Giedrė: ar atskleisti vaikų darželyje, kad mano sūnus – autistas?

 (37)
Į darželį sūnų išleidžianti mama abejoja, ar atskleisti pedagogams, kad jos sūnus turi autizmo bruožų. Mama jaudinasi, kad sužinojus diagnozę, į jos vaiką iš anksto bus žiūrima nepalankiai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Giedrė klausia:

„Auginu 3,5 metų sūnų, kuriam nustatytas lengvas autizmo laipsnis. Tie, kuriems aš nesu sakiusi apie tai, gal ir nesuprastų patys.

Berniukas kiek uždaresnis, turi tam tikrų savo nusistatymų, kurių laikosi, bet kalbos raida kaip ir įprasta.

Šį rudenį leisiu jį į darželį, ir galvoju, kad apie tai nutylėsiu, nesakysiu darželyje. Man atrodo, kad požiūris į autistus nėra teigiamas, deja, pedagogų irgi.

Rašau jums, nes šiek tiek abejoju savo sprendimu. O gal padėtų pokalbis apie autizmą – auklėtoja kreiptų ypatingą dėmesį ir būtų geriau? bet man atrodo, kad jos neturi įgūdžių ir žinių apie tai.

Nežinau, kaip pasielgti. Kiekvienas vaikas kažkuo ypatingas, savotiškas – vienas judresnis, kitas labai jautrus, trečias dar kokių keistenybių turi. Aš ir šiaip daug kam nesipasakoju apie autizmo diagnozę. Bijau reakcijų".

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Rasa Kardaitė -Vėlyvienė, www.ipi.lt.

Miela, Giedre, palietėte skaudų klausimų tiek jums pačiai, tiek pedagogams, tiek visuomenei. Panašu, kad visi išgyvena daug sunkumų susidūrus su „diagnozėmis".

Jau dabar vis labiau ir aktyviau kalbama, kad diagnozė – tai dar ne viskas. Nepageidautina kabinti „etiketes", kad vaikas su diagnoze ir jį „nurašyti". Todėl jūsų nerimas labai suprantamas.

Mano manymu, diagnozė labiau reikalinga tam, kad galėtumėme atsigręžti į vaiką ir į jo poreikius. Reikalinga tam, kad galėtumėme geriau suprasti kaip ir kokiu būdu mes galime tokiam vaikui padėti, kad jis augtų laimingas ir jaustųsi sugebantis. Pedagogai taip pat labai stengiasi padėti vaikams su tokiomis diagnozėmis.

Labai gaila, bet negaliu jums pasakyti, ką tiksliai jūs dabar turite daryti, sakyti ar nesakyti apie diagnozę darželyje. Jūs pati geriausiai žinote, kad ir turite abejonių. Galiu tik išsakyti savo nuomonę, kad pedagogams svarbu žinoti vaiko ypatumus, apie kuriuos jūs galite užsiminti auklėtojoms. Nevardinant diagnozių.

Galite išsakyti savo baimes ir į ką rekomenduotumėte atkreipti dėmesį. Taip palengvintumėte joms užduotį užmegzti kontaktą su vaiku, ir tokiu būdu jūsų vaikui ir vaiko pedagogams lengviau būtų įsitraukti į bendrą veiklą.

Miela Giedre, taip pat jums svarbus palaikymas tokių pačių šeimų, kurios tikrai supranta, ką tai reiškia. Jų palaikymas jums būtų didelis pastiprinimas. Todėl manau, būtų tikslinga susirasti bendruomenes, kuriose galėtumėte būti laisva, išgyventi tikruosius savo jausmus, neslėpti ir būti atvira.

Stiprybės ir sėkmės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.