Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA, atminkite kelis svarbius dalykus

Suradęs šuns dubenėlį, vaikas jau tiesia rankutę į jo turinį. „NEGALIMA!“, – surinka išsigandusi mama. Tokių NEGALIMA vaikas per dieną girdi išties daug. Tiek, kad laikui bėgant ima negirdėti žodžio NEGALIMA.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip sakyti vaikui žodį NEGALIMA, kad jis jį išgirstų ir suprastų, ko iš jo norima. Jūsų dėmesiui – 5 svarbios taisyklės.

1.Kalbėdami su vaiku, pasitelkite intonaciją ir mimiką. Žodį „negalima" reikia tarti su teisinga intonacija, mimika rodyti nepritarimą. Vaikas nuo pat mažens orientuojasi į tėvų reakciją ir aiškius signalus, kas galima, o kas ne. Jie padeda jam greičiau susiorientuoti, kaip funkcionuoja šis pasaulis. Atsiminkite – labai daug vaiko veiksmų (žaislų mėtymas, žemės kapstymas, piešimas ant visokių paviršių, daiktų mėtymas) yra natūralus elgesys, tad įsikišimo reikia tik kraštutiniais atvejais. Neribokite vaiko susidomėjimo aplinkiniu pasauliu. Galite ne tik pristabdyti vaiko vystymąsi, bet ir nuvertinti žodį „negalima".

2. Drauskite tik tai, ką tikrai verta drausti. Draudimai gali turėti daug atspalvių – nuo švelnaus dėmesio nukreipimo iki tam tikrų pasekmių. Tėvai turi mokėti parinkti situacijai adekvačią formą. Pavyzdžiui, jei mažylis susidomėjęs išvynioja visą tualetinio popieriaus ruloną, o jums tai nepatinka, nukreipkite dėmesį ir pasiūlykite pažaisti kokį nors įdomų žaidimą – ir problema savaime išsispręs. (Popierių vėliau padėkite taip, kad vaikas jo nepasiektų). Bet jei jūsų atžalą muša vaiką, turite įsikišti ir visais įmanomais būdais parodyti, kad toks elgesys nepriimtinas.

3. Lavinkite vaiko empatiją. Jei vaikas muša mamą, ji turi paaiškinti, kad jai skauda ir liūdna. Reikia iškart sustabdyti tokį elgesį, tačiau išlikti ramiai. Galima paklausti: „Man labai patinka ši vaza. Jeigu ją sudaužysi, man bus labai liūdna, galbūt netgi verksiu."

4. Šiurkštumą keiskite paaiškinimais. Stenkitės rodyti autoritetą ne grubumu, šiurkštumu. Paaiškinkite vaikui situaciją ir pasiūlykite geriausią sprendimą. Prievarta gimdo prievartą, o neargumentuoti draudimai – protestą. NEGALIMA suveiks geriausiai, jei su vaiku kalbėsite ramiai, tačiau griežtai - kartu tvirtai žiūrėdama jam į akis. Į ilgus išvedžiojimus su mažais vaikais nereikėtų leistis.

5. Kalbėkite su vaiku kaip lygus su lygiu. Ką nors drausdami, nepamirškite kalbėti apie savo jausmus ir netinkamo elgesio padarinius. Neužmirškite, kad jūs ir jūsų mažylis – geriausi draugai. Jei visiškai be draudimų apsieiti neįmanoma, NE ir NEGALIMA tarkite pasiūlydami vaikui alternatyvą ir nukreipdami jo dėmesį kitur. Pavyzdžiui, dvimetis mėgina užsikabaroti ant sekcijos. Dabar jūs galite įsitraukti į 20 minučių truksiančius ginčus. Tačiau bus geriau, jei apversite dvi kėdes ir vaikas netikėtai turės naujos veiklos - pastatyti iš kėdžių „kosminį laivą".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.