Tyrimas atskleidė – tėvas turi didelę įtaką savo vaikų intelektui

 (23)
Intelektas. Iš kur jis atsiranda? Kaip jis susiformuoja? Duotas jis jau gimstant ar yra auklėjimo rezultatas?
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šie ir panašūs klausimai vienodai domina ir tėvus, ir vaikų neturinčius žmones. Naujo mokslinio tyrimo autoriai mėgino išsiaiškinti, koks tėvo vaidmuo vaiko intelekto vystymesi.

Žinoma, jeigu vaikas auga be tėvo, tai nereiškia, kad jis bus neprotingas. Vis dėlto, jo buvimas stiprina vaiko intelektą. Tokią išvadą padarė Kanados tyrėjai iš Konkordijos universiteto. Jų tyrimo rezultatai buvo pristatyti leidinyje „Canadian Journal of Behaviour Science".

Uždavus klausimus teko laukti šešerius metus

Norint realiai įvertinti, toks tyrimas, kokį atliko Konkordijos universiteto mokslininkai, turėjo būti vykdomas ilgesnį laikotarpį. Būtent taip ir buvo padaryta. Mokslininkai apklausė 176 vaikus, kurių amžius svyravo nuo trejų iki šešerių metų. Jiems visiems buvo atlikti intelekto testai. Po šešerių metų apklausa buvo pakartota, taip pat buvo apklaustos vaikų motinos ir mokytojai.

Tyrimui vadovavusi Erin Pougnet padarė kiek netikėtas, tačiau dėmesio vertas išvadas. Ji teigia: „Jeigu ankstyvoje vaikystėje ir prieš brendimą yra tėvas, vaikai turi mažiau elgesio problemų ir aukštesnį intelektą. Tai galioja ir socialiai pažeidžiamoms šeimoms".

Pasak Erin Pougnet, vaiko gyvenime tėvas atlieka ypatingą vaidmenį, jis yra „tas, kuris nustato ribas ir struktūrą". Mokslininkė tikina, kad iš tėvo vaikai, visų pirma, mokosi svarbių dalykų, kurie būtini sklandžiam, taip pat, galima sakyti, inteligentiškesniam tolimesniam gyvenimui. Prieš šių įgūdžių galima priskirti problemų sprendimą, susidorojimą su liūdnomis situacijomis, socialine atskirtimi ir kitomis baimėmis.

Vien tik tėvo buvimo nepakanka

Tėvas, kuris dirba dvylika valandų per dieną, o kartais gal net savaitgaliais sėdi prie darbo stalo, pasak tyrimo rezultatų, gali patenkintas sau trinti rankas ir toliau elgtis taip pat. Vis dėlto, būtų naivu manyti, kad vien tik tėvo buvimas gali padaryti stebuklus ir padėti išugdyti mažuosius einšteinus.

Psichologė Sandra Velasquez parašė knygą apie vaikų auklėjimą, kurioje aiškina, ką iš tikrų reiškia geras tėvas. Pasak psichologės, jam reikia sveiko pasitikėjimo savimi. Tai apima ne tik savo stipriųjų pusių rodymą, bet ir gebėjimą susidoroti su savo trūkumais. Be to, tėvas turi suvokti savo vaiko vystymosi etapus. Jie dažnai keičiasi, priklausomai nuo vaiko amžiaus. Taigi, tėvas turi būti dvigubai artimesnis savo atžaloms.

Ne mažiau svarbus yra ir tėvų bendravimas. Vaikas išmoksta neišmatuojamai daug matydamas, kad tėvų santykiai grįsti abipuse pagarba.

Dukros yra kitokios, sūnūs – taip pat

Dukrai tėvas turi skirtingą poveikį nei sūnui, tai akivaizdu. Nors mergaitėms tėvas yra kone „pirmas vyras" gyvenime, berniukai orientuojasi į jo elgesį, taip pamažu tobulindami savąjį vyro paveikslą.

Psichologė Sandra Velasquez šia prasme tėvą vadina „tapatybės kūrėju". Ir berniukai, ir mergaitės tėvo padedami susiformuoja savąjį „aš". Tai, kaip tėvas sprendžia problemas, tiesiogiai daro įtaką jo sūnaus gebėjimui spręsti problemas. Dukra tokiu būdu susiformuoja pirmąjį įsivaizdavimą, kaip galvoja ir veikia vyrai.

Biologinis ar subjektyviai suvokiamas tėvas

Neprivalai būti biologinis tėvas, kad teisingai atliktum jo vaidmenį ir taip prisidėtum prie vaiko vystymosi. Kanados mokslininkai padarė išvadą, kad šio vaidmens atlikimas nepriklauso nuo to, ar tėvo vaidmenį atliekantis vyras yra biologinis to vaiko tėvas. Teoriškai, vaikui teigiamos įtakos turėti gali net keli tėvo vaidmens atlikėjai.

Tokias pačias išvadas kanadiečiai padarė ir dėl klausimo, ar tėvas privalo gyventi kartu su vaiku, kad būtų išties geru tėvu. Mokslininkai įsitikinę, kad neprivalo. Lemiantis veiksnys yra artumas, ryšys, kuris sieja tėvą su vaiku. Abiejų dalykų galima išmokti.

O kaip intelektas?

Ir pabaigai lieka klausimas, kiek realiai tėvai gali turėti įtakos savo vaikų intelektui. Jis lieka neatsakytas, kaip ir aukščiau nurodyti klausimai, kurių niekas niekada negalės išsamiai ir iki galo atsakyti. Vis dėlto, dėl vieno galima visiškai sutikti, kad tėvo artumas gali teigiamai paveikti vaiką. Taigi tėvai turi didelę atsakomybę ir galimybę daryti įtaką svarbiems savo vaikų raidos veiksniams. Ar dėl to išaugs vaiko intelektas, sunku pasakyti, tačiau kvailesniu jis tikrai netaps.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Visa tiesa apie seksą ir poros santykius po gimdymo: psichoterapeutas ir seksologas aptaria daugelį rūpimų klausimų

Po gimdymo negalima, o moteriai net ir nesinori mylėtis, pasikeitęs partnerės kūnas nejaudina vyro. Tai tik kelios didelės baimės, kuriomis vis dar tiki tėvais tapę vyras ir moteris.

Visame pasaulyje išgarsėjusi lietuvė fotografė pristato įspūdingą Tėvo dienai skirtą ciklą (2)

JAV gyvenanti lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes, prieš kurį laiką publikavusi išskirtinių fotografijų ciklą, skirtą Motinos dienai, sugrįžta su įspūdingu projektu, skirtu tėčiams.

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme? (11)

Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Paulius Skučas – atvirai, ką reiškia būti dukters tėčiu

Pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiame Tėčio dieną. Ta proga žurnalas TAVO VAIKAS pakalbino vieną žinomą ir labai mylintį tėtį.

Žinomi tėčiai – apie vaikus, laimę ir tėčio dienos tradicijas

Visi keturi kalbinti tėčiai prisipažino, kad viena geriausių dovanų tėčiams – apkabinimas.

Tėvystės atostogos: kaip yra dabar ir kas gali keistis

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, galimybė eiti 30 kalendorinių dienų trukmės tėvystės atostogų vyrams yra bet kuriuo metu iki vaikui sukaks 3 mėnesiai (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų - nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka šeši mėnesiai).

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Simonas Urbonas – apie tėvystės atostogas atvirai

Šeimoje gimus vaikeliui įprasta, jog nuo darbų atsitraukia ir vaiko priežiūros atostogų eina mama. Tačiau tėvystės atostogos – vis dažnesnis reiškinys ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje!

Tapęs tėčiu garsus fotografas nepabūgo iššūkio: laimė matuojama visai kitais dalykais

„Lemiama pokyčių akimirka, manau, buvo tada, kai sūnui sukako 8 mėnesiai ir aš išėjau vaiko priežiūros atostogų. Likau namie su sūnumi ir supratau, kad man ta nauja rutina labai patinka", – sako garsus fotografas Marius Žičius.

Andrius Kaluginas: seksui išnaudokite laiką, kai vaikų nėra namie (8)

Psichoterapeutas Andrius Kaluginas įsitikinęs, kad „seksui geriausia išnaudoti tas akimirkas, kai mažųjų nėra namuose!“.

Andrius Kaluginas: kaip suderinti seksą, romantiką ir motinystę

Vyras ir moteris tapo tėčiu ir mama. Kas pasikeitė? Pasikeitė mintys, kūnas, elgesys, potraukis, noras, orgazmas... Viskas!

Atviras dainininko Justino Jaručio interviu apie tėvystę

Grupės „Freaks on Floor" lyderis dainininkas Justinas Jarutis (29 m.) su žmona Justina augina beveik metukų Adelę.

Penkių vaikų tėvas: „vaiko pinigai“ pamina elementarią pagarbą tėvams (2)

Iš dirbančių tėvų kišenės paėmus mokesčių lengvatą ir įdėjus į kitą, pavadintą „vaiko pinigais", labai garsiai šaukti, kaip mes padėjom šeimoms - įžūlu. Taip interviu naujienų agentūrai ELTA teigė penkių vaikų tėvas, komunikacijos dėstytojas, LRT tarybos narys Darius Chmieliauskas.

Radistas Rolandas Mackevičius: tas jausmas su niekuo nesulyginamas

Artėjant tarptautinei konferencijai „Sveika ir laiminga mama" savo įžvalgomis tėvystės klausimais sutiko pasidalinti visiems puikiai pažįstamas radistas Rolandas Mackevičius, dviejų vaikų tėtis.

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.