Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės

 (1)
Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.
© Organizatorių nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skatina norą žiūrėti, klausyti ir dainuoti

„Mums vėl teko įdomi ir sudėtinga užduotis iš gausaus tautinio paveldo klodo atrinkti būtent tas lietuviškas daineles, kuriomis norėtume jauniausiajai kartai ir tuo pačiu suaugusiems perteikti tam tikrą informaciją, vertybes, pamokymus, skatinti dainuoti kartu ir taip bendrauti, kurti glaudesnius tarpusavio ryšius", – sako „Tilidūdos" projekto vadovė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslo darbuotoja Aušra Žičkienė. Pasak jos, visų penkių dainelių turinys skiriasi, tačiau jas jungia vieningas ir šįkart visai kitoks vaizdo stilius.

Anot projekto vadovės, daina „Dolijute Dolija" gali būti puikus kontekstas artėjančio Valstybės šimtmečio proga su vaikais imti kalbėtis apie laisvę, drąsą, tautiškumą, pasiaukojimo prasmę. „Galbūt nuliūdusius vaikus pralinksminti galėtų šokti nemokantis oželis („Oželis"). Dainą „Strazdas" neabejotinai prisimins daugelis suaugusiųjų – ją Aistė Smilgevičiūtė jautriai atliko 1999 metų „Eurovizijoje". Vaikučiams animuota nemažiau jaudinanti šios dainos versija. Mažųjų dar laukia įtempto siužeto pasakojimas, prasidedantis idilišku močiutės kepamų bandelių vaizdeliu – „Kepė boba bandeles", o taip pat kiškelio ir voverytės istorija dainoje „Kiškelis"", – pasakoja A. Žičkienė.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės
© Organizatorių nuotr.

Pritaikyta vaikams

Kūrėjų teigimu, animuotos dainos vėl kurtos taip, kad būtų tinkamos vaikams – ne per greitos, kad vaikai spėtų dainuoti kartu, vaizdas – neperkrautas detalių, ne per ryškus. „Dažnai suaugusieji kuria taip, kaip jiems patinka, o ne taip, kaip vaikams būtų tinkama. Manau, turėtume atsakingiau vertinti vaikus pasiekiančius kūrinius", – įsitikinusi A. Žičkienė.

Projektą įgyvendinti vėl ėmėsi Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas. Naujų animacinių klipų kūrimą taip pat finansavo Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija ir JAV veikiantis lietuvių fondas „Iš kartos į kartą". „Labai džiaugiamės, kad šįkart noriai prisidėjo ir Amerikos lietuviai. Šios dainos klausomos ne tik Lietuvoje – jos pasklido po visą pasaulį, kur tik yra lietuvių. Internetu jas pasiekti gali bet kas bet kada", – sako A. Žičkienė.

Dainų aranžuotes vėl kūrė grupės „Skylė" lyderis Rokas Radzevičius, įrašuose girdimi Aistės Smilgevičiūtės ir jau ūgtelėjusio jų sūnaus Eivydo balsai. Už grafiką ir animaciją atsakingas lietuvių kūrėjų kolektyvas „Meinart". Dainelės yra nuolat laisvai prieinamos internete, „Youtube" kanale „Tilidūda dainelės".

Mėgstamiausi

Pirmasis dainelių projektas lietuvių buvo sutiktas labai entuziastingai. Visos dainelės per dvejus metus bendrai surinko beveik 28 milijonus peržiūrų. Pačia mėgstamiausia vaikų dainele tapo „Aš turėjau gaidį", kurioje pristatomi įvairūs naminiai gyvūnai ir jų garsai (12,6 mln. peržiūrų), antrąja – „Tindi rindi riuška" (9 mln. peržiūrų), trečiąja – „Žvirbli žvirbli" (6,7 mln. peržiūrų). Lietuvių žinomiausia „Du gaideliai" atsidūrė aštuntoje vietoje. Daugiausia peržiūrų buvo iš Lietuvos (81 proc.), kitos – iš įvairių Europos šalių ir net kitų žemynų. Projekto vadovė A. Žičkienė džiaugiasi, kad lietuvių šeimos tikrai išmoko daugiau lietuviškų dainų.

Jūsų dėmesiui - naujosios dainelės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Patarimai, kaip surengti jaukias ir subtilias krikštynas

Krikštynos paprastai rengiamos, kai gamta žydi ir spinduliuoja visu savo grožiu bei gyvybe. Po Krikšto sakramento ateina antrasis etapas – įamžinti brangias akimirkas, nes krikštynos būna vieną kartą gyvenime.

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.