Kaip puoselėti mažų vaikų savarankiškumą

"Aš galiu pats!". Vaikai didžiuojasi galėdami būti savarankiški – nesvarbu, ar patys rengiasi, ar valosi dantukus, ar plauna savo lėkštę po vakarienės. Kaip jiems galime padėti mes, tėvai?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Penki patarimai tėvams, norintiems, kad jų vaikas augtų savarankiškas ir iniciatyvus.

1. Padėkite tik tuomet, kai vaikas paprašo pagalbos

Nesvarbu, kad marškinėliai apsivilkti išvirkščiai, o kairys batas užmautas ant dešinės kojos – svarbiausia, kad vaikas tai padarė pats! Nuo trejų metukų mažieji nori ir gali patys apsirengti, nors užrišant batraiščius ar užsisegant striukę jiems dar gali prireikti suaugusiųjų pagalbos. Tik vieno dalyko jie dar tikrai negali nuspręsti savarankiškai – kuo rengtis. Šiuo klausimu mažyliui pagelbėti turėtų tėtis ar mama.

2. Padengti stalą yra smagu, na, ir kas, kad kartais nuostolinga

Vaikai nori kuo greičiau suaugti, todėl mielai viską mėgdžioja, pavyzdžiui, dengia stalą. Tai labai praktiška, nors gali turėti ir pasekmių – trimetis lėkštę tikrai gali išmesti iš rankų ir sudaužyti. Tai visiškai nesvarbu, nes tik taip jis gali mokytis. Geriausia, kad vaikas tai darytų kartu su kantriais ir padėti pasirengusiais tėvais.

Beje, ikimokyklinio amžiaus vaikai dar neturėtų būti apkraunami pareigomis padėti buityje. Tokie vaikai gali retkarčiais pagelbėti mamai, bet tik kai patys to nori.

3. Atsiliepti telefonu irgi reikia mokėti

Vaikų niekas nežavi labiau, kaip tas ypatingas aparatas, kuris taip dažnai skamba ir iš kurio kartais pasigirsta močiutės balsas. Todėl kai mažyliui bus treji, ketveri ar penkeri, paaiškinkite, kaip jis turi atsiliepti, kalbėti, užbaigti pokalbį.

4. Nakvynė ne namuose: nuo kada?

Nakvoti pas draugą iš darželio – toks didelis nuotykis! Nepažįstama aplinka, kitokia vakarienė, neįprasti ritualai – viskas ganėtinai įdomu. Bent jau pirmosiomis vizito valandomis. Bet link vakaro, kai su pižama stovi svetimame vonios kambaryje, vaikai neretai pasijaučia sutrikę. Staiga paaiškėja, kad čiužinys čia kietesnis nei namuose, antklodė – plonesnė, o kambarys – tamsesnis.

Svetima aplinka gąsdina daugumą trimečių. Kai sulaukia penkerių, svetima aplinka vaikams dažniausiai kelia susidomėjimą. Geriausia pirmoji nakvynė ne namuose susiklosto tokiais atvejais, kai vaikas gerai pažįsta ne tik tuos namus, bet ir visus jų gyventojus. Kritiniam atvejui tarp jo pasiimtų daiktų kuprinėje turi būti ir jo mylimas žaisliukas nusiraminimui. Be to, tėvai privalo patikinti, kad praėjus norui nakvoti pas draugą, jie atvažiuos pasiimti.

5. Mokomės pažinti valandas

Prieš pradėdami lankyti mokyklą vaikai retai pažįsta valandas, juolab negali atlikti su laiku susijusių užduočių. Tokio amžiaus vaikus mokinti pažinti valandas yra beviltiška. Vis dėlto vienas dalykas tikrai pavyks – žaidimo forma lavinti laiko pojūtį. Pavyzdžiui: „Dabar didžioji rodyklė stovi ant dvylikos. Kai ji nukeliaus iki šešių, sėsime pietauti“. Arba: „Dabar gali dar pusę valandos pažaisti, tada eisi miegoti. Tai bus, kai didžioji rodyklė stovės ant dvylikos, o mažoji – ant devynių“. Beje, vaikus labai domina smėlio laikrodžiai! Pasinaudojus jais galima žaismingai stiprinti laiko suvokimą, pavyzdžiui, valant dantukus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?

Mamos rekomenduoja: 9 mėgstami blogai apie vaikų auginimą Lietuvoje

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje, kurioje šiuo metu turime daugiau kaip 70 000 fanų, paprašėme tėvų pasidalinti, kokius mamų ar tėčių rašomus tinklaraščius jie stebi.

Skaitydami knygas vaikui, laviname iškart tris jo intelekto sritis

Kokio amžiaus vaikams galima pradėti skaityti knygas? Ką jos duoda vaikui? Paieškokime drauge atsakymų į šiuos klausimus.

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?