10 tėvų klaidų, kurios trukdo vaikui augti

Auginant vaiką, ypač pirmąjį, klaidų išvengti, ko gero, neįmanoma. Tačiau žinant, kokios jos yra dažniausios, galima pamėginti kai kurių nedaryti.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Kartoti „negalima" šimtą kartų per dieną

Perlėkti per balas? Negalima! Paglostyti šunį? Negalima! Paragauti piešimo kreidelės? Jokiu būdu! Kiekvienas nepagrįstas tėvų draudimas trukdo vaikui pažinti pasaulį ir visas jo spalvas bei atgraso jo smalsumą. Jeigu vaikas šiek tiek palaižys tos kreidos, nieko baisaus nenutiks. Kaip dar jam sužinoti, skani ji ar ne?

2. Nuolat sugalvoti, ką jis turėtų veikti

Vos pabaigė piešti, iškart ištraukiate plastiliną. Toliau – konstruktorius, kinetinis smėlis, abėcėlės kortelės... Vaikas tikrai nenuobodžiauja! Tačiau tikrai neturi galimybės ugdyti kūrybinio mąstymo ir iniciatyvumo. Duokite vaikui laisvo laiko ir galimybę rinktis – tegul jis pats nusprendžia, kuo nori užsiimti. Bent jau kartais!

3. Taikyti fizines bausmes

Daugybė mokslinių tyrimų parodė, kad egzistuoja tiesioginis ryšys tarp fizinių bausmių ir vaiko raidos atsilikimo. Bandykite rasti kitą savo neigiamų emocijų išliejimo būdą.

4. Drausti kištis į „suaugusiųjų reikalus"

Net naujagimiai sugeba atpažinti suaugusiųjų emocijas. Jeigu jūs esate nusiminę, vaikas būtinai tai pajus. Paaiškinkite mažyliui suprantamais žodžiais, kas vyksta, paklauskite jo patarimo. Juk vaiko vystymasis – tai ne tik įvairių įgūdžių ir gebėjimų ugdymas, bet ir emocinis tobulėjimas. Jūs galite vaikui duoti pirmąsias užuojautos pamokas ir padovanoti jam neįkainojamą gyvenimišką patirtį.

5. Apsaugoti nuo visko pasaulyje

Jūs galite namuose sukurti sterilią aplinką ir visiškai saugią aplinką, tačiau tada už jūsų namų ribų vaikas bus visiškai bejėgis. Leiskite vaikui visapusiškai susipažinti su pasauliu. Žinoma, jums prižiūrint.

6. Labai uoliai girti vaiką

Perdėtas gyrimas gali duoti priešingą rezultatą. Pirma, jūsų emocinė reakcija gali vaikui būti svarbesnė nei realus rezultatas. Antra, vaikas, kuris nuolat giriamas (net už nesėkmingus veiksmus), gali liautis siekti tobulėti. O kam? Juk jį vis tiek pagirs!

7. Neleisti priimti sprendimų

Išugdyti savarankišką žmogų visiškos kontrolės sąlygomis neįmanoma. Suteikite vaikui nors šiek tiek laisvės ir leiskite jam pačiam priimti sprendimus paprastais klausimais: kokius batus apsiauti einant pasivaikščioti, parduotuvėje pirkti raudonus ar žalius obuolius?

8. Iš anksto nuspėti visus jo norus

Žinoma, jūs vienu žvilgsniu mokate nuspėti, ko vaikas nori. Tačiau leiskite jam pasakyti! Metukų neturintis vaikas moka gestais parodyti, ko jam reikia. Vyresni bando įvardinti daiktus skiemenimis, o vėliau – žodžiais. Turėkite kantrybės ir pastebėsite, kaip greitai jis pradės ugdyti savo bendravimo įgūdžius.

9. Drausti vaikui liesti „suaugusiųjų daiktus"

Jums prižiūrint dauguma „suaugusiųjų" daiktų mažyliui nekelia jokio pavojaus. Dar daugiau – jie skatina vaiko vystymąsi. Pavyzdžiui, sagos ir monetos padeda lavinti jo smulkiąją motoriką. Juk iš puodo ir samčio išeina puikus muzikos instrumentas!

10. Netikėti vaiko jėgomis ir galimybėmis

Kalbėti dar nemokantis vaikas, išgirdęs muziką, „dainuoja"? Na ir kas. Metų vaikas rodo susidomėjimą raidėmis ir skaičiais? Jam dar per anksti mokytis rašyti ir skaityti! Trimetis padaro 20 pritūpimų, o jūs nematote jame čempiono? Stenkitės laiku pastebėti, intuityviai pajausti vienokius ar kitokius vaiko polinkius ir padėkite jam juos ugdyti. Patikėkite, jūsų palaikomas vaikas sugeba viską, ko tik panori.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.