Laurynas Česūnas: kiekvienas tėtis turėtų išmokyti savo vaikus užkurti laužą

 (1)
Istorinės žinios apie Lietuvą, krašto apsauga, Lietuvos kariūnų kasdienybė ir daugybė eksperimentų sugulė į vieną knygą. Renatos ir Lauryno Česūnų kūrinys „Mėgintuvėlis kariuomenėje" (leidykla „Nieko rimto") pasirodė visai ne dėl dabartinės geopolitinės situacijos, o iš tėvo noro sukurti istoriją sau ir sūnui. Apie tai ir kalbamės su vienu autorių - Laurynu Česūnu.
© Asmeninio albumo nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pirmoji knyga tokia švelni, apie keliones, kristalus ir spalvotas gėles... Antrosios tema visiškai kitokia - kariuomenė. Kaip taip nutiko?

Kiekviena mūsų pasaka yra skirta mūsų sūnui. Jos turinys, tema yra parenkami taip, kad patiktų Lukui. „Mėgintuvėlio kelionės" buvo rašoma kai sūnui buvo dar tik 3 metukai, todėl ji švelni, žaisminga. Po pirmos pasakos aš paklausiau sūnaus, kuo jis nori būti užaugęs, karininku ar chemiku?

Laurynas Česūnas: kiekvienas tėtis turėtų išmokyti savo vaikus užkurti laužą
© Asmeninio albumo nuotr.

Lukas, be abejonės, norėjo būti chemiku. Juokėmės su visa šeima. Teko susikaupti ir parašyti vyrišką pasaką „Mėgintuvėlis kariuomenėje", kaip aš dabar vadinu - tėčio ir sūnaus knygą. Kodėl tėčio ir sūnaus? Todėl, kad ten apstu vyriškų dalykėlių. Manau, kad kiekvienas tėtis turėtų išmokyti savo atžalas užkurti laužą, o jei tai yra daroma be degtukų, tai dar smagiau. Mamoms labai patinka pasakos dalis, kurioje vaikui kalbama apie vertybes: kad jis turi būti drąsus, sąžiningas, žingeidus. O svarbiausia, kad mūsų vaikai yra supažindinami su valstybiniais simboliais, svarbiais Lietuvai istoriniais įvykiais.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Psichologė: tėčio meilė skiriasi nuo mamos
Lietuvis pristato naują iniciatyvą- kviečia tėčius drauge švęsti tėvadienius

Kaip supratau, Jūsų sūnus jau svajoja tapti išradėju.

Mūsų sūnus save vadina Lego genijumi, jis kurs robotus. Jo aistra yra konstravimas, jis labai gerai mato trimatį vaizdą. Jam taip pat patinka eksperimentai, jis daug klausinėja, tuo pačiu pastebėjome, kad išgirstus faktus stengiasi savaip juos interpretuoti.

Iš kur visos žinios apie Karo akademiją?

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija - tai ta vieta, kur aš supratau, ką reiškia būti kariu. Jau 9 metai, kai esu vienaip ar kitaip susietas su šia vieta. Aš ją sėkmingai baigiau, o dabar perduodu sukauptas žinias būsimiems karininkams.

Jūs su žmona esate patriotai?

Žodis patriotas šiais laikais yra labai madingas, daugelis net nesigilina, ką jis reiškia.

Patriotas (gr. patriōtēs - tautietis, tėvynainis) - žmogus, atsidavęs savo tautai, tėvynei, pasiryžęs savo interesus paaukoti jos labui. Mums rūpi Lietuvos ateitis, mes labai daug ir dažnai apie tai mąstome. Aiškiname savo sūnui, kodėl reikia mylėti Lietuvą. Taip, mes galvojame, kad esame patriotai.

Laurynas Česūnas: kiekvienas tėtis turėtų išmokyti savo vaikus užkurti laužą
Renata ir Laurynas Česūnai vaikams parašė dvi knygas.
© Asmeninio albumo nuotr.

Ar susiduriate su nuomone, kad vaikams nelabai tinka tokios temos kaip karas?

Karo tema yra labai populiari šiuo metu. Pasikeitusi geopolitinė situacija privertė visus permąstyti savo vertybes. Kai kurie tėvai labai jautriai reaguoja, jie yra persisotinę ir stengiasi apsaugoti savo artimuosius nuo šio žodžio. Kiti džiaugiasi, kad atsirado kūrinys, kuris leidžia supažindinti jauną skaitytoją su karių kasdienybe, pratybomis.

Ar atliekant eksperimentus yra buvę nelaimingų nutikimų?

Nelaimingų atsitikimų būna. Žinoma, gerąja šio žodžio prasme. Mes sakome „palik vaiką vieną ir sužinosi, ką reiškia žodis eksperimentas". Mūsų sūnus visai neseniai, mums ryte išeinant iš namų, užsimanė padaryti eksperimentą... Jo perkalbėti nepavyko, galėjome išvažiuoti į darbus tik tada, kai jis užbaigė. Mes pavėlavome. Šaunus buvo eksperimentas...

Laurynas Česūnas: kiekvienas tėtis turėtų išmokyti savo vaikus užkurti laužą
Šeimą domėtis vaikiškais cheminiais eksperimentais paskatino Lauryno žmona, mokslų daktarė Renata Česūnienė.
© Asmeninio albumo nuotr.

Kaip gimsta naujas eksperimentas?

Parengti eksperimentus pasakai ne tokia ir paprasta užduotis, nes labai daug jų nėra. Svarbiausia užduotis yra juos atrinkti pagal pasakos tematiką. Juk jie turi sietis su tekstu. Eksperimentų ieškome visur, kur tik įmanoma. Padeda ir internetas, ir knygos. Dažnai tenka juos pritaikyti, kad būtų saugesni vaikams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Visa tiesa apie seksą ir poros santykius po gimdymo: psichoterapeutas ir seksologas aptaria daugelį rūpimų klausimų

Po gimdymo negalima, o moteriai net ir nesinori mylėtis, pasikeitęs partnerės kūnas nejaudina vyro. Tai tik kelios didelės baimės, kuriomis vis dar tiki tėvais tapę vyras ir moteris.

Visame pasaulyje išgarsėjusi lietuvė fotografė pristato įspūdingą Tėvo dienai skirtą ciklą (2)

JAV gyvenanti lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes, prieš kurį laiką publikavusi išskirtinių fotografijų ciklą, skirtą Motinos dienai, sugrįžta su įspūdingu projektu, skirtu tėčiams.

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme? (11)

Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Paulius Skučas – atvirai, ką reiškia būti dukters tėčiu

Pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiame Tėčio dieną. Ta proga žurnalas TAVO VAIKAS pakalbino vieną žinomą ir labai mylintį tėtį.

Žinomi tėčiai – apie vaikus, laimę ir tėčio dienos tradicijas

Visi keturi kalbinti tėčiai prisipažino, kad viena geriausių dovanų tėčiams – apkabinimas.

Tėvystės atostogos: kaip yra dabar ir kas gali keistis

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, galimybė eiti 30 kalendorinių dienų trukmės tėvystės atostogų vyrams yra bet kuriuo metu iki vaikui sukaks 3 mėnesiai (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų - nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka šeši mėnesiai).

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Simonas Urbonas – apie tėvystės atostogas atvirai

Šeimoje gimus vaikeliui įprasta, jog nuo darbų atsitraukia ir vaiko priežiūros atostogų eina mama. Tačiau tėvystės atostogos – vis dažnesnis reiškinys ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje!

Tapęs tėčiu garsus fotografas nepabūgo iššūkio: laimė matuojama visai kitais dalykais

„Lemiama pokyčių akimirka, manau, buvo tada, kai sūnui sukako 8 mėnesiai ir aš išėjau vaiko priežiūros atostogų. Likau namie su sūnumi ir supratau, kad man ta nauja rutina labai patinka", – sako garsus fotografas Marius Žičius.

Andrius Kaluginas: seksui išnaudokite laiką, kai vaikų nėra namie (8)

Psichoterapeutas Andrius Kaluginas įsitikinęs, kad „seksui geriausia išnaudoti tas akimirkas, kai mažųjų nėra namuose!“.

Andrius Kaluginas: kaip suderinti seksą, romantiką ir motinystę

Vyras ir moteris tapo tėčiu ir mama. Kas pasikeitė? Pasikeitė mintys, kūnas, elgesys, potraukis, noras, orgazmas... Viskas!

Atviras dainininko Justino Jaručio interviu apie tėvystę

Grupės „Freaks on Floor" lyderis dainininkas Justinas Jarutis (29 m.) su žmona Justina augina beveik metukų Adelę.

Penkių vaikų tėvas: „vaiko pinigai“ pamina elementarią pagarbą tėvams (2)

Iš dirbančių tėvų kišenės paėmus mokesčių lengvatą ir įdėjus į kitą, pavadintą „vaiko pinigais", labai garsiai šaukti, kaip mes padėjom šeimoms - įžūlu. Taip interviu naujienų agentūrai ELTA teigė penkių vaikų tėvas, komunikacijos dėstytojas, LRT tarybos narys Darius Chmieliauskas.

Radistas Rolandas Mackevičius: tas jausmas su niekuo nesulyginamas

Artėjant tarptautinei konferencijai „Sveika ir laiminga mama" savo įžvalgomis tėvystės klausimais sutiko pasidalinti visiems puikiai pažįstamas radistas Rolandas Mackevičius, dviejų vaikų tėtis.

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.