Vyrui dalyvauti gimdyme, ar geriau ne? Psichologai išskiria 3 vyrų tipus

 (31)
Lietuvoje nėra tikslios statistikos, kiek vyrų dalyvauja gimdyme. Tačiau kaip pastebi medikai, daugiau yra lydinčių moteris į gimdyklą, negu laukiančių jų už durų. Psichologai išskiria tris vyrų tipus. Kuriam priklausote jūs?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Remiantis akušerių ir psichologų patirtimi galima būtų išskirti tris vyrų tipus. Įvertinus, kuriai grupei priklausote, turėtų būti lengviau apsispręsti, koks gimdymas pats tinkamiausias jūsų porai.

1 tipas. Visiškai užtikrintas partneris: „Savaime suprantama, per gimdymą būsime kartu"

Pasiruošimo gimdymui kursų dienos rūpestingai pažymėtos ne tik jos, bet ir jo kalendoriuje. Jei tik gali, į kontrolinę apžiūrą pas gydytoją jis eina kartu. Jis mielai skaito tėvams skirtus žurnalus ir knygas, jam nekyla nė minties, kad vaikas gali gimti ir be jo dalyvavimo.

Ko nereikėtų pamiršti?

Nors ir nesinori gadinti laukimo džiaugsmo, tačiau apie gimdymą drauge vertėtų rimtai pamąstyti net ir labai užtikrintoms poroms. Mat net geriausias pasiruošimas gimdymui tik iš dalies parengia šiai išskirtinei situacijai. „Surepetuoti" gimdymą galvoje toli gražu nepakanka. Praktikoje daug kas vyksta kitaip. O kartais apima ir visiškai kitokie jausmai, nei tikėtasi.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Keisčiausi būdai, kaip panaudoti placentą po gimdymo

Todėl visiškai subrendę gimdymui yra ir tie vyrai, kurie būtinai nori dalyvauti, nors iš pradžių jiems dėl būsimo įvykio  buvo labai nejauku. Tokiam vyrui reiktų atminti, kad gimdymas yra skausmingas,  o padėti - tai nereiškia apsaugoti moterį nuo skausmų. Būti atrama reiškia sykiu su partnere ištverti ekstremalią situaciją. Partneris taps stipresnis, jei jau prieš gimdymą susigyvens su mintimi, kad per sąrėmius bus akimirkų, kai jausis bejėgis ir kažkuo konkrečiu moteriai padėti negalės.

2 tipas. Nedrąsiai dvejojantys: „Ar tikrai noriu eiti į gimdyklą?"

Tai išties neįtikėtinas išgyvenimas pamatyti, kaip į pasaulį ateina tavo paties vaikas - šitą supranta ir dvejonių turintys vyrai.  Dėl to jiems neramu ar bent jau nejauku. Ne taip jau paprasta susitaikyti su stebėtojo vaidmeniu - būti tik „šalia", pasijusti nekompetentingu, nesugebančiu rikiuoti ir reguliuoti to, kas vyksta.

Jausmas, kad esi bejėgis, daugumai vyrų yra labai sunkus ir nemalonus išbandymas. Ypač tuo metu, kai mylima partnerė patiria skausmus ir stipriai alsuoja kankindamasi nuo vieno sąrėmio iki kito. Kaip stovėti šalia, kai lyg ir esi šių sunkių valandų „kaltininkas"?

Ko nereikėtų pamiršti?

Tik labai nedaug vyrų drįsta garsiai ištarti savo dvejones. Daugeliui baisu, kad partnerė nepalaikytų to užgesusia meile. Jiems atrodo, kad nedera dalytis abejonėmis su moterimi, jau nešiojančia jų vaiką. Juk vyrui neleistina būti tokiam silpnam!

Argumentas, po kuriuo dauguma abejojančių paslepia daugiasluoksnes tariamai egoistiškas baimes, skamba taip: „Aš negaliu žiūrėti į kraują!". Šį sakinį dažniausiai reikėtų versti taip: „Prašau, vertink mano jausmus rimtai!"

Taigi, nieko nepadės, jei mililitrais nurodysite kraujo, kurio reikia tikėtis per gimdymą, kiekį. Daug geriau rimtai žiūrėti į partnerį, leisti jam pačiam spręsti, kiek jis ištvers. Ir išklausyti jo, kai nori pasidalyti savo mintimis.

3 tipas. Apsisprendę vyrai: „Gimdymas - be manęs!"

Į gimdyklą nenorintys eiti vyrai tvirtai apsisprendžia beveik visuomet dar gerokai iki gimdymo. Suprantama, žmona apie tai žino, tačiau apie tai, kad moteris gimdys be palydovo, sužino ir visas gimdymo skyrius. Akušerės ir gydytojai vyro sprendimą gerbia. Įtarimas, kad jie paniekinančiai žvilgčios į moterį, beveik visada nepagrįstas. Jokiai moteriai nereikia gėdytis, kad vyras nenorėjo būti šalia! Nemažai akušerių netgi džiaugiasi, kad gimdymas bus „grynai moteriškas".

Vadinasi, viskas gerai? Taip, jei moteris nesijaučia vyro „palikta likimo valiai". Mat jei ji prašo, kad nepaliktų jos vienos, o jis nenori būti šalia, nukenčia partnerystė.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kokio amžiaus vaikui labiausiai reikalingas tėtis?

Ko nereikėtų pamiršti?

Net jei vyras ir nenori būti šalia - per gimdymą viena būti tikrai neprivalote! Turite laiko susirasti kitą palydovą. Rimtai pasvarstykite: kas būtų geriausia pagalba? Neseniai vaiko susilaukusi sesuo? Draugė, išbandyta per kartu įveiktas krizes? O gal mama, šalia kurios galėsite būti maža ir bejėgė?

Net jei moteris visai ramiai susitaiko, kad gimdys be partnerio, porai vis tiek reikėtų pasistengti šia tema išsikalbėti. Galima išmėginti triuką, padedantį prasiskverbti prie slopinamų emocijų ir nuostatų: moteris užrašo ant popieriaus lapo sakinio pradžią, o vyras, ilgai nesvarstydamas - jo pabaigą:

- „Per gimdymą labiausiai bijau..."

- „Jei būčiau šalia, tuomet..."

- „Jei tavęs nelydėsiu, tada...."

- „Kai galvoju apie ateitį..."

Tikrai nustebsite, kaip popierius paskatina atsiverti. Žinoma, tai gera dingstis išsikalbėti išsamiau - jei abu šito norite.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Nuo liepos 1 dienos keičiasi tėvystės atostogų tvarka (2)

SoDra informuoja apie tėvystės atostogų skyrimo tvarkos pasikeitimus, kurie įsigalioja nuo 2017 metų liepos 1 dienos.

Linas Slušnys: geru tėčiu ne gimstama, o tampama

Pirmąjį birželio sekmadienį švenčiame Tėvo dieną. Ta proga kalbinome vaikų ir paauglių psichiatrą Liną Slušnį apie tai, kas yra geras tėtis ir kaip juo tapti.

Kuris vaikiškas klausimas buvo sunkiausias Arūnui Gelūnui: nekasdieniškas interviu (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS viena mėgstamiausių skaitytojų rubrikų – „Paaiškink drąsiai“, kurioje žinomi tėčiai atsako į nekasdienius vaikiškus klausimus. Šįkart iššūkį priėmė trijų vaikų tėtis ir politikas Arūnas Gelūnas.

Netradicinis interviu su Gabrieliumi Landsbergiu: klausimai, kuriuos gali išgirsti tik kartą gyvenime (38)

Apie politikus mes galvojame... įvairiai, o pabandykime pažvelgti kitaip – jie juk tokie patys tėvai kaip ir mes visi. Atsakinėti į vaikų klausimus jiems taip pat tenka. Ir čia jau neišsisuksi, kitaip tariant, protingais žodžiais oponento nenutildysi.

Psichologė – apie tėčio svarbą vaikui ir moterų daromas klaidas (73)

Psichoanalitikas Luigi Zoja teigia, kad gyvename savitame betėvystės amžiuje, kai tėvo vaidmuo stipriai nunykęs. Dėl to patiriame nesaugumo jausmą ir nuolat jaučiame tėvo ilgesį. Koks turėtų būti tėvo vaidmuo?

Šis Zodiako ženklas nusipelno geriausio tėčio vardo (17)

Kiekvienas Zodiako ženklas turi tik jam būdingų savybių, nulemiančių jo santykius su aplinkiniais. Kokie vyrai yra patys šauniausi tėčiai? Pasižvalgykime po tėčių horoskopą dvylikai Zodiako ženklų.

Tėvystės atostogų išėjęs paramedikas kaunietis ėmė siūti tiulio sijonus (10)

Audrius Kasiukevičius (34 m.), 1 m. 8 mėn. Sofijos tėtis, išėjęs tėvystės atostogų pradėjo siūti tiulinius sijonus ir verti karolius, bet svarbiausia – atrado tikrąjį ryšį su dukra.

Tėtis nuramina verkiantį kūdikį neįprastu būdu

Šį vaizdo įrašą peržiūrėjo daugiau kaip 10 milijonų internautų. Įdomu, kiek iš jų išbandė šį mažylių migdymo būdą, ir kaip jis padėjo kitiems.

Patarimai vaiko susilaukusiam tėčiui (2)

Kai žmona pagimdo kūdikį, vyrui ir jaunam tėčiui reikia daugiau geranoriškumo ir kantrybės negu įprastai.

Žodžiai, kuriuos miegančiam sūnui pasakė tėtis

Begalinis vaiko noras visur suspėti ir viską daryti pačiam mus apgauna – dažnai vaikai atrodo protingi ir savarankiški ne pagal savo metus.

Kas yra šunsnukis ir ar būna senų vaikų? Žygimantas Stakėnas atsako į suktus vaikų klausimus (3)

Televizijos laidų vedėjas Žygimantas Stakėnas (34 m.) augina du sūnus. Paprašytas atsakyti į netradicinius vaikų klausimus jis nesutriko.

Netradicinis interviu su R. Vyšniausku: klausimai, kurių suaugusieji paprastai neužduoda

Ramūnas Vyšniauskas (40 m.), buvęs sunkiaatletis, dabar verslininkas, Ramunės (2, 5 m.) ir Ąžuolo (6 m.) tėtis, priėmė žurnalo TAVO VAIKAS iššūkį ir atsako į suktus vaikų klausimus.

Netradicinis interviu su Tomu Langviniu: tokių klausimų paprastai neužduoda niekas

Tomas Langvinis (37 m.) – televizijos ir radijo laidų vedėjas, trijų sūnų – Luko (20m.), Mato (13 m. ) ir Adomo (1 m.) tėtis – priėmė iššūkį ir atsakė į suktus vaikų klausimus.

Vienas svarbus skirtumas tarp tėčio ir mamos auklėjant vaikus

Niekas neabejoja, kad vaikų auginimas yra tarsi amerikietiški kalneliai: žemyn, aukštyn, geriau, blogiau ir niekada nežinai, kas bus pasukus už kampo.

Dainius: vyrai turėtų pasiūlyti savo moterims susirasti gimdymo draugę

Dula Vitalija su portalu TavoVaikas.lt mielai pasidalijo tėčio Dainiaus atsiliepimu, su kuriuo prieš šiek tiek daugiau nei dvi savaites pasitiko į pasaulį atskubantį jų antrąjį sūnų.