4 dalykai, kurie išveda iš kantrybės: kaip nepratrūkti ir neišsilieti ant vaikų?

 (9)
Kiekviena moteris, dar prieš tapdama mama, turi šiokį tokį įsivaizdavimą, kokia ji bus motina savo mažyliui. Tačiau lūkestį būti idealia mama neretai sugriauna kasdienybė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mamos nenoriai apie tai garsiai kalba, tačiau susilaukus vaikelio, neretai aplanko mintys, kad "esu bjauri mama", "nieko nesugebu", "nemyliu savo vaiko". Jaunas mamas apimantis pyktis ir agresija, turi priežastis, kurias žinant, galima jų išvengti.

Mama pyksta: 4 agresijos priežastys ir kaip ją pašalinti

Nuovargis

Kiekvienai mamai pažįstamas nuovargis nuo nemiegotų naktų, nesibaigiančių buities darbų ir riboto bendravimo. Juolab nelengva toms mamoms, kurios viską turi daryti pačios, be vyro, močiučių ar auklių. Taip pat jas slegia visuomenės lūkesčiai, ką privalo daryti gera motina: maitinti vaiką, juo rūpintis, žaisti su juo, lavinti. Bet vaiką auginanti moteris yra dar ir žmona bei namų šeimininkė: ji turi tvarkyti namus, gaminti maistą ir pan.

Nenuostabu, kad moterys pervargsta, joms būtina pailsėti. Tačiau ne visos moterys leidžia sau pailsėti, jos siekia viską spėti, padaryti dar tai ir šitai, o kai kurios apskritai jaučia kaltę, jei tiesiog ilsisi. Kaip pasekmė atsiranda susierzinimas, pyktis.

Ką daryti?

Pasistenkite į begalinių buities darbų sąrašą įtraukti ir privalomą poilsį. Galite skirti bent penkias-dešimt minučių per dieną arbatai, knygai, socialiniams tinklams. Įtraukite į dienotvarkę ir privalomą pasivaikščiojimą vienumoje – išeikite bent dešimčiai-penkiolikai minučių. Atkreipkite dėmesį į tai, ar daug darote už vaiką, kiek prisiimate darbų ir ar vaikui naudingas toks mamos aukojimasis? Svarbu nepamiršti, kad vaikai visko mokosi iš tėvų, įskaitant ir tai, kaip tėvai ilsisi, ar apskritai suteikia sau tokią galimybę.

Netinkamas vaikų elgesys

Ką reiškia netinkamas elgesys? Vieniems tėvams tai vaikų neklusnumas, kitiems – kaprizai ir isterijos (kurie būdingi kriziniais raidos laikotarpiais). Daugumai mamų tokiomis akimirkomis sunku įveikti savo bejėgiškumą – juk ji niekaip negali paveikti vaiko.

Ką daryti?

Be abejo, stengtis išsiaiškinti tokio elgesio priežastis.

  • Atkreipkite dėmesį į jūsų šeimoje nustatytas taisykles. Ar jos iš tiesų aiškiai apibrėžtos ir suprantamos? Labai svarbu būti nuosekliais ir nekeisti taisyklių pagal nuotaiką. Į taisyklių kaitą vaikas reaguos kaprizais.

  • Atkreipkite dėmesį į tai, kas jūsų šeimoje viršiausias. Jei visi yra pavaldūs vaikui ir viskas sukasi aplink jį, jam pačiam gali kilti nerimas dėl jam patikėtos valdžios. Žinoma, jis stengsis elgtis kaip viršiausias – reiškia, jūsų neklausys. Svarbu sau priminti, kad santykiuose su vaiku suaugęs ir viršesnis esate jūs.

  • Dažnai vaikas savo blogu elgesiu atitraukia tėvus nuo jų pačių problemų. Vaikai labai jautrūs ir dažnai savo elgesiu iškrauna mamos sukauptą įtampą ar nepasitenkinimą. Pasistenkite stebėti savo nerimą ir susitvarkyti su juo pačios.

  • Amžiaus krizės. Tokiais laikotarpiais vaikas gali tapti kaprizingu, nenuosekliu, užsispyrusiu. Svarbu prisiminti, kad tai laikinas raidos etapas ir jis praeis.

Prisikaupusios emocijos

Ir čia mes vėl turime mitą apie tobulus tėvus. Šis mitas byloja, kad tėvai gimus vaikui laimingi, jie ne tik neišreiškia neigiamų emocijų, bet jų ir nejaučia. O juk realybėje visi tėvai jaučia ir nepasitenkinimą, ir nusivylimą, ir susierzinimą, ir pyktį. Bet tokios emocijos gali sukelti dar ir baimę – ar aš iš tiesų gera mama, jei dabar jaučiu susierzinimą? Neigiamos emocijos kaupiasi, o tada mama nebeišlaiko ir praranda kontrolę.

Ką daryti?

Visų pirma priimti faktą, kad jūs esate žmogus, o žmonės jaučia įvairias emocijas. Įvardykite tai, ką jaučiate šią akimirką. Pasistenkite suprasti, kaip jį galima būtų saugiai išreikšti. Nepamirškite, kad vaikas jaučia jūsų įtampą, bet nesupranta, kas su jumis vyksta. Taip jūs galėsite padėti jam geriau sužinoti apie jausmus, kuriuos jaučiate, ir kuriuos jis galės pastebėti ir savyje, mokės juos įvardyti. Pavyzdžiui: aš dabar labai pykstu, man reikia pabūti vienai.

Girdėdamas įvardytus jausmus, vaikas vėliau sugebės geriau su jais susitvarkyti.

Tėvų lūkesčiai

Jau nėštumo metu tėvai kuria planus, svajoja apie tai, koks bus jų vaikas. Kai vaikas ateina į šį pasaulį, tėvai pamato, kad jis funkcionuoja kitaip, kad visi tie lūkesčiai ir viltys, kuriuos jie siejo su vaiku, neatitinka realybės. Tai gali sukelti nusivylimą, susierzinimą, pyktį. Vaikai, pastebėję, kad neatitinka tėvų lūkesčių, gali užsidaryti, atitolti nuo jų.

Ką daryti?

Labai svarbu pradėti priimti vaiką tokį, koks jis yra, atskirti jį nuo savo lūkesčių ir svajonių. Nes vaikas pats niekaip negali izoliuoti savęs nuo tėvų vilčių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.