Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA, atminkite kelis svarbius dalykus

Suradęs šuns dubenėlį, vaikas jau tiesia rankutę į jo turinį. „NEGALIMA!“, – surinka išsigandusi mama. Tokių NEGALIMA vaikas per dieną girdi išties daug. Tiek, kad laikui bėgant ima negirdėti žodžio NEGALIMA.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip sakyti vaikui žodį NEGALIMA, kad jis jį išgirstų ir suprastų, ko iš jo norima. Jūsų dėmesiui – 5 svarbios taisyklės.

1.Kalbėdami su vaiku, pasitelkite intonaciją ir mimiką. Žodį „negalima" reikia tarti su teisinga intonacija, mimika rodyti nepritarimą. Vaikas nuo pat mažens orientuojasi į tėvų reakciją ir aiškius signalus, kas galima, o kas ne. Jie padeda jam greičiau susiorientuoti, kaip funkcionuoja šis pasaulis. Atsiminkite – labai daug vaiko veiksmų (žaislų mėtymas, žemės kapstymas, piešimas ant visokių paviršių, daiktų mėtymas) yra natūralus elgesys, tad įsikišimo reikia tik kraštutiniais atvejais. Neribokite vaiko susidomėjimo aplinkiniu pasauliu. Galite ne tik pristabdyti vaiko vystymąsi, bet ir nuvertinti žodį „negalima".

2. Drauskite tik tai, ką tikrai verta drausti. Draudimai gali turėti daug atspalvių – nuo švelnaus dėmesio nukreipimo iki tam tikrų pasekmių. Tėvai turi mokėti parinkti situacijai adekvačią formą. Pavyzdžiui, jei mažylis susidomėjęs išvynioja visą tualetinio popieriaus ruloną, o jums tai nepatinka, nukreipkite dėmesį ir pasiūlykite pažaisti kokį nors įdomų žaidimą – ir problema savaime išsispręs. (Popierių vėliau padėkite taip, kad vaikas jo nepasiektų). Bet jei jūsų atžalą muša vaiką, turite įsikišti ir visais įmanomais būdais parodyti, kad toks elgesys nepriimtinas.

3. Lavinkite vaiko empatiją. Jei vaikas muša mamą, ji turi paaiškinti, kad jai skauda ir liūdna. Reikia iškart sustabdyti tokį elgesį, tačiau išlikti ramiai. Galima paklausti: „Man labai patinka ši vaza. Jeigu ją sudaužysi, man bus labai liūdna, galbūt netgi verksiu."

4. Šiurkštumą keiskite paaiškinimais. Stenkitės rodyti autoritetą ne grubumu, šiurkštumu. Paaiškinkite vaikui situaciją ir pasiūlykite geriausią sprendimą. Prievarta gimdo prievartą, o neargumentuoti draudimai – protestą. NEGALIMA suveiks geriausiai, jei su vaiku kalbėsite ramiai, tačiau griežtai - kartu tvirtai žiūrėdama jam į akis. Į ilgus išvedžiojimus su mažais vaikais nereikėtų leistis.

5. Kalbėkite su vaiku kaip lygus su lygiu. Ką nors drausdami, nepamirškite kalbėti apie savo jausmus ir netinkamo elgesio padarinius. Neužmirškite, kad jūs ir jūsų mažylis – geriausi draugai. Jei visiškai be draudimų apsieiti neįmanoma, NE ir NEGALIMA tarkite pasiūlydami vaikui alternatyvą ir nukreipdami jo dėmesį kitur. Pavyzdžiui, dvimetis mėgina užsikabaroti ant sekcijos. Dabar jūs galite įsitraukti į 20 minučių truksiančius ginčus. Tačiau bus geriau, jei apversite dvi kėdes ir vaikas netikėtai turės naujos veiklos - pastatyti iš kėdžių „kosminį laivą".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (1)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?