10 tėvų klaidų, kurios trukdo vaikui augti

Auginant vaiką, ypač pirmąjį, klaidų išvengti, ko gero, neįmanoma. Tačiau žinant, kokios jos yra dažniausios, galima pamėginti kai kurių nedaryti.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Kartoti „negalima" šimtą kartų per dieną

Perlėkti per balas? Negalima! Paglostyti šunį? Negalima! Paragauti piešimo kreidelės? Jokiu būdu! Kiekvienas nepagrįstas tėvų draudimas trukdo vaikui pažinti pasaulį ir visas jo spalvas bei atgraso jo smalsumą. Jeigu vaikas šiek tiek palaižys tos kreidos, nieko baisaus nenutiks. Kaip dar jam sužinoti, skani ji ar ne?

2. Nuolat sugalvoti, ką jis turėtų veikti

Vos pabaigė piešti, iškart ištraukiate plastiliną. Toliau – konstruktorius, kinetinis smėlis, abėcėlės kortelės... Vaikas tikrai nenuobodžiauja! Tačiau tikrai neturi galimybės ugdyti kūrybinio mąstymo ir iniciatyvumo. Duokite vaikui laisvo laiko ir galimybę rinktis – tegul jis pats nusprendžia, kuo nori užsiimti. Bent jau kartais!

3. Taikyti fizines bausmes

Daugybė mokslinių tyrimų parodė, kad egzistuoja tiesioginis ryšys tarp fizinių bausmių ir vaiko raidos atsilikimo. Bandykite rasti kitą savo neigiamų emocijų išliejimo būdą.

4. Drausti kištis į „suaugusiųjų reikalus"

Net naujagimiai sugeba atpažinti suaugusiųjų emocijas. Jeigu jūs esate nusiminę, vaikas būtinai tai pajus. Paaiškinkite mažyliui suprantamais žodžiais, kas vyksta, paklauskite jo patarimo. Juk vaiko vystymasis – tai ne tik įvairių įgūdžių ir gebėjimų ugdymas, bet ir emocinis tobulėjimas. Jūs galite vaikui duoti pirmąsias užuojautos pamokas ir padovanoti jam neįkainojamą gyvenimišką patirtį.

5. Apsaugoti nuo visko pasaulyje

Jūs galite namuose sukurti sterilią aplinką ir visiškai saugią aplinką, tačiau tada už jūsų namų ribų vaikas bus visiškai bejėgis. Leiskite vaikui visapusiškai susipažinti su pasauliu. Žinoma, jums prižiūrint.

6. Labai uoliai girti vaiką

Perdėtas gyrimas gali duoti priešingą rezultatą. Pirma, jūsų emocinė reakcija gali vaikui būti svarbesnė nei realus rezultatas. Antra, vaikas, kuris nuolat giriamas (net už nesėkmingus veiksmus), gali liautis siekti tobulėti. O kam? Juk jį vis tiek pagirs!

7. Neleisti priimti sprendimų

Išugdyti savarankišką žmogų visiškos kontrolės sąlygomis neįmanoma. Suteikite vaikui nors šiek tiek laisvės ir leiskite jam pačiam priimti sprendimus paprastais klausimais: kokius batus apsiauti einant pasivaikščioti, parduotuvėje pirkti raudonus ar žalius obuolius?

8. Iš anksto nuspėti visus jo norus

Žinoma, jūs vienu žvilgsniu mokate nuspėti, ko vaikas nori. Tačiau leiskite jam pasakyti! Metukų neturintis vaikas moka gestais parodyti, ko jam reikia. Vyresni bando įvardinti daiktus skiemenimis, o vėliau – žodžiais. Turėkite kantrybės ir pastebėsite, kaip greitai jis pradės ugdyti savo bendravimo įgūdžius.

9. Drausti vaikui liesti „suaugusiųjų daiktus"

Jums prižiūrint dauguma „suaugusiųjų" daiktų mažyliui nekelia jokio pavojaus. Dar daugiau – jie skatina vaiko vystymąsi. Pavyzdžiui, sagos ir monetos padeda lavinti jo smulkiąją motoriką. Juk iš puodo ir samčio išeina puikus muzikos instrumentas!

10. Netikėti vaiko jėgomis ir galimybėmis

Kalbėti dar nemokantis vaikas, išgirdęs muziką, „dainuoja"? Na ir kas. Metų vaikas rodo susidomėjimą raidėmis ir skaičiais? Jam dar per anksti mokytis rašyti ir skaityti! Trimetis padaro 20 pritūpimų, o jūs nematote jame čempiono? Stenkitės laiku pastebėti, intuityviai pajausti vienokius ar kitokius vaiko polinkius ir padėkite jam juos ugdyti. Patikėkite, jūsų palaikomas vaikas sugeba viską, ko tik panori.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?

Niekada nedrauskite vaikui šių dalykų (3)

Draudimai labai reikalingi auklėjant vaiką, tačiau tik tada, kai naudojami nuosaikiai. Šių dalykų drausti mažyliui negalima jokiais atvejais.

Vaikas savo elgesiu skaudina tėvus: specialistės patarimai (6)

Išmokęs spjaudytis vaikas, kai supyksta, spjauna į mamą ir tėtį. Tėvai aiškina, kad taip elgtis nedera, tačiau kol kas tai nedavė teigiamų rezultatų. Ką tėvams patars specialistė?

Psichologė: kai vaikas pyksta, atminkite šias esmines taisykles (4)

Trejų metų vaikas yra labai emocionalus, jam dažnai užeina isterijos priepuoliai. Supykęs berniukas gali verkti net 30 ar 40 minučių.

10 tėvų klaidų, kurios trukdo vaikui augti

Auginant vaiką, ypač pirmąjį, klaidų išvengti, ko gero, neįmanoma. Tačiau žinant, kokios jos yra dažniausios, galima pamėginti kai kurių nedaryti.

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA, atminkite kelis svarbius dalykus

Suradęs šuns dubenėlį, vaikas jau tiesia rankutę į jo turinį. „NEGALIMA!“, – surinka išsigandusi mama. Tokių NEGALIMA vaikas per dieną girdi išties daug. Tiek, kad laikui bėgant ima negirdėti žodžio NEGALIMA.

Padėkite, auginu itin aktyvų, irzlų ir nervingą vaiką (5)

Vienerių metų ir 8 mėnesių sūnų auginanti mama skundžiasi, kad berniukas pastaruoju metu pasidarė visai nenustygstantis vietoje. Ką mamai patars specialistė?

Mažo vaiko pykčio priepuoliai: kaip elgtis tėvams

Su pustrečių metų dukrytės pykčio priepuoliais nesusitvarkanti mama prašo specialistų patarimo, kaip elgtis tokiose situacijose.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.

Ko mes galime pasimokyti iš skandinavų, kurie augina laimingiausius vaikus pasaulyje

Danija pasaulyje garsi Andersono pasakomis, LEGO žaislais ir laimingiausios pasaulyje tautos reitingu. Tai viena mažesnių Europos valstybių, negalinti pasigirti giedru dangumi, bet jau daug metų garsėjanti kaip giedros nuotaikos „receptą“ atradusi šalis. Kokios gi šio recepto dedamosios dalys?