Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės

 (1)
Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.
© Organizatorių nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skatina norą žiūrėti, klausyti ir dainuoti

„Mums vėl teko įdomi ir sudėtinga užduotis iš gausaus tautinio paveldo klodo atrinkti būtent tas lietuviškas daineles, kuriomis norėtume jauniausiajai kartai ir tuo pačiu suaugusiems perteikti tam tikrą informaciją, vertybes, pamokymus, skatinti dainuoti kartu ir taip bendrauti, kurti glaudesnius tarpusavio ryšius", – sako „Tilidūdos" projekto vadovė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslo darbuotoja Aušra Žičkienė. Pasak jos, visų penkių dainelių turinys skiriasi, tačiau jas jungia vieningas ir šįkart visai kitoks vaizdo stilius.

Anot projekto vadovės, daina „Dolijute Dolija" gali būti puikus kontekstas artėjančio Valstybės šimtmečio proga su vaikais imti kalbėtis apie laisvę, drąsą, tautiškumą, pasiaukojimo prasmę. „Galbūt nuliūdusius vaikus pralinksminti galėtų šokti nemokantis oželis („Oželis"). Dainą „Strazdas" neabejotinai prisimins daugelis suaugusiųjų – ją Aistė Smilgevičiūtė jautriai atliko 1999 metų „Eurovizijoje". Vaikučiams animuota nemažiau jaudinanti šios dainos versija. Mažųjų dar laukia įtempto siužeto pasakojimas, prasidedantis idilišku močiutės kepamų bandelių vaizdeliu – „Kepė boba bandeles", o taip pat kiškelio ir voverytės istorija dainoje „Kiškelis"", – pasakoja A. Žičkienė.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės
© Organizatorių nuotr.

Pritaikyta vaikams

Kūrėjų teigimu, animuotos dainos vėl kurtos taip, kad būtų tinkamos vaikams – ne per greitos, kad vaikai spėtų dainuoti kartu, vaizdas – neperkrautas detalių, ne per ryškus. „Dažnai suaugusieji kuria taip, kaip jiems patinka, o ne taip, kaip vaikams būtų tinkama. Manau, turėtume atsakingiau vertinti vaikus pasiekiančius kūrinius", – įsitikinusi A. Žičkienė.

Projektą įgyvendinti vėl ėmėsi Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas. Naujų animacinių klipų kūrimą taip pat finansavo Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija ir JAV veikiantis lietuvių fondas „Iš kartos į kartą". „Labai džiaugiamės, kad šįkart noriai prisidėjo ir Amerikos lietuviai. Šios dainos klausomos ne tik Lietuvoje – jos pasklido po visą pasaulį, kur tik yra lietuvių. Internetu jas pasiekti gali bet kas bet kada", – sako A. Žičkienė.

Dainų aranžuotes vėl kūrė grupės „Skylė" lyderis Rokas Radzevičius, įrašuose girdimi Aistės Smilgevičiūtės ir jau ūgtelėjusio jų sūnaus Eivydo balsai. Už grafiką ir animaciją atsakingas lietuvių kūrėjų kolektyvas „Meinart". Dainelės yra nuolat laisvai prieinamos internete, „Youtube" kanale „Tilidūda dainelės".

Mėgstamiausi

Pirmasis dainelių projektas lietuvių buvo sutiktas labai entuziastingai. Visos dainelės per dvejus metus bendrai surinko beveik 28 milijonus peržiūrų. Pačia mėgstamiausia vaikų dainele tapo „Aš turėjau gaidį", kurioje pristatomi įvairūs naminiai gyvūnai ir jų garsai (12,6 mln. peržiūrų), antrąja – „Tindi rindi riuška" (9 mln. peržiūrų), trečiąja – „Žvirbli žvirbli" (6,7 mln. peržiūrų). Lietuvių žinomiausia „Du gaideliai" atsidūrė aštuntoje vietoje. Daugiausia peržiūrų buvo iš Lietuvos (81 proc.), kitos – iš įvairių Europos šalių ir net kitų žemynų. Projekto vadovė A. Žičkienė džiaugiasi, kad lietuvių šeimos tikrai išmoko daugiau lietuviškų dainų.

Jūsų dėmesiui - naujosios dainelės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.