Laurynas Česūnas: kiekvienas tėtis turėtų išmokyti savo vaikus užkurti laužą

 (1)
Istorinės žinios apie Lietuvą, krašto apsauga, Lietuvos kariūnų kasdienybė ir daugybė eksperimentų sugulė į vieną knygą. Renatos ir Lauryno Česūnų kūrinys „Mėgintuvėlis kariuomenėje" (leidykla „Nieko rimto") pasirodė visai ne dėl dabartinės geopolitinės situacijos, o iš tėvo noro sukurti istoriją sau ir sūnui. Apie tai ir kalbamės su vienu autorių - Laurynu Česūnu.
© Asmeninio albumo nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pirmoji knyga tokia švelni, apie keliones, kristalus ir spalvotas gėles... Antrosios tema visiškai kitokia - kariuomenė. Kaip taip nutiko?

Kiekviena mūsų pasaka yra skirta mūsų sūnui. Jos turinys, tema yra parenkami taip, kad patiktų Lukui. „Mėgintuvėlio kelionės" buvo rašoma kai sūnui buvo dar tik 3 metukai, todėl ji švelni, žaisminga. Po pirmos pasakos aš paklausiau sūnaus, kuo jis nori būti užaugęs, karininku ar chemiku?

Laurynas Česūnas: kiekvienas tėtis turėtų išmokyti savo vaikus užkurti laužą
© Asmeninio albumo nuotr.

Lukas, be abejonės, norėjo būti chemiku. Juokėmės su visa šeima. Teko susikaupti ir parašyti vyrišką pasaką „Mėgintuvėlis kariuomenėje", kaip aš dabar vadinu - tėčio ir sūnaus knygą. Kodėl tėčio ir sūnaus? Todėl, kad ten apstu vyriškų dalykėlių. Manau, kad kiekvienas tėtis turėtų išmokyti savo atžalas užkurti laužą, o jei tai yra daroma be degtukų, tai dar smagiau. Mamoms labai patinka pasakos dalis, kurioje vaikui kalbama apie vertybes: kad jis turi būti drąsus, sąžiningas, žingeidus. O svarbiausia, kad mūsų vaikai yra supažindinami su valstybiniais simboliais, svarbiais Lietuvai istoriniais įvykiais.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Psichologė: tėčio meilė skiriasi nuo mamos
Lietuvis pristato naują iniciatyvą- kviečia tėčius drauge švęsti tėvadienius

Kaip supratau, Jūsų sūnus jau svajoja tapti išradėju.

Mūsų sūnus save vadina Lego genijumi, jis kurs robotus. Jo aistra yra konstravimas, jis labai gerai mato trimatį vaizdą. Jam taip pat patinka eksperimentai, jis daug klausinėja, tuo pačiu pastebėjome, kad išgirstus faktus stengiasi savaip juos interpretuoti.

Iš kur visos žinios apie Karo akademiją?

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija - tai ta vieta, kur aš supratau, ką reiškia būti kariu. Jau 9 metai, kai esu vienaip ar kitaip susietas su šia vieta. Aš ją sėkmingai baigiau, o dabar perduodu sukauptas žinias būsimiems karininkams.

Jūs su žmona esate patriotai?

Žodis patriotas šiais laikais yra labai madingas, daugelis net nesigilina, ką jis reiškia.

Patriotas (gr. patriōtēs - tautietis, tėvynainis) - žmogus, atsidavęs savo tautai, tėvynei, pasiryžęs savo interesus paaukoti jos labui. Mums rūpi Lietuvos ateitis, mes labai daug ir dažnai apie tai mąstome. Aiškiname savo sūnui, kodėl reikia mylėti Lietuvą. Taip, mes galvojame, kad esame patriotai.

Laurynas Česūnas: kiekvienas tėtis turėtų išmokyti savo vaikus užkurti laužą
Renata ir Laurynas Česūnai vaikams parašė dvi knygas.
© Asmeninio albumo nuotr.

Ar susiduriate su nuomone, kad vaikams nelabai tinka tokios temos kaip karas?

Karo tema yra labai populiari šiuo metu. Pasikeitusi geopolitinė situacija privertė visus permąstyti savo vertybes. Kai kurie tėvai labai jautriai reaguoja, jie yra persisotinę ir stengiasi apsaugoti savo artimuosius nuo šio žodžio. Kiti džiaugiasi, kad atsirado kūrinys, kuris leidžia supažindinti jauną skaitytoją su karių kasdienybe, pratybomis.

Ar atliekant eksperimentus yra buvę nelaimingų nutikimų?

Nelaimingų atsitikimų būna. Žinoma, gerąja šio žodžio prasme. Mes sakome „palik vaiką vieną ir sužinosi, ką reiškia žodis eksperimentas". Mūsų sūnus visai neseniai, mums ryte išeinant iš namų, užsimanė padaryti eksperimentą... Jo perkalbėti nepavyko, galėjome išvažiuoti į darbus tik tada, kai jis užbaigė. Mes pavėlavome. Šaunus buvo eksperimentas...

Laurynas Česūnas: kiekvienas tėtis turėtų išmokyti savo vaikus užkurti laužą
Šeimą domėtis vaikiškais cheminiais eksperimentais paskatino Lauryno žmona, mokslų daktarė Renata Česūnienė.
© Asmeninio albumo nuotr.

Kaip gimsta naujas eksperimentas?

Parengti eksperimentus pasakai ne tokia ir paprasta užduotis, nes labai daug jų nėra. Svarbiausia užduotis yra juos atrinkti pagal pasakos tematiką. Juk jie turi sietis su tekstu. Eksperimentų ieškome visur, kur tik įmanoma. Padeda ir internetas, ir knygos. Dažnai tenka juos pritaikyti, kad būtų saugesni vaikams.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Skyrybų pragarą išgyvenęs alytiškis Virginijus: ir vyrams reikia pagalbos (19)

Taip jau priimta, kad vyrai neverkia, jiems nenutinka sunkumų, jų nervai geležiniai, jeigu jau gimei vyras, turi visas problemas išspręsti pats, kreiptis pagalbos – baisi gėda. Koks tu vyras, jei pats nesusitvarkai? Tokia visuomenės nuomonė. O kaip yra iš tikrųjų?

Seksologas: sunkiai įsivaizduoju laimingą sutuoktinių gyvenimą be sekso (35)

Kad seksas suteiktų visišką pasitenkinimą, maždaug pusei natūraliai gimdžiusių moterų reikia keisti mylėjimosi padėtį. Kad staiga neištirptų anksčiau buvęs artumas, kartais tenka įdėti daug pastangų. Kaip po gimdymo nesužlugdyti intymumo?

Kaip auginti mergaitę: instrukcija išmintingam tėčiui (6)

„Sveikinu! Jūs turėsite dukrą!“ – sako daktaras, išėjęs iš kabineto. Nuo šio momento jūs nustojate būti tiesiog vyru. Jūs tampate tėčiu. Kol kas būsimu, o netrukus – pačiu tikriausiu.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Žurnalistas Simonas Bendžius: man 28-eri – ir turiu jau tris vaikus (9)

Žurnalas TAVO VAIKAS kviečia susipažinti su LRT radijo žurnalistu Simonu Bendžiumi, kurį tėvystė įkvėpė naujiems iššūkiams.

Nuo liepos 1 dienos keičiasi tėvystės atostogų tvarka (9)

SoDra informuoja apie tėvystės atostogų skyrimo tvarkos pasikeitimus, kurie įsigalioja nuo 2017 metų liepos 1 dienos.

Linas Slušnys: geru tėčiu ne gimstama, o tampama

Pirmąjį birželio sekmadienį švenčiame Tėvo dieną. Ta proga kalbinome vaikų ir paauglių psichiatrą Liną Slušnį apie tai, kas yra geras tėtis ir kaip juo tapti.

Kuris vaikiškas klausimas buvo sunkiausias Arūnui Gelūnui: nekasdieniškas interviu (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS viena mėgstamiausių skaitytojų rubrikų – „Paaiškink drąsiai“, kurioje žinomi tėčiai atsako į nekasdienius vaikiškus klausimus. Šįkart iššūkį priėmė trijų vaikų tėtis ir politikas Arūnas Gelūnas.

Netradicinis interviu su Gabrieliumi Landsbergiu: klausimai, kuriuos gali išgirsti tik kartą gyvenime (39)

Apie politikus mes galvojame... įvairiai, o pabandykime pažvelgti kitaip – jie juk tokie patys tėvai kaip ir mes visi. Atsakinėti į vaikų klausimus jiems taip pat tenka. Ir čia jau neišsisuksi, kitaip tariant, protingais žodžiais oponento nenutildysi.

Psichologė – apie tėčio svarbą vaikui ir moterų daromas klaidas (73)

Psichoanalitikas Luigi Zoja teigia, kad gyvename savitame betėvystės amžiuje, kai tėvo vaidmuo stipriai nunykęs. Dėl to patiriame nesaugumo jausmą ir nuolat jaučiame tėvo ilgesį. Koks turėtų būti tėvo vaidmuo?

Šis Zodiako ženklas nusipelno geriausio tėčio vardo (17)

Kiekvienas Zodiako ženklas turi tik jam būdingų savybių, nulemiančių jo santykius su aplinkiniais. Kokie vyrai yra patys šauniausi tėčiai? Pasižvalgykime po tėčių horoskopą dvylikai Zodiako ženklų.

Tėvystės atostogų išėjęs paramedikas kaunietis ėmė siūti tiulio sijonus (10)

Audrius Kasiukevičius (34 m.), 1 m. 8 mėn. Sofijos tėtis, išėjęs tėvystės atostogų pradėjo siūti tiulinius sijonus ir verti karolius, bet svarbiausia – atrado tikrąjį ryšį su dukra.

Tėtis nuramina verkiantį kūdikį neįprastu būdu

Šį vaizdo įrašą peržiūrėjo daugiau kaip 10 milijonų internautų. Įdomu, kiek iš jų išbandė šį mažylių migdymo būdą, ir kaip jis padėjo kitiems.

Patarimai vaiko susilaukusiam tėčiui (2)

Kai žmona pagimdo kūdikį, vyrui ir jaunam tėčiui reikia daugiau geranoriškumo ir kantrybės negu įprastai.

Žodžiai, kuriuos miegančiam sūnui pasakė tėtis

Begalinis vaiko noras visur suspėti ir viską daryti pačiam mus apgauna – dažnai vaikai atrodo protingi ir savarankiški ne pagal savo metus.