Kaip užauginti vaiką laimingu žmogumi: 7 patarimai

 (1)
„Nuo šiandien būsiu geresnė mama“, - šį pažadą esame davusios ne vieną sykį. Tačiau nuo ko pradėti? Kokia yra laimingų vaikų ir laimingų tėvų paslaptis?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Besąlygiškai mylėti

Dauguma Vakarų šalių žmonių išauklėti taip, kad, priklausomai nuo elgesio, gauna arba negauna meilės. Už tėvams priimtiną elgesį mus apdovanodavo, už nepriimtiną bausdavo. Toks auklėjimas gali būti tinkamas gyvūnams, iš kurių auklėjimo ir perimtas šis modelis, o mūsų vaikams jis formuoja jų savivertę ir savęs suvokimą.

Ir priešingai, kai vaikai sulaukia besąlygiško palaikymo, jie supranta esminį dalyką – kad yra mylimi. Pokalbiai apie tinkamą ir netinkamą elgesį su vaiku turi vykti, tačiau apsieikime be etikečių klijavimo vaikui, kad jis „geras" ar „blogas".

Kaip užauginti vaiką laimingu žmogumi: 7 patarimai
© Vida Press

Pripažinti, įtvirtinti emocijas ir patirtį

Maži vaikai išgyvena didelius jausmus. Suaugusiuosius užplūsta stiprios emocijos, ką jau kalbėti apie vaikus, kurie dar neturi išsiugdę emocijų priėmimo ir jų valdymo mechanizmų.

Padėsime vaikams, jei įvardinsime jų emocijas, jas pripažinsime. Jei pasakysime ir parodysime vaikams, kad jų emocijos priimtinos, suteiksime jiems saugią erdvę augti. Pamatę, kaip mažylis įpyko, galite pasakyti: „Tu supykai, nes Jonas paėmė tavo kamuolį." Jei apkabinsite vaiką ar pasisiūlysite pasikalbėti su Jonu, padėsite vaikui išgyventi savo jausmus.

Kaip užauginti vaiką laimingu žmogumi: 7 patarimai
© Vida Press

Mokyti pozityvia kalba

Vaikams reikia tiek daug visko išmokti apie tinkamą socialinį bendravimą. Vien žodelis „ne" teikia minimaliai instrukcijų, jis neduoda reikiamos informacijos. Nuolat kartodami kūdikiui, vaikui ar netgi paaugliui „ne", galite sukelti jam stiprią frustraciją.

Praktinė informacija apie tai, kas priimtina, sustiprina palaikymą, sumažina frustraciją. „Maistą valgome, kamuolį mėtome". Tokia frazė tiks maistą mėtančiam vaikui. Atsisakyti žodelio „ne" iš pradžių gali būti sunku, bet vėliau įsitikinsite, kad auklėjimas be jo kur kas veiksmingesnis. Nubrėžti vaikui ribas galima aiškiai nusakant, koks elgesys priimtinas.

Kaip užauginti vaiką laimingu žmogumi: 7 patarimai
© Vida Press

Elgtis su vaikais pagarbiai

Vaikai mokosi stebėdami, kaip mes elgiamės, o ne klausydami mūsų nurodymų. Labai norėtųsi reikalauti iš vaikų pagarbos, bet vienas iš produktyviausių būdų jos sulaukti – patiems rodyti pagarbą vaikams. Mandagūs žodžiai – „prašau, ačiū", vaikų poreikių paisymas su meile ir supratingumu, saugios erdvės vaikams kūrimas, kurioje jie gali bandyti, daryti klaidas – visa tai rodo tėvų meilę. Kai gerbiame vaikus kaip asmenybes, kai jų poreikiai ne mažiau gerbiami, kai suvokiame, kad mūsų atsakomybė – užtikrinti tinkamą aplinką jiems vystysis, tada kuriame abipuse pagarba grįstus santykius.

Kaip užauginti vaiką laimingu žmogumi: 7 patarimai
© Vida Press

Tikėjimas geriausiomis intencijomis

Ar pastebėjote, kad pasaulis reaguoja į mūsų lūkesčius? Jei tikimės nesėkmingos dienos, kelyje baigiasi degalai. Jei tikimės geros dienos, parduotuvėje prie kasos mus netikėtai užleidžia.

Vaikai labai jautrūs mūsų nuotaikoms ir lūkesčiams. Išvengsime daug problemų, jei neklijuosime vaikams etikečių: „ji protinga" ar „jis agresyvus". Labai padėsime vaikams, jei tikėsime, kad jų ketinimai visada patys geriausi. Vaikai nori tvirtų santykių su jumis, kupinų meilės, abipusės pagarbos. Jei tikite geriausiomis vaiko intencijomis net tada, kai jis tampo katiną už uodegos ar barsto po kambarį ryžius, galite pamokyti jį taip, kad santykiai nesugestų. Atsiminkite – visi esame mokiniai, ypač, kai tampame tėvais.

Kaip užauginti vaiką laimingu žmogumi: 7 patarimai
© Vida Press

Mokymasis iš vaikų

Vaikai ateina į pasaulį neturėdami baimių, suvaržymų. Jiems ne gėda paprašyti, ko jie nori, jie instinktyviai paiso savo poreikių. Jei pajunta norą, vaikai staiga ima bėgioti ar dainuoti iš visos gerklės. Suaugusiems reikia mokytis išreikšti troškimus, o vaikai jaučia bazinius troškimus – maisto, meilės, judėjimo. Kai vaikas reikalauja dėmesio, apkabinkite jį, pasinaudokite proga išreikšti meilę ir pasidžiaugti meile. Jei vaikas kviečia pašokti ar pasigalynėti, būtinai prisijunkite. Tokie žaidimai džiugina, atgaivina jausmus. Kas gali būti geriau?

Kaip užauginti vaiką laimingu žmogumi: 7 patarimai
© Vida Press

Būti čia ir dabar

Dažnai pasineriame į mintis, nuolat dėliojame darbų sąrašą, jaudinamės, ar suspėsime, ar padarysime, ką norėjome. Esamo projekto progresas suteikia laikiną palengvėjimą ar pasitenkinimą, paskui klaidžiojame mintimis pro praeitį ar ateitį. Vaikai išgyvena kiekvieną akimirką, jie visada būna čia ir dabar. Pamirškime darbotvarkes, leisime vaikams įvesti mus į jų pasaulį – taip ir patys atgaivinsime gebėjimą būti čia ir dabar.

Kaip užauginti vaiką laimingu žmogumi: 7 patarimai
© Vida Press
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.