Tyrimas atskleidė – tėvas turi didelę įtaką savo vaikų intelektui

 (23)
Intelektas. Iš kur jis atsiranda? Kaip jis susiformuoja? Duotas jis jau gimstant ar yra auklėjimo rezultatas?
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šie ir panašūs klausimai vienodai domina ir tėvus, ir vaikų neturinčius žmones. Naujo mokslinio tyrimo autoriai mėgino išsiaiškinti, koks tėvo vaidmuo vaiko intelekto vystymesi.

Žinoma, jeigu vaikas auga be tėvo, tai nereiškia, kad jis bus neprotingas. Vis dėlto, jo buvimas stiprina vaiko intelektą. Tokią išvadą padarė Kanados tyrėjai iš Konkordijos universiteto. Jų tyrimo rezultatai buvo pristatyti leidinyje „Canadian Journal of Behaviour Science".

Uždavus klausimus teko laukti šešerius metus

Norint realiai įvertinti, toks tyrimas, kokį atliko Konkordijos universiteto mokslininkai, turėjo būti vykdomas ilgesnį laikotarpį. Būtent taip ir buvo padaryta. Mokslininkai apklausė 176 vaikus, kurių amžius svyravo nuo trejų iki šešerių metų. Jiems visiems buvo atlikti intelekto testai. Po šešerių metų apklausa buvo pakartota, taip pat buvo apklaustos vaikų motinos ir mokytojai.

Tyrimui vadovavusi Erin Pougnet padarė kiek netikėtas, tačiau dėmesio vertas išvadas. Ji teigia: „Jeigu ankstyvoje vaikystėje ir prieš brendimą yra tėvas, vaikai turi mažiau elgesio problemų ir aukštesnį intelektą. Tai galioja ir socialiai pažeidžiamoms šeimoms".

Pasak Erin Pougnet, vaiko gyvenime tėvas atlieka ypatingą vaidmenį, jis yra „tas, kuris nustato ribas ir struktūrą". Mokslininkė tikina, kad iš tėvo vaikai, visų pirma, mokosi svarbių dalykų, kurie būtini sklandžiam, taip pat, galima sakyti, inteligentiškesniam tolimesniam gyvenimui. Prieš šių įgūdžių galima priskirti problemų sprendimą, susidorojimą su liūdnomis situacijomis, socialine atskirtimi ir kitomis baimėmis.

Vien tik tėvo buvimo nepakanka

Tėvas, kuris dirba dvylika valandų per dieną, o kartais gal net savaitgaliais sėdi prie darbo stalo, pasak tyrimo rezultatų, gali patenkintas sau trinti rankas ir toliau elgtis taip pat. Vis dėlto, būtų naivu manyti, kad vien tik tėvo buvimas gali padaryti stebuklus ir padėti išugdyti mažuosius einšteinus.

Psichologė Sandra Velasquez parašė knygą apie vaikų auklėjimą, kurioje aiškina, ką iš tikrų reiškia geras tėvas. Pasak psichologės, jam reikia sveiko pasitikėjimo savimi. Tai apima ne tik savo stipriųjų pusių rodymą, bet ir gebėjimą susidoroti su savo trūkumais. Be to, tėvas turi suvokti savo vaiko vystymosi etapus. Jie dažnai keičiasi, priklausomai nuo vaiko amžiaus. Taigi, tėvas turi būti dvigubai artimesnis savo atžaloms.

Ne mažiau svarbus yra ir tėvų bendravimas. Vaikas išmoksta neišmatuojamai daug matydamas, kad tėvų santykiai grįsti abipuse pagarba.

Dukros yra kitokios, sūnūs – taip pat

Dukrai tėvas turi skirtingą poveikį nei sūnui, tai akivaizdu. Nors mergaitėms tėvas yra kone „pirmas vyras" gyvenime, berniukai orientuojasi į jo elgesį, taip pamažu tobulindami savąjį vyro paveikslą.

Psichologė Sandra Velasquez šia prasme tėvą vadina „tapatybės kūrėju". Ir berniukai, ir mergaitės tėvo padedami susiformuoja savąjį „aš". Tai, kaip tėvas sprendžia problemas, tiesiogiai daro įtaką jo sūnaus gebėjimui spręsti problemas. Dukra tokiu būdu susiformuoja pirmąjį įsivaizdavimą, kaip galvoja ir veikia vyrai.

Biologinis ar subjektyviai suvokiamas tėvas

Neprivalai būti biologinis tėvas, kad teisingai atliktum jo vaidmenį ir taip prisidėtum prie vaiko vystymosi. Kanados mokslininkai padarė išvadą, kad šio vaidmens atlikimas nepriklauso nuo to, ar tėvo vaidmenį atliekantis vyras yra biologinis to vaiko tėvas. Teoriškai, vaikui teigiamos įtakos turėti gali net keli tėvo vaidmens atlikėjai.

Tokias pačias išvadas kanadiečiai padarė ir dėl klausimo, ar tėvas privalo gyventi kartu su vaiku, kad būtų išties geru tėvu. Mokslininkai įsitikinę, kad neprivalo. Lemiantis veiksnys yra artumas, ryšys, kuris sieja tėvą su vaiku. Abiejų dalykų galima išmokti.

O kaip intelektas?

Ir pabaigai lieka klausimas, kiek realiai tėvai gali turėti įtakos savo vaikų intelektui. Jis lieka neatsakytas, kaip ir aukščiau nurodyti klausimai, kurių niekas niekada negalės išsamiai ir iki galo atsakyti. Vis dėlto, dėl vieno galima visiškai sutikti, kad tėvo artumas gali teigiamai paveikti vaiką. Taigi tėvai turi didelę atsakomybę ir galimybę daryti įtaką svarbiems savo vaikų raidos veiksniams. Ar dėl to išaugs vaiko intelektas, sunku pasakyti, tačiau kvailesniu jis tikrai netaps.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

10 klausimų gydytojai apie intymius santykius po gimdymo

Po gimdymo kai kurios moterys laukia, kada gi galės pasimėgauti intymiais santykiais. O kitos neskuba vėl pulti mylimajam į glėbį: „Dar ne dabar"; „Ne šiandien"; „Ne rytoj." Kodėl?

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Šeimyninių barnių įtaka vaiko psichikai

Jeigu aiškinatės santykius, pasistenkite daryti tai ne prie vaiko.

Psichologė įvardija, kokioms šeimoms susilaukus vaiko kyla daugiau bėdų

Nuo tos akimirkos, kai išgirstate pirmąjį savo kūdikio riksmą, judu - ne tik partneriai, meilužiai, sutuoktiniai, bet ir tėvai. Kai kurie tyrimai rodo, kad tik 19 proc. porų su nauju vaidmeniu susitvarko sėkmingai. Kas kiša koją?

Seksas po gimdymo: tai svarbu žinoti ir vyrams, ir moterims

Ar tiesa, kad po gimdymo intymūs santykiai kitokio skonio? Kodėl kai kurioms moterims baisu atsiduoti aistrai?

Įtempti moters ir anytos santykiai: ką patars specialistas (28)

Mums parašiusi jauna mama klausia patarimo, kaip bendrauti su anyta, su kuria santykiai iki šių dienų nebuvo sklandūs.

Geriausias tėtis pagal Zodiako ženklą yra...

Horoskopų mamoms yra daugybė, tačiau tėčiai neretai būna primiršti. Jūsų dėmesiui - smagus vyrų, tapusių tėčiais, horoskopas.

Kodėl vaikas mieliau būna ir žaidžia su mama, o ne tėčiu

Ne visada tėčiai noriai dalijasi su mamomis vaiko auginimo rūpesčiais perpus, ne visada vaikai vienodai laiko praleidžia su tėčiu ir su mama. Ką daryti, kad ir tėčio dalyvavimas šeimos gyvenime būtų pilnavertis?

Gimdymas su vyru: argumentai UŽ ir PRIEŠ (5)

Apie gimdymą kartu su vyru vis dar kyla aštrios diskusijos, tačiau pagrindiniai argumentai už ir prieš išlieka tie patys.

Lukas Kašėta: netyčiukas – dovana, o ne problema!

Apie būsimą tėvystę Lukas sužinojo vos devyniolikos. Pora draugavo kiek daugiau nei mėnesį.

Psichoterapeutas: tėčiui būtina bendrauti su vaiku nuo jo gimimo (2)

Natūraliai kyla klausimas, kokias vertybes vaikams turėtų perteikti tėtis ir mama? Konsultuoja individualiosios (Adlerio) psichologijos analitikas seksologas Viktoras Šapurovas.

Moteris žindo vaiką: kaip jai padėti gali vyras (2)

Atrodo, žindymas – moters paskirtis, tačiau ne viena mūsų be vyro ne tik sunkiau augintų kūdikį, bet ir turėtų daugiau žindymo bėdų. Konsultuoja „Mano šeimos akademijos“ žindymo konsultantė Danutė Butėnienė.

Timūras Augucevičius: viskas, ko reikia vaikui – dėmesys ir meilė

Dviejų vaikų tėtis Timūras Augucevičius prieš tapdamas tėčiu turėjo kelias tėvystės baimes, kurias šiandien drąsiai paneigia.

Pažintis su ypatingu 3 vaikų tėčiu: ne tik mamos turi intuiciją (1)

Tėtis – ne mamos pavaduotojas – ir tikrai ne tas, kurio tikslas – tik uždirbti pinigų, o vaikų reikalus užkrauti žmonai ant pečių. Susipažinkite su šiuolaikiniu tėčiu, kuris turi vaikų auginimo viziją ir filosofiją. Ir, svarbiausia, nori daug vaikų!

Klausimas psichologui: pamilau vyrą, kuris turi vaikų (3)

Skaitytojos klausimas specialistui: kaip kurti santykius su vyru, kuris yra našlys ir turi dvi mažametes dukteris?