Ieškau vaikui vardo, kurio neturėtų niekas kitas

 (52)
Ieškote savo vaikui vienintelio ir išskirtinio vardo? Vartote senus vardynus ar stengiatės sukurti naują, negirdėt garsų derinį? Neskubėkite. Visada verta pagalvoti, kaip jausis jūsų vaikas, augdamas su vieninteliu tokiu vardu pasaulyje.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tai, kad egzistuoja vardų mados, žino visi. Kiekvienais metais yra sudaromi populiariausių vardų sąrašai. Pagal naujai suteikiamų vardų populiarumą šiuo metu Lietuvoje dominuoja berniukiški Dominyko, Luko, Kajaus, Nojaus, Jorio, Jokūbo, Domo, Jono ir Gabrieliaus bei mergaitiški Kamilės, Emos, Amelijos, Lėjos, Ievos, Gabijos, Sofijos, Viltės ir Austėjos vardai.

Tuo tarpu XX amžiaus viduryje gimusiems žmonėms dažniausiai suteikdavo Jono, Juozo, Petro, Aldonos, Onos, Algio, Danos ir kt. vardus. Šiandien šių vardų savo naujagimiams tėvai neskuba masiškai duoti.

Tačiau visada yra tam tikra žmonių grupė, kurie savo vaikui ieško išskirtinių vardų. Štai Lietuvoje tarp rečiausių moteriškų vardų yra Radvyda, Almyda, Juranda, Rona, Larijana, Vasta, Zolina ir Novelė, o tarp vyriškų - Ašotas, Vergilijus, Haraldas, Jurūnas, Alviras, Boneventūras, Austris, Manius, Dzintaras ir Geidas.

Sociologai yra pastebėję, kad retų ir išskirtinių vardų vaikams daugiau suteikiama tada, kai visuomenėje vyrauja permainingos nuotaikos, vyrauja krizė, keičiasi santvarkos.

Pabandykime apžvelgti itin retų, vienetinių, vardų suteikimo vaikams pliusus ir minusus.

Pliusai

Dar Deilas Karnegis yra rašęs, kad žmogui vienas gražiausių žodžių yra jo vardas, taigi, tėvai turėtų gerai apgalvoti, prieš suteikdami naujagimiui vardą. Pozityvi vardo reikšmė taip pat yra labai svarbu. Vardai Laima, Meilė, Viltė turi savyje užkoduotą pozityvią reikšmę. Kažin, ar kas norėtų savo vaiką vadinti Velniu, Pragaru ar Skaistykla.

Išskirtiniai vardai padeda žmonėms, kurie siekia karjeros meno srityje – dainininką ar aktorių vienetiniu vardu klausytojai ir žiūrovai tikrai geriau įsidėmės, negu įprasto vardo savininką. Tokiu atveju jam nereikės galvoti sceninio pseudonimo, kurį turi daugelis garsenybių.

Jeigu suteikėte vaikui vardą tokį, kurio neturi niekas kitas, galite būti ramūs, kad darželyje jo nepainios su kitais vaikais, kaip neretai nutinka populiarių vardų savininkams.

Minusai

Vienas iš galimų minusų yra tas, kad beieškodami išskirtinio vardo, tėvai gali perlenkti lazdą ir prarasti saiką. Argumentas „Man gražu, o kiti tegul nors ir pasikaria" tikrai nėra geras. Reikia atkreipti dėmesį ir į vardo skambėjimą (ištarkite jį garsiai daug kartų), į vardo derėjimą su pavarde (ištarkite vardą ir pavardę), ir į jo reikšmę.

Žmonės, turintys keistus vardus, neretai skundžiasi, kad aplinkiniai juos tardami iškraipo. Arba ne taip nugirsta, arba nežino, kaip taisyklingai ištarti/kirčiuoti.

Jeigu esate tvirtai apsisprendę duoti vaikui vienetinį vardą, atkreipkite dėmesį į šiuos aspektus:

- Ar jūs esate įsitikinę, kad vardas patiks jūsų vaikui, kai jis paaugs ir supras jo reikšmę? Neretai pasitaiko, kad keistus ir jiems gyventi trukdančius vardus suaugę žmonės pasikeičia.

- Ar vaiko vardas netaps patyčių priežastimi? Paaugęs jūsų vaikas iškeliaus į kolektyvą, todėl apgalvokite ir tai, ar neįprastas vardas ir jo šeimininkas netaps patyčių taikiniu.

- Būkite kritiški ir nepriimkite sprendimo vieni. Pasitarkite su kitais šeimos nariais, kurie jums gali suteikti vertingų pastebėjimų ir patarimų.

- Tai, kaip pavadinsite vaiką, yra tik jūsų šeimos reikalas. Vis dėlto, vardas yra dovana vaikui visam gyvenimui, todėl vardo rinkimą reikėtų labai kruopščiai apgalvoti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.