Linas Slušnys atskleidžia sėkmingo tėčio receptą

 (3)
Kūdikis jau krykštauja namie! Širdyje džiaugsmas, sumišęs su nerimu: „Ar susitvarkysiu?", „Ką daryti, jeigu..." Daugybė klausimų kamuoja ne tik mamas, bet ir tėčius. Šiems skubame į pagalbą. Patarimais ir patirtimi dalijasi žinomas vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys, keturių vaikų tėtis.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ką patartumėte tėčiui, kuris svarsto visus „už" ir „prieš", ar dalyvauti jam gimdyme?

Ar turi dalyvauti gimdyme vyras - tai šeimos sprendimas. Labai svarbu, kad vyro noras dalyvauti gimdyme netaptų papildoma našta gimdyvei. Tiesiog reikia šiam įvykiui pasirengti. Manau, geriausia išeitis - geras pokalbis su būsimos mamos ginekologu, kuris aiškiai pasakytų, ko tikėtis ar laukti per gimdymą. Anoks ten būsimai mamai malonumas, jeigu būsimas tėtis per gimdymą ims ir nualps arba iš įtampos pradės šaukti...

TAIP PAT SKAITYKITE:
Gydytoja atsako į svarbiausius klausimus apie seksą po gimdymo
Austėja Landsbergienė: suderinti šeimos ir darbo neįmanoma

Aš pats dalyvavau savo trijų vaikų gimdyme. Nedalyvavau pirmagimio. Tačiau aš esu medikas ir žinau, kad gimdymas nėra vien džiaugsmingas įvykis, kad kiekvieną akimirką turi būti pasiruošęs netikėtumas, tarkim, jei paaiškėtų, kad virkštelė apsisukusi kūdikiui apie kaklą. Svarbu nesutrikti tokiomis aplinkybėmis ir pasikliauti gydytojais, kurie yra savo srities profesionalai. Reikia mokėti laiku nesutrukdyti jiems ir galbūt laiku pasitraukti. Bendrauju su gydytojais ir girdžiu, kaip jie pasakoja, kad labai dažnai vyras ateina į gimdymą nepasiruošęs.

Psichologai sako, kad vaikelio gimimas tarsi išbando poros santykius: moteris, ką tik tapusi mama, būna irzlesnė, jautresnė. Kaip vyrui elgtis, kad nepablogėtų šeimos santykiai?

Tikrai ne vien vaikelio gimimas lemia šiuos išbandymus. Jeigu šeimoje trūksta pagarbos, supratimo, žmonės vienas kito negirdi, tuomet niekas nepadės.

Būsimiems ir esamiems tėčiams nereikia kurti iliuzijų, kad gyvenimas bus toks pats, kaip iki vaikelio gimimo. Viskas keisis. Ir mažiausiai kokiam pusmečiui ar metams.
Gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys

Poros santykių pradžioje turi daug rožinių svajonių, iliuzijų, tačiau metams bėgant jos susidūrusios su tikrove dužta. Ne vaikelis „veža" poros gyvenimą, o gebėjimas suprasti, kad bet koks pokytis šeimai yra turtas ir reikia mokėti jį priimti. 

Būsimiems ir esamiems tėčiams nereikia kurti iliuzijų, kad gyvenimas bus toks pats, kaip iki vaikelio gimimo. Viskas keisis. Ir mažiausiai kokiam pusmečiui ar metams. Reikia džiaugtis, kad pirmąjį pusmetį gimus vaikeliui moteris nors trumpam leidžia savo vyrui priartėti prie jos. Juk mažiausiai pusę metų ji gyvena vien kūdikio ritmu, daugiau nieko nemato ir negirdi, vien savo vaikelį. Vyrui prireiks kantrybės, tačiau jis gimus kūdikiui turėtų būti moteriai ne našta, o dovana. Jei būsi atidus šiuo sunkiu jai laiku, atjausi, žinok, kad vėliau būsi apdovanotas jos dėmesiu. Galbūt net tada, kai mažiausiai tikėsiesi.

Žmonės nesutaria dažnai kaip tik dėl tų dūžtančių iliuzijų.

Nakties miego vaikas prašosi į tėvų lovą. Kaip reaguoja tėtis?

Dažnai tai tėvų, o ne vaikų bėda. Mamai smagu, kai vaikas miega šalia. Vaikui, aišku, jauku miegoti su mama ar net tėvais. Bet tai trukti turi tol, kol tai niekam netrukdo. Ilgainiui vis dėlto reikia numatyti griežtą strategiją. Kuo ilgiau vaikas miegos su tėvais, tuo bus sunkiau jį išprašyti iš jų lovos. Kartais tenka imtis priemonių ir apsišarvuoti auksine kantrybe bei kelias naktis pasivaikščioti paskui vaiką ir pasistengti jam įrodyti, kad jis turi savo miegojimo vietą. Sunkus momentas, bet jį reikia ištverti. Taip geriau ir vaikui, ir tėvams. Beje, tai turi būti jau negrįžtama. Nebent ištiktų kas nors netikėta (liga ar kitos labai pagrįstos baimės).

Linas Slušnys
Linas Slušnys
© DELFI / Valdas Kopūstas

Namuose likote vienas su vaiku. Metas valgyti, kaip elgiatės? Skambinate žmonai? Iš paskutinių jėgų stengiatės pats maitinti?

Nesuprantu, kam reikia žmonos, kad galėtum pavalgydinti savo vaiką? Na, jeigu namuose esi svečias, o ne nuolatinis gyventojas, tuomet taip, galima skambinti. Bet tėčiai turi patys rasti išeitį. Antraip kokį tėčio pavyzdį matys vyresni vaikai? Turime tokią tradiciją - kiekvieną savaitgalį savo šeimai kepu lietinių blynų. O viskas prasidėjo nuo žmonos laukimo, kad ji vieną dieną paprašė lietinių blynų. Kartą jų iškepiau, nuo šiol šį lažą einu jau penkerius metus. Tačiau juk dėl šeimos gerovės man nesunku.

Tėtis, prilipęs prie kompiuterio, mano požiūriu, - ligonis. O ligonius, kaip žinoma, reikia gydyti. Manau, gydyti vaiko užimtumu - gan nebloga mintis. Tad reikia keltis nuo kompiuterio ir tuojau pat imtis vaiko.
Gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys

Vis dėlto yra vienas dalykas, susijęs su vaiko priežiūra, dėl kurio aš netgi gan dažnai skambinu žmonai pasitarti. Tai mažėlės drabužiai. Man svarbiausia, kad ji aprengta. Jei jai nešalta, nekaršta, tai ir gerai. Kad ir kaip stengčiausi, žmonai niekaip neįtinku. „Šie batai prie tos suknelės juk nedera...", „Su tokiais drabužiais išvis vaikui gatvėje negalima rodytis , juk gėda!" Aš jos klausiu, o kas tai pasakė, kas pastebėjo... Juk mes ne į modelių atranką išsiruošėme, koks pagaliau kieno reikalas... Tačiau dėl šventos ramybės dabar prieš kur nors vesdamasis dukterį pirmiausia paskambinu žmonai, kuo ją aprengti.

Turbūt ne kartą parduotuvėje matytas vaizdelis. Vaikui isterija: „Noriu šito žaislo"? Kaip elgiatės?

Kaip tik dažniausiai ko nori, to ir nebūna. Juk ne visi norai išsipildo, lyg pamojus stebuklinga lazdele. Beje, kažkaip nesu pastebėjęs šios bėdos. Pasakau, kad šiandien ne arba jau šiandien kitoje vietoje, kitu metu gavai ką nors, tad jau malonumų užteks, ir susitariu. Po šio klausimo supratau, kad mano vaikai tiesiog puikūs... Nejaučiu jokio spaudimo. Arba jie geri profesionalai, nes vis dėlto daugelį dalykų gauna ir neprašę.

Tėtis prilipęs prie kompiuterio. Mama ruošia pietus. Vaikas prašo dėmesio. Kaip elgiasi tėtis: tuoj pat užsiima vaiku ar delsia, laukia: gal vis dėlto prieis mama?

Tėtis, prilipęs prie kompiuterio, mano požiūriu, - ligonis. O ligonius, kaip žinoma, reikia gydyti. Manau, gydyti vaiko užimtumu - gan nebloga mintis. Tad reikia keltis nuo kompiuterio ir tuojau pat imtis vaiko. Grįžtu prie to, kad tėvai formuoja tam tikrą vaikų elgesį. Savo elgesiu jie rodo, kaip reikia elgtis namuose.

Sunkiai save įsivaizduoju namuose įlindusį į kompiuterį. Mūsų su žmona kompiuteriai biure. O buvo taip... Vieną dieną pas mus atsirado vienas „išmanusis", paskui - kitas, planšetinis kompiuteris ir t. t. Kartą apsidarau: ogi visi namiškiai „sulindę" į techniką. O kas toliau? Kol galime, tol su žmona ribojame šias priemones. Užuot teršus savo smegenis įvairiais vaizdiniais, geriau šį laiką skirti pokalbiams su šeima. Nors, prisipažinsiu, vaikų spaudimas didžiulis.

Sėkmingo tėčio „receptas".

Meilė - sau, mamai, vaikui.

Rugsėjo mėn. (Nr.9) "Tavo vaiko" žurnale skaitykite:

Metas gimdyti antrą;

Kaip bendrauti, kol nekalba;

Mamos košė. 6 skaniausios kūdikių košės;

Taisyklė - netrukdyti darželinukui augti;

Labai mielas tironiukas, arba apie tvirtą charakterį;

Išsamus žurnalo anonsas – čia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Kaip kurstyti tarpusavio santykius, kad vyras ir žmona jaustųsi nuolat įsimylėję (1)

Koučingo specialistų lektorių Smiltės (39 m.) ir Rolando (52 m.) Juraičių šeimoje auga keturi vaikai – Marija Patricija (19 m.) Teodoras (9 m.), Leonardas (7 m.) ir Glorija Ana (5 m.). Pora ne tik pati stengiasi dėl savo santykių, bet ir dalijasi patarimais su kitais.

Visa tiesa apie seksą ir poros santykius po gimdymo: psichoterapeutas ir seksologas aptaria daugelį rūpimų klausimų

Po gimdymo negalima, o moteriai net ir nesinori mylėtis, pasikeitęs partnerės kūnas nejaudina vyro. Tai tik kelios didelės baimės, kuriomis vis dar tiki tėvais tapę vyras ir moteris.

Visame pasaulyje išgarsėjusi lietuvė fotografė pristato įspūdingą Tėvo dienai skirtą ciklą (2)

JAV gyvenanti lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes, prieš kurį laiką publikavusi išskirtinių fotografijų ciklą, skirtą Motinos dienai, sugrįžta su įspūdingu projektu, skirtu tėčiams.

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme? (11)

Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Paulius Skučas – atvirai, ką reiškia būti dukters tėčiu

Pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiame Tėčio dieną. Ta proga žurnalas TAVO VAIKAS pakalbino vieną žinomą ir labai mylintį tėtį.

Žinomi tėčiai – apie vaikus, laimę ir tėčio dienos tradicijas

Visi keturi kalbinti tėčiai prisipažino, kad viena geriausių dovanų tėčiams – apkabinimas.

Tėvystės atostogos: kaip yra dabar ir kas gali keistis

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, galimybė eiti 30 kalendorinių dienų trukmės tėvystės atostogų vyrams yra bet kuriuo metu iki vaikui sukaks 3 mėnesiai (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų - nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka šeši mėnesiai).

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Simonas Urbonas – apie tėvystės atostogas atvirai

Šeimoje gimus vaikeliui įprasta, jog nuo darbų atsitraukia ir vaiko priežiūros atostogų eina mama. Tačiau tėvystės atostogos – vis dažnesnis reiškinys ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje!

Tapęs tėčiu garsus fotografas nepabūgo iššūkio: laimė matuojama visai kitais dalykais

„Lemiama pokyčių akimirka, manau, buvo tada, kai sūnui sukako 8 mėnesiai ir aš išėjau vaiko priežiūros atostogų. Likau namie su sūnumi ir supratau, kad man ta nauja rutina labai patinka", – sako garsus fotografas Marius Žičius.

Andrius Kaluginas: seksui išnaudokite laiką, kai vaikų nėra namie (8)

Psichoterapeutas Andrius Kaluginas įsitikinęs, kad „seksui geriausia išnaudoti tas akimirkas, kai mažųjų nėra namuose!“.

Andrius Kaluginas: kaip suderinti seksą, romantiką ir motinystę

Vyras ir moteris tapo tėčiu ir mama. Kas pasikeitė? Pasikeitė mintys, kūnas, elgesys, potraukis, noras, orgazmas... Viskas!

Atviras dainininko Justino Jaručio interviu apie tėvystę

Grupės „Freaks on Floor" lyderis dainininkas Justinas Jarutis (29 m.) su žmona Justina augina beveik metukų Adelę.

Penkių vaikų tėvas: „vaiko pinigai“ pamina elementarią pagarbą tėvams (2)

Iš dirbančių tėvų kišenės paėmus mokesčių lengvatą ir įdėjus į kitą, pavadintą „vaiko pinigais", labai garsiai šaukti, kaip mes padėjom šeimoms - įžūlu. Taip interviu naujienų agentūrai ELTA teigė penkių vaikų tėvas, komunikacijos dėstytojas, LRT tarybos narys Darius Chmieliauskas.

Radistas Rolandas Mackevičius: tas jausmas su niekuo nesulyginamas

Artėjant tarptautinei konferencijai „Sveika ir laiminga mama" savo įžvalgomis tėvystės klausimais sutiko pasidalinti visiems puikiai pažįstamas radistas Rolandas Mackevičius, dviejų vaikų tėtis.