kokiais atvejais vyro geriau nesivesti į gimdyklą

 (59)
Specialistų nuomone, vyras gimdyme patiria didžiulę įtampą. Ką reikėtų žinoti tam būsimam tėveliui, kuris ruošiasi dalyvauti gimdyme, kad jis moteriai būtų ne našta, o tikrasis ramstis?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja gydytojas akušeris ginekologas Nėščiųjų sveikatingumo mokyklos vadovas Romualdas Šemeta.

„Būna, moterys ateina užsirašyti į nėštumo ir gimdymo kursus ir sako, kad jau mano vyras tikrai gimdyme nedalyvaus. Aš primygtinai prašau, kad kursus lankytų abu - moteris ir vyras. Vyrai bijo ateiti, nes jei ateis, jei sužinos, kas vyksta su moters kūnu, kaip vystosi vaisius, ką vyksta gimdymas, kaip elgtis po jo su vaikeliu ir savo moterimi, negalės likti nuošaly.

Atsimenu vieną, kuris atėjo į kursus, tačiau vis dejavo, kad žolę prie namo reikia pjauti. Iš pradžių per paskaitas jis bėgiojo kas kelias minutes parūkyti, paskui tai kartojosi vis rečiau. Sudalyvavęs gimdyme pareiškė, kad negali vadintis tėčiu tas vyras, kuris nelankė nėštumo ir gimdymo kursų ir nesiruošė tėvystei.

Per dvidešimt penkerius mūsų darbo metus pastebėjome, kad tie vyrai, kurie ruošiasi tėvystei, ir vėliau aktyvūs prižiūrėdami ir auklėdami savo vaikus.

Moteris turi įgimtą motinystės instinktą, ji tarsi užprogramuota tapti mama, o vyras įgimto tėvystės instinkto neturi. Motinystės, tėvystė - socialinis reiškinys, kurį reikia išugdyti."

Kada gali trukdyti gimdymui

„Kartais moterys bijo, kad vyro dalyvavimas gimdyme nepadarytų žalos tolesniems jų santykiams. Taip gali nutikti, jei vyras nepasiruošęs gimdymui. Toks per gimdymą į moterį žiūrės kaip į sekso objektą. Tačiau vyrai, kurie šiam įvykiui ruošėsi, sako: „Man ne tas rūpėjo, aš galvojau, kaip jai padėti..." Bet kad vyrai bijo kraujo - tai mitas. Juokauju, jei taip būtų, pasaulyje vyrautų taika. Vyrus labiausiai gąsdina nežinomybė per gimdymą.

Šiais laikais iš vyrų nereikalaujame sveikatos pažymų, tačiau reikėtų žinoti, kad norintis dalyvauti gimdyme vyras turėtų būti sveikas. Dabar ir jauni vyrai serga, patirdami stiprių išgyvenimų per gimdymą, jie gali pamiršti išgerti vaistų, kuriuos turi reguliariai vartoti. Yra tokių, kurie turi širdies ydas ir pan.

Emociniu požiūriu gimdymas yra labai stiprus išgyvenimas, kuris gali turėti neigiamų padarinių sveikatai. Vyrui, kuris dalyvauja gimdyme, yra sunkiau nei pačiai moteriai. Moteris labiausiai jaudinasi dėl to, ar sveikas kūdikis (90 proc.), o vyrai - ir dėl kūdikio, ir dėl moters. Nepasiruošęs gimdymui vyras, kuris patiria didžiulę įtampą, matydamas savo moterį, išgyvenančią skausmus, ir nežino, kaip jai padėti, gali išties sutrikdyti gimdymo eigą.

Moteris, matydama išbalusį savo vyro veidą, negalės sutelkti dėmesio ties pačiu gimdymu, nes ji akies krašteliu vis stebės, o kaip gi tas jos vargšelis vyras laikosi."

Vyras gimdyme

Vyras turi žinoti, kad į gimdymą eina ne proceso stebėti, o padėti moteriai. Mes mokome vyrus, kaip padėti savo moteriai įveikti skausmą, kurio labiausiai bijomasi per gimdymą.

Kad moteris per sąrėmį atsipalaiduotų, jo nejaustų, vyras kartu su ja kvėpuoja, masažuoja tam tikrus aktyvius biologinius taškus, kurie saugo nuo skausmo. Kai praeina sąrėmis, atlieka atpalaiduojamąjį masažą. Masažas atliekamas vienas po kito per visą gimdymą, kuris trunka 10-12 val. Tai čia yra tikroji vyro pagalba. Moterys visos pagimdo, tačiau svarbu, kaip, gimdymo kokybė. Mes sakome, kad galima gimdyti be skausmo, su šypsena."

Kodėl gali didžiuotis vyras

„Aš sakau, kad vyras, kuris dalyvavo gimdyme, gali didžiuotis. Juk jis pirmas, net anksčiau už moterį pamato savo vaikelio galvytę, plaukus ir lytį. Vyrai, tokią akimirką nesistenkite sulaikyti ašarų! Tai ne silpnumo požymis, tai džiaugsmo ašaros. Su jomis pasišalina susikaupęs adrenalinas. Kada jis susikaupia? Tada, kai vyras išgyvena didžiulę įtampą. Gimdymas - milžiniška įtampa. Vyrai turėtų žinoti, kad nepasišalinęs jis gali paskatinti širdies ir kraujagyslių ligas."

5 darbai, padedantys įsigyventi į tėčio vaidmenį

- Būtina su moterimi lankytis apžiūros kabinete. Aiškintis, kas darosi moteriai per nėštumą, domėtis, kokia jo eiga, kaip vystosi vaisius ir pan.

- Labai svarbu pamatyti pirmą vaisiaus ultragarso nuotrauką.

- Lankytis pasirengimo tėvystei kursuose, padėti moteriai per gimdymą.

- Perkirpti virkštelę.

- Paimti ant rankų gimusį savo kūdikį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Visa tiesa apie seksą ir poros santykius po gimdymo: psichoterapeutas ir seksologas aptaria daugelį rūpimų klausimų

Po gimdymo negalima, o moteriai net ir nesinori mylėtis, pasikeitęs partnerės kūnas nejaudina vyro. Tai tik kelios didelės baimės, kuriomis vis dar tiki tėvais tapę vyras ir moteris.

Visame pasaulyje išgarsėjusi lietuvė fotografė pristato įspūdingą Tėvo dienai skirtą ciklą (2)

JAV gyvenanti lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes, prieš kurį laiką publikavusi išskirtinių fotografijų ciklą, skirtą Motinos dienai, sugrįžta su įspūdingu projektu, skirtu tėčiams.

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme? (10)

Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Paulius Skučas – atvirai, ką reiškia būti dukters tėčiu

Pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiame Tėčio dieną. Ta proga žurnalas TAVO VAIKAS pakalbino vieną žinomą ir labai mylintį tėtį.

Žinomi tėčiai – apie vaikus, laimę ir tėčio dienos tradicijas

Visi keturi kalbinti tėčiai prisipažino, kad viena geriausių dovanų tėčiams – apkabinimas.

Tėvystės atostogos: kaip yra dabar ir kas gali keistis

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, galimybė eiti 30 kalendorinių dienų trukmės tėvystės atostogų vyrams yra bet kuriuo metu iki vaikui sukaks 3 mėnesiai (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų - nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka šeši mėnesiai).

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Simonas Urbonas – apie tėvystės atostogas atvirai

Šeimoje gimus vaikeliui įprasta, jog nuo darbų atsitraukia ir vaiko priežiūros atostogų eina mama. Tačiau tėvystės atostogos – vis dažnesnis reiškinys ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje!

Tapęs tėčiu garsus fotografas nepabūgo iššūkio: laimė matuojama visai kitais dalykais

„Lemiama pokyčių akimirka, manau, buvo tada, kai sūnui sukako 8 mėnesiai ir aš išėjau vaiko priežiūros atostogų. Likau namie su sūnumi ir supratau, kad man ta nauja rutina labai patinka", – sako garsus fotografas Marius Žičius.

Andrius Kaluginas: seksui išnaudokite laiką, kai vaikų nėra namie (8)

Psichoterapeutas Andrius Kaluginas įsitikinęs, kad „seksui geriausia išnaudoti tas akimirkas, kai mažųjų nėra namuose!“.

Andrius Kaluginas: kaip suderinti seksą, romantiką ir motinystę

Vyras ir moteris tapo tėčiu ir mama. Kas pasikeitė? Pasikeitė mintys, kūnas, elgesys, potraukis, noras, orgazmas... Viskas!

Atviras dainininko Justino Jaručio interviu apie tėvystę

Grupės „Freaks on Floor" lyderis dainininkas Justinas Jarutis (29 m.) su žmona Justina augina beveik metukų Adelę.

Penkių vaikų tėvas: „vaiko pinigai“ pamina elementarią pagarbą tėvams (2)

Iš dirbančių tėvų kišenės paėmus mokesčių lengvatą ir įdėjus į kitą, pavadintą „vaiko pinigais", labai garsiai šaukti, kaip mes padėjom šeimoms - įžūlu. Taip interviu naujienų agentūrai ELTA teigė penkių vaikų tėvas, komunikacijos dėstytojas, LRT tarybos narys Darius Chmieliauskas.

Radistas Rolandas Mackevičius: tas jausmas su niekuo nesulyginamas

Artėjant tarptautinei konferencijai „Sveika ir laiminga mama" savo įžvalgomis tėvystės klausimais sutiko pasidalinti visiems puikiai pažįstamas radistas Rolandas Mackevičius, dviejų vaikų tėtis.

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.