4 dalykai, kurie išveda iš kantrybės: kaip nepratrūkti ir neišsilieti ant vaikų?

 (9)
Kiekviena moteris, dar prieš tapdama mama, turi šiokį tokį įsivaizdavimą, kokia ji bus motina savo mažyliui. Tačiau lūkestį būti idealia mama neretai sugriauna kasdienybė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mamos nenoriai apie tai garsiai kalba, tačiau susilaukus vaikelio, neretai aplanko mintys, kad "esu bjauri mama", "nieko nesugebu", "nemyliu savo vaiko". Jaunas mamas apimantis pyktis ir agresija, turi priežastis, kurias žinant, galima jų išvengti.

Mama pyksta: 4 agresijos priežastys ir kaip ją pašalinti

Nuovargis

Kiekvienai mamai pažįstamas nuovargis nuo nemiegotų naktų, nesibaigiančių buities darbų ir riboto bendravimo. Juolab nelengva toms mamoms, kurios viską turi daryti pačios, be vyro, močiučių ar auklių. Taip pat jas slegia visuomenės lūkesčiai, ką privalo daryti gera motina: maitinti vaiką, juo rūpintis, žaisti su juo, lavinti. Bet vaiką auginanti moteris yra dar ir žmona bei namų šeimininkė: ji turi tvarkyti namus, gaminti maistą ir pan.

Nenuostabu, kad moterys pervargsta, joms būtina pailsėti. Tačiau ne visos moterys leidžia sau pailsėti, jos siekia viską spėti, padaryti dar tai ir šitai, o kai kurios apskritai jaučia kaltę, jei tiesiog ilsisi. Kaip pasekmė atsiranda susierzinimas, pyktis.

Ką daryti?

Pasistenkite į begalinių buities darbų sąrašą įtraukti ir privalomą poilsį. Galite skirti bent penkias-dešimt minučių per dieną arbatai, knygai, socialiniams tinklams. Įtraukite į dienotvarkę ir privalomą pasivaikščiojimą vienumoje – išeikite bent dešimčiai-penkiolikai minučių. Atkreipkite dėmesį į tai, ar daug darote už vaiką, kiek prisiimate darbų ir ar vaikui naudingas toks mamos aukojimasis? Svarbu nepamiršti, kad vaikai visko mokosi iš tėvų, įskaitant ir tai, kaip tėvai ilsisi, ar apskritai suteikia sau tokią galimybę.

Netinkamas vaikų elgesys

Ką reiškia netinkamas elgesys? Vieniems tėvams tai vaikų neklusnumas, kitiems – kaprizai ir isterijos (kurie būdingi kriziniais raidos laikotarpiais). Daugumai mamų tokiomis akimirkomis sunku įveikti savo bejėgiškumą – juk ji niekaip negali paveikti vaiko.

Ką daryti?

Be abejo, stengtis išsiaiškinti tokio elgesio priežastis.

  • Atkreipkite dėmesį į jūsų šeimoje nustatytas taisykles. Ar jos iš tiesų aiškiai apibrėžtos ir suprantamos? Labai svarbu būti nuosekliais ir nekeisti taisyklių pagal nuotaiką. Į taisyklių kaitą vaikas reaguos kaprizais.

  • Atkreipkite dėmesį į tai, kas jūsų šeimoje viršiausias. Jei visi yra pavaldūs vaikui ir viskas sukasi aplink jį, jam pačiam gali kilti nerimas dėl jam patikėtos valdžios. Žinoma, jis stengsis elgtis kaip viršiausias – reiškia, jūsų neklausys. Svarbu sau priminti, kad santykiuose su vaiku suaugęs ir viršesnis esate jūs.

  • Dažnai vaikas savo blogu elgesiu atitraukia tėvus nuo jų pačių problemų. Vaikai labai jautrūs ir dažnai savo elgesiu iškrauna mamos sukauptą įtampą ar nepasitenkinimą. Pasistenkite stebėti savo nerimą ir susitvarkyti su juo pačios.

  • Amžiaus krizės. Tokiais laikotarpiais vaikas gali tapti kaprizingu, nenuosekliu, užsispyrusiu. Svarbu prisiminti, kad tai laikinas raidos etapas ir jis praeis.

Prisikaupusios emocijos

Ir čia mes vėl turime mitą apie tobulus tėvus. Šis mitas byloja, kad tėvai gimus vaikui laimingi, jie ne tik neišreiškia neigiamų emocijų, bet jų ir nejaučia. O juk realybėje visi tėvai jaučia ir nepasitenkinimą, ir nusivylimą, ir susierzinimą, ir pyktį. Bet tokios emocijos gali sukelti dar ir baimę – ar aš iš tiesų gera mama, jei dabar jaučiu susierzinimą? Neigiamos emocijos kaupiasi, o tada mama nebeišlaiko ir praranda kontrolę.

Ką daryti?

Visų pirma priimti faktą, kad jūs esate žmogus, o žmonės jaučia įvairias emocijas. Įvardykite tai, ką jaučiate šią akimirką. Pasistenkite suprasti, kaip jį galima būtų saugiai išreikšti. Nepamirškite, kad vaikas jaučia jūsų įtampą, bet nesupranta, kas su jumis vyksta. Taip jūs galėsite padėti jam geriau sužinoti apie jausmus, kuriuos jaučiate, ir kuriuos jis galės pastebėti ir savyje, mokės juos įvardyti. Pavyzdžiui: aš dabar labai pykstu, man reikia pabūti vienai.

Girdėdamas įvardytus jausmus, vaikas vėliau sugebės geriau su jais susitvarkyti.

Tėvų lūkesčiai

Jau nėštumo metu tėvai kuria planus, svajoja apie tai, koks bus jų vaikas. Kai vaikas ateina į šį pasaulį, tėvai pamato, kad jis funkcionuoja kitaip, kad visi tie lūkesčiai ir viltys, kuriuos jie siejo su vaiku, neatitinka realybės. Tai gali sukelti nusivylimą, susierzinimą, pyktį. Vaikai, pastebėję, kad neatitinka tėvų lūkesčių, gali užsidaryti, atitolti nuo jų.

Ką daryti?

Labai svarbu pradėti priimti vaiką tokį, koks jis yra, atskirti jį nuo savo lūkesčių ir svajonių. Nes vaikas pats niekaip negali izoliuoti savęs nuo tėvų vilčių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.

Ko mes galime pasimokyti iš skandinavų, kurie augina laimingiausius vaikus pasaulyje

Danija pasaulyje garsi Andersono pasakomis, LEGO žaislais ir laimingiausios pasaulyje tautos reitingu. Tai viena mažesnių Europos valstybių, negalinti pasigirti giedru dangumi, bet jau daug metų garsėjanti kaip giedros nuotaikos „receptą“ atradusi šalis. Kokios gi šio recepto dedamosios dalys?

Tik 9 sakiniai, bet juose telpa visa motinystės ir tėvystės esmė

Apie vaikų auklėjimą yra prirašyta tonos knygų, tačiau svarbiausia esmė telpa vos į 9 sakinius. Štai jie.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė

Šiuo metu ankstyvojo ugdymo idėjos vis labiau populiarėja. Apie jas pasakoja vaikų darželių tinklo „Šilagėlė“ pedagogė Ilona Orlova.

Žaidimo svarba vaiko gyvenime

Kodėl sakoma, kad svarbiausias mažo vaiko „darbas“ yra žaidimas? Ko išmoksta vaikai žaisdami? Apie tai pasakoja VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė.

Žvilgsnis į Kalėdų Senelio dovanų maišą: geidžiamiausi vaikų rinkiniai

Laukdami gražiausios metų šventės galvojame apie mums brangius žmones, o ypač apie savo mylimiausius vaikus – kokia dovana nudžiuginsime juos stebuklingą Kalėdų rytą?

Trečiųjų metų krizė: kaip tinkamai sureaguoti į netinkamą vaiko elgesį (1)

Dažnai girdime sakant, jog pirmoji paauglystė prasideda vos trijų. Jaunus tėvelius tai gali gerokai neraminti. Išsireiškimas „trečiųjų metų krizė“ plačiai vartojamas, tačiau taip ir nepaaiškinama, kaip elgtis tėvams atšventus trečiąjį gimtadienį.

Didysis 2018 metų horoskopas visiems Zodiako ženklams (1)

2018-aisiais žvaigždės pataria tėvams kuo labiau pasistengti suprasti savo mažuosius, skirti jiems dėmesio ir laiko. Verčiau atsisakyti nereikalingų priekaištų, o štai nuoširdaus rūpesčio per daug nebus. Tuomet ne tik pagerės vaikų ir tėvų santykiai, bet ir padidės mažųjų savivertė, jie ims labiau pasitikėti savimi ir kitais, gerbs suaugusiuosius.

Išsiskirdamas su mama vaikas verkia: ką patars psichologė (3)

Išsiskiriant ar atsisveikinant su vaiku, kai mama išeina į darbą arba atvedus jį į darželį, neretai patiriama daug emocijų: vaikas verkia, nenori paleisti tėvų. Kaip elgtis panašiose situacijose, pataria psichologė.

Svarbi taisyklė, kurios turi nepamiršti 2 metų vaikus auginantys tėvai

Dvejų metų vaiką auginanti mama pastebi, kad jos sūnus nuolat mėto daiktus ant žemės. Psichologės patarimai skaitytojai, kaip tinkamai sureaguoti tokioje situacijoje.

Kokių vaikų auklėjimo paslapčių galime pasimokyti iš žydų (24)

Kone trečdalis Nobelio premijos laureatų, daugybė žinomų teisininkų, verslininkų, populiarių menininkų yra žydų tautybės. Žydų tautybė yra tarsi kokybės ženklas. Vieni jais žavisi, kiti pavydi, tačiau abejingųjų šiai tautai nėra. Kur slypi žydų tautos išskirtinumas?

Numerologė: kuo ypatingi vaikai, gimę bet kurio mėnesio 9, 18, 27 dienomis (1)

Numerologė Julija Kubiliūtė dalijasi su mumis savo žiniomis apie tai, kokią užkoduotą informaciją apie save atsineša tam tikrą mėnesio dieną gimdamas vaikas.

Mamos ir anytos nesutarimai dėl vaiko auginimo: ką patars specialistė (21)

Redakcija gavo jaunos mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo apie bendravimą su anyta, vaiko močiute. Mamai skaudu, kad anyta dažnai komentuoja vaiko auginimą ir taip tarsi nuvertina mamos pastangas.

Vaikas rodo ožius mamai, o su kitais būna auksinis: psichologės komentaras (2)

Turbūt, nereta šeima susiduria su situacija, kuomet su kitais žmonėmis vaikas būna ramesnis, paklusnesnis ir geriau elgiasi negu savo tėvų akivaizdoje. Kodėl taip nutinka ir ar galima tokį elgesį pakoreguoti?