Kaip puoselėti mažų vaikų savarankiškumą

"Aš galiu pats!". Vaikai didžiuojasi galėdami būti savarankiški – nesvarbu, ar patys rengiasi, ar valosi dantukus, ar plauna savo lėkštę po vakarienės. Kaip jiems galime padėti mes, tėvai?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Penki patarimai tėvams, norintiems, kad jų vaikas augtų savarankiškas ir iniciatyvus.

1. Padėkite tik tuomet, kai vaikas paprašo pagalbos

Nesvarbu, kad marškinėliai apsivilkti išvirkščiai, o kairys batas užmautas ant dešinės kojos – svarbiausia, kad vaikas tai padarė pats! Nuo trejų metukų mažieji nori ir gali patys apsirengti, nors užrišant batraiščius ar užsisegant striukę jiems dar gali prireikti suaugusiųjų pagalbos. Tik vieno dalyko jie dar tikrai negali nuspręsti savarankiškai – kuo rengtis. Šiuo klausimu mažyliui pagelbėti turėtų tėtis ar mama.

2. Padengti stalą yra smagu, na, ir kas, kad kartais nuostolinga

Vaikai nori kuo greičiau suaugti, todėl mielai viską mėgdžioja, pavyzdžiui, dengia stalą. Tai labai praktiška, nors gali turėti ir pasekmių – trimetis lėkštę tikrai gali išmesti iš rankų ir sudaužyti. Tai visiškai nesvarbu, nes tik taip jis gali mokytis. Geriausia, kad vaikas tai darytų kartu su kantriais ir padėti pasirengusiais tėvais.

Beje, ikimokyklinio amžiaus vaikai dar neturėtų būti apkraunami pareigomis padėti buityje. Tokie vaikai gali retkarčiais pagelbėti mamai, bet tik kai patys to nori.

3. Atsiliepti telefonu irgi reikia mokėti

Vaikų niekas nežavi labiau, kaip tas ypatingas aparatas, kuris taip dažnai skamba ir iš kurio kartais pasigirsta močiutės balsas. Todėl kai mažyliui bus treji, ketveri ar penkeri, paaiškinkite, kaip jis turi atsiliepti, kalbėti, užbaigti pokalbį.

4. Nakvynė ne namuose: nuo kada?

Nakvoti pas draugą iš darželio – toks didelis nuotykis! Nepažįstama aplinka, kitokia vakarienė, neįprasti ritualai – viskas ganėtinai įdomu. Bent jau pirmosiomis vizito valandomis. Bet link vakaro, kai su pižama stovi svetimame vonios kambaryje, vaikai neretai pasijaučia sutrikę. Staiga paaiškėja, kad čiužinys čia kietesnis nei namuose, antklodė – plonesnė, o kambarys – tamsesnis.

Svetima aplinka gąsdina daugumą trimečių. Kai sulaukia penkerių, svetima aplinka vaikams dažniausiai kelia susidomėjimą. Geriausia pirmoji nakvynė ne namuose susiklosto tokiais atvejais, kai vaikas gerai pažįsta ne tik tuos namus, bet ir visus jų gyventojus. Kritiniam atvejui tarp jo pasiimtų daiktų kuprinėje turi būti ir jo mylimas žaisliukas nusiraminimui. Be to, tėvai privalo patikinti, kad praėjus norui nakvoti pas draugą, jie atvažiuos pasiimti.

5. Mokomės pažinti valandas

Prieš pradėdami lankyti mokyklą vaikai retai pažįsta valandas, juolab negali atlikti su laiku susijusių užduočių. Tokio amžiaus vaikus mokinti pažinti valandas yra beviltiška. Vis dėlto vienas dalykas tikrai pavyks – žaidimo forma lavinti laiko pojūtį. Pavyzdžiui: „Dabar didžioji rodyklė stovi ant dvylikos. Kai ji nukeliaus iki šešių, sėsime pietauti“. Arba: „Dabar gali dar pusę valandos pažaisti, tada eisi miegoti. Tai bus, kai didžioji rodyklė stovės ant dvylikos, o mažoji – ant devynių“. Beje, vaikus labai domina smėlio laikrodžiai! Pasinaudojus jais galima žaismingai stiprinti laiko suvokimą, pavyzdžiui, valant dantukus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.