Psichologė: kuo vyresnis vaikas, tuo labiau jam reikia tėčio

 (10)
Nereta situacija Lietuvoje, kai šeimos vyras išvažiuoja į užsienį uždirbti pinigų, o jo žmona su vaiku pasilieka namuose.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Saulė klausia:

„Laukiuosi vaikelio, tuoj gimdysiu. Vyras prieš kurį laiką išvažiavo į Norvegiją uždirbti šeimai pinigų. Nusprendėme, kad man geriau gimdyti Lietuvoje, be to, čia tėvai, kurie padės. Mane neramina toks klausimas: ar gimusiam vaikui jau reikia tėčio, tai yra, ar jo vystymuisi kažkaip pakenks, jei pirmus metus jis jo nematys ar matys retai? Sakoma, kad be tėvo vaikai auga nepilnaverčiai, noriu sužinoti, kokio amžiaus vaikams labiausiai reikia tėčio?“

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Anastasija Pilkionienė, www.ipi.lt.

Sveiki, Saule,

pabandysiu atsakyti į šį svarbų ir Jums nerimą keliantį klausimą. Esate atsakingi tėvai, kurie nori savo būsimam mažyliui užtikrinti geriausias ir optimaliausias sąlygas augti ir vystytis.

Šiuolaikinės teorijos, tiriančios vaiko raidą, pripažįsta, kad tėčio buvimas vaiko gyvenime daro didelį poveikį jo asmenybei. Jeigu mama suteikia vaikui saugumo ir meilės jausmą, kurie yra asmenybės pamatai, tai su tėčiu vaikas patiria, kad yra kitokių socialinių ryšių, kad pasaulis neapsiriboja vien mama. Tai skatina vaiką būti aktyvesniu ir smalsesniu.

Kūdikiui gimus vis tik mamos vaidmuo yra svarbesnis, tačiau tėtis gali padėti susitvarkyti su buitimi ir užtikrinti mamos gerą savijautą. Kuo vyresnis vaikas, tuo labiau jam reikia tėčio aktyvaus dalyvavimo jo gyvenime.

Tačiau gyvenimas dažnai diktuoja savo sąlygas, ir ne viskas klostosi taip, kaip parašyta vadovėliuose. Jūsų vyras turėjo išvykti į užsienį tam, kad užtikrinti Jūsų ir greitai gimsiančio vaikelio finansinį stabilumą ir saugumą.

Jūs kartu nusprendėte, kad geriau gimdyti Lietuvoje: viskas žinoma, galėsite susikalbėti su medicinos personalu, taip pat šalia bus tėvai, padėsiantys pirmom savaitėm susitvarkyti su pokyčiais gyvenime. Kartu su vyru Jūs viską darote, kad Jūsų mažyliui būtų geriau.

Vis tik pirmais gyvenimo metais vaikui svarbiau šilta, rami, mylinti mama, žinanti, kad vyras pasirūpins ja ir kūdikiu. Taip pat svarbu yra ne bendravimo kiekybė, o kokybė.

Tėtis gali bendrauti per skype (vaikas girdės jo balsą), suplanuoti išvykas į Lietuvą, kad galėtų pasimatyti su šeima ir tuo metu rūpintis kūdikiu, žaisti su juo ir tiesiog būti su juo. Kūdikiui paaugus ir Jūs galėtumėte suplanuoti kelionę pas tėtį.

Svarbu, kad šiomis bendravimo su tėčiu akimirkomis vaikutis jaustų jo meilę, rūpestį ir teigiamas emocijas, kas ir užtikrina jo pilnavertį augimą. Nesvarbu, kiek vaikui metų, daug svarbiau jam žinoti, kad tėtis yra ir kad jis jį labai labai myli.

Vis tik geri tėvų tarpusavio santykiai turi žymiai daugiau svarbos ir reikšmės vaiko raidai, negu tai, kaip jis praleidžia dienas ir naktis.

Ramybės belaukiant savo mažo stebuklo!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Visa tiesa apie seksą ir poros santykius po gimdymo: psichoterapeutas ir seksologas aptaria daugelį rūpimų klausimų

Po gimdymo negalima, o moteriai net ir nesinori mylėtis, pasikeitęs partnerės kūnas nejaudina vyro. Tai tik kelios didelės baimės, kuriomis vis dar tiki tėvais tapę vyras ir moteris.

Visame pasaulyje išgarsėjusi lietuvė fotografė pristato įspūdingą Tėvo dienai skirtą ciklą (2)

JAV gyvenanti lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes, prieš kurį laiką publikavusi išskirtinių fotografijų ciklą, skirtą Motinos dienai, sugrįžta su įspūdingu projektu, skirtu tėčiams.

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme? (11)

Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Paulius Skučas – atvirai, ką reiškia būti dukters tėčiu

Pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiame Tėčio dieną. Ta proga žurnalas TAVO VAIKAS pakalbino vieną žinomą ir labai mylintį tėtį.

Žinomi tėčiai – apie vaikus, laimę ir tėčio dienos tradicijas

Visi keturi kalbinti tėčiai prisipažino, kad viena geriausių dovanų tėčiams – apkabinimas.

Tėvystės atostogos: kaip yra dabar ir kas gali keistis

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, galimybė eiti 30 kalendorinių dienų trukmės tėvystės atostogų vyrams yra bet kuriuo metu iki vaikui sukaks 3 mėnesiai (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų - nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka šeši mėnesiai).

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Simonas Urbonas – apie tėvystės atostogas atvirai

Šeimoje gimus vaikeliui įprasta, jog nuo darbų atsitraukia ir vaiko priežiūros atostogų eina mama. Tačiau tėvystės atostogos – vis dažnesnis reiškinys ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje!

Tapęs tėčiu garsus fotografas nepabūgo iššūkio: laimė matuojama visai kitais dalykais

„Lemiama pokyčių akimirka, manau, buvo tada, kai sūnui sukako 8 mėnesiai ir aš išėjau vaiko priežiūros atostogų. Likau namie su sūnumi ir supratau, kad man ta nauja rutina labai patinka", – sako garsus fotografas Marius Žičius.

Andrius Kaluginas: seksui išnaudokite laiką, kai vaikų nėra namie (8)

Psichoterapeutas Andrius Kaluginas įsitikinęs, kad „seksui geriausia išnaudoti tas akimirkas, kai mažųjų nėra namuose!“.

Andrius Kaluginas: kaip suderinti seksą, romantiką ir motinystę

Vyras ir moteris tapo tėčiu ir mama. Kas pasikeitė? Pasikeitė mintys, kūnas, elgesys, potraukis, noras, orgazmas... Viskas!

Atviras dainininko Justino Jaručio interviu apie tėvystę

Grupės „Freaks on Floor" lyderis dainininkas Justinas Jarutis (29 m.) su žmona Justina augina beveik metukų Adelę.

Penkių vaikų tėvas: „vaiko pinigai“ pamina elementarią pagarbą tėvams (2)

Iš dirbančių tėvų kišenės paėmus mokesčių lengvatą ir įdėjus į kitą, pavadintą „vaiko pinigais", labai garsiai šaukti, kaip mes padėjom šeimoms - įžūlu. Taip interviu naujienų agentūrai ELTA teigė penkių vaikų tėvas, komunikacijos dėstytojas, LRT tarybos narys Darius Chmieliauskas.

Radistas Rolandas Mackevičius: tas jausmas su niekuo nesulyginamas

Artėjant tarptautinei konferencijai „Sveika ir laiminga mama" savo įžvalgomis tėvystės klausimais sutiko pasidalinti visiems puikiai pažįstamas radistas Rolandas Mackevičius, dviejų vaikų tėtis.

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.