Psichologė: kuo vyresnis vaikas, tuo labiau jam reikia tėčio

 (10)
Nereta situacija Lietuvoje, kai šeimos vyras išvažiuoja į užsienį uždirbti pinigų, o jo žmona su vaiku pasilieka namuose.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Saulė klausia:

„Laukiuosi vaikelio, tuoj gimdysiu. Vyras prieš kurį laiką išvažiavo į Norvegiją uždirbti šeimai pinigų. Nusprendėme, kad man geriau gimdyti Lietuvoje, be to, čia tėvai, kurie padės. Mane neramina toks klausimas: ar gimusiam vaikui jau reikia tėčio, tai yra, ar jo vystymuisi kažkaip pakenks, jei pirmus metus jis jo nematys ar matys retai? Sakoma, kad be tėvo vaikai auga nepilnaverčiai, noriu sužinoti, kokio amžiaus vaikams labiausiai reikia tėčio?“

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Anastasija Pilkionienė, www.ipi.lt.

Sveiki, Saule,

pabandysiu atsakyti į šį svarbų ir Jums nerimą keliantį klausimą. Esate atsakingi tėvai, kurie nori savo būsimam mažyliui užtikrinti geriausias ir optimaliausias sąlygas augti ir vystytis.

Šiuolaikinės teorijos, tiriančios vaiko raidą, pripažįsta, kad tėčio buvimas vaiko gyvenime daro didelį poveikį jo asmenybei. Jeigu mama suteikia vaikui saugumo ir meilės jausmą, kurie yra asmenybės pamatai, tai su tėčiu vaikas patiria, kad yra kitokių socialinių ryšių, kad pasaulis neapsiriboja vien mama. Tai skatina vaiką būti aktyvesniu ir smalsesniu.

Kūdikiui gimus vis tik mamos vaidmuo yra svarbesnis, tačiau tėtis gali padėti susitvarkyti su buitimi ir užtikrinti mamos gerą savijautą. Kuo vyresnis vaikas, tuo labiau jam reikia tėčio aktyvaus dalyvavimo jo gyvenime.

Tačiau gyvenimas dažnai diktuoja savo sąlygas, ir ne viskas klostosi taip, kaip parašyta vadovėliuose. Jūsų vyras turėjo išvykti į užsienį tam, kad užtikrinti Jūsų ir greitai gimsiančio vaikelio finansinį stabilumą ir saugumą.

Jūs kartu nusprendėte, kad geriau gimdyti Lietuvoje: viskas žinoma, galėsite susikalbėti su medicinos personalu, taip pat šalia bus tėvai, padėsiantys pirmom savaitėm susitvarkyti su pokyčiais gyvenime. Kartu su vyru Jūs viską darote, kad Jūsų mažyliui būtų geriau.

Vis tik pirmais gyvenimo metais vaikui svarbiau šilta, rami, mylinti mama, žinanti, kad vyras pasirūpins ja ir kūdikiu. Taip pat svarbu yra ne bendravimo kiekybė, o kokybė.

Tėtis gali bendrauti per skype (vaikas girdės jo balsą), suplanuoti išvykas į Lietuvą, kad galėtų pasimatyti su šeima ir tuo metu rūpintis kūdikiu, žaisti su juo ir tiesiog būti su juo. Kūdikiui paaugus ir Jūs galėtumėte suplanuoti kelionę pas tėtį.

Svarbu, kad šiomis bendravimo su tėčiu akimirkomis vaikutis jaustų jo meilę, rūpestį ir teigiamas emocijas, kas ir užtikrina jo pilnavertį augimą. Nesvarbu, kiek vaikui metų, daug svarbiau jam žinoti, kad tėtis yra ir kad jis jį labai labai myli.

Vis tik geri tėvų tarpusavio santykiai turi žymiai daugiau svarbos ir reikšmės vaiko raidai, negu tai, kaip jis praleidžia dienas ir naktis.

Ramybės belaukiant savo mažo stebuklo!

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Klausimas psichologui: pamilau vyrą, kuris turi vaikų (2)

Skaitytojos klausimas specialistui: kaip kurti santykius su vyru, kuris yra našlys ir turi dvi mažametes dukteris?

Rimas Valeikis atsako į juokingus vaikų klausimus

Kartais vaikai užduoda tokių klausimų, kad nežinia, juoktis ar verkti. Kaip į panašius vaikų klausimus atsakys Rimas Valeikis?

Arūnas Valinskas priėmė iššūkį: klausimai, kurių žurnalistai paprastai neužduoda (2)

Žurnalo TAVO VAIKAS rubrika, kurioje kalbinami žinomi tėčiai, visada susilaukia didelio skaitytojų dėmesio. Šįkart iššūkį priėmė ir į suktus vaikų klausimus atsako Arūnas Valinskas.

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (32)

Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Atviras interviu su psichologe: ko iš tiesų nori moteris ir ko nori vyras (3)

Net išsvajotas ir labai lauktas kūdikis į poros gyvenimą įneša sumaišties: iki šiol žiūrėję vienas į kitą vyras ir moteris nukreipia žvilgsnius į kūdikį, „pamiršta" save, kad galėtų tenkinti mažo žmogaus poreikius.

3 vaikų tėtis Simonas Urbonas: #VaikasNeŠiukšliųDėžė (3)

Trijų vaikų tėtis Simonas Urbonas šiandien paskelbė apie naują eksperimentą, kurio imasi. Jis vadinasi „Vaikas – ne šiukšlių dėžė“.

Skyrybų pragarą išgyvenęs alytiškis Virginijus: ir vyrams reikia pagalbos (19)

Taip jau priimta, kad vyrai neverkia, jiems nenutinka sunkumų, jų nervai geležiniai, jeigu jau gimei vyras, turi visas problemas išspręsti pats, kreiptis pagalbos – baisi gėda. Koks tu vyras, jei pats nesusitvarkai? Tokia visuomenės nuomonė. O kaip yra iš tikrųjų?

Seksologas: sunkiai įsivaizduoju laimingą sutuoktinių gyvenimą be sekso (36)

Kad seksas suteiktų visišką pasitenkinimą, maždaug pusei natūraliai gimdžiusių moterų reikia keisti mylėjimosi padėtį. Kad staiga neištirptų anksčiau buvęs artumas, kartais tenka įdėti daug pastangų. Kaip po gimdymo nesužlugdyti intymumo?

Kaip auginti mergaitę: instrukcija išmintingam tėčiui (6)

„Sveikinu! Jūs turėsite dukrą!“ – sako daktaras, išėjęs iš kabineto. Nuo šio momento jūs nustojate būti tiesiog vyru. Jūs tampate tėčiu. Kol kas būsimu, o netrukus – pačiu tikriausiu.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Žurnalistas Simonas Bendžius: man 28-eri – ir turiu jau tris vaikus (9)

Žurnalas TAVO VAIKAS kviečia susipažinti su LRT radijo žurnalistu Simonu Bendžiumi, kurį tėvystė įkvėpė naujiems iššūkiams.

Nuo liepos 1 dienos keičiasi tėvystės atostogų tvarka (9)

SoDra informuoja apie tėvystės atostogų skyrimo tvarkos pasikeitimus, kurie įsigalioja nuo 2017 metų liepos 1 dienos.

Linas Slušnys: geru tėčiu ne gimstama, o tampama

Pirmąjį birželio sekmadienį švenčiame Tėvo dieną. Ta proga kalbinome vaikų ir paauglių psichiatrą Liną Slušnį apie tai, kas yra geras tėtis ir kaip juo tapti.

Kuris vaikiškas klausimas buvo sunkiausias Arūnui Gelūnui: nekasdieniškas interviu (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS viena mėgstamiausių skaitytojų rubrikų – „Paaiškink drąsiai“, kurioje žinomi tėčiai atsako į nekasdienius vaikiškus klausimus. Šįkart iššūkį priėmė trijų vaikų tėtis ir politikas Arūnas Gelūnas.

Netradicinis interviu su Gabrieliumi Landsbergiu: klausimai, kuriuos gali išgirsti tik kartą gyvenime (39)

Apie politikus mes galvojame... įvairiai, o pabandykime pažvelgti kitaip – jie juk tokie patys tėvai kaip ir mes visi. Atsakinėti į vaikų klausimus jiems taip pat tenka. Ir čia jau neišsisuksi, kitaip tariant, protingais žodžiais oponento nenutildysi.