Psichologė: kuo vyresnis vaikas, tuo labiau jam reikia tėčio

 (10)
Nereta situacija Lietuvoje, kai šeimos vyras išvažiuoja į užsienį uždirbti pinigų, o jo žmona su vaiku pasilieka namuose.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Saulė klausia:

„Laukiuosi vaikelio, tuoj gimdysiu. Vyras prieš kurį laiką išvažiavo į Norvegiją uždirbti šeimai pinigų. Nusprendėme, kad man geriau gimdyti Lietuvoje, be to, čia tėvai, kurie padės. Mane neramina toks klausimas: ar gimusiam vaikui jau reikia tėčio, tai yra, ar jo vystymuisi kažkaip pakenks, jei pirmus metus jis jo nematys ar matys retai? Sakoma, kad be tėvo vaikai auga nepilnaverčiai, noriu sužinoti, kokio amžiaus vaikams labiausiai reikia tėčio?“

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Anastasija Pilkionienė, www.ipi.lt.

Sveiki, Saule,

pabandysiu atsakyti į šį svarbų ir Jums nerimą keliantį klausimą. Esate atsakingi tėvai, kurie nori savo būsimam mažyliui užtikrinti geriausias ir optimaliausias sąlygas augti ir vystytis.

Šiuolaikinės teorijos, tiriančios vaiko raidą, pripažįsta, kad tėčio buvimas vaiko gyvenime daro didelį poveikį jo asmenybei. Jeigu mama suteikia vaikui saugumo ir meilės jausmą, kurie yra asmenybės pamatai, tai su tėčiu vaikas patiria, kad yra kitokių socialinių ryšių, kad pasaulis neapsiriboja vien mama. Tai skatina vaiką būti aktyvesniu ir smalsesniu.

Kūdikiui gimus vis tik mamos vaidmuo yra svarbesnis, tačiau tėtis gali padėti susitvarkyti su buitimi ir užtikrinti mamos gerą savijautą. Kuo vyresnis vaikas, tuo labiau jam reikia tėčio aktyvaus dalyvavimo jo gyvenime.

Tačiau gyvenimas dažnai diktuoja savo sąlygas, ir ne viskas klostosi taip, kaip parašyta vadovėliuose. Jūsų vyras turėjo išvykti į užsienį tam, kad užtikrinti Jūsų ir greitai gimsiančio vaikelio finansinį stabilumą ir saugumą.

Jūs kartu nusprendėte, kad geriau gimdyti Lietuvoje: viskas žinoma, galėsite susikalbėti su medicinos personalu, taip pat šalia bus tėvai, padėsiantys pirmom savaitėm susitvarkyti su pokyčiais gyvenime. Kartu su vyru Jūs viską darote, kad Jūsų mažyliui būtų geriau.

Vis tik pirmais gyvenimo metais vaikui svarbiau šilta, rami, mylinti mama, žinanti, kad vyras pasirūpins ja ir kūdikiu. Taip pat svarbu yra ne bendravimo kiekybė, o kokybė.

Tėtis gali bendrauti per skype (vaikas girdės jo balsą), suplanuoti išvykas į Lietuvą, kad galėtų pasimatyti su šeima ir tuo metu rūpintis kūdikiu, žaisti su juo ir tiesiog būti su juo. Kūdikiui paaugus ir Jūs galėtumėte suplanuoti kelionę pas tėtį.

Svarbu, kad šiomis bendravimo su tėčiu akimirkomis vaikutis jaustų jo meilę, rūpestį ir teigiamas emocijas, kas ir užtikrina jo pilnavertį augimą. Nesvarbu, kiek vaikui metų, daug svarbiau jam žinoti, kad tėtis yra ir kad jis jį labai labai myli.

Vis tik geri tėvų tarpusavio santykiai turi žymiai daugiau svarbos ir reikšmės vaiko raidai, negu tai, kaip jis praleidžia dienas ir naktis.

Ramybės belaukiant savo mažo stebuklo!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

10 klausimų gydytojai apie intymius santykius po gimdymo

Po gimdymo kai kurios moterys laukia, kada gi galės pasimėgauti intymiais santykiais. O kitos neskuba vėl pulti mylimajam į glėbį: „Dar ne dabar"; „Ne šiandien"; „Ne rytoj." Kodėl?

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Šeimyninių barnių įtaka vaiko psichikai

Jeigu aiškinatės santykius, pasistenkite daryti tai ne prie vaiko.

Psichologė įvardija, kokioms šeimoms susilaukus vaiko kyla daugiau bėdų

Nuo tos akimirkos, kai išgirstate pirmąjį savo kūdikio riksmą, judu - ne tik partneriai, meilužiai, sutuoktiniai, bet ir tėvai. Kai kurie tyrimai rodo, kad tik 19 proc. porų su nauju vaidmeniu susitvarko sėkmingai. Kas kiša koją?

Seksas po gimdymo: tai svarbu žinoti ir vyrams, ir moterims

Ar tiesa, kad po gimdymo intymūs santykiai kitokio skonio? Kodėl kai kurioms moterims baisu atsiduoti aistrai?

Įtempti moters ir anytos santykiai: ką patars specialistas (28)

Mums parašiusi jauna mama klausia patarimo, kaip bendrauti su anyta, su kuria santykiai iki šių dienų nebuvo sklandūs.

Geriausias tėtis pagal Zodiako ženklą yra...

Horoskopų mamoms yra daugybė, tačiau tėčiai neretai būna primiršti. Jūsų dėmesiui - smagus vyrų, tapusių tėčiais, horoskopas.

Kodėl vaikas mieliau būna ir žaidžia su mama, o ne tėčiu

Ne visada tėčiai noriai dalijasi su mamomis vaiko auginimo rūpesčiais perpus, ne visada vaikai vienodai laiko praleidžia su tėčiu ir su mama. Ką daryti, kad ir tėčio dalyvavimas šeimos gyvenime būtų pilnavertis?

Gimdymas su vyru: argumentai UŽ ir PRIEŠ (5)

Apie gimdymą kartu su vyru vis dar kyla aštrios diskusijos, tačiau pagrindiniai argumentai už ir prieš išlieka tie patys.

Lukas Kašėta: netyčiukas – dovana, o ne problema!

Apie būsimą tėvystę Lukas sužinojo vos devyniolikos. Pora draugavo kiek daugiau nei mėnesį.

Psichoterapeutas: tėčiui būtina bendrauti su vaiku nuo jo gimimo (2)

Natūraliai kyla klausimas, kokias vertybes vaikams turėtų perteikti tėtis ir mama? Konsultuoja individualiosios (Adlerio) psichologijos analitikas seksologas Viktoras Šapurovas.

Moteris žindo vaiką: kaip jai padėti gali vyras (2)

Atrodo, žindymas – moters paskirtis, tačiau ne viena mūsų be vyro ne tik sunkiau augintų kūdikį, bet ir turėtų daugiau žindymo bėdų. Konsultuoja „Mano šeimos akademijos“ žindymo konsultantė Danutė Butėnienė.

Timūras Augucevičius: viskas, ko reikia vaikui – dėmesys ir meilė

Dviejų vaikų tėtis Timūras Augucevičius prieš tapdamas tėčiu turėjo kelias tėvystės baimes, kurias šiandien drąsiai paneigia.

Pažintis su ypatingu 3 vaikų tėčiu: ne tik mamos turi intuiciją (1)

Tėtis – ne mamos pavaduotojas – ir tikrai ne tas, kurio tikslas – tik uždirbti pinigų, o vaikų reikalus užkrauti žmonai ant pečių. Susipažinkite su šiuolaikiniu tėčiu, kuris turi vaikų auginimo viziją ir filosofiją. Ir, svarbiausia, nori daug vaikų!

Klausimas psichologui: pamilau vyrą, kuris turi vaikų (3)

Skaitytojos klausimas specialistui: kaip kurti santykius su vyru, kuris yra našlys ir turi dvi mažametes dukteris?