Kaip užauginti vaiką laimingu žmogumi: 7 patarimai

„Nuo šiandien būsiu geresnė mama“, - šį pažadą esame davusios ne vieną sykį. Tačiau nuo ko pradėti? Kokia yra laimingų vaikų ir laimingų tėvų paslaptis?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Besąlygiškai mylėti

Dauguma Vakarų šalių žmonių išauklėti taip, kad, priklausomai nuo elgesio, gauna arba negauna meilės. Už tėvams priimtiną elgesį mus apdovanodavo, už nepriimtiną bausdavo. Toks auklėjimas gali būti tinkamas gyvūnams, iš kurių auklėjimo ir perimtas šis modelis, o mūsų vaikams jis formuoja jų savivertę ir savęs suvokimą.

Ir priešingai, kai vaikai sulaukia besąlygiško palaikymo, jie supranta esminį dalyką – kad yra mylimi. Pokalbiai apie tinkamą ir netinkamą elgesį su vaiku turi vykti, tačiau apsieikime be etikečių klijavimo vaikui, kad jis „geras" ar „blogas".

Kaip užauginti vaiką laimingu žmogumi: 7 patarimai
© Vida Press

2. Pripažinti, įtvirtinti emocijas ir patirtį

Maži vaikai išgyvena didelius jausmus. Suaugusiuosius užplūsta stiprios emocijos, ką jau kalbėti apie vaikus, kurie dar neturi išsiugdę emocijų priėmimo ir jų valdymo mechanizmų.

Padėsime vaikams, jei įvardinsime jų emocijas, jas pripažinsime. Jei pasakysime ir parodysime vaikams, kad jų emocijos priimtinos, suteiksime jiems saugią erdvę augti.

Pamatę, kaip mažylis įpyko, galite pasakyti: „Tu supykai, nes Jonas paėmė tavo kamuolį." Jei apkabinsite vaiką ar pasisiūlysite pasikalbėti su Jonu, padėsite vaikui išgyventi savo jausmus.

Kaip užauginti vaiką laimingu žmogumi: 7 patarimai
© Vida Press

3. Mokyti pozityvia kalba

Vaikams reikia tiek daug visko išmokti apie tinkamą socialinį bendravimą. Tėvų taip mėgstamas žodis „ne" teikia minimaliai instrukcijų, jis neduoda reikiamos informacijos. Nuolat kartodami kūdikiui, vaikui ar netgi paaugliui „ne", galite sukelti jam stiprią frustraciją.

Praktinė informacija apie tai, kas priimtina, sustiprina palaikymą, sumažina frustraciją. „Maistą valgome, kamuolį mėtome". Tokia frazė tiks maistą mėtančiam vaikui vietoj frazės „Nemėtyk", „Neišdykauk“ ir pan.

Atsisakyti žodelio „ne" iš pradžių gali būti sunku, bet vėliau įsitikinsite, kad auklėjimas be jo kur kas veiksmingesnis. Nubrėžti vaikui ribas galima aiškiai nusakant, koks elgesys priimtinas, o ne nuolat kartojant „ne“.

Kaip užauginti vaiką laimingu žmogumi: 7 patarimai
© Vida Press

4. Elgtis su vaikais pagarbiai

Vaikai mokosi stebėdami, kaip mes elgiamės, o ne klausydami mūsų nurodymų. Labai norėtųsi reikalauti iš vaikų pagarbos, bet vienas iš produktyviausių būdų jos sulaukti – patiems rodyti pagarbą vaikams.

Mandagūs žodžiai – „prašau, ačiū", vaikų poreikių paisymas su meile ir supratingumu, saugios erdvės vaikams kūrimas, kurioje jie gali bandyti, daryti klaidas – visa tai rodo tėvų meilę.

Kai gerbiame vaikus kaip asmenybes, kai jų poreikiai ne mažiau gerbiami, kai suvokiame, kad mūsų atsakomybė – užtikrinti tinkamą aplinką jiems vystysis, tada kuriame abipuse pagarba grįstus santykius.

Kaip užauginti vaiką laimingu žmogumi: 7 patarimai
© Vida Press

5. Tikėjimas geriausiomis intencijomis

Ar pastebėjote, kad pasaulis reaguoja į mūsų lūkesčius? Jei tikimės nesėkmingos dienos, kelyje baigiasi degalai. Jei tikimės geros dienos, parduotuvėje prie kasos mus netikėtai užleidžia.

Vaikai labai jautrūs mūsų nuotaikoms ir lūkesčiams. Išvengsime daug problemų, jei neklijuosime vaikams etikečių: „ji protinga" ar „jis agresyvus". Labai padėsime vaikams, jei tikėsime, kad jų ketinimai visada patys geriausi.

Vaikai nori tvirtų santykių su jumis, kupinų meilės, abipusės pagarbos.

Jei tikite geriausiomis vaiko intencijomis net tada, kai jis tampo katiną už uodegos ar barsto po kambarį ryžius, galite pamokyti jį taip, kad santykiai nesugestų. Atsiminkite – visi esame mokiniai, ypač, kai tampame tėvais.

6. Mokymasis iš vaikų

Vaikai ateina į pasaulį neturėdami baimių, suvaržymų. Jiems ne gėda paprašyti, ko jie nori, jie instinktyviai paiso savo poreikių. Jei pajunta norą, vaikai staiga ima bėgioti ar dainuoti iš visos gerklės.

Suaugusiems reikia mokytis išreikšti troškimus, o vaikai jaučia bazinius troškimus – maisto, meilės, judėjimo.

Kai vaikas reikalauja dėmesio, apkabinkite jį, pasinaudokite proga išreikšti meilę ir pasidžiaugti meile.

Jei vaikas kviečia pašokti ar pasigalynėti, būtinai prisijunkite. Tokie žaidimai džiugina, atgaivina jausmus. Kas gali būti geriau?

7. Būti čia ir dabar

Dažnai pasineriame į mintis, nuolat dėliojame darbų sąrašą, jaudinamės, ar suspėsime, ar padarysime, ką norėjome.

Esamo projekto progresas suteikia laikiną palengvėjimą ar pasitenkinimą, paskui klaidžiojame mintimis pro praeitį ar ateitį.

Vaikai gyvena kitaip, jie išgyvena kiekvieną akimirką, jie visada būna čia ir dabar.

Būdami su vaikais, būkime čia ir dabar. Pamirškime darbotvarkes, išmaniuosius telefonus, naujienų srautą. Leiskime vaikams pasikviesti mus į jų pasaulį ir džiaukimės buvimu kartu – taip ir patys atgaivinsime gebėjimą būti čia ir dabar.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.