Penkių vaikų tėvas: „vaiko pinigai“ pamina elementarią pagarbą tėvams

 (2)
Iš dirbančių tėvų kišenės paėmus mokesčių lengvatą ir įdėjus į kitą, pavadintą „vaiko pinigais", labai garsiai šaukti, kaip mes padėjom šeimoms - įžūlu. Taip interviu naujienų agentūrai ELTA teigė penkių vaikų tėvas, komunikacijos dėstytojas, LRT tarybos narys Darius Chmieliauskas.
© Marijos Stanulytės nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip pabrėžė Kauno arkivyskupijos atstovas spaudai, tėvus skaudina valdančiųjų nuostata „mes pasirūpinsime jūsų vaikais".

„Valdžia sako - mes duosim vaikams, tarsi ne tėvų pareiga juos išlaikyti, ir tai padaro paimdama iš tėvų kišenės. Tai tėvų orumo pamynimas visus iki vieno padarant pašalpų gavėjais, be to,- priešinant tėvus ir vaikus, nes mokesčių lengvata taikyta tėvams, o „vaiko pinigai" skiriami vaikams", - sakė D. Chmieliauskas.

- Vaikai - ne tik džiaugsmas, bet ir išlaidos. Kaip jūs, penkių vaikų tėvas, su tuo tvarkotės?

- Jeigu mes apsisprendžiam dar vienam vaikui, tai darome labai sąmoningai, o ne netyčia, taigi galvojame ir apie jo išlaikymą.

Man asmeniškai su kiekvienu vaiku tekdavo galvoti apie papildomų pajamų šaltinius, tačiau ir pati apvaizda siųsdavo galimybių.

Gimus trečiam, ketvirtam, netgi penktam vaikui iš kažkur nukrisdavo papildomų darbų - kursas universitete ar darbas toje pačioje LRT taryboje, kur mokama labai nedaug, bet vis viena papildo šeimos biudžetą.

Tačiau tuo pat metu mums per kojas kirto vadinamoji „Kubiliaus reforma", galima sakyti, įvedė progresinius mokesčius.

Iš principo negali būti prieš progresinius mokesčius - jie turi savo socialinio teisingumo. Bet kai buvo taikyti visiems be išimties, skaudžiausiai atsiliepė tėvams, kurie nori daugiau uždirbti dėl savo vaikų.

Labai konkretus pavyzdys - Vytauto Didžiojo universitete man pasiūlius pusmetį skaityti paskaitų kursą, už semestrą tuomet gavau apie 1200 litų ir staiga kitų metų pradžioje ruošdamas ataskaitas Mokesčių inspekcijai žiūriu, kad esu skolingas baisinę sumą - vos ne pusantro tūkstančio litų.

Kaip vėliau paaiškėjo, man buvo pradėti skaičiuoti mokesčiai nuo visų pajamų. Kadangi daugiau uždirbau papildomai dėstytojaudamas, patekau į kategoriją asmenų, kuriems nebetaikė neapmokestinamo pajamų dydžio. Nuo tam tikro uždarbio mažėjo mokesčių lengvata.

Valdžia sako - mes duosim vaikams, tarsi ne tėvų pareiga juos išlaikyti, ir tai padaro paimdama iš tėvų kišenės. Tai tėvų orumo pamynimas visus iki vieno padarant pašalpų gavėjais.
Darius Chmieliauskas

Kitaip tariant, tėvai buvo pradėti bausti už tai, kad stengiasi daugiau uždirbti šeimai, vaikams.

Teko valstybei grąžinti tiek, kiek papildomai uždirbau ėmęs dėstyti. Būčiau nedėstęs, būčiau sutaupęs.

Nepaisant to, man, kaip ir kitiems tėvams, tuomet dar buvo taikomas papildomas neapmokestinamas pajamų dydis už vaikus. Mokestinė lengvata mums, dirbantiems tėvams, paliko kažkiek erdvės dirbant daugiau sumokėti mažiau mokesčių. Tačiau dabar valdantieji ir šitą lengvatą atėmė.

- Sako, labai gerai vietoj mokestinės lengvatos įvedus „vaiko pinigus", parama pasiekė daug daugiau vaikų.

- Negerai, nes tėvų konstitucinė pareiga yra auginti vaikus ir patys tėvai už juos atsako.

Yra vaikų, kuriais tėvai nesirūpina ir tada jau valstybės pareiga jais rūpintis. Tačiau valdantieji neturi sumesti visų į vieną katilą. Nes kai jie dabar skelbia, kad visi vaikučiai gaus po 30 eurų, turi omenyje ir tuos, kuriems tikrai reikia pagalbos, ir tuos, kuriems 30 eurų - ne pinigai. Tai nėra socialiai teisinga.

Jei valdantieji nori pademonstruoti pagalbą vaikučiams, neturėtų to daryti atimdami mokestinę lengvatą iš vaikus auginančių tėvų.

Vaiko pinigų reformos nesąžiningumas - kad ji pateikiama kaip labai sėkminga, o iš tiesų paminanti elementarią pagarbą tėvams.

- Kaip?

- Vaiko pinigai nėra valdančiųjų, kuriuos jie duoda kiekvienam vaikui. Tai - mokesčių mokėtojų pinigai. Kyla klausimas, ar mokesčių mokėtojai sutinka, kad vaikus auginantys tėvai turėtų mokestinę lengvatą, taip pripažįstant, kad jie visuomenei kuria papildomą gėrį ir už tai ne pašalpos prašo, o sutaria su kitais mokesčių mokėtojais tarpusavyje - mes auginame vaikus, tai gal galime turėti papildomą mokesčių lengvatą. Tai atrodytų teisingiau, logiškiau ir oriau negu dabar.

Kaip tėvai, mes stengiamės daugiau dirbti ir uždirbti, kad išlaikytume šeimas. Tačiau už tai esame baudžiami, atskaičiuojant daugiau mokesčių dėl to, kad daugiau dirbame ir uždirbame dėl savo vaikų.

Už penkis vaikus gauti 150 eurų „vaiko pinigų" šeimai yra beveik tas pats, ko netekau panaikinus mokestines lengvatas. Nors šalyje, kur demografinė situacija tokia bloga, būtų logiška galvoti, kaip skatinti gimstamumą protingomis mokestinėmis lengvatomis, nuo trijų, keturių vaikų galbūt artėjant prie nulinio mokesčių tarifo, suvokiant, kad vaikų auginimas kainuoja.
Darius Chmieliauskas

Apsisukus yra sakoma - mes jums duodame „vaiko pinigų", turėtumėt mums ranką bučiuoti ir dėkoti.

- Kaip pasikeitė Jūsų pajamos panaikinus papildomą neapmokestinamą pajamų dydį vaikus auginantiems tėvams ir įvedus „vaiko pinigus"?

- Už penkis vaikus gauti 150 eurų „vaiko pinigų" šeimai yra beveik tas pats, ko netekau panaikinus mokestines lengvatas. Nors šalyje, kur demografinė situacija tokia bloga, būtų logiška galvoti, kaip skatinti gimstamumą protingomis mokestinėmis lengvatomis, nuo trijų, keturių vaikų galbūt artėjant prie nulinio mokesčių tarifo, suvokiant, kad vaikų auginimas kainuoja.

- Vyriausybės šeimos stiprinimo priemonių plane numatyti siūlymai padėti šeimoms įvedant visų mokinių nemokamą maitinimą ir pan.

- Tai visiškai sovietinė patrenalistinė paradigma - partija ir tėvynė viską duos, pasirūpins tavo vaikais - prieštaraujanti laisvos, demokratinės visuomenės principams.

Galbūt dalis vaikų net nevalgys mokykloje, o švaistys maistą. Kaip ir su „vaiko pinigais" - ne visiems jų reikia, tai kodėl akcentuojamas tas „visiems po lygiai"?

Parama turi būti labai atsakingai organizuojama, nes paliečia žmonių orumą.

Pats oriausias pagalbos būdas - pozityvi diskriminacija - neapmokestinamų pajamų dydžio nustatymas priklausomai nuo vaikų skaičiaus. Jeigu į valdžią ateina labai gera partija motinėlė, gali ieškoti būdų duoti šeimoms pinigų, bet ne visų mokesčių mokėtojų sąskaita. Kaip kad padarė lenkai - papildomai apmokestino bankus ir iš tų pinigų po 500 zlotų kas mėnesį mokėjo už vaiką.

O mūsų valdantieji, paėmę iš tų pačių tėvų kišenės, deda į kitą labai garsiai šaukdami, kaip padėjo šeimoms. Tai - įžūlu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Andrius Kaluginas: kaip suderinti seksą, romantiką ir motinystę

Vyras ir moteris tapo tėčiu ir mama. Kas pasikeitė? Pasikeitė mintys, kūnas, elgesys, potraukis, noras, orgazmas... Viskas!

Atviras dainininko Justino Jaručio interviu apie tėvystę

Grupės „Freaks on Floor" lyderis dainininkas Justinas Jarutis (29 m.) su žmona Justina augina beveik metukų Adelę.

Penkių vaikų tėvas: „vaiko pinigai“ pamina elementarią pagarbą tėvams (2)

Iš dirbančių tėvų kišenės paėmus mokesčių lengvatą ir įdėjus į kitą, pavadintą „vaiko pinigais", labai garsiai šaukti, kaip mes padėjom šeimoms - įžūlu. Taip interviu naujienų agentūrai ELTA teigė penkių vaikų tėvas, komunikacijos dėstytojas, LRT tarybos narys Darius Chmieliauskas.

Radistas Rolandas Mackevičius: tas jausmas su niekuo nesulyginamas

Artėjant tarptautinei konferencijai „Sveika ir laiminga mama" savo įžvalgomis tėvystės klausimais sutiko pasidalinti visiems puikiai pažįstamas radistas Rolandas Mackevičius, dviejų vaikų tėtis.

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

STANO: jei turėsime sveikatos, bus ir ketvirtas vaikas

Dainininkas, dainų autorius, muzikos prodiuseris Stanislavas Stavickis–Stano (36 m.) su žmona Indre (28 m.) augina tris vaikus – Ričardą Aleksandrą (8 m.), Adomą (beveik trijų) ir Joaną Mariją (2 mėn.).

Radistas Rolandas Mackevičius: ką iš tiesų vyrui reiškia būti tėčiu?

Džiugu, jog sąmoningos tėvystės ir darnaus šeimos kūrimo temos ypač aktualios šiandienos visuomenėje. Panašiai, kaip sveikos mitybos svarba – iš pradžių naujovė, tuomet išskirtinė mada, o dabar jau norma, daugeliui savaime suprantamas reiškinys!

10 klausimų gydytojai apie intymius santykius po gimdymo

Po gimdymo kai kurios moterys laukia, kada gi galės pasimėgauti intymiais santykiais. O kitos neskuba vėl pulti mylimajam į glėbį: „Dar ne dabar"; „Ne šiandien"; „Ne rytoj." Kodėl?

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Šeimyninių barnių įtaka vaiko psichikai

Jeigu aiškinatės santykius, pasistenkite daryti tai ne prie vaiko.

Psichologė įvardija, kokioms šeimoms susilaukus vaiko kyla daugiau bėdų

Nuo tos akimirkos, kai išgirstate pirmąjį savo kūdikio riksmą, judu - ne tik partneriai, meilužiai, sutuoktiniai, bet ir tėvai. Kai kurie tyrimai rodo, kad tik 19 proc. porų su nauju vaidmeniu susitvarko sėkmingai. Kas kiša koją?

Seksas po gimdymo: tai svarbu žinoti ir vyrams, ir moterims

Ar tiesa, kad po gimdymo intymūs santykiai kitokio skonio? Kodėl kai kurioms moterims baisu atsiduoti aistrai?

Įtempti moters ir anytos santykiai: ką patars specialistas (28)

Mums parašiusi jauna mama klausia patarimo, kaip bendrauti su anyta, su kuria santykiai iki šių dienų nebuvo sklandūs.

Geriausias tėtis pagal Zodiako ženklą yra...

Horoskopų mamoms yra daugybė, tačiau tėčiai neretai būna primiršti. Jūsų dėmesiui - smagus vyrų, tapusių tėčiais, horoskopas.

Kodėl vaikas mieliau būna ir žaidžia su mama, o ne tėčiu

Ne visada tėčiai noriai dalijasi su mamomis vaiko auginimo rūpesčiais perpus, ne visada vaikai vienodai laiko praleidžia su tėčiu ir su mama. Ką daryti, kad ir tėčio dalyvavimas šeimos gyvenime būtų pilnavertis?