10 tėvų klaidų, kurios trukdo vaikui augti

Auginant vaiką, ypač pirmąjį, klaidų išvengti, ko gero, neįmanoma. Tačiau žinant, kokios jos yra dažniausios, galima pamėginti kai kurių nedaryti.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Kartoti „negalima" šimtą kartų per dieną

Perlėkti per balas? Negalima! Paglostyti šunį? Negalima! Paragauti piešimo kreidelės? Jokiu būdu! Kiekvienas nepagrįstas tėvų draudimas trukdo vaikui pažinti pasaulį ir visas jo spalvas bei atgraso jo smalsumą. Jeigu vaikas šiek tiek palaižys tos kreidos, nieko baisaus nenutiks. Kaip dar jam sužinoti, skani ji ar ne?

2. Nuolat sugalvoti, ką jis turėtų veikti

Vos pabaigė piešti, iškart ištraukiate plastiliną. Toliau – konstruktorius, kinetinis smėlis, abėcėlės kortelės... Vaikas tikrai nenuobodžiauja! Tačiau tikrai neturi galimybės ugdyti kūrybinio mąstymo ir iniciatyvumo. Duokite vaikui laisvo laiko ir galimybę rinktis – tegul jis pats nusprendžia, kuo nori užsiimti. Bent jau kartais!

3. Taikyti fizines bausmes

Daugybė mokslinių tyrimų parodė, kad egzistuoja tiesioginis ryšys tarp fizinių bausmių ir vaiko raidos atsilikimo. Bandykite rasti kitą savo neigiamų emocijų išliejimo būdą.

4. Drausti kištis į „suaugusiųjų reikalus"

Net naujagimiai sugeba atpažinti suaugusiųjų emocijas. Jeigu jūs esate nusiminę, vaikas būtinai tai pajus. Paaiškinkite mažyliui suprantamais žodžiais, kas vyksta, paklauskite jo patarimo. Juk vaiko vystymasis – tai ne tik įvairių įgūdžių ir gebėjimų ugdymas, bet ir emocinis tobulėjimas. Jūs galite vaikui duoti pirmąsias užuojautos pamokas ir padovanoti jam neįkainojamą gyvenimišką patirtį.

5. Apsaugoti nuo visko pasaulyje

Jūs galite namuose sukurti sterilią aplinką ir visiškai saugią aplinką, tačiau tada už jūsų namų ribų vaikas bus visiškai bejėgis. Leiskite vaikui visapusiškai susipažinti su pasauliu. Žinoma, jums prižiūrint.

6. Labai uoliai girti vaiką

Perdėtas gyrimas gali duoti priešingą rezultatą. Pirma, jūsų emocinė reakcija gali vaikui būti svarbesnė nei realus rezultatas. Antra, vaikas, kuris nuolat giriamas (net už nesėkmingus veiksmus), gali liautis siekti tobulėti. O kam? Juk jį vis tiek pagirs!

7. Neleisti priimti sprendimų

Išugdyti savarankišką žmogų visiškos kontrolės sąlygomis neįmanoma. Suteikite vaikui nors šiek tiek laisvės ir leiskite jam pačiam priimti sprendimus paprastais klausimais: kokius batus apsiauti einant pasivaikščioti, parduotuvėje pirkti raudonus ar žalius obuolius?

8. Iš anksto nuspėti visus jo norus

Žinoma, jūs vienu žvilgsniu mokate nuspėti, ko vaikas nori. Tačiau leiskite jam pasakyti! Metukų neturintis vaikas moka gestais parodyti, ko jam reikia. Vyresni bando įvardinti daiktus skiemenimis, o vėliau – žodžiais. Turėkite kantrybės ir pastebėsite, kaip greitai jis pradės ugdyti savo bendravimo įgūdžius.

9. Drausti vaikui liesti „suaugusiųjų daiktus"

Jums prižiūrint dauguma „suaugusiųjų" daiktų mažyliui nekelia jokio pavojaus. Dar daugiau – jie skatina vaiko vystymąsi. Pavyzdžiui, sagos ir monetos padeda lavinti jo smulkiąją motoriką. Juk iš puodo ir samčio išeina puikus muzikos instrumentas!

10. Netikėti vaiko jėgomis ir galimybėmis

Kalbėti dar nemokantis vaikas, išgirdęs muziką, „dainuoja"? Na ir kas. Metų vaikas rodo susidomėjimą raidėmis ir skaičiais? Jam dar per anksti mokytis rašyti ir skaityti! Trimetis padaro 20 pritūpimų, o jūs nematote jame čempiono? Stenkitės laiku pastebėti, intuityviai pajausti vienokius ar kitokius vaiko polinkius ir padėkite jam juos ugdyti. Patikėkite, jūsų palaikomas vaikas sugeba viską, ko tik panori.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (1)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?