5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Žaidimai ir bendra visos šeimos veikla, mokanti vaiką švelnumo

Psichologai jau seniai domisi, kokį poveikį vaikų raidai daro artimiausioje jų aplinkoje įgytas auklėjimas. Nors yra manančių, kad tėvai gali stengtis nesistengę, nes pirmiausia dominuoja įgimti charakterio bruožai (kai kurie vaikai, gyvenę visiškai skirtingose aplinkose, suaugę yra labai panašūs, o kiti, priešingai, nors augo vienoje šeimoje, yra stebėtinai skirtingos asmenybės). Nepaisant šių nuomonių, vaikų psichologai atrado įtikinamų ryšių tarp auklėjimo stiliaus ir poveikio vaiko raidai, charakterio formavimuisi.

Jei kasdien sukate galvą, kokie žaidimai ir bendra visos šeimos veikla vaiką gali išmokyti švelnumo, meilumo ir leidžia jam jaustis mylimu bei labai svarbiu, siūlome keletą idėjų.

Kasdienybę paverskite žaidimais

Jei manote, kad žaidimams būtini žaislai, labai klystate (su jais vaikui geriau užsiimti, kai jis būna vienas). Galima sugalvoti labai daug lavinančių žaidimų, kuriems tereikia minimalių priemonių. Pavyzdžiui, teigiamai veikiantys smulkiąją motoriką žaidimai, kuriuos kiekvienas tėvelis gali integruoti į buitinių darbų rutiną.

Pabandykite smagų užsiėmimą, kuriam prireiks tik folijos. Kartu su vaiku iš folijos padarykite vikšrą. Padėkite vikšrą tolėliau, o tuomet kartu su vaiku nušliaužkite (kaip vikšras) be rankų ir kojų iki jo. Pasiekę tikslą, jus tapsite drugeliu ir į pradžią grįšite plasnojant ištiestomis rankomis. Ne tik puiki mankšta, bet ir veikla, kurios metu vaiką galėsite mokyti visus veiksmus atlikti ramiai, švelniai. Taip pat galėsite paaiškinti, kaip gyvenime iš pirmo žvilgsnio nesimpatiški dalykai virsta nuostabiai gražiais.

Namuose, kai pavargstate nuo fizinių jėgų reikalaujančių žaidimų, galite su vaikais išbandyti ramesnius, tačiau ne mažiau svarbius vaiko pasaulėžiūros formavimuisi užsiėmimus. Pavyzdžiui, „pamėgdžiok mane". Vaiką pabučiuokite, apkabinkite, suspauskite rankytę, paglostykite. Tada (ta pačia eilės tvarka) jis pakartoja visus veiksmus ir prideda kažką savo. Ir taip visi šeimos nariai kartoja. Labai smagu ir kiekvienas gauna pliūpsni šilumos bei gerų emocijų.

Veikla su naminiais gyvūnėliais

Niekas negalėtų prieštarauti, kad vaiko augimui ir vystymuisi yra svarbu susipažinimas su jį supančia gyvybe. Vienas iš būdų tai padaryti - pažintis ir bendravimas su naminiais gyvūnėliais. Visi sutiks, kad augintiniai plečia vaiko akiratį, padeda geriau pažinti pasaulį, suvokti gyvenimą ir išmokti dalintis šiluma. Mažieji sužino, kad reikia gyvūnui atleisti už visokius nusižengimus, klaidas ir toliau jį mylėti. Naminiai gyvūnėliai moko vaikus kovoti su liūdesiu, sielvartu, ugdo jų atsakingumą ir rūpestingumą.

Psichologai tikina, kad vaikas, užaugęs kartu su šunimi ar kitu naminiu gyvūnu, yra labiau empatiškas jį supančiai aplinkai, draugiškiau elgiasi su kitais vaikais. Augintinis padeda ugdyti meilę, dvasinį atvirumą, atsakomybę, pareigos jausmą, įgyti pasitikėjimo savimi, gerina socialinius įgūdžius. Vaikai, kurių šeimose puoselėjama meilė gyvūnams, paaugę lengviau susiranda draugų. Mažieji su gyvūnais realizuoja švelnumo poreikį, nes gali liesti, glostyti, apkabinti savo augintinį. Aišku, pavyzdį, kaip tai daryti atsakingai ir saugiai, turėtų duoti tėvai.

Raminanti rankų prisilietimo galia - masažas

Turbūt kiekviena mama ar tėtis patvirtins mylintys savo vaiką. Tačiau ar mažylis tikrai jaučia tą meilę, ar sugebame ją parodyti taip, kad vaikas suprastų? Jei mes vieni kitus geriausiai suprantame iš pasakytų žodžių, tai vaikams svarbesni kiti dalykai. Vaikas laimingas, kai jaučia šalia brangių žmonių širdžių plakimą, švelnias jų rankas. To niekada neatstos net ir patys moderniausi bei brangiausi žaislai. Jiems svarbu girdėti ne muziką, o mamos ar tėčio balsą. Matyti ne kompiuterio ekraną, o mylinčias tėvų akis. Jausti ne čiulptuko gumos, o mamos pieno skonį.

Per prisilietimus mažas vaikas geriausiai pažįsta jį supantį pasaulį, įvertina, ar jis saugus. Vos gimęs kūdikis saugiausiai jaučiasi ant mamos krūtinės, visu savo kūneliu reaguodamas į jos šilumą ir širdies plakimą. Kaip tą lietimo poreikį palaikyti ir vaikui paaugus? Vienas iš būdų - masažas.

Jeigu vaikas yra sveikas, kiekviena mama pati namuose gali jį masažuoti. Aišku, reikia pasidomėti, kaip teisingai tai daryti. Per prisilietimus perteikiama meilė, švelnumas, suteikiamas saugumo jausmas. Tai padės sustiprinti jūsų santykius, vaikas jausis ramesnis, atsipalaidavęs, mylimas. Taip pat teigiama, kad masažas pagerina virškinamojo trakto veiklą ir maisto virškinimą, neurologinį vystymąsi, padeda kūdikiui kiečiau miegoti.

Pasikalbėjimai žaidžiant

Vienas iš būdų išreikšti meilę emociniame lygmenyje - sakyti pagiriančius, padrąsinančius arba malonius žodžius. Įvertinimo žodžiai puikiai perteikia meilę. Net jei jūsų vaikas dar tik kūdikis, kalbėkite su juo, meiliai jį girkite. Na, o su vyresniu vaiku tai gali būti bene vienintelis būdas užmegzti artimą ryšį. Gerus žodžius sakykite visiems savo šeimos nariams, tegul tai tampa įprastu dalyku.

Nepamirškite įvertinti net nedidelius vaiko pasiekimus - gražiai sutvarkytus žaislus, pagalbą buityje, gražią aprangą, piešinį, ištartą žodį. Nors patarimas meiliai ir nuoširdžiai kalbėtis atrodo savaime suprantamas, tačiau neretai tai tiesiog užmirštame... Gėris ir švelnumas gimdo analogiškus jausmus kituose žmonėse - vaikus tai skatina būti nuoširdžiais, su meile žvelgti į kitus žmones.

Kartais mūsų žodžiai byloja vienus dalykus, o intonacija - visai kitus. Taip vaikams mes siunčiame dviprasmišką žinutę (jie labai jaučia tokį nenuoširdumą). Meilės žodžiai, pasakyti irzliu tonu, nebus priimti ir suprasti.

Turėkite bendrų šeimos tradicijų

Prisiminkite savo vaikystę. Kas ryškiausiai iš jos likę? Tikriausiai atmintyje iššoka įvairios šventės ir tradicijos, jūsų namų ritualai, kurie metai iš metų kartodavosi. Tradicijų visapusiškumas pirmiausia pasireiškia tuo, kad įtraukia visus šeimos narius, visiems sukelia geras emocijas. Net ir bendravimas, kuris atrodo toks paprastas ir įprastas reiškinys, šeimos švenčių ir tam tikrų tradicijų metu tampa gilesnis bei prasmingesnis.

Paprastas šeimos tradicijas galima susikurti tiesiog kasdieninėje veikloje. Pasikartojantis ritualas vakarais skaityti pasaką padeda vaikui jaustis saugiu ir mylimu. Be to, skaitymas garsiai lavina vaiko kalbinius gūdžius. Pakilnoti, pasupti, pamėtyti vaiką - tai ne tik smagus užsiėmimas, bet ir nauda: jis mokosi suprasti savo kūną, lavėja jo stambioji motorika.

Susikurkite kiekvieno savaitgalio tradiciją keliauti į turgų, su tėveliais nešynėje gali būti net ir visai mažas kūdikis. Vaikui ūgtelėjus, galima jį įtraukti į namų ruošos ir buitinius darbus. Bendras maisto gaminimas visiems dovanoja daug smagių akimirkų, ir taip pagaminti patiekalai - daug skanesni!

Tai paprastos bendravimo gudrybės, kurios turi didelį poveikį asmenybės formavimuisi. Psichologai nustatė, kad suaugusiam žmogui, kad jis gerai jaustųsi, reikia bent 20 kartų per parą būti paliestam artimo žmogaus. Vaikams, kuo jie mažesni, tuo šis poreikis yra stipresnis. Kūdikis nurimsta vos tik mama ar tėtis jį paima ant rankų. Tėvų artumas, prisilietimai, švelnumas net ir paaugusiam vaikui reikalingi lyg maistas.

Sakoma, kad kūdikiui, kurį tėvai dažnai palaiko ant rankų, apkabina, bučiuoja, formuojasi sveikesnės emocijos nei tam vaikeliui, kuris ilgesnį laiką nepatiria fizinio kontakto. Įvairūs žaidimai ir visa šeimos veikla vaiką moko švelnumo, meilumo, leidžia jam jaustis, kad šalia yra jį mylintys ir saugantys žmonės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Populiariausi vaikų vardai Danijoje: kai kurie patiks ir lietuviams

Populiariausių vardų mados keičiasi gana palengva.

Patarimai, kaip surengti jaukias ir subtilias krikštynas

Krikštynos paprastai rengiamos, kai gamta žydi ir spinduliuoja visu savo grožiu bei gyvybe. Po Krikšto sakramento ateina antrasis etapas – įamžinti brangias akimirkas, nes krikštynos būna vieną kartą gyvenime.

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.