Giedrė: ar atskleisti vaikų darželyje, kad mano sūnus – autistas?

 (37)
Į darželį sūnų išleidžianti mama abejoja, ar atskleisti pedagogams, kad jos sūnus turi autizmo bruožų. Mama jaudinasi, kad sužinojus diagnozę, į jos vaiką iš anksto bus žiūrima nepalankiai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Giedrė klausia:

„Auginu 3,5 metų sūnų, kuriam nustatytas lengvas autizmo laipsnis. Tie, kuriems aš nesu sakiusi apie tai, gal ir nesuprastų patys.

Berniukas kiek uždaresnis, turi tam tikrų savo nusistatymų, kurių laikosi, bet kalbos raida kaip ir įprasta.

Šį rudenį leisiu jį į darželį, ir galvoju, kad apie tai nutylėsiu, nesakysiu darželyje. Man atrodo, kad požiūris į autistus nėra teigiamas, deja, pedagogų irgi.

Rašau jums, nes šiek tiek abejoju savo sprendimu. O gal padėtų pokalbis apie autizmą – auklėtoja kreiptų ypatingą dėmesį ir būtų geriau? bet man atrodo, kad jos neturi įgūdžių ir žinių apie tai.

Nežinau, kaip pasielgti. Kiekvienas vaikas kažkuo ypatingas, savotiškas – vienas judresnis, kitas labai jautrus, trečias dar kokių keistenybių turi. Aš ir šiaip daug kam nesipasakoju apie autizmo diagnozę. Bijau reakcijų".

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Rasa Kardaitė -Vėlyvienė, www.ipi.lt.

Miela, Giedre, palietėte skaudų klausimų tiek jums pačiai, tiek pedagogams, tiek visuomenei. Panašu, kad visi išgyvena daug sunkumų susidūrus su „diagnozėmis".

Jau dabar vis labiau ir aktyviau kalbama, kad diagnozė – tai dar ne viskas. Nepageidautina kabinti „etiketes", kad vaikas su diagnoze ir jį „nurašyti". Todėl jūsų nerimas labai suprantamas.

Mano manymu, diagnozė labiau reikalinga tam, kad galėtumėme atsigręžti į vaiką ir į jo poreikius. Reikalinga tam, kad galėtumėme geriau suprasti kaip ir kokiu būdu mes galime tokiam vaikui padėti, kad jis augtų laimingas ir jaustųsi sugebantis. Pedagogai taip pat labai stengiasi padėti vaikams su tokiomis diagnozėmis.

Labai gaila, bet negaliu jums pasakyti, ką tiksliai jūs dabar turite daryti, sakyti ar nesakyti apie diagnozę darželyje. Jūs pati geriausiai žinote, kad ir turite abejonių. Galiu tik išsakyti savo nuomonę, kad pedagogams svarbu žinoti vaiko ypatumus, apie kuriuos jūs galite užsiminti auklėtojoms. Nevardinant diagnozių.

Galite išsakyti savo baimes ir į ką rekomenduotumėte atkreipti dėmesį. Taip palengvintumėte joms užduotį užmegzti kontaktą su vaiku, ir tokiu būdu jūsų vaikui ir vaiko pedagogams lengviau būtų įsitraukti į bendrą veiklą.

Miela Giedre, taip pat jums svarbus palaikymas tokių pačių šeimų, kurios tikrai supranta, ką tai reiškia. Jų palaikymas jums būtų didelis pastiprinimas. Todėl manau, būtų tikslinga susirasti bendruomenes, kuriose galėtumėte būti laisva, išgyventi tikruosius savo jausmus, neslėpti ir būti atvira.

Stiprybės ir sėkmės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.