dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?
© Vida Press nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Klausia mama Indrė:

„Pastaruoju metu po miego 2 metukų dukrytė atsikelia labai nervinga ir prisileidžia tik mamą. Jeigu po jos miego yra kažkas atėjęs į svečius, tai įsiverkia isteriškai, neįmanoma jos nuraminti. Rodo, kad eiti į lauką nori. Vyras sako, kad paliktume ją kambaryje ir leistume išsiverkti, o man širdis plyšta... Kaip reikėtų tinkamai elgtis? Ar vaiko palikimas išsiverkti nežaloja jo nervų sistemos?

Atsako psichologė dr. Jolita Jonynienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Klausimą parašiusi mama sunerimusi ir sutrikusi. Tai galima suprasti: juk kai guldome vaiką pamiegoti, pailsėti, tikimės, kad jis nubus žvalus, geros nuotaikos ir pasiruošęs naujiems atradimams ir iššūkiams. O paaiškėja, kad iššūkis jau čia pat: vos nubudus. Nėra lengva išbūti situaciją ir dar sugalvoti, kaip padėti vaikui, kai lūkesčiai artimiausių minučių atžvilgiu visai kitokie, o ir vaikas nevaldomai verkia, negeba paaiškinti, kas vyksta. Tokio vaiko elgesio priežastys galimos kelios. Pasvarstykime.

Kiekvieno vaiko raidai būdingi tam tikri laikotarpiai, kada jis itin jautrus ir neramus. Tai laikas, kada vaikas „sprendžia" jam svarbius klausimus, jo smegenys apdoroja svarbią informaciją apie tai, kaip veikia supantis pasaulis, kokia jo vieta jame. Būtent tokiu jautrumo laikotarpiu vaikas gali miegoti neramiau, sunkiau užmigti, dažniau prabusti miego metu, o nubudęs būti irzlus ir verksmingas.
dr. Jolita JONYNIENĖ

Kiekvieno vaiko raidai būdingi tam tikri laikotarpiai, kada jis itin jautrus ir neramus. Tai laikas, kada vaikas „sprendžia" jam svarbius klausimus, jo smegenys apdoroja svarbią informaciją apie tai, kaip veikia supantis pasaulis, kokia jo vieta jame. Būtent tokiu jautrumo laikotarpiu vaikas gali miegoti neramiau, sunkiau užmigti, dažniau prabusti miego metu, o nubudęs būti irzlus ir verksmingas.

Galimos ir kitokios priežastys. Galbūt miegodamas vaikas susapnavo kažką nemalonaus ar gąsdinančio. Galbūt tam tikru laikotarpiu jo šeimoje ar artimiausioje aplinkoje vyksta reikšmingi pokyčiai (pavyzdžiui, šeimoje atsirado kūdikis, tėtis išvyko dirbti į užsienį, mama grįžo į darbą, o jis dienas leidžia su močiute ar aukle, mirė svarbus žmogus ar mylimas augintis, ir t. t.).

Suprasti tikrąją vaiko irzlumo ir neramumo nubudus priežastį yra svarbu. Visgi dar svarbiau – atrasti, kaip geriausiai gali padėti. Leisti vaikui „išsiverkti" – ir gera, ir diskutuotina mintis. Bet apie viską nuo pradžių.

Svarbiausia, ką reikia turėti mintyje, tokioje ir panašiose situacijose, kai vaikas nesuvaldomai be aiškios priežasties verkia – tai, kad jam nedelsiant reikia atstatyti vidinę pusiausvyrą ir sugrįžti į savikontrolės būseną. Jis tikrai norėtų taip ir padaryti, jei suprastų, kas su juo vyksta ir žinotų, kaip veiksmingai tai pasiekti. Deja, mažas vaikas neturi nei adekvataus supratimo, nei atitinkamų įgūdžių suvaldyti kilusias emocijas.

Kai nubudęs vaikas nerimauja, verkia dėl neaiškios priežasties, geriausia, ką jam galima suteikti – tai saugumą, stabilumą ir emocinę šilumą.
dr. Jolita JONYNIENĖ

Anot Aušros Kurienės (2016), nerimą, įtampą keliančią situaciją jis išgyvena kaip didelį „kažką". Ar padėtų sprendimas palikti vaiką vieną kambaryje ir leisti jam „išsiverkti"? Kažin. Juk jis ir liktų vienas su savo dideliu, gąsdinančiu „kažkuo", nežinodamas, kaip nusiraminti. Bėgant buvimo kambaryje vienam minutėms, jis tikrai nurimtų. Juk ir mes, suaugusieji, nesielvartaujame neribotą laiką, tiesa? Vaikas nurimtų taip pat. Bet ko jis išmoktų? Tikriausiai daugybės dalykų, kurių svarbiausias – tai, kad mama ir tėčiu pasitikėti negalima: jie nusigręžia, palieka, kai sunku. O ar tikrai norime, kad mūsų vaikas augtų lydimas tokio supratimo, kuris tęsiant tokią praktiką stiprėtų ir išsikerotų į kitas sritis (pavyzdžiui, (ne)pasitikėjimą kitais suaugusiais ir pačiu savimi)?

Kai nubudęs vaikas nerimauja, verkia dėl neaiškios priežasties, geriausia, ką jam galima suteikti – tai saugumą, stabilumą ir emocinę šilumą. Mama daugumai vaikų kaip tik ir yra šis saugumo, pusiausvyros garantas. Jei vaikas verkia, prašo mamos, kodėl mama negali su juo pabūti? Juk gali, tiesa? Kelios minutės apsikabinimo, rūpestingo buvimo (galbūt pagulėjimo) šalia, paglostymų, malonių žodžių, švelnių pažaidimų su mylimu žaisliuku gali padaryti stebuklus. Vaikui tikrai reikia nurimti, ir jam galima padėti.

Mama (ar tėtis) gali tyliai kartoti „viskas gerai", „mes su tavimi", „tu gali nurimti". Pastebėjus, kad vaikas rimsta, galima bandyti atspindėti jo jausmus: įvardinti, ką vaikas jaučia ir dėl kokios priežasties (pavyzdžiui, „Jautiesi sutrikęs, nes nubudai ir pastebėjai svečių" arba paprasčiau - „Nubudai ir supratai, kad nori į lauką.", „Tau baisu.", „Tave kažkas išgąsdino." ir pan.). Išgirdęs tokius supratimo, palaikymo ir ramybės kupinus žodžius, vaikas geriau supras save ir pačią situaciją.

Kai įmanoma, nurimus ir vis dar būnant apsikabinus, galima vaiką pakalbinti, kas nutiko, kas jį išgąsdino, dėl ko jis pasijuto nesaugus. Pasitikėjimą ir norą suprasti pajutęs vaikas lengvai atsiveria ir papasakoja (kartais jam vienam suprantama kalba) tai, kas labiausiai jam kelia nerimą. Linkiu tai išgirsti, o artumo ir nuoširdumo pripildytas akimirkas užbaigti šiltu apkabinimu ir padėkojimu „Ačiū, kad man papasakojai", „Gera tave apsikabinti/ matyti nubudusią". Kantrybės, pasitikėjimo ir ramybės – ir nurimsite visi.

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Populiariausi vaikų vardai Danijoje: kai kurie patiks ir lietuviams

Populiariausių vardų mados keičiasi gana palengva.

Patarimai, kaip surengti jaukias ir subtilias krikštynas

Krikštynos paprastai rengiamos, kai gamta žydi ir spinduliuoja visu savo grožiu bei gyvybe. Po Krikšto sakramento ateina antrasis etapas – įamžinti brangias akimirkas, nes krikštynos būna vieną kartą gyvenime.

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.