Ar 1 metų vaikas darželyje lengviau pripranta, negu vyresnis

 (55)
Aplinkiniai ragina jauną mamą nebijoti atiduoti vaiko į darželį sulaukus vienerių metukų. Tačiau mama abejoja, ar jos dukrytė ne per maža.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš Eglės laiško:

„Auginu 8 mėnesių dukrytę, jai rugsėjį bus 15 mėnesių. Man daug kas aplink sako, kad užrašyčiau ją į darželį. Kad tokio amžiaus bus lengva pripratinti, ji nieko nesupras ir lengvai pripras. Sakykite, kokia psichologo nuomonė, ar normalu vaiką leisti į darželį metukų?

Suprantu, kad kokioj Prancūzijoj ar Amerikoj vaikus 3 mėnesių suneša į priežiūros centrus ir mamos iškeliauja dirbti. Tačiau ten, manau, priežiūra tų mažų vaikų yra kitokia, pas mus Lietuvoje viena auklėtoja daugybei vaikų. Mano širdis sako, kad dar per anksti, bet jaučiu aplinkos spaudimą, kad nebūčiau "višta perekšlė" ir leisčiau vaiką socializuotis. Padėkite susigaudyti jausmuose“.

Atsako Milda Čeikienė, Individualiosios psichologijos instituto konsultantų programos dalyvė, www.ipi.lt.

Sveika, Egle,

vaikams iki 3 metų galima sakyti dar nereikia kitų vaikų - jiems yra geriausia su mama, tėte arba su kitu jį globojančiu suaugusiu žmogumi. Socializuotis, žaisti bendrus žaidimus su kitais vaikais, su džiaugsmu dalintis jie pradeda nuo 3 metų. Dažniausiai su trečiu gimtadieniu vaikai atranda savo „Aš" ir dažniausia jų sakoma frazė "aš pats" išveda ne vieną tėvelį iš kantrybės. Tuomet su tokia aktyviai besiformuojančia asmenybe apsirengti ir išeiti iš namų tampa iššūkiu tiek anksčiau pradėjusiems lankyti darželį, tiek naujai pradedantiems.

Tad argumentas „lengviau pripranta“ kalbant apie mamos pasiruošimą perduoti atsakomybę kitam žmogui globoti ir auginti jos vaiką, čia netinka.

Vesti vienų metukų vaiką į darželį ar ne, priklauso nuo daugelio veiksnių. Kaip ir minėjote, vienas svarbiausių - darželis, vieta kurioje būtų pasirūpinta tokio amžiaus vaiko poreikiais. Tai ir ritmas kitoks, ir grupės mažesnės, ir auklėtojos daug mažiau vaikų prižiūri.

Šiuo metu Lietuvoje, o ypač Vilniuje pridygus privačių darželių, tikrai galima surasti tokias sąlygas metinukui.

Bet ne darželis - svarbiausia, o jūsų jausmai, kuriuose prašote pagalbos susigaudyti. Pagalvokime, kas dar lemia jūsų sprendimą - užrašyti vaiką į darželį ar pabūti namuose su juo? Visuomenės spaudimas netapti "višta perekšle". „Visuomenės" spaudimas nugula į jūsų artimiausių, svarbiausių žmonių lūpas - vyro, tėvų, sesės ar brolio, draugų... Prašote „specialistų“, psichologų patvirtinimo savo norui pabūti su vaiku, tarsi jūsų širdies balso tam neužtenka. Tarsi norėtumėte spaudimą darantiems žmonės kaip mokyklinukė padėti „gydytojo“ atleidimo nuo darbo lapelį.

Deja, psichologai gali tik padėti susivokti jūsų jausmuose, o ne patarimus dalinti. Nes kiekvienam - savo. Jei jūsų draugėms yra normalu grįžti į darbą, tai nebūtinai turi tikti jums.

Sakoma - kai mamai gerai, tai ir vaikui gerai. Kai susivoksite jausmuose, atrasite ramybę, ir jūsų vaikui bus gerai. Tiek su mama, tiek darželyje, tiek su kitu jį mylinčiu suaugusiu žmogumi.

Šiuo metu jums kyla klausimų, kaip suderinti darbą ir motinystę, kaip išsaugoti savo šeimoje lygiaverčius santykius. Pasikonsultuokite su specialistais. Individualios psichologijos konsultantai nuoširdžiame padrąsinančiame pokalbyje pasitelkdami įvairius metodus padeda suprasti savo gyvenimo stilių. Kai įsisąmoninate ir priimate tam tikrus savo elgesio ypatumus, kurie ateina iš jūsų vaikystės patirčių, sprendimai ateina tarsi "savaime".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.