www.tavovaikas.lt
2017 m. rugsėjo 5 d. 00:05
Bendri žaidimai ir bendra veikla turėtų tik džiuginti, jei ne tam tikrais atvejais įvykstantis pokytis: tėvai mano, kad vaikui padeda, o iš tiesų ima kažką daryti arba žaisti vietoje vaiko. Vaikas tokiu atveju įsitikina, kad yra dar mažas ir nepajėgus. Kitaip tariant, kam stengtis, jei mama ar tėtis už jį viską padarys. Kaip žaisti kartu su vaiku, bet ne vietoje jo?
1. Kai mėginate padėti vaikui, įsitikinkite, kad šios pagalbos jam iš tikrųjų reikia.
Tokiais atvejais, kai pagalba būtina, vaikas paprastai tiesiogiai kreipiasi į suaugusįjį prašydamas jos arba akivaizdžiai matyti, kad vaikas emociškai nesusitvarko su užduotimi ir tai jam kelia stresą.
Jei mažylis įsitraukęs į žaidimą ar veiklą, bet ilgai mąsto ir ką nors daro lėtai, tai jokiais būdais nėra signalas, kad jam reikalinga pagalba. Pagarbiai žvelkite į vaiko pastangas ir kantriai vertinkite tempą, kuris jūsų vaikui yra tinkamas.
2. Iš pradžių pasistenkite pagalbą suteikti patarimais, o tik po to – veiksmais.
Štai pavyzdys, padėsiantis aiškiau įsivaizduoti situaciją. Vaikas žaidžia su konstruktoriumi, bet jam nepavyksta sujungti vienos detalės su kita. Iš pradžių pasiūlykite vaikui paspausti stipriau arba patarkite pažiūrėti, ar yra kitų tos pačios spalvos kaladėlių.
Kad jaustumėtės geriau ir nekiltų pagunda tai padaryti vietoj vaiko, įsivaizduokite, kad jūsų rankos tą akimirką paprasčiausiai yra užimtos. Tik po to, jei vis dar yra būtinybė, parodykite vaikui patys, kaip susidoroti su kilusiu sunkumu. Rekomenduojama visada stengtis veiksmus derinti su juos apibūdinančiais žodžiais.
3. Padėkite vaikui užduodami pagalbinius klausimus, kurie gali būti atviri arba uždari.
Jei klausimas uždaras, jame jau pateikiamas atsakymas arba atsakymo variantas. „Tiesa, kad ši detalė tinka čia labiausiai?“ – štai uždaro klausimo pavyzdys.
Atviri klausimai skatina vaiką patį pagalvoti ir suteikia peno apmąstymams. „Kaip manai, kokia kaladėlė čia tinka labiausiai?“ – štai atviro klausimo pavyzdys.
Padėdami vaikui stenkitės dažniau pateikti atvirus klausimus, kad vaikas galėtų šiek tiek pamąstyti pats.
Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?
Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.
Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.
Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.
Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.
Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.
Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.
Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?
Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.
Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.
Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.
Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.
Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."
Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.
Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?
DAUGIAU ⟩