Ar 1 metų vaikas darželyje lengviau pripranta, negu vyresnis

 (55)
Aplinkiniai ragina jauną mamą nebijoti atiduoti vaiko į darželį sulaukus vienerių metukų. Tačiau mama abejoja, ar jos dukrytė ne per maža.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš Eglės laiško:

„Auginu 8 mėnesių dukrytę, jai rugsėjį bus 15 mėnesių. Man daug kas aplink sako, kad užrašyčiau ją į darželį. Kad tokio amžiaus bus lengva pripratinti, ji nieko nesupras ir lengvai pripras. Sakykite, kokia psichologo nuomonė, ar normalu vaiką leisti į darželį metukų?

Suprantu, kad kokioj Prancūzijoj ar Amerikoj vaikus 3 mėnesių suneša į priežiūros centrus ir mamos iškeliauja dirbti. Tačiau ten, manau, priežiūra tų mažų vaikų yra kitokia, pas mus Lietuvoje viena auklėtoja daugybei vaikų. Mano širdis sako, kad dar per anksti, bet jaučiu aplinkos spaudimą, kad nebūčiau "višta perekšlė" ir leisčiau vaiką socializuotis. Padėkite susigaudyti jausmuose“.

Atsako Milda Čeikienė, Individualiosios psichologijos instituto konsultantų programos dalyvė, www.ipi.lt.

Sveika, Egle,

vaikams iki 3 metų galima sakyti dar nereikia kitų vaikų - jiems yra geriausia su mama, tėte arba su kitu jį globojančiu suaugusiu žmogumi. Socializuotis, žaisti bendrus žaidimus su kitais vaikais, su džiaugsmu dalintis jie pradeda nuo 3 metų. Dažniausiai su trečiu gimtadieniu vaikai atranda savo „Aš" ir dažniausia jų sakoma frazė "aš pats" išveda ne vieną tėvelį iš kantrybės. Tuomet su tokia aktyviai besiformuojančia asmenybe apsirengti ir išeiti iš namų tampa iššūkiu tiek anksčiau pradėjusiems lankyti darželį, tiek naujai pradedantiems.

Tad argumentas „lengviau pripranta“ kalbant apie mamos pasiruošimą perduoti atsakomybę kitam žmogui globoti ir auginti jos vaiką, čia netinka.

Vesti vienų metukų vaiką į darželį ar ne, priklauso nuo daugelio veiksnių. Kaip ir minėjote, vienas svarbiausių - darželis, vieta kurioje būtų pasirūpinta tokio amžiaus vaiko poreikiais. Tai ir ritmas kitoks, ir grupės mažesnės, ir auklėtojos daug mažiau vaikų prižiūri.

Šiuo metu Lietuvoje, o ypač Vilniuje pridygus privačių darželių, tikrai galima surasti tokias sąlygas metinukui.

Bet ne darželis - svarbiausia, o jūsų jausmai, kuriuose prašote pagalbos susigaudyti. Pagalvokime, kas dar lemia jūsų sprendimą - užrašyti vaiką į darželį ar pabūti namuose su juo? Visuomenės spaudimas netapti "višta perekšle". „Visuomenės" spaudimas nugula į jūsų artimiausių, svarbiausių žmonių lūpas - vyro, tėvų, sesės ar brolio, draugų... Prašote „specialistų“, psichologų patvirtinimo savo norui pabūti su vaiku, tarsi jūsų širdies balso tam neužtenka. Tarsi norėtumėte spaudimą darantiems žmonės kaip mokyklinukė padėti „gydytojo“ atleidimo nuo darbo lapelį.

Deja, psichologai gali tik padėti susivokti jūsų jausmuose, o ne patarimus dalinti. Nes kiekvienam - savo. Jei jūsų draugėms yra normalu grįžti į darbą, tai nebūtinai turi tikti jums.

Sakoma - kai mamai gerai, tai ir vaikui gerai. Kai susivoksite jausmuose, atrasite ramybę, ir jūsų vaikui bus gerai. Tiek su mama, tiek darželyje, tiek su kitu jį mylinčiu suaugusiu žmogumi.

Šiuo metu jums kyla klausimų, kaip suderinti darbą ir motinystę, kaip išsaugoti savo šeimoje lygiaverčius santykius. Pasikonsultuokite su specialistais. Individualios psichologijos konsultantai nuoširdžiame padrąsinančiame pokalbyje pasitelkdami įvairius metodus padeda suprasti savo gyvenimo stilių. Kai įsisąmoninate ir priimate tam tikrus savo elgesio ypatumus, kurie ateina iš jūsų vaikystės patirčių, sprendimai ateina tarsi "savaime".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?

Mamos rekomenduoja: 9 mėgstami blogai apie vaikų auginimą Lietuvoje

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje, kurioje šiuo metu turime daugiau kaip 70 000 fanų, paprašėme tėvų pasidalinti, kokius mamų ar tėčių rašomus tinklaraščius jie stebi.

Skaitydami knygas vaikui, laviname iškart tris jo intelekto sritis

Kokio amžiaus vaikams galima pradėti skaityti knygas? Ką jos duoda vaikui? Paieškokime drauge atsakymų į šiuos klausimus.

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?