Kaip puoselėti mažų vaikų savarankiškumą

"Aš galiu pats!". Vaikai didžiuojasi galėdami būti savarankiški – nesvarbu, ar patys rengiasi, ar valosi dantukus, ar plauna savo lėkštę po vakarienės. Kaip jiems galime padėti mes, tėvai?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Penki patarimai tėvams, norintiems, kad jų vaikas augtų savarankiškas ir iniciatyvus.

1. Padėkite tik tuomet, kai vaikas paprašo pagalbos

Nesvarbu, kad marškinėliai apsivilkti išvirkščiai, o kairys batas užmautas ant dešinės kojos – svarbiausia, kad vaikas tai padarė pats! Nuo trejų metukų mažieji nori ir gali patys apsirengti, nors užrišant batraiščius ar užsisegant striukę jiems dar gali prireikti suaugusiųjų pagalbos. Tik vieno dalyko jie dar tikrai negali nuspręsti savarankiškai – kuo rengtis. Šiuo klausimu mažyliui pagelbėti turėtų tėtis ar mama.

2. Padengti stalą yra smagu, na, ir kas, kad kartais nuostolinga

Vaikai nori kuo greičiau suaugti, todėl mielai viską mėgdžioja, pavyzdžiui, dengia stalą. Tai labai praktiška, nors gali turėti ir pasekmių – trimetis lėkštę tikrai gali išmesti iš rankų ir sudaužyti. Tai visiškai nesvarbu, nes tik taip jis gali mokytis. Geriausia, kad vaikas tai darytų kartu su kantriais ir padėti pasirengusiais tėvais.

Beje, ikimokyklinio amžiaus vaikai dar neturėtų būti apkraunami pareigomis padėti buityje. Tokie vaikai gali retkarčiais pagelbėti mamai, bet tik kai patys to nori.

3. Atsiliepti telefonu irgi reikia mokėti

Vaikų niekas nežavi labiau, kaip tas ypatingas aparatas, kuris taip dažnai skamba ir iš kurio kartais pasigirsta močiutės balsas. Todėl kai mažyliui bus treji, ketveri ar penkeri, paaiškinkite, kaip jis turi atsiliepti, kalbėti, užbaigti pokalbį.

4. Nakvynė ne namuose: nuo kada?

Nakvoti pas draugą iš darželio – toks didelis nuotykis! Nepažįstama aplinka, kitokia vakarienė, neįprasti ritualai – viskas ganėtinai įdomu. Bent jau pirmosiomis vizito valandomis. Bet link vakaro, kai su pižama stovi svetimame vonios kambaryje, vaikai neretai pasijaučia sutrikę. Staiga paaiškėja, kad čiužinys čia kietesnis nei namuose, antklodė – plonesnė, o kambarys – tamsesnis.

Svetima aplinka gąsdina daugumą trimečių. Kai sulaukia penkerių, svetima aplinka vaikams dažniausiai kelia susidomėjimą. Geriausia pirmoji nakvynė ne namuose susiklosto tokiais atvejais, kai vaikas gerai pažįsta ne tik tuos namus, bet ir visus jų gyventojus. Kritiniam atvejui tarp jo pasiimtų daiktų kuprinėje turi būti ir jo mylimas žaisliukas nusiraminimui. Be to, tėvai privalo patikinti, kad praėjus norui nakvoti pas draugą, jie atvažiuos pasiimti.

5. Mokomės pažinti valandas

Prieš pradėdami lankyti mokyklą vaikai retai pažįsta valandas, juolab negali atlikti su laiku susijusių užduočių. Tokio amžiaus vaikus mokinti pažinti valandas yra beviltiška. Vis dėlto vienas dalykas tikrai pavyks – žaidimo forma lavinti laiko pojūtį. Pavyzdžiui: „Dabar didžioji rodyklė stovi ant dvylikos. Kai ji nukeliaus iki šešių, sėsime pietauti“. Arba: „Dabar gali dar pusę valandos pažaisti, tada eisi miegoti. Tai bus, kai didžioji rodyklė stovės ant dvylikos, o mažoji – ant devynių“. Beje, vaikus labai domina smėlio laikrodžiai! Pasinaudojus jais galima žaismingai stiprinti laiko suvokimą, pavyzdžiui, valant dantukus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.