Kaip pasakyti vaikui, kad jį mylite, neištariant AŠ TAVE MYLIU

 (2)
"Mylėkite vaikus, ir viskas bus gerai", - dažnai girdime sakant tokį patarimą. Tačiau kas iš tiesų yra toji meilė, ir kaip ją parodyti vaikui?
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Apkabinti, bučiuoti, sakyti, kad myli? Šiame straipsnyje apžvelgsime paprastus būdus, kaip kasdienybėje parodyti vaikams, kad juos iš tiesų mylite.

Mamos meilė vaikams suteikia sparnus

Taip, jie kartais namuose sukelia tokį chaosą, kad atrodo, jog tuoj nulėks namo stogas; jie krenta prekybos centre ant grindų, prašydami čiulpinuko, nors pirkinių dėžėje jau yra jiems skirti šokoladiniai batonėliai, sausainiai ir vafliai. Tačiau nepaisant visko, mes mylime savo vaikus. Mylime, bet ar visada jiems tai parodome?

Stresas, laiko trūkumas ir kasdienė rutina - tai pagrindiniai veiksniai, kurie trukdo mums parodyti vaikams meilę. Pasakyti „Aš tave myliu" neužtenka, reikia, kad vaikas iš tiesų jaustųsi mylimas. Siūlome keletą kasdieniškų situacijų, kaip galima vaikui parodyti savo meilę, kad jis žinotų, jog mama ir tėtis jį išties myli.

Ritualai

Laikymasis tam tikrų ritualų gali užimti labai nedaug laiko, vos kelias minutes, tačiau jie labai svarbūs vaikui. Bendri pusryčiai arba vakarienė, pasaka prieš miegą, kiekvieną savaitgalį pasivaikščiojimas po parką – tai gali būti bet kokia jums patinkanti bendra veikla, kurią norėsis kartoti dar ir dar. Eidami iš darželio namo galite žaisti vieną ir tą patį žaidimą, deklamuoti vieną ir tą patį eilėraštį – ritualai patinka vaikams.

Lietimas, glostymas, mylavimas

Vaikams fizinio kontakto su tėvais, artumo reikia ne mažiau, negu sveiko maisto ir švarios patalynės. Tai vaikui suteikia saugumą, jie jaučiasi mylimi ir apsaugoti. Suraskite tam laiko, pasistenkite anksčiau atsikelti patys, kad galėtumėte bučiniu ar kutenimu pažadinti vaikus. Tai geriausia dienos pradžia, kokia tik gali būti.

Laikas, skirtas tik vaikui

Jei auginate ne vieną, o kelis vaikus, tai gali būti sudėtinga, tačiau tikrai labai veiksminga – rasti laiko pabūti su kiekvienu vaiku atskirai, skirti dėmesį tik jam vienam, išklausyti, kuo jis dabar gyvena, kas jį neramina, o kuo jis džiaugiasi.

Siurprizai ir staigmenos

Įsivaizduokite tokią situaciją, kad išeinate iš darbo, o apačioje jūsų laukia mylimas vyras su gėlių puokšte bei pasiūlymu valandą pasilepinti SPA. Gražu? Taip, ir miela. Pasistenkite ir jūs surengti siurprizą vaikams. Tai nebūtinai turi būti brangiai kainuojančios pramogos. Kodėl jums savaitgalį nesusipakavus pietų ir nesurengus pikniko prie ežero, upės ar parke? Arba surengus su vaikais pagalvių karo? Kas galėtų nustebinti jūsų vaikus, priklauso nuo jų amžiaus, ir net neabejojame, kad ilgai galvoti, ką čia smagaus iškrėtus visiems, nereiks.

„Myliu tave"

Kada paskutinį kartą sakėte tai savo paaugliui? Kada jį pagyrėte, paskatinote gražiais žodžiais? Atkreipkite dėmesį į tai, kiek kartų jūs vaikui sakote „ne", kiek kartų kritikuojate ir baudžiate, o kiek kartų apdovanojate jį meile? Raštelį „Aš tave myliu" galima siųsti ne tik mylimajam jaunystėje, bet ir, pavyzdžiui, įdėti jį savo vaikui į mokyklinę kuprinę.

Skirkite pakankamai laiko savo poreikiams

Kai mylėsi save, tada galėsi mylėti ir kitus. Nepatenkinti savo poreikiai, nuolatinis stresas ir nepasitenkinimas namuose būna jaučiamas net ir tada, kai to garsiai nepasakote. Vaikai it maži sugertukai, mokantys be žodžių atpažinti tėvų nuotaikas.

Patarimai, jeigu jaučiatės išsunkta ir nepajėgi rodyti meilės:

- Vaikai išveda mus iš kantrybės pasielgdami netinkamai, tačiau tokiu atveju prisiminkite patarimą atskirti netinkamą vaiko elgesį nuo jo vaiko. Ne vaikas yra blogas, o jo elgesys tuo momentu nebuvo tinkamas. Fizinės bausmės šiuo atveju - ne išeitis. Pasistenkite vaikui aiškiai parodyti, kad jums nepatinka. Įvardinkite priežastį, tačiau ne taip: "Tu ir vėl vėluoji pareiti", "Tu niekada neišmoksi susitvarkyti, kad ir kiek tau besakyčiau". Verčiau sakykite informaciją nuo savęs: „Man nepatinka, kad parėjai namo per vėlai", „Esu pikta, nes tu nesusitvarkei savo žaislų". Labai svarbi jūsų tinkama reakcija į nepageidautiną vaiko elgesį.

- Nesiekite būti tobula mama, užtenka būti „pakankamai gera" mama. Kai kurios moterys yra perfekcionistės, siekiančios tobulumo visur - darbe, namuose, auklėjant vaikus. Paklauskite savęs, kas jums yra svarbiausia auklėjant vaikus? Ar ne per daug reikalaujate iš jų ir iš savęs? Klaidos suteikia galimybę pasimokyti iš jų ir žengti į priekį. Vaikams reikia ne neklystančių tėvų, o normalių, žemiškų tėvų, kurie suklysta, moka pripažinti tai padarę ir geba pasimokyti iš klaidų.

- Jeigu jaučiatės, kad priėjote liepto galą, nepavyksta tvardytis, ir vaikai tai jaučia, tai yra ženklas, kad reikia ieškoti pagalbos. Padėti gali atviras pokalbis su artimu žmogumi, bendravimas su panašiai besijaučiančiomis moterimis mamų grupėse, psichologo konsultacija.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?

Mamos rekomenduoja: 9 mėgstami blogai apie vaikų auginimą Lietuvoje

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje, kurioje šiuo metu turime daugiau kaip 70 000 fanų, paprašėme tėvų pasidalinti, kokius mamų ar tėčių rašomus tinklaraščius jie stebi.

Skaitydami knygas vaikui, laviname iškart tris jo intelekto sritis

Kokio amžiaus vaikams galima pradėti skaityti knygas? Ką jos duoda vaikui? Paieškokime drauge atsakymų į šiuos klausimus.

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?