Jis sako NE: kaip gyventi su dvimečiu

Pamenate, buvo tokia komedija su Jimu Carrey „Jis sako „Taip!"? Smagus filmas buvo. O dabar, beveik dešimčiai metų praėjus, auginu dvimetį ir kasdien dalyvauju dramoje „Jis sako „Ne!".
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dar vakar tas pupuliukas su didžiausiu malonumu darė viską, ką jam pasiūlydavau, o šiandien jis viskam priešinasi. Priešinasi netgi tam, ko pats labai nori. Kaip minėtoje komedijoje Karlas pasižada, kad ir kas benutiktų, sakyti „Taip!", taip mano dvimetis, panašu, yra su kažkuo sudaręs slaptą sutartį bet kokiu atveju sakyti „Ne!".

Slaptą sąjungininką man atskleidė Aušra Kurienė

Man šis dvimetis – ne pirmas ir ne antras. Trečias! Atrodė, jau daugiau mažiau viską žinau: žinojau, kad tai tėra jo bandymai atsiskirti ir turėti savo nuomonę; žinojau, kad, norėdama apmonyti, turiu siūlyti kelis variantus; žinojau, kad visi šie prieštaravimai sulaukus 3–4 metų baigsis. Bet man šie žinojimai nepadėdavo – belikdavo tiesiog giliai kvėpuoti ir skaičiuoti, kiek dar mėnesių liko iki visų tų kantrybės išbandymų pabaigos.

Vis išgirsdavau gerų atsiliepimų apie Aušros Kurienės knygą „Kaip užauginti žmogų". Mintys iš vaikų psichologo smėlio dėžės". Planavau kada nors šią knygą perskaityti, bet, na žinot, trys vaikai, laiko mažai, o ir apskritai nemažai knygų apie vaikų auginimą perskaityta, gal geriau kokį detektyvą ar dramą... Tačiau Kurienė manęs taip lengvai nepaleido ir įsisiūlė audioknygos pavidalu.

Ir ką Jūs sau manot? Lygiai po vienos valandos ir aštuoniolikos minučių supratau, kaip gyventi su dvimečiu nelaukiant, kada „visa tai baigsis".

Kaip gyventi su dvimečiu

Norėdami sužinoti kaip, pirmiausia turime išsiaiškinti, kodėl. Anot A. Kurienės, dvimečiui šis „Ne!" yra atskirumo, autonomiškumo išgyvenimas, savo savarankiškų galių atradimas. Vaikas pradeda suvokti, kad ir nuo jo, ne tik nuo suaugusiųjų daug kas priklauso. Pajutęs tokį nušvitimą, dvimetis pradeda priiminėti savarankiškus sprendimus, kurie ne visada mums patinka. Dažnai dar ir kaip nepatinka!

Kaip elgtis? Pirmiausia neklauskime to, dėl ko ir taip jau viskas nuspręsta: eisime į lauką? eisi miegoti? valgysi košę? Tiesiog konstatuokime faktą. Na, mano patirtis tokia, kad ir konstatavus faktą „eisime į lauką" vaikas sako „Ne" ir sėdi patenkintas. Tad būtina pasiruošti sunkiąją artileriją.

Bomba: „Dabar mes eisime į lauką."

Dujų uždanga: „Žalią ar raudoną mašinytę nešiesi?".

Dvimetis gavo svarbią užduotį – apsispręsti, kurią mašinytę geriau pasiimti. Sprendimas išties rimtas, reikalaujantis rimtų apmąstymų, tad nebereikia savarankiškumo įrodinėti lakstant ir aiškinant, kad į lauką neis. Skamba paprastai?

Pabandome praktiškai

Vakaras, ruošiamės miegoti. Kadangi mano dvimetis sloguoja, reikia nosį praplauti ir išvalyti.

– Ateik, nosį išsipūsim, – kviečiu aš.

O jis, gerai išmanantis dvimečių veikimo taisykles:

– Ne!

„Štai atėjo mano valanda panaudoti tai, ką išmokau! – apsidžiaugiu. – Dabar tai jau siūlysiu variantus!" Bet mano džiaugsmas greit virsta sumišimu: „Na ir ką jam čia pasiūlyti? Nosines skirtingas? Neturiu. Purkštukus skirtingus? Tai kad tik vienas." Bet tikriausiai joks darbas taip neskatina kūrybinio mąstymo kaip tėvystė:

– Kas norėtum, kad išvalytų nosį: aš ar tėtis? – klausiu didžiuodamasi savo išmone.

– Tėtis, – atsako pasvarstęs ir susisuka tėčio skreite.

Ne, knygos neduos mums detalios instrukcijos, kaip auginti vaikus. Tačiau jos paaiškina, kas vyksta ir kodėl tai vyksta. Kartais pakanka vieno sakinio, vieno žodžio, kad viskas stotų į savo vietas. O tokių sakinių ir žodžių yra A. Kurienės knygoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Populiariausi vaikų vardai Danijoje: kai kurie patiks ir lietuviams

Populiariausių vardų mados keičiasi gana palengva.

Patarimai, kaip surengti jaukias ir subtilias krikštynas

Krikštynos paprastai rengiamos, kai gamta žydi ir spinduliuoja visu savo grožiu bei gyvybe. Po Krikšto sakramento ateina antrasis etapas – įamžinti brangias akimirkas, nes krikštynos būna vieną kartą gyvenime.

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.