Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės

 (1)
Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.
© Organizatorių nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skatina norą žiūrėti, klausyti ir dainuoti

„Mums vėl teko įdomi ir sudėtinga užduotis iš gausaus tautinio paveldo klodo atrinkti būtent tas lietuviškas daineles, kuriomis norėtume jauniausiajai kartai ir tuo pačiu suaugusiems perteikti tam tikrą informaciją, vertybes, pamokymus, skatinti dainuoti kartu ir taip bendrauti, kurti glaudesnius tarpusavio ryšius", – sako „Tilidūdos" projekto vadovė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslo darbuotoja Aušra Žičkienė. Pasak jos, visų penkių dainelių turinys skiriasi, tačiau jas jungia vieningas ir šįkart visai kitoks vaizdo stilius.

Anot projekto vadovės, daina „Dolijute Dolija" gali būti puikus kontekstas artėjančio Valstybės šimtmečio proga su vaikais imti kalbėtis apie laisvę, drąsą, tautiškumą, pasiaukojimo prasmę. „Galbūt nuliūdusius vaikus pralinksminti galėtų šokti nemokantis oželis („Oželis"). Dainą „Strazdas" neabejotinai prisimins daugelis suaugusiųjų – ją Aistė Smilgevičiūtė jautriai atliko 1999 metų „Eurovizijoje". Vaikučiams animuota nemažiau jaudinanti šios dainos versija. Mažųjų dar laukia įtempto siužeto pasakojimas, prasidedantis idilišku močiutės kepamų bandelių vaizdeliu – „Kepė boba bandeles", o taip pat kiškelio ir voverytės istorija dainoje „Kiškelis"", – pasakoja A. Žičkienė.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės
© Organizatorių nuotr.

Pritaikyta vaikams

Kūrėjų teigimu, animuotos dainos vėl kurtos taip, kad būtų tinkamos vaikams – ne per greitos, kad vaikai spėtų dainuoti kartu, vaizdas – neperkrautas detalių, ne per ryškus. „Dažnai suaugusieji kuria taip, kaip jiems patinka, o ne taip, kaip vaikams būtų tinkama. Manau, turėtume atsakingiau vertinti vaikus pasiekiančius kūrinius", – įsitikinusi A. Žičkienė.

Projektą įgyvendinti vėl ėmėsi Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas. Naujų animacinių klipų kūrimą taip pat finansavo Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija ir JAV veikiantis lietuvių fondas „Iš kartos į kartą". „Labai džiaugiamės, kad šįkart noriai prisidėjo ir Amerikos lietuviai. Šios dainos klausomos ne tik Lietuvoje – jos pasklido po visą pasaulį, kur tik yra lietuvių. Internetu jas pasiekti gali bet kas bet kada", – sako A. Žičkienė.

Dainų aranžuotes vėl kūrė grupės „Skylė" lyderis Rokas Radzevičius, įrašuose girdimi Aistės Smilgevičiūtės ir jau ūgtelėjusio jų sūnaus Eivydo balsai. Už grafiką ir animaciją atsakingas lietuvių kūrėjų kolektyvas „Meinart". Dainelės yra nuolat laisvai prieinamos internete, „Youtube" kanale „Tilidūda dainelės".

Mėgstamiausi

Pirmasis dainelių projektas lietuvių buvo sutiktas labai entuziastingai. Visos dainelės per dvejus metus bendrai surinko beveik 28 milijonus peržiūrų. Pačia mėgstamiausia vaikų dainele tapo „Aš turėjau gaidį", kurioje pristatomi įvairūs naminiai gyvūnai ir jų garsai (12,6 mln. peržiūrų), antrąja – „Tindi rindi riuška" (9 mln. peržiūrų), trečiąja – „Žvirbli žvirbli" (6,7 mln. peržiūrų). Lietuvių žinomiausia „Du gaideliai" atsidūrė aštuntoje vietoje. Daugiausia peržiūrų buvo iš Lietuvos (81 proc.), kitos – iš įvairių Europos šalių ir net kitų žemynų. Projekto vadovė A. Žičkienė džiaugiasi, kad lietuvių šeimos tikrai išmoko daugiau lietuviškų dainų.

Jūsų dėmesiui - naujosios dainelės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (1)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?