Kaip tėvų mėgstama frazė „Tu – šaunuolis“ gali pakenkti

 (4)
Esame rašę „Kaip girti savo vaikus, kad tai juos motyvuotų ir ateityje būti „šaunuoliu“? ir sulaukėme nemažai komentarų ir laiškų su klausimu - priekaištu: „O kuo gi jau taip blogai, jei vaikui pasakysiu, kad didžiuojuosi ar pavadinsiu šaunuoliu?“.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Turime pripažinti, jei tokios frazės skamba kartais, jose nėra nieko blogo, vien tik gėris ir šviesa. Lygiai kaip saldainiai, jei būtų valgomi tik savaitgaliais po 3 vnt., jie būtų absoliutus gėris ir laimė. Bet kaip saldainiai, taip ir frazė „Tu šaunuolis!", vartojami kas dieną gali pridaryti nemažai žalos.

Be to, net ir iš pažiūros tinkamai ir pagal taisykles suformuluotas pagyrimas gali atnešti daugiau žalos nei naudos.

Kaip? Kas? Kodėl? Apie viską iš eilės...

Kaip visuomet, taip ir šį kartą mokslinių tyrimų pavadinimų nevardinam, rašom esmę.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Šiuolaikinių tėvų klaida: dėl to vaikus užklumpa šimtai ligų
Pirmasis Lauko darželis paneigė daug mitų

1. Kas blogo, jei girdami vaiką pasakome, tarkime, „Didžiuojuosi tavimi!"?

Atrodytų, kad nieko blogo, juk tėvai labai dažnai ir natūraliai vaiku didžiuojasi ir toks jų prisipažinimas visiškai nemelagingas, priešingai, jis teisingas. Be to, niekas nesiginčija – kiekvienam vaikui būtina žinoti, jog tėvai juo didžiuojasi.

Bet yra kita medalio pusė. Daug svarbiau, kad vaikas pats savimi didžiuotųsi, o ne jaustų tėvų pasididžiavimą (taip, idealu jei yra abu, bet svarbesnis pirmasis). Vaikas gudrus. Labai. Ir jo taip lengvai neįtikinsi jokiu „tiesiog taip yra". Vaikui visada būtinas paaiškinimas, kodėl vienaip ar kitaip elgiamės, kodėl valgome, prausiamės, važiuojam pas senelius, kodėl šortus dėvime tik vasarą ir kodėl žolė žalia, lygiai taip reikalingas paaiškinimas, kodėl juo didžiuojamasi (nes susikaupė, stengėsi, buvo draugiškas, kruopštus, atsakingas ir t.t.).

Atrodytų, to ir gana, viskas aišku. Ne.

Išreikšdami savo emociją apie vaiką („Aš didžiuojuosi"), skatiname jį veikti ir elgtis taip, kad patenkintų kitų lūkesčius. Tokiu būdu sukuriamas savotiškas užburtas ratas:

- vaikas elgiasi taip, jog įtiktų tėvams;

- sulaukia tėvų susižavėjimo ir konstatavimo „didžiuojuosi, šaunuolis, gudruolis“ ar pan.;

- tuo momentu jaučiasi laimingas ir patenkintas;

- tam, jog kitą kartą vėl pajaustų pasitenkinimą, jam būtinai reikalingas pagyrimas;

- didelė tikimybė, jog ilgainiui tėvai sulauks nuolatinio vaiko klausinėjimo „Ar tu mane myli?", „Ar aš geriausias pasaulio vaikas?", „Ar tau patinka?", „Ar tau gražu?" ir t.t.;

- galiausiai turime vaiką, kuris tarytum turi priklausomybę - tam, jog vertintų save, jam būtina kažkam įtikti, ne gerai atlikti darbą, ne patobulėti, bet išgirsti „Man patinka!".

Jei pagiriamoji frazė formuluojama tinkamai, vaikas mokosi pats didžiuotis savimi, savo indėliu, pastangomis, patobulėjimu - pats objektyviai geba vertinti kiek jo vienas ar kitas darbas/veiksmas yra geri, o suvokdamas, jog pasidarbavo puikiai, pats savimi didžiuojasi, nepriklausomai nuo to, ar pasiektas rezultatas kažkam patiko, ar ne.

Taip, be abejo daug maloniau, jei rezultatas kažkam patinka, bet vaikas nesuplėšys fantastiško piešinio prie kurio dirbo kelias savaites vien tik todėl, kad mama ar tėtis nespėjo atsitraukti nuo darbų ir deramai/pakankamai jo nepagyrė.

2. Kokias pasekmes turi perdėtas pagyrimas, t.y. jei pagirdami pagražiname tiesą?

Toks pagyrimas turi prastas pasekmes. Jei tiksliau - didelė tikimybė, jog vaikas gavęs tiesos neatitinkantį pagyrimą jausis galįs tėvus nuvilti ir vengs perdėtai pagirtas savo savybes demonstruoti.

Pasikartosime. Vaikas gudrus. Labai. Ir jo taip lengvai neapgausi. Vaikas kuo puikiausiai mato savo realius gebėjimus (net jei kartais bando jus įtikinti, jog būdamas 4 be problemų sriubą išvirtų).

Kaip tokie pergyrimai atrodo realybėje?

- Tėvai nemokančiam užsisegti užtrauktuko piliečiui pasako „Nusiramink, tu viską moki!". Užmanymas gal ir neblogas, bet mažylis taip ir išgirsta „Aš moku" , nors nieko jis nemoka arba dažniausiai jam nepavyksta = jis nemoka. Tokiu atveju nenorėdamas nuvilti tėvų ir nepateisinti lūkesčių, gudrutis sugalvoja visokiausių būdų savo nemokėjimą paslėpti – išsisukinėja nuo užtrauktuko segimo ir susigalvoja priežasčių, kodėl jam reikalinga pagalba (nori meilės, rūpesčio, užsigavo pirštą, siekia patikrinti ar tėvai moka) arba įsikibęs į užtrauktuką rėkia „Aš pats!" ir neleidžia niekam prisiliesti, parodyti ar padėti.

- Išgirdęs pagyrimą „Kaip tu gražiai rašai!" ir savo akimis matydamas, jog tai netiesa (vaikai sugeba lyginti savo gebėjimus su draugų), jis susigalvos priežasčių, kodėl nerašyti visai. Arba net jei rašys, stengsis tėvams to neparodyti ir nenuvilti. Bijos, jog tėvai liūdės pamatę ne tokią gražią rašyseną.

- Sulaukęs pagyrimo apie fantastišką figūrėlių iš popieriaus lankstymą ir suprasdamas, kad jo išlankstytas laivelis ar lėktuvėlis toli gražu nėra fantastiškas, vaikas gali pasielgti dar liūdniau - jis gali niekada nebelankstyti iš popieriaus vien tik tam, kad nenuviltų tėvų savo nepakankamai fantastiškais lankstiniais. Aha, niekada nesisegti užtrauktuko ar nerašyti greičiausiai nepavyks, bet tam tikrų dalykų galima tiesiog niekada nebedaryti vien tik tam, kad nenuliūdinti tėvų.

Skatinančių atsiskleisti bei tobulėtų pagyrimų Jums ir Jūsų mažiesiems!

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Išsiskirdamas su mama vaikas verkia: ką patars psichologė (3)

Išsiskiriant ar atsisveikinant su vaiku, kai mama išeina į darbą arba atvedus jį į darželį, neretai patiriama daug emocijų: vaikas verkia, nenori paleisti tėvų. Kaip elgtis panašiose situacijose, pataria psichologė.

Svarbi taisyklė, kurios turi nepamiršti 2 metų vaikus auginantys tėvai

Dvejų metų vaiką auginanti mama pastebi, kad jos sūnus nuolat mėto daiktus ant žemės. Psichologės patarimai skaitytojai, kaip tinkamai sureaguoti tokioje situacijoje.

Kokių vaikų auklėjimo paslapčių galime pasimokyti iš žydų (24)

Kone trečdalis Nobelio premijos laureatų, daugybė žinomų teisininkų, verslininkų, populiarių menininkų yra žydų tautybės. Žydų tautybė yra tarsi kokybės ženklas. Vieni jais žavisi, kiti pavydi, tačiau abejingųjų šiai tautai nėra. Kur slypi žydų tautos išskirtinumas?

Numerologė: kuo ypatingi vaikai, gimę bet kurio mėnesio 9, 18, 27 dienomis (1)

Numerologė Julija Kubiliūtė dalijasi su mumis savo žiniomis apie tai, kokią užkoduotą informaciją apie save atsineša tam tikrą mėnesio dieną gimdamas vaikas.

Mamos ir anytos nesutarimai dėl vaiko auginimo: ką patars specialistė (21)

Redakcija gavo jaunos mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo apie bendravimą su anyta, vaiko močiute. Mamai skaudu, kad anyta dažnai komentuoja vaiko auginimą ir taip tarsi nuvertina mamos pastangas.

Vaikas rodo ožius mamai, o su kitais būna auksinis: psichologės komentaras (2)

Turbūt, nereta šeima susiduria su situacija, kuomet su kitais žmonėmis vaikas būna ramesnis, paklusnesnis ir geriau elgiasi negu savo tėvų akivaizdoje. Kodėl taip nutinka ir ar galima tokį elgesį pakoreguoti?

Psichologė: kodėl svarbu jau vaikystėje mokėti valdyti emocijas

Gebėti valdyti emocijas darbe ir šeimoje – užduotis, su kuria ne kasdien susitvarko net suaugusieji. Socialiniai ir emociniai vaiko įgūdžiai: kaip juos lavinti?

Numerologė: kuo ypatingi vaikai, gimę bet kurio mėnesio 8, 17, 26 dienomis (15)

Numerologė Julija Kubiliūtė dalijasi su mumis savo žiniomis apie tai, kokią užkoduotą informaciją apie save atsineša tam tikrą mėnesio dieną gimdamas vaikas.

Neištikimybė šeimoje, kurioje auga vaikai: atleisti ar ne?

Šį straipsnį parašyti paskatino liūdnas skaitytojos laiškas, kuriame ji guodėsi, kad nors augina metukų sūnų, vyras nusprendė ją palikti ir išeiti pas kitą.

Mamos dalijasi patirtimi, kaip prižiūri mažylių dantukus

Dažniausiai būtent mamos rūpinasi ne tik savo, bet ir vaikų sveikata, o ypatingo dėmesio kasdien reikalauja dantukų priežiūra.

Numerologė: kuo ypatingi vaikai, gimę bet kurio mėnesio 7, 16, 25 dienomis (1)

Numerologė Julija Kubiliūtė dalijasi su mumis savo žiniomis apie tai, kokią užkoduotą informaciją apie save atsineša tam tikrą mėnesio dieną gimdamas vaikas.

Logopedės patarimai, kaip tėvai gali padėti vaiko kalbos raidai

Tik gimus vaikui išgirstame jo riksmą, vėliau jis pradeda guguoti, čiauškėti, reaguoti balsu į aplinką, o baigiantis pirmiesiems metams išgirstame ir taip lauktą pirmąjį žodį, kuris dažniausiai būna dviejų vienodų skiemenų.

Numerologė: kuo ypatingi vaikai, gimę bet kurio mėnesio 6, 15, 24 dienomis (2)

Numerologė Julija Kubiliūtė dalijasi su mumis savo žiniomis apie tai, kokią užkoduotą informaciją apie save atsineša tam tikrą mėnesio dieną gimdamas vaikas.

Rečiausi Lietuvoje girdėti vardai: nuo Mėnulės iki Leopardo (24)

TavoVaikas.lt portale publikuotas straipsnis apie retus vaikų vardus sulaukė didelio atgarsio. Tęsiame temą.

Šeši paprasti patarimai, kurie suteiks vaikams daugiau kūrybinės laisvės

Albertas Einšteinas buvo pašalintas iš mokyklos dėl neigiamos įtakos rimtiems mokiniams. Vėliau jis neįstojo į universitetą ir buvo išvadintas tingiausiu studentu pasaulyje.